Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log in

Budowa pojazdu g±sienicowego

Main Page -> Forum Index -> Robotics, Scale Models ->Budowa pojazdu g±sienicowego Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#1 17 Aug 2012 19:44  Topic author   

Witam !!
Chcę zbudować jak w temacie pojazd g±sienicowy. Za zadanie będzie miał przejeżdżać przez każdy teren (pan wszędobylski :D ) oraz wjeżdżać po schodach. Długo¶ć będzie ok 50-60 cm. Pojazd ma być zdalnie sterowany aparatur± Turnigy 9x . I mam pytania :

1. Silnik http://botland.com.pl/silniki/49-silnik-z-przekladnia-19-1.html czy podoła temu zadaniu ??
2. Jeżeli silnik będzie dobry to jaki do niego sterownik żeby można było podł±czyć pod odbiornik i akumulator.
3. Jakie g±sienice - my¶lałem nad zrobieniem samemu z łańcucha rowerowego z przymocowanymi blaszkami z podkładkami gumowymi dla zwiększenia przyczepno¶ci.

Proszę o Pomoc !!!
Pozdrawiam
Szypek

PS. juz poprawiony link
G±sienice to mi kumpel pospawa :D
A waga przypuszczalna to ok 5 kg
Rodzaj układu ?? Dwa silniki po jednym na każd± stronę.
A jaki¶ może schemat by się znalazł ??

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
elktromonter
Level 14
Helped: 12
Post rating: 3
elktromonter
Level 14
Post#2 17 Aug 2012 20:52Helpful post    

Re: Budowa pojazdu g±sienicowego

Wrzuć aktywny link do silnika bo ten co¶ nie chodzi (bynajmniej mi)

Co do pkt 3 bardzo pracochłonne lub tylko pracochłonne, dosyć ciężkie ale za to wytrzymałe. Kwestia dodatkowa do przemy¶lenia jak przymocujesz blaszki do łańcucha.

Co do pkt. 2 sterownik można zrobić samemu.

A pkt 1. kwestia taka: aby okre¶lić silnik i jego moc etc. musisz sobie (i troszkę tutaj jak chcesz porad) okre¶lić rodzaj układu g±sienicowego oraz podać ewentualne masy.

PS. Sorry, że tak od drugiej strony.

Helpful post? + +1
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
elktromonter
Level 14
elktromonter
Level 14
Post#3 18 Aug 2012 16:33Helpful post    

No je¶li planujesz by robot miał 50 - 60 cm długo¶ci to te 5 kg to tak chyba bardzo oszczędnie. Kwestia jaka i z czego rama i jaka konstrukcja układu g±sienicowego (bo ta kwestia nadal jest nie wyja¶niona). A g±sienice będ± oparte o jeden łańcuch czy dwa?

I najważniejsze to że silnik ma 5kg* cm czy jak podane jest 0,49 Nm to nie znaczy, ruszy 5 kg. Pamiętaj, że układy g±sienicowe nios± za sob± ogromne opory ruchu same w sobie, a do tego dochodzi tarcie z podłożem. No i prędko¶ć obrotowa silnika wydaje mi się ciut za wysoka, kwestia jeszcze tego jak będzie prowadzona g±sienica - łańcuch.

Jaki schemat Cię interesuje? Służę pomoc± w razie czego.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#4 18 Aug 2012 17:07  Topic author   

Rama będzie wykonana z profili aluminiowych (w pon. idę po nie).
Nie bardzo rozumię o co chodzi z konstrukcj± układu g±sienicowego. Z pocz±tku my¶lałem żeby wzi±ć dwa łańcuchy na jedn± stronę ale stwierdziłem ze będzie to za ciężkie rozwi±zanie.
Chodzi mi o schemat do wykonania sterownika do silników aby można było je podł±czyć do akumulatora i do odbiornika najlepiej z BEC 4-5 - 6-5 V.
Czy o to chodziło z układem ??
Pozwoliłem sobie stworzyć bardzo wymowne obrazki :D
Budowa pojazdu g±sienicowego Budowa pojazdu g±sienicowego
Przepraszam że w paincie ale nie miałem nic lepszego pod ręk± :P

Helpful post? + 0
Back to top
elktromonter
Level 14
elktromonter
Level 14
Post#5 18 Aug 2012 19:06Helpful post    

No teraz widać, że projekt nabiera cech i założeń.

Faktycznie 2 łańcuchy to trochę jest już masy, ten jeden dobre rozwi±zanie, je¶li to ma być lekka konstrukcja, zastanawiam się jeszcze jak poradzi sobie z podjazdem np.: po schodach lub w grz±skim gruncie. G±sienice s± do¶ć w±skie, co daje mniejsze opory w kontakcie z podłożem, ale też zmniejsza przyczepno¶ć. Te koła zabezpieczaj±ce łańcuch fajna sprawa, tylko musi dodatkowo być odpowiedni naci±g. Co do Twojego rozwi±zania bardziej to co¶ w rodzaju wachaczy/amortyzatorów.

I wła¶nie ten układ g±sienicowy to układ z podwoziem wachaczowym lub czołgowym, różnie nazywany w zależno¶ci od literatury. Je¶li by¶ chciał co¶ poczytać więcej na ten temat albo poogl±dać to polecam ksi±żkę: Sandin P.: Robot Mechanisms and Mechanical Devices Illustrated. Chicago: The McGraw-Hill Companies 2003. Co prawda po angielsku ale ma za to sporo obrazków i traktuje nie tylko na temat g±sienicowych robotów.

Je¶li chodzi o sterowanie to kwestie s± dwie:
1. Robisz sam czy kupujesz?
2. Ten sterownik to rozumiem że tradycyjny odbiornik modelarski?

Sam kiedy¶ wła¶nie borykałem się z tym zagadnieniem i zbudowałem powiedzmy co¶ w rodzaju sterownika, a wła¶ciwie mostka H podł±czanego do odbiornika modelarskiego. Musiałbym poszukać ewentualnie schematu i instrukcji wykonania.

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#6 18 Aug 2012 19:42  Topic author   

Dzięki za ksi±żkę może gdzie¶ j± znajdę i poczytam (chyba umiem :P).
Co do odbiornika jest to zwykły odbiornik modelarski 8 kanałowy 2.4Ghz (Turnigy 9x v2).
Sterownik wła¶nie niewiem mogę zrobić lecz niemam żadnego schematu do tego.
Czy taki sterownik samoróbka uci±gnie te silniki (wyżej wymienione)??

Helpful post? + 0
Back to top
elktromonter
Level 14
elktromonter
Level 14
Post#7 19 Aug 2012 11:06    

Powiem, że nie jestem specjalist± aż takim w dziedzinie modelarstwa i nie wiem jaki max. pr±d można pu¶cić przez tak± aparaturę, ale z tego co kiedy¶ doczytałem to pr±dy te nie powinny przekraczać 0,5 A. W wypadku silników tych co proponujesz pr±d szczytowy może sięgać 5 A. Sam jak już wspomniałem miałem podobny problem, tyle że silniki był 12 V i pobierały około 8 A. Sterowanie, a wła¶ciwie ich podł±czenie pod układ modelarski wykonałem w oparciu o przekaĽniki i sterowniki z serwo modelarskiego i diody. Nie był to układ doskonały, gdyż pozwalał tylko na pracę przód tył silników i nie posiadał regulacji prędko¶ci. Schemat jak chcesz mogę wrzucić, tylko muszę go znaleĽć (dlatego też jeszcze nie wrzucam, bo nie wiem czy co¶ takiego Cię zadowoli, a może kto¶ inny ma lepsze rozwi±zanie).

Dodatkowo można chyba kupić takie układy sterowania - mostki H na do¶ć znaczne pr±dy, które można wysterować aparatur± modelarsk±, nawet ostatnio pojawiły się tutaj jakie¶ linki w podobnym temacie. Z tego co pamiętam to było co¶ z AVT kitów. Kwestia tylko ewentualnej ceny.
W ostateczno¶ci albo przede wszystkim można samemu zbudować taki układ elektroniczny, ja się tego nie podj±łem bo elektronik ze mnie jak z koziej pupci tr±ba :). Więc w takiej kwestii musisz liczyć na kogo¶ innego.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#8 19 Aug 2012 11:54  Topic author   

Ten silnik także jest 12 V. Ja bym wolał jednak mieć możliwo¶ć zmiany obrotów więc ten pomysł chyba odpada. Tylko że nadal niewiem czy ten silnik będzie dobry ;( No i oczywi¶cie jeszcze jakie¶ aku trzeba będzie wybrać, ale to już chyba mniejszy problem. może jaka¶ propozycja ??

Może jeszcze kto¶ się wł±czy i pomoże.

Helpful post? + 0
Back to top
elktromonter
Level 14
elktromonter
Level 14
Post#9 19 Aug 2012 14:07Helpful post    

Silnik powinien być wła¶ciwie dobrany na końcu, kiedy okre¶lisz całkowit± masę. Teraz je¶li chcesz użyć jako zasilania akumulatora, to najlepiej będzie dobrać jak±¶ żelówkę. Kwestia jaka pojemno¶ć, im większa tym masa większa.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#10 19 Aug 2012 14:11  Topic author   

A co z tym naci±ganiem g±sienic ?? Może być co¶ podobnego jak na rysunku wyżej ??
Aha czy takim akumulatorem żelowym będzie można zasilać odbiornik i serwa ?? Jaka jest cena takich akumulatorów?

Helpful post? + 0
Back to top
maga11
Level 15
Helped: 9
maga11
Level 15
Post#11 19 Aug 2012 16:07Helpful post    

szypek14 wrote:
A co z tym naci±ganiem g±sienic ?? Może być co¶ podobnego jak na rysunku wyżej ??
Aha czy takim akumulatorem żelowym będzie można zasilać odbiornik i serwa ??

Podobny sposób naci±gu jest spotykany w czołgach, pamiętaj tylko że w tym przypadku naci±g jest utrzymywany głównie przez pierwsze i ostatnie koło toczne, przy amortyzatorach tych kół należy przewidzieć inny kierunek działania sił.

Jako sterownik silnika zastosowałbym standardowy sterownik modelarski dwukierunkowy z BEC, da to wtedy od razu odpowiednie zasilanie odbiornika.

Akumulator żelowy 12V 7Ah waży 2 kg, jeden łańcuch 0,3-0,4 kg, silniki po 200g, jako¶ kiepsko widzę te wyj¶ciowe 5kg. Jak szybko ten pojazd ma sie poruszać?

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#12 19 Aug 2012 17:21  Topic author   

Ale akumulator aż 7 ah ? Nie wystarczy 0.8 ah ? Jest o wiele lżejszy (chyba 0.3 kg). Prędko¶c chciałbym osi±gn±ć jak największa :) A co do regulatora to musz± byc dwa. Czy obydwa maj± byc z BEC czy jeden taki a drugi bez ?

Pozdrawiam
Szypek

Helpful post? + 0
Back to top
elktromonter
Level 14
elktromonter
Level 14
Post#13 19 Aug 2012 17:41    

Akumulator, który proponujesz 0,8 Ah to bardzo mało. Pozwala on na pracę przez godzinę urz±dzeń o ł±cznym poborze 0,8 A. Twoje same silniki będ± pobierać nawet do 5A (szczytowo) u¶redniaj±c, że każdy silnik pobierze załóżmy 2A (ł±cznie 4 A) + do tego układ sterowania (znów strzał) 0,5 A to daje pobór ł±czny 4,5 A czyli przy takim aku jak proponujesz zaledwie z 10 minut jazdy.
Pamiętaj, że układy g±sienicowe to z reguły układy wolnobieżne, ale za to wszędobylskie i to ich główna zaleta i cecha.

Co do naci±gu to powinna być zachowana reguła:

Helpful post? + 0
Back to top
maga11
Level 15
maga11
Level 15
Post#14 19 Aug 2012 17:58Helpful post    

szypek14 wrote:
Ale akumulator aż 7 ah ? Nie wystarczy 0.8 ah ? Jest o wiele lżejszy (chyba 0.3 kg). Prędko¶c chciałbym osi±gn±ć jak największa :) A co do regulatora to musz± byc dwa. Czy obydwa maj± byc z BEC czy jeden taki a drugi bez ?
Szypek

0,8Ah to do¶ć mało. Prędko¶ć lepiej byłoby okre¶lić w m/s :|

Może po kolei: okre¶l szacunkowo masę pojazdu i predko¶ć z jak± miałby się poruszać. Z tego można oszacować moc napędu. Znaj±c moc napędu i czas jaki miałby pojazd jeĽdzić na jednym akumulatorze okre¶li ci potrzebn± jego wielko¶ć.

Regulatory oczywi¶cie dwa, drugi może być bez BEC, albo zasilanie odbiornika można zrobić na 7805 i wtedy oba mog± być bez BEC je¶li to co¶ ułatwi.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#15 19 Aug 2012 18:42  Topic author   

Kurcze no ciężko mi nadal okre¶lić jak± prędko¶ć oczekuję. Chciałbym uzyskać jak największ±. Czas jazdy jaki by mi wystarczył to ok 1h . Co do masy to jutro będę znać dokładniej bo idę po profile aluminiowe do ramy. Na t± chwile my¶lę o 6-max 7kg.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#16 20 Aug 2012 20:15  Topic author   

Dzi¶ już kupiłem profile 4m. Ich waga to mniej niż 1kg. Teraz mam kolejne pytanie , jako że jutro chciałbym je po docinać , to lepiej je na razie poskręcać czy lepiej od razu dać do spawania ??
Podsumowuj±c ł±czn± wagę:
-rama - 1kg
-silniki - 400g
-akumulator - niecałe 2kg
-łańcuchy- ok 3kg
-reszta (koła zebate, regulatory, itp) 500g
RAZEM= 6,9 kg
Jeżeli co¶ pomin±łem to proszę o poprawę.

Pozdrawiam
Szypek

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
elktromonter
Level 14
elktromonter
Level 14
Post#17 20 Aug 2012 21:48    

Z do¶wiadczenia powiem że w tym wypadku bym w ogóle je skręcał tylko i wył±cznie, no chyba że masz super spawacza. Aluminium trochę jest ciężkie to tego typu ł±czeń (spawy) a s±dz±c po opisie s± to bardzo małe profile i może być trochę problem. Po za tym poł±czenie, które można zlikwidować bez większych strat (skręcane) jest korzystne w razie jaki¶ korekt czy zmian.
Co z g±sienicami i tymi blaszkami, bo podałe¶ tylko same łańcuchy czy zaliczasz je do tej reszty?

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#18 20 Aug 2012 21:56  Topic author   

Wagę blaszek zaliczyłem do łańcucha. same łancuchy waża pewnie ok 1kg (chyba że się myle). Ale w 3 kg łańcuchy + blaszki powinienem się zmie¶cić.
Profile s± 10x10x100 (puste w ¶rodku) ale s± bardzo wytrzymałe. Co do spawania jak by co nie powinno byc problemów.

Helpful post? + 0
Back to top
maga11
Level 15
maga11
Level 15
Post#19 20 Aug 2012 22:08Helpful post    

Z masy, chyba większo¶ć masz uwzględnion± choć na poz. reszta dałbym 1kg, regulatory, odbiornik to co prawda <100g ale 4 koła zębate z łożyskowaniem, i koła napinaj±ce ze sprężynami mog± trochę ważyć.

Profile skręcaj, chyba że masz dokładny projekt 3D w CADzie, to możesz spawać ramę no¶n± a resztę przykręcać.

Jaka ma być szeroko¶ć pojazdu? I jakiej ¶rednicy maj± być koła zębate napędzaj±ce łańcuch?

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#20 20 Aug 2012 22:11  Topic author   

Co do szeroko¶ci przyj±łem 30 cm. Koła napędzaj±ce my¶lę żę srednica ok 6cm albo więcej.
Tak więc profile będ± skręcane. Jutro przycinam , może co¶ już poskręcam :D Jak co¶ to wstawię jakie¶ fotki.
To teraz gdy znamy już mniej więcej masę to może jakie¶ konkretne propozycje co do napędu ??

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google

Back to top
maga11
Level 15
maga11
Level 15
Post#21 20 Aug 2012 22:47Helpful post    

szypek14 wrote:
Co do szeroko¶ci przyj±łem 30 cm. Koła napędzaj±ce my¶lę żę srednica ok 6cm albo więcej.
Tak więc profile będ± skręcane. Jutro przycinam , może co¶ już poskręcam :D Jak co¶ to wstawię jakie¶ fotki.
To teraz gdy znamy już mniej więcej masę to może jakie¶ konkretne propozycje co do napędu ??

Czyli na silniku 500 obr/min będzie się poruszał ok 1,6 m/s. Wg wzoru na s±siednim w±tku, do realizacji tego napędu przy podjeĽdzie pod górkę 45° potrzebny jest moment obrotowy rzędu 1,1 Nm, a te silniki maj± deklarowane 0,49Nm. Czyli przy jeĽdzie na wprost powinno wystarczyć, na skręcie w kiepskim terenie pod górkę, może być gorzej. Patrz±c na cenę tych silników to poszukałbym na jakim¶ szrocie 2 silników od wycieraczek i na tym zacz±ł testy.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#22 21 Aug 2012 08:30  Topic author   

Tylko że ja mieszkam w grudzi±dzu (może być ciężko z takimi rzeczami ). Ale postaram się, dzi¶ albo jutro wybiorę się na co¶ takiego.
Znalazłem jeszcze takie :
1. http://botland.com.pl/przeklad...001-planetary-gearbox-kit.html
2.http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=722
Ale czy takie silniczki od wycieraczek s± na tyle dobre żeby w ogóle to ruszyło ??
A co my¶licie o takim aku. ?? Raczej można by było już kupować co ?? Tylko czy odbiorniki i regulatory modelarskie można podł±czać pod żelowe ??
http://elektro-hurt.bazarek.pl...zelowych-6v-i-12v-bat1132.html
http://elektro-hurt.bazarek.pl/opis/3077939/akumulator-zelowy-12v-7ah-6349.html

Helpful post? + 0
Back to top
maga11
Level 15
maga11
Level 15
Post#23 21 Aug 2012 11:16    

szypek14 wrote:
Tylko że ja mieszkam w grudzi±dzu (może być ciężko z takimi rzeczami ). Ale postaram się, dzi¶ albo jutro wybiorę się na co¶ takiego.

Zawsze jeszcze zostaje Alledrogo
szypek14 wrote:

Znalazłem jeszcze takie :
1. http://botland.com.pl/przeklad...001-planetary-gearbox-kit.html
2.http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=722
Ale czy takie silniczki od wycieraczek s± na tyle dobre żeby w ogóle to ruszyło ??

Pierwszy jest zdecydowanie za słaby, drugi byłby lepszy od tego z pocz±tku w±tku.
Silniki od wycieraczek maj± do¶ć spore możliwo¶ci, tylko mog± być niestety trochę wolne.
W pojazdach g±sienicowych najwiekszym problemem s± zazwyczaj g±sienice. Na twoim miejscu skupiłbym się na pocz±tku nad wykonaniem g±sienic i układu jezdnego.

Odbiornika RC nie podł±czasz przecież do aku bezpo¶rednio tylko przez BEC, regulator będzie chodził, warto tylko sprawdzić u sprzedawcy przed zakupem czy można tam zaprogramować odpowiedni poziom zabezpieczenia aku przed rozładowaniem. ( o ile pamiętam to akumulatory żelowe nie powinny być rozładowywane poniżej 9-9,5V )

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#24 21 Aug 2012 11:25  Topic author   

Relacja z przycinania profili :
Budowa pojazdu g±sienicowego Budowa pojazdu g±sienicowego Budowa pojazdu g±sienicowego Budowa pojazdu g±sienicowego
Teraz borykam się z problemem poł±czenia tego wszystkiego :(
Niewiem jak to poskręcać. Może jakie¶ pomysły??

Helpful post? + 0
Back to top
maga11
Level 15
maga11
Level 15
Post#25 21 Aug 2012 21:33    

szypek14 wrote:
Teraz borykam się z problemem poł±czenia tego wszystkiego :(
Niewiem jak to poskręcać. Może jakie¶ pomysły??

Może nakładki z blachy na poł±czenia

Helpful post? + 0
Back to top
nanab
Level 25
Helped: 67
Post rating: 151
nanab
Level 25
Post#26 22 Aug 2012 01:54Helpful post    

Najlepiej pospawać. A jak musi być koniecznie skręcane, to użył bym wkrętów, ew. ¶rub.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#27 22 Aug 2012 08:19  Topic author   

Już sobie poradziłem, wpadłem na ten sam pomysł co kolega maga11 :)
Dzi¶ już mi tylko pozostaje złożyć to do kupy.
Słuchajcie a mogę już zamówić ten akumulator?? Czy lepiej się jeszcze wstrzymać?
Bo do końca wakacji niewiele a chciałbym chociaż go do tego czasu uruchomić.

Wróciłem wła¶nie ze szrotu i zdobyłem Takie co¶ :) (za 20 zł)
No i teraz mi się nasunęło nowe pytanie jakie regulatory do tego ??
Zamówiłem już akumulator (12V 7AH) i ładowarkę.

Helpful post? + 0
Back to top
maga11
Level 15
maga11
Level 15
Post#28 23 Aug 2012 14:45    

szypek14 wrote:

No i teraz mi się nasunęło nowe pytanie jakie regulatory do tego ??

Regulatory takie jak do pierwszego silnika, modelarskie dwukierunkowe do modeli samochodów (maj± duży radiator) do silnika szczotkowego, na odpowiedni zakres pr±du.

Helpful post? + 0
Back to top
szypek14
Level 7
szypek14
Level 7
Post#29 23 Aug 2012 14:56  Topic author   

No wła¶nie jaki pr±d pobieraj± te silniki ??? Czy regulator może mieć więcej Amper niż silnik, czy go spali ??
Czy może być taki regulator ??
http://sklep.avt.pl/p/pl/48595...+do+samodzielnego+montazu.html
Poszperałem i znalazłem co¶ jeszcze na alledrogo Budowa pojazdu g±sienicowego
Może być ??

PS. Prosiłbym o pomoc w wybraniu regulatorów narazie silnikami będ± te silniczki od wycieraczek. Chciałbym jeszcze dzi¶ je zamówić.

Helpful post? + 0
Back to top
mkrysz8
Level 19
Helped: 38
Post rating: 79
mkrysz8
Level 19
Post#30 24 Aug 2012 14:09Helpful post    

Te regulatory turnigy s± jednokierunkowe, także z miejsca odpadaj±.

SprawdĽ też PW, zaoferowałem Ci jeden złożony kit AVT.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Robotics, Scale Models -> Budowa pojazdu g±sienicowego 12  Next
Page 1 of 2

Similar topics to budowa pojazdu g±sienicowego

Budowa pojazdu g±sienicowego. (5)
robot g±sienicowy - budowa pojazdu g±sienicowego (13)
Budowa Pojazdu G±sienicowego - znalezienie czę¶ci (9)
Silniki do nietypowego pojazdu g±sienicowego (11)
Przekładnia do modelu pojazdu g±sienicowego. (8)
Zasilanie dla pojazdu g±sienicowego - 50m. (15)
Budowa pojazdu elektrycznego (7)
Budowa pojazdu RC. Pytania. (7)
Budowa pojazdu inspekcyjnego (8)
Budowa pojazdu jeżdż±cego lub robota (8)

Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.103 seconds