Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Lutowanie bardzo małych elementów - jak, by nie "zlepić"?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Lutowanie bardzo małych elementów - jak, by nie "zlepić"?
Autor
Wiadomość
-tomek
Poziom 7
Poziom 7

Post#1 Post autora tematu 21 Sie 2012 13:46   

Lutowanie bardzo małych elementów - jak, by nie "zlepić"?

Cześć!

Dopiero uczę się lutowania, idzie mi całkiem fajnie, ale mam do zlutowania niewielki układ oparty na czymś podobnym do nóżek chipa (nie wiem, jak to się nazywa (coś w stylu elementu w prawym górnym rogu tutaj), z tym, że w moim przypadku na (chyba) takiej samej powierzchni jest więcej "kresek".

Muszę dolutować do każdego kabel. Problem leży w tym, że bardzo często "zlepiają" mi się te ścieżki, czyli po prostu - cyna się łączy. Miejsca między tymi ścieżkami jest ok. 0.5mm. Co mogę zrobić? Jest jakiś sposób, by uniknąć takich problemów?
Powrót do góry

Kuniarz
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Poznań

Post#2 21 Sie 2012 13:53   

Re: Lutowanie bardzo małych elementów - jak, by nie "zlepić"?

Cienki przewód, kolba z ostrym grotem i hasło-klucz "kalafonia" ;-) Powodzenia.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 21 Sie 2012 13:53   

Powrót do góry

-tomek
Poziom 7
Poziom 7

Post#3 Post autora tematu 21 Sie 2012 13:56   

Naturalnie używam kalafonii, przewody też są dość cienkie i twarde (wzięte z sieciówki).

Ale, może źle to robię? Czy kalafonię powinienem nakładać jakoś często? Co jeden, dwa kable, czy może co ileś minut?
Powrót do góry

wdogli
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Gliwice

Post#4 21 Sie 2012 14:00   

Zrob sobie przejsciowke w postaci plytki drukowanej. Do plytki przylutuj uklad i kabelki. Miejsca lutowania kabelkow tak sobie zaprojektuj zeby nie bylo problemu z tym.
Pozdrawiam
Powrót do góry

-tomek
Poziom 7
Poziom 7

Post#5 Post autora tematu 21 Sie 2012 14:01   

Jak mogę to zrobić? Jestem w tym kompletnie zielony :)
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 21 Sie 2012 14:01   

Powrót do góry

Kuniarz
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 21 Sie 2012 14:02   

Kalafonia to topnik, ułatwia przepływ ciepła między grotem a spoiwem. Jeśli widzisz, że cyna zaczyna Ci się robić kaszkowata, albo ciągnie za grotem, to maczasz grot w kalafonii i szybko wracasz do punktu lutowniczego. Zauważysz, że nagle cyna nabiera połysku i się że tak powiem "zbija w kulkę". Takim sposobem możesz pole lutownicze między układem a przewodem potraktować kalafonią, wówczas cyna powinna ładnie rozlać się w tych miejscach, gdzie powinna.
Acha, druty ze skrętki często nie są z miedzi, tylko z jakiegoś prawie nie lutowalnego badziewia. Proponuję użyć Kynaru.
Powrót do góry

telecaster1951
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Łódź

Post#7 21 Sie 2012 14:06   

Robisz płytkę tak, abyś w jednym miejscu miał miejsce na układ, a w pewnej odległości punkty lutowania przewodów. Punkty zrób dość szeroko, abyś nie miał problemu z lutowaniem.
Powrót do góry

-tomek
Poziom 7
Poziom 7

Post#8 Post autora tematu 21 Sie 2012 14:07   

No dobrze, ale jak ją zrobić? Mogę w domu? Bo tylko tak w tej chwili "działam", traktuję to całkiem hobbystycznie (chciałem umieć od małego...:)).
Powrót do góry

Kuniarz
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 21 Sie 2012 14:10   

Płytkę można łatwo zrobić metodą "żelazkową". Poczytaj na temat projektowania np. w Eagle i o wytwarzaniu płytek. W necie, a zwłaszcza tutaj jest cała masa poradników.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 21 Sie 2012 14:10   

Powrót do góry

telecaster1951
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Łódź

Post#10 21 Sie 2012 14:10   

-tomek napisał:
No dobrze, ale jak ją zrobić?
Aha, czyli aż takie podstawy.
Płytkę projektujesz sobie na pececie, drukujesz negatyw do termo transferu, przenosisz to na płytkę a potem wytrawiasz.
Tak prostą płytkę, można zrobić ręcznie. Narysować ścieżki mazakiem, którego chlorek nie rusza (niektóre mazaki do opisywania płyt są do tego dobre).
Powrót do góry

-tomek
Poziom 7
Poziom 7

Post#11 Post autora tematu 21 Sie 2012 14:17   

Moje szczęście - w żadnym elektrycznym (obdzwoniłem wszystkie... cztery) nie ma laminatów miedziowanych (ani niczego w "tym guście") i nie będzie najwcześniej do następnego czwartku. Chyba zostało mi tylko walczyć z tym, co mam...
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#12 21 Sie 2012 14:23   

Źle zamieszczony obrazek.
3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Lutowanie bardzo małych elementów - jak, by nie "zlepić"?
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.209 seconds

elektroda.pl temat RSS