Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów
Autor
Wiadomość
ww677
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 27 Sie 2012 18:48   

Witam!
Mam problem z nakrętką na dolnym wałku skrzyni biegów. W jaki sposób mogę się do niej dostać? Jedynie odkręcając całą skrzynię z obudową od reszty ciągnika? Czy jest inny sposób?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 27 Sie 2012 18:48   

Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#2 28 Sie 2012 08:38   

Re: Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów

Niestety zła wiadomość. W optymistycznej wersji nakrętka nie nadaje się do ponownego użytku. Wałek być może będzie dobry. Ale żeby wymienić nakrętkę musisz całkowicie wymontować skrzynię biegów aby wycofać wałek WOM (część w skrzyni biegów). Czyli silnik do przodu, most napędowy do tyłu (przy okazji podnośnik), skrzynia na grunt. Do tego trzeba nieco wyposażenia i głowa. Płytki i mocny/krótki klucz nasadowy (nawet dwa) o rozmiarze bodajże 55 mm. Dwóch aktywnych zawodników zrobi to w dniówkę (wydłużoną).
Aha. Warto na wszelki wypadek dodać, że do nakrętki potrzebna będzie też podkładka. I nie warto kusić się na pomysły typu spawanie, czy inne zastępcze. Stara nakrętka nawet jeśli da się dokręcić to i tak puści niedługo.
Powrót do góry

cichus
Poziom 18
Poziom 18

Post#3 28 Sie 2012 20:42   

Miałem już takie przypadki. Nakrętka więcej niz pewne będzie już gładka bez gwintu. A jeśli było długo jeżdzone to być może i na wałku (tulei) już sie starł. Rozbiórka jak kolega wyżej napisał.
Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: Nowe Miasto

Post#4 09 Sty 2013 15:35   

Witam!
Niegłupim sposobem jest wymiana podkładki z nakrętką i tzw. haftnięcie tego wszystkiego spawarką do wałka, oczywiście po uprzednim skręceniu. W ostatnich modelach 330M robiono tak już na hali montażowej.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Mamed
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 09 Sty 2013 15:52   

Witam. Popieram kolege u góry warto tak zrobić u mnie jest w identyczny sposób zrobione i wszystko gra i buczy :P
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#6 10 Sty 2013 08:13   

W zasadzie bez sensu ale napiszę. Mianowicie nie jest prawdą, że cokolwiek w tym miejscu spawano przy produkcji. Uszkodzenie następuje nie w wyniku odkręcenie się nakrętki lecz jej poluzowanie i zepchnięcie, czyli ścinanie gwintu (głównie w nakrętce). I nic lepszego od odpowiednio mocnego zacisku nie zapewni połączenia. A zjawisko wiąże się z podwyższaniem mocy silnika przy pozostawionej bez zmian konstrukcji skrzyni biegów. Bezpośredni związek z tzw szarpaniem przy pokonywaniu dużych obciążeń np przy ugrzęznięciu. To właśnie zmiana kierunku obciążenia na kołach stałego zazębienia powoduje obluzowanie. W takich warunkach czeka to każdy ciągnik.
Powrót do góry

Nikita_Bennet
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: -

Post#7 10 Sty 2013 09:22   

dlatego wymiana nakrętki + loctice czy jak to się tam pisze i do następnej awarii ;)
Powrót do góry

hubertbaran
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Rzeszów

Post#8 10 Sty 2013 09:50   

Nie każdy jakieś 5 lat temu tez stałem nad tym problemem, dotoczenie nakrętki z ciaśniej pasowanym gwintem + mocny klej. Nie było powtórki z rozrywki.
Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Post#9 10 Sty 2013 15:24   

Witam ponownie! Oczywiście nie mogę zaręczyć że na montażowni spawano wałki we wszystkich 330m bo nigdy na montażowni nie byłem, natomiast w mojej na pewno. Stwierdził to mechanik który naprawiał moją skrzynie która od nowości nie była tykana a jednak po rozebraniu okazało się że była "haftowana" zarówno z przodu wałka gdzie i tak zerwała nakrętkę jak i z tylu gdzie wszystko było ok. To właśnie mechanik który pól życia spędził w pom-ach przy ciągnikach powiedział mi o tym haftowaniu na montażowni, bo jak twierdził spotkał się z tym "haftowaniem" już niejednokrotnie.Jako rehabilitację za domniemanie spróbuję tylko nadmienić że co do "rozkręcającego" się wałka to u nas sadowników jest to temat nagminy. Wystarczy że EMKA pochodzi trochę w ścinaczu do gałęzi lub bocznej glebogryzarce i nie wiedzieć czemu skrzynia jest do roboty. Ja robiłem już dwa razy i zawsze rwie mi się nakrętka z przodu skrzyni za pierwszym razem mechanik ją haftnął w trzech miejscach punktowo i po dwóch latach puściła teraz zaspawałem ją dużo gęściej i dwa lata minęły a nic się nie dzieje.

Dodano po 8 [minuty]:

Nadmienie jeszcze że wg. mojego mechanika a zaręczam że jest to człowiek kompetentny, awarie nakrętek w skrzyni występują tylko w 330m, ponieważ skrzynia c-330 jest trochę inna.
Sprawdziłem to w katalogach obu typów i rzeczywiście różnica polega na tym że tryb napędzający wom w 330 jest ustawiony głębiej niż w 330m. EMKa ma ten tryb na samym początku skrzyni i może to właśnie jest problem że w tym miejscu inaczej stawia opór niż w starych modelach. Mój sąsiad ma c 330m składaka i skrzynie ma od 330 (łatwo to stwierdzić bo EMKI mają w deklu czujnik rozruchu) a 330 nie i u niego nigdy nie było problemów, a pracujemy na podobnych maszynach. Może to pomoże innym w oceni sytuacji. Pozdrawiam
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sty 2013 15:24   

Powrót do góry

Nikita_Bennet
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: -

Post#10 10 Sty 2013 17:49   

obecność czujnika w pokrywie skrzyni biegów nie jest wyznacznikiem czy skrzynia jest z Mki czy ze zwykłej.
Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Post#11 10 Sty 2013 18:08   

No tak ale różnice z tym kołem zębatym między 330 a 330m są .

Dodano po 14 [minuty]:

Nawet nosiłem się przez moment z zamiarem kupna skrzyni od 330 ale mnie to przerosło.
Powrót do góry

Mamed
Poziom 3
Poziom 3

Post#12 18 Sty 2013 19:59   

Popieram kolege u góry róznica w tym kole są i jest to na pewno jakąś przyczyną :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 18 Sty 2013 19:59   

Powrót do góry

Iwka08
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Donimierz

Post#13 05 Lut 2013 20:16   

Co to wam robiło?
Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Post#14 06 Lut 2013 06:37   

Co to wam robiło?
Hałasowało jakby zwolnice wyły ale w konsekwencji może zablokować skrzynie jak się wałek przesunie
Powrót do góry

Iwka08
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Donimierz

Post#15 06 Lut 2013 08:27   

Jak można to sprawdzić bez rozbierania?
Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Post#16 07 Lut 2013 07:39   

nie można. chyba że już się wałek przesunął i skrzynia stanęła. U mnie występował charakterystyczny hałas taki jak w c 360 przy zwolnicach albo jakby coś tarło w moście ale dokładnie ciężko było ten hałas zlokalizować bo kiedy wydobywa się ze skrzyni biegów to przenosi się na dalsze podzespoły ciągnika.
Powrót do góry

stasiak64
Poziom 11
Poziom 11

Post#17 07 Lut 2013 10:51   

Witam. Pozwolę sobie dołączyć kilka słów do tematu, ponieważ problem tylko i wyłącznie dotyczy każdej skrzyni c-330M .Naprawiając te skrzynie zastanawiało mnie dlaczego tak się dzieje? Stwierdziłem że jest to błąd konstruktorów.Polega on na tym że tryb który "zrywa" zabezpieczenie i nakrętkę został przeniesiony przed przegrodę skrzyni ,a z powodu skośnych zębów podczas pracy jest" ściągany" z wałka powodując takie efekty.W skrzyniach zwykłych c-330 tryb ten jest z tyłu za przegrodą ,nakrętka wałka nie jest narażona na obciążenia z trybu i te skrzynie działają bezawaryjnie.

Myślę że rozwiązaniem problemu były by tryby o prostych zębach, lecz takich niema.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#18 07 Lut 2013 12:36   

Kolego stasiak64. Sprawdź swoje teorie w praktyce.
Powrót do góry

stasiak64
Poziom 11
Poziom 11

Post#19 07 Lut 2013 17:23   

mczapski napisał:
Kolego stasiak64. Sprawdź swoje teorie w praktyce.

Z całym szacunkiem,lecz gdybyś kolego czytał ze zrozumieniem to byś wiedział że ta teoria wynika z praktyki.Pozdrawiam.
Powrót do góry

Piotr36
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Gdynia

Post#20 08 Lut 2013 19:08   

stasiak64 napisał:
Stwierdziłem że jest to błąd konstruktorów.Polega on na tym że tryb który "zrywa" zabezpieczenie i nakrętkę został przeniesiony przed przegrodę skrzyni ,a z powodu skośnych zębów podczas pracy jest" ściągany" z wałka powodując takie efekty.

Tak to prawda, w 330M skośne koła zębate są zamontowane odwrotnie niż w 330 - porównajcie sobie obydwa sposoby ich zamontowania lub same wałki sprzęgłowe, a zobaczycie że skos zębów jest odwrotny. Przez to podczas pracy kół siły działające na nakrętkę powodują zrywanie gwintu - w poprzednim rozwiązaniu siła ta działała od nakrętki i dlatego nie było siły zrywającej gwintu.
Ot taka sobie innowacja konstruktora... 8-)

Naprawiałem kilka takich skrzyń i niestety jedynym w miarę skutecznym sposobem naprawy jest zlecenie wykonania szerszej nakrętki i po dokręceniu jej przyspawać ją w 2-3 miejscach.

Pozdrawiam Piotr36
Powrót do góry

stasiak64
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 09 Lut 2013 01:21   

Piotr36 napisał:
Tak to prawda, w 330M skośne koła zębate są zamontowane odwrotnie niż w 330 - porównajcie sobie obydwa sposoby ich zamontowania lub same wałki sprzęgłowe, a zobaczycie że skos zębów jest odwrotny.

I tu kolego jesteś w błędzie ,porównaj wałki a będziesz wiedział dlaczego.

Dla porównania konstrukcji dodaje obrazki obydwu skrzyń.

Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów
Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Post#22 09 Lut 2013 13:20   

Witam. Brawo dla kolegi stasiak64, to wszystko bezbłędnie i w oczywisty sposób pokazuje różnice między skrzyniami i wadę c 330m. Mam pytanie: czy nie próbowałeś może założyć wałka c 330 do skrzyni c 330 m? Czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe, bo rozwiązywałoby problem c 330 m.
Powrót do góry

stasiak64
Poziom 11
Poziom 11

Post#23 09 Lut 2013 23:35   

jajasiu33 napisał:
czy nie próbowałeś może założyć wałka c 330 do skrzyni c 330 m? Czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe, bo rozwiązywałoby problem c 330 m

No niestety nie ,ale patrząc po rysunkach to nie widzę takiej opcji. Jeśli blok skrzyni pozostał taki sam (a tego nie wiem) to jedynie zamontować wszystko od c330, lecz to raczej nie ma sensu.Tak jak pisałem myślę że rozwiązaniem może być tryb i wałek z prostymi zębami.Mam w pobliżu zakład który produkuje te wałki i tryby, muszę zapytać ,może by zrobili kilka kompletów na próbę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Lut 2013 23:35   

Powrót do góry

jajasiu33
Poziom 10
Poziom 10

Post#24 10 Lut 2013 08:33   

To byłoby naprawdę dobre rozwiązanie , jedyny mankament to to że proste tryby trochę wyją przy pracy, ale może w skrzyni nie przeszkadzałoby to tak jak np; w zwolnicach. Jeśli ten zakład wyprodukuje takie wałki bardzo bym cię prosił o info na jajasiu33(malpa)wp.pl Pozdrawiam
Powrót do góry

13adam13
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Biłgoraj /Janów Lubelski /Rzeszów

Post#25 11 Lut 2013 09:21   

Witam,
No niestety C-330M ma problemy ze skrzynią, sam takiego ciapka mam.
Niestety to samo od 10 lat mnie spotyka, co 3-4 lata muszę rozbierać skrzynię i składać od nowa, nic nie pomogło nawet zaspawanie śruby.
Ale ostatnim razem kupiłem nowy wałek jak w temacie i teraz całkiem jest OK.
W moim przyczyną jest ,że ciapek jak na swoje możliwości jest zbyt katowany, zamierzam kupić nową skrzynię jak znów to się powtórzy. Najbardziej zżera go robota w lesie.Jeśli masz małą gospodarkę to zakręć nową śrubą i będzie, ale jeśli trochę większą to to nie zda egzaminu.
Szkoda, traktorek kapitalny.
Teraz moje pytanie do znawców, ursusów c-330 czy skrzynia ze zwykłej trzydziestki nada się do emki ?
Gdyż mój dziadek ma takową ho, ho może 50 lat (zabytek), i skrzynia w świetnym stanie.Chociaż ja sam wolę swoją emkę, trochę żwawsza, chociaż nie dopracowana przez konstruktorów, tak jak piszecie skrzynia, podnośnik.
Czy ktoś ma rozwiązanie dla tej skrzynia jakieś przeróbki ?
Ja sadzę po sobie ,że to może być wina nie całkiem ,ale w pewnym stopniu "skakania" po sprzęgle. W razie czego pisz jak się nie będziesz mógł dostać, parę razy go już rozbierałem można powiedzieć że skrzynię znam na pamięć.
Pozdrawiam.
Powrót do góry

pawlak0305
Poziom 2
Poziom 2

Post#26 09 Mar 2013 15:18   

Jeżeli rozkręcona jest nakrętka z przodu to wystarczy odjechać silnikiem od skrzyni, nie trzeba oddzielać skrzyni od mostu,natomiast podnośnik trzeba zdjąć.
Powrót do góry

pwpib
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Wolbrom

Post#27 07 Paź 2013 09:41   

Bezwarunkowo należy skrzynką odjechać o mostu ponieważ aby założyć nakrętkę należy wysunąć wałek mocy i zdjąć koło napędu wałka mocy.
Powrót do góry

p-p141
Poziom 14
Poziom 14

Post#28 10 Paź 2013 08:28   

Witam

Mam pytanko. Posiadam c330m i przy jeździe na 4 i 5 biegu skrzynia strasznie hałasuje... a już na 6biegu w ogóle przestaje i cichutko. Co może być powodem tego hałasu??? Odkręcona nakrętka czy też jakieś łożysko w skrzyni czy za rzadki olej??
z góry dzięki za pomoc.
Powrót do góry

pwpib
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Wolbrom

Post#29 10 Paź 2013 15:32   

Nakrętkę rzadko słychać, olej nie ma wpływu w tego rodzaju skrzyni. Pozostałe przypuszczenia mogą być. Niestety należy wypuścić olej i odkręcić pokrywę skrzyni aby zdiagnozować.
Powrót do góry

Mamed
Poziom 3
Poziom 3

Post#30 10 Paź 2013 17:19   

Nie jestem pewien ale gdyby to była ta nakrętka to było by ją słychać na każdym biegu przynajmniej tak było u mnie.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Maszyny Rolnicze, Sprzęt Ciężki -> Ursus C-330M - Rozkręcony dolny wał w skrzyni biegów
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny