Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Włącznik ogrzewania tylnej szyby

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Włącznik ogrzewania tylnej szyby
Autor
Wiadomość
klui16
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: GRUDZIĄDZ

Post#1 Post autora tematu 06 Wrz 2012 23:13   

Witam serdecznie. Posiadam włącznik/wyłącznik ogrzewania tylnej szyby do mojego samochodu i przerobiłem sobie go na włącznik świateł dziennych led ,problem jest w tym że posiada on wyłącznik czasowy. Miałby ktoś jakiś pomysł co wylutować a co połączyć aby ominąć wyłączenie czasowe ? Bym był wdzięczny na podpowiedzi.

Wrzucę parę zdjęć abyście mogli obadać sprawę.

Włącznik ogrzewania tylnej szyby Włącznik ogrzewania tylnej szyby Włącznik ogrzewania tylnej szyby
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#2 06 Wrz 2012 23:36   

Re: Włącznik ogrzewania tylnej szyby

Typ układu podaj.
Powrót do góry

Marian B
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Szczecinek

Post#3 07 Wrz 2012 12:46   

Widać, że Kolega boi się "wywiercić dziurę" w samochodzie. Po co takie kombinacje, jeżeli można zastosować dowolny wyłącznik (tzw. "błyskawiczny", z przechylną dzwignią), i jeżeli koniecznie nie chce się robić dziury w pulpicie, na widoku, to zamontować wyłącznik w nie widocznym miejscu, np. na konsoli środkowej, na dole, przy kolanie.
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to wykorzystany ma być wyłącznik ogrzewania szyby, a co z szybą? Chyba, że to dodatkowy taki sam przełącznik, i jest "fabrycznie" przewidziane miejsce do zamontowania.
Wtedy najprościej będzie wykorzystać tylko styki, a więc trzeba poprostu przeciąć ścieżki dochodzące do nich od strony elektroniki. A gdy nie wiadomo jak to zrobić, to poprostu wylutować wszystkie elementy elektroniczne, a najlepiej całą płytkę. Może być tak, że konstrukcja wyłącznika trzyma się na płytce, wtedy odciąć nie potrebną część płytki.

Moje artykuły: (Dodaj)
02 Marzec 2014 Światła samochodowe na przekaźnikach.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Wrz 2012 12:46   

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#4 07 Wrz 2012 14:42   

Marian B napisał:

Wtedy najprościej będzie wykorzystać tylko styki, a więc trzeba poprostu przeciąć ścieżki dochodzące do nich od strony elektroniki

No nie do końca. Możliwe, że tam jest wyłącznik chwilowy, podający jedynie impuls na włącz i wyłącz. Resztę załatwia specjalizowany układ, najprawdopodobniej serii U6046 (LD6046), który to załącza i wyłącza szybę po otrzymaniu impulsu oraz wyłącza ją sam po upływie określonego czasu (zazwyczaj około 20 minut).
Nie nadaje się to zupełnie do załączania świateł.
Układu nie da się pominąć, trzeba wymienić wszystko. Co wcale nie jest takie trudne.
Powrót do góry

klui16
Poziom 6
Poziom 6

Post#5 Post autora tematu 07 Wrz 2012 14:52   

Marian B napisał:
Widać, że Kolega boi się "wywiercić dziurę" w samochodzie. Po co takie kombinacje, jeżeli można zastosować dowolny wyłącznik (tzw. "błyskawiczny", z przechylną dzwignią), i jeżeli koniecznie nie chce się robić dziury w pulpicie, na widoku, to zamontować wyłącznik w nie widocznym miejscu, np. na konsoli środkowej, na dole, przy kolanie.
Jeżeli dobrze zrozumiałem, to wykorzystany ma być wyłącznik ogrzewania szyby, a co z szybą? Chyba, że to dodatkowy taki sam przełącznik, i jest "fabrycznie" przewidziane miejsce do zamontowania.
Wtedy najprościej będzie wykorzystać tylko styki, a więc trzeba poprostu przeciąć ścieżki dochodzące do nich od strony elektroniki. A gdy nie wiadomo jak to zrobić, to poprostu wylutować wszystkie elementy elektroniczne, a najlepiej całą płytkę. Może być tak, że konstrukcja wyłącznika trzyma się na płytce, wtedy odciąć nie potrebną część płytki.

Tzn nie boję sie wywiercić "dziurki" po prostu mam drugi włącznik i miejsce w panelu to poco gdzieś wtykać jakieś włączniki jak mogę wkomponować oryginał.

Co do układu , to nie mam pojęcia jaki to rodzaj , mogę dodać więcej zdjęć jak potrzeba.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Wrz 2012 14:52   

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#6 07 Wrz 2012 14:53   

Błażej napisał:
Typ układu podaj.

Przecież ma jakiś napis na sobie!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Wrz 2012 14:53   

Powrót do góry

klui16
Poziom 6
Poziom 6

Post#7 Post autora tematu 07 Wrz 2012 14:57   

Na czarnym układzie jest napisane:
TYA0298
XAB
9945

Niewiem czy oto chodziło ale jestem laikem w tych sprawach.
Powrót do góry

Marian B
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 07 Wrz 2012 17:15   

Jeżeli jest przewidziane miejsce na pulpicie, i nie wykorzystane, to musi być w tym miejscu zaślepka zharmonizowana z wystrojem pulpitu. Poprostu zamontować w tej zaślepce (w tym miejscu) inny, mniej więcej pasujący wyglądem wyłącznik, i po problemie. W ten sposób zrobiłem w Octavii włączanie dodatkowego oświetlenia wnętrza. Zaślepka została wykorzystana jako klawisz wyłącznika przyciskowego bistabilnego (konkretnie to wyłącznik sieciowy telewizora). Wszystko wygląda jak zrobione fabrycznie. Zaślepka zakrywała miejsce na wyłącznik ESP, którego w moim samochodzie niema.

A tak naprawdę, zrobienie/zbudowanie odpowiedniego wyłącznika do samochodu, z zachowaniem reguł ergonomii i estetyki wcale nie jest taką prostą sprawą. Trzeba zrobić podświetlenie oraz sygnalizację włączenia, oczywiście oprócz podstawowej funkcji włączania/wyłączania, a to są dodatkowe przewody, diody LED, rozbudowane gniazdo połączeniowe
Tu jest opis tego wcześniej wymienionego wyłącznika:
http://forum.octaviaclub.pl/viewtopic.php?t=12243
Obudowa/korpus została wykonana z cienkiej ocynowanej blachy w ten sposób, że pasuje do miejsca zamontowania tak, jak oryginalny moduł wyłącznika. Trochę pracy to wymagało. Klawisz jest duży, szeroki, i nie można go było zamontować bezpośrednio na wykorzstanym wyłączniku, gdyż szybko by się ułamało zamocowanie. Trzeba było pobawić się i dorobić specjalną suwakową konstrukcję na wzór oryginalnego modułu przełącznika.
W każdym razie, gdybym to robił jeszcze raz, to poprostu wywiercił bym otwór w zaślepce i zamontował tam wyłącznik błyskawiczny, a diodki podświetlenia i włączenia zamontował obok w zaślepce.

Powrót do góry

klui16
Poziom 6
Poziom 6

Post#9 Post autora tematu 07 Wrz 2012 21:09   

Dlatego chce przerobić właśnie ten włącznik bo wszystko jest , podświetlenie zapala sie z resztą , jest dioda z sygnalizująca włączenie , przewody mam juz poprowadzone i podłączone. Zostało tylko wyłączanie czasowe.

Co do przerabiania zaślepki , albo dorabiania innego włącznika będzię ciężko cos takiego dorobić. Włącznik ogrzewania tylnej szyby
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#10 07 Wrz 2012 21:39   

Nie wyłączysz w tym układzie czasówki. Musisz wymienić całą elektronikę. Musisz tam wmontować uniwibrator bistabilny i będziesz mógł impulsem włączać i wyłączać te światła.
Swoją drogą, to nie lepiej zastosować jakiś automat i zapomnieć o ich załączaniu?
Powrót do góry

klui16
Poziom 6
Poziom 6

Post#11 Post autora tematu 07 Wrz 2012 22:26   

To bym musiał pomyśleć o dodatkowym przekaźniku który wyłącza ledy po włączeniu świateł drogowych. A to za bardzo sie nie kalkuluje...:(
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Post#12 07 Wrz 2012 22:36   

Ile taki przekaźnik kosztuje? 5 zł. No straszne mecyje...
Powrót do góry

Marian B
Poziom 21
Poziom 21

Post#13 08 Wrz 2012 09:28   

Jeżeli jest to przełącznik "chwilowy", to włączanie i wyłączanie jakiego kolwiek odbiornika można zrobić za pomocą dwóch przekażników bez dodatkowej elektroniki. Ten układ ma też tą zaletę, że wraca do stanu spoczynku po wyłączeniu zasilania.
Rys.1a pokazuje stan styków w stanie wyjściowym (spoczynkowym), rys.1b w stanie załączenia. Gdy przekaźniki są stanie wyjściowym, naciśniecie i trzymanie przycisku P powoduje przez styki a1 i a2 włączenie przekaźnika B i zwarcie styków b1 i wykonawczego b2. Przycisk P jest jeszcze trzymany, więc uzwojenie przekaźnika A jest zwarte i przekaźnik A nie przełącza swych styków a1 i a2. Puszczenie przycisku P powoduje rozwarcie uzwojenia przekaźnika A i jego zadziałanie, styki a1 i a2 przejdą do pozycji pokazanej na rys.1b. Przekaźnik B jest jednocześnie podtrzymywany prądem płynącym przez uzwojenie przekaźnika A. W takim stanie załączenia, jeżeli uzwojenia przekaźników maja jednakową rezystancję, na każdym z nich występuje połowa napięcia zasilania ( w punkcie X). Stan załączenia może utrzymywać się dowolnie długo. Ponowne naciśnięcie i trzymanie przycisku P powoduje zwarcie uzwojenia przekaźnika B i jego zwolnienie, przekaźnik A jest w stanie włączonym. Puszczenie przycisku P powoduje również zwolnienie przekaźnika A i cały układ znajdzie się w stanie wyjściowym. Działanie tego układu jest bardzo pewne, dużo pewniejsze niż przycisków z blokadą mechaniczną i można go stosować w wielu urządzeniach jako zautomatyzowany wyłącznik.
W stanie przejściowym, w czasie naciskania przycisku P na uzwojeniach przekaźników A i B występuje na przemian pełne napięcie zasilania: w czasie włączania na uzwojeniu B, a w czasie wyłączania na uzwojeniu A. Z powyższego wynika, że w punkcie X w chwili załączania i trzymania przycisku P występuje napięcie 12V, a w stanie włączenia, z chwilą puszczenia przycisku występuje napięcie 6V. Uzwojenia przekażników powinny być na napięcie 5V.
Przekażniki można umieścić w oddzielnym pudełku, w dowolnym miejscu, a do przycisku/wyłącznika będą dochodzić tylko dwa przewody od tego pudełka.
Przekażniki A i B mogą być miniaturowe, mieszczące się w typowej podstawce 16-nóżkowego układu scalonego, i wtedy można je zmieścić wewnątrz przełącznika, a jeżeli potrzeba wyłączać/włączać większy prąd, trzeba zastosować dodatkowy (trzeci) przekażnik wykonawczy, można wykorzystać ten, co jest widoczny na fotografii. Można też zastosować tylko dwa przekażniki, ale wtedy przekażnik B musi mieć styki stosowne do obciążenia.

Oznaczenia na rysunkach:
„-” stan spoczynku
„+” stan wymuszony
„++” załączony, podtrzymany własnym stykiem.

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Wrz 2012 09:28   

Powrót do góry

abbe
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: czestochowa

Post#14 18 Lis 2012 10:24   

Witam wszystkich, dziękuję Panie Marianie za podpowiedz i zamieszczenie schematu, ja wykorzystałem przełącznik impulsowy ASR off i zastosowałem dwa przekaźniki RM84 5V pozdrawiam i dziękuję
Powrót do góry

Robewit
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: świętokrzyskie

Post#15 19 Lis 2012 09:37   

Jeśli dobrze zrozumiałem, to włączasz światła dzienne manualnie. Jeśli tak to informuję, że według przepisów nie są to wtedy światła do jazdy w dzień. Powinny spełniać takie wymogi:
- automatyczne włączanie świateł dziennych równocześnie z rozruchem pojazdu,
- włączanie i wyłączenie świateł dziennych bez użycia dodatkowych narzędzi,
- automatyczne wyłączenie świateł dziennych przy włączeniu świateł mijania lub przeciwmgłowych (jednakże nie przy krótkotrwałym włączeniu świateł drogowych).
To tak dla informacji, żeby przy okazji kontroli drogowej nie demontować światełek.
Powrót do góry

krzysztof2406
Poziom 2
Poziom 2

Post#16 02 Sty 2013 15:15   

witam ja rozgryzłem u6046b jak wyłączyć czasowe impulsy zegarowe,jak narysuje schemat to go wrzucę bo mam go w głowie,układ zrobiłem sprawdziłem i działa. Włącznik ogrzewania tylnej szyby
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Projektowanie Układów Elektronicznych -> Włącznik ogrzewania tylnej szyby
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.065 seconds

elektroda.pl temat RSS