Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

[Co kupić?] Drukarka kolorowa wielofunkcyjna do domu

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Drukarki, ksero Serwis -> Drukarki, ksero Co kupić? -> [Co kupić?] Drukarka kolorowa wielofunkcyjna do domu
Autor
Wiadomość
Kpc21
Poziom 18
Poziom 18

Post#1 Post autora tematu 08 Wrz 2012 16:31   

[Co kupić?] Drukarka kolorowa wielofunkcyjna do domu

W nawiązaniu do tego wątku...

Na Brotherze polegać nie mogę, a drukarka bywa potrzebna. Szkoda go, bo nie ma nawet roku, ale co zrobić. Mogę go oddać do serwisu, ale nie wiadomo, co serwis na to powie, szczególnie że nie mam oryginalnych kartridży. Nie pozostaje nic innego niż kupić nową drukarkę.

Szukam czegoś, co będzie mieć tanie oryginały. I tak znalazłem coś takiego jak
HP Deskjet Ink Advantage 5525. Oryginalne tusze po ok. 30 zł starczające na 550-600 stron przy pokryciu 5% - co daje 5-6 gr za stronę. Drożej niż na Brotherze z zamiennikami (nawet 1 gr za stronę), ale dużo taniej niż na Brotherze z tuszami oryginalnymi (13 gr za stronę w kolorze, prawie 20 gr za stronę w czerni).

Tylko czy tego HP-ka skonfiguruję na Linuksie? W specyfikacji ma tylko sterowniki pod Windows i Mac OS. A ciężko cokolwiek o nim znaleźć.

Przy Epsonach i Canonach wychodzi drożej, ok 10 gr za stronę przy oryginałach.

Chyba że laser kolor. W miarę tanio (750 zł) znalazłem Samsunga CLX-3185. Ale tam na oryginałach jest jeszcze drożej. Dla tonera czarnego 12 gr za stronę, dla kolorowego prawie 19 gr za stronę. Dodatkowo co kilka zmian tonera wymienić trzeba jeszcze bęben. Z jednej strony może laser nie jest taki kapryśny (drukarki laserowej jeszcze nie miałem), ale co jeśli się popsuje? Tutaj na oryginałach już w ogóle nie opłaca się drukować.

Można by zostawić tego Brothera i kupić laser mono bez skanera, ale nie za bardzo mam gdzie go postawić. Poza tym Brother ma głowicę zintegrowaną z drukarką, tak więc pozostawienie go nieużywanego grozi jej zatkaniem.

Jakiej funkcjonalności potrzebuję? Skanera, interfejsu sieciowego (przewodowy czy bezprzewodowy, bez różnicy, choć wolę przewodowy), druku w kolorze, dobrze by nie było problemu na Linuksie.

Co byście zrobili na moim miejscu?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Wrz 2012 16:31   

Powrót do góry

thorgee
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Gorzów Wlkp.

Post#2 11 Wrz 2012 05:10   

Re: [Co kupić?] Drukarka kolorowa wielofunkcyjna do domu

Kpc21 napisał:
W nawiązaniu do tego wątku...

Na Brotherze polegać nie mogę, a drukarka bywa potrzebna. Szkoda go, bo nie ma nawet roku, ale co zrobić. Mogę go oddać do serwisu, ale nie wiadomo, co serwis na to powie, szczególnie że nie mam oryginalnych kartridży. Nie pozostaje nic innego niż kupić nową drukarkę.

Szukam czegoś, co będzie mieć tanie oryginały. I tak znalazłem coś takiego jak
HP Deskjet Ink Advantage 5525. Oryginalne tusze po ok. 30 zł starczające na 550-600 stron przy pokryciu 5% - co daje 5-6 gr za stronę. Drożej niż na Brotherze z zamiennikami (nawet 1 gr za stronę), ale dużo taniej niż na Brotherze z tuszami oryginalnymi (13 gr za stronę w kolorze, prawie 20 gr za stronę w czerni).

Tylko czy tego HP-ka skonfiguruję na Linuksie? W specyfikacji ma tylko sterowniki pod Windows i Mac OS. A ciężko cokolwiek o nim znaleźć.

Przy Epsonach i Canonach wychodzi drożej, ok 10 gr za stronę przy oryginałach.

Chyba że laser kolor. W miarę tanio (750 zł) znalazłem Samsunga CLX-3185. Ale tam na oryginałach jest jeszcze drożej. Dla tonera czarnego 12 gr za stronę, dla kolorowego prawie 19 gr za stronę. Dodatkowo co kilka zmian tonera wymienić trzeba jeszcze bęben. Z jednej strony może laser nie jest taki kapryśny (drukarki laserowej jeszcze nie miałem), ale co jeśli się popsuje? Tutaj na oryginałach już w ogóle nie opłaca się drukować.

Można by zostawić tego Brothera i kupić laser mono bez skanera, ale nie za bardzo mam gdzie go postawić. Poza tym Brother ma głowicę zintegrowaną z drukarką, tak więc pozostawienie go nieużywanego grozi jej zatkaniem.

Jakiej funkcjonalności potrzebuję? Skanera, interfejsu sieciowego (przewodowy czy bezprzewodowy, bez różnicy, choć wolę przewodowy), druku w kolorze, dobrze by nie było problemu na Linuksie.

Co byście zrobili na moim miejscu?

Sprzedaje i serwisuje, więc troche może pomogę.

Urządzenia atramentowe są tańsze w zakupie, na domowe potrzeby małej eksploatacji wystarczają, ale:
-przy zamiennikach zwłaszcza dość szybko nieużywane zasychają
-brak ogólnie dostępnych części do naprawy
-w zasadzie jeśli ciężko to się naprawia, to są jednorazówki..

Urządzenia laserowe są droższe, ale:
-toner nie zasycha, nawet jak się odstawi na 2-3 lata, najwyżej będzie blado drukował,
-toner jest w proszku, więc nawet na zamiennikach urządzenie się nie zaleje,
-są dostępne części (sam takie urządzenia naprawiam :-)
-przy kiepskich zamiennikach ich proszek ma tendencje do wysypywania się z kasetki (nieszczelności) co powoduje brudzenie, zasypywanie optyki, czujników, styków
-najtańsze urządzenia kolorowe laserowe, często mają wysoki koszt eksploatacji, bo producent musi technologie odbić sobie

Niektóre najtańsze kolor laserówki działają w starej technologii jednego wspólnego bębna, co powoduje, że prędkość w czerni jest dobra, ale przy druku koloru prędkość spada do 1/4, (np z 20 str/min do 4 stron/minutę) co przy kilku stronach już trochę irytuje

Laserówki ze względu na technologie zadruku, w większym stopniu niż atramentówki mają ograniczenia co do stosowania grubych papierów, co jest ważne przy wizytówkach, dyplomach, zaproszeniach, czy zdjęciach.

Drukarka do Linuxa, no wiesz niby niektórzy producenci robią sterowniki do niektórych dystrybucji, zwłaszcza tych komercyjnych (płatnych) jak Red Hat, ale później z aktualizacjami po 2 latach od produkcji może być różnie.

Nie wiem jak teraz, bo dawno nie sprawdzałem, ale wcześniej atramentówki HP miały zintegrowaną na wkładzie głowicę z tuszem. Nawet jak po dłuższym nieużywaniu atrament zaschnął, to po wymianie wkładu można było drukować dalej. Takie rozwiązanie jest droższe niż wkłady canona, brothera, epsona, ale lepsze jeżeli są dłuższe przerwy w zadruku....

właściwie to temat rzeka, na wielu cechach można wtopić jeśli ich się nie weźmie pod uwagę, zagadnienie jest po prostu zależne od wielu czynników
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Wrz 2012 05:10   

Powrót do góry

e-xtech
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 11 Wrz 2012 18:45   

Co do Brothera - wypowiadam się jako sprzedawca - trzeba pamiętać, że drukarka ma być cały czas podłączona do prądu i ustawiony zegarek - te drukarki potrafią same jeśli są długo nie używane włączyć się i przeczyścić głowicę - a zegarek dlatego, że zdarzało się u klientów, że drukarka włączała automatyczne czyszczenie w środku nocy - ludzie wyłączali ją z prądu i zapominali - a jak przypomnieli była już zaschnięta.

Ogólna odpowiedź - jeśli do domu - żaden z HP-ków atramentowych (bardzo drogie drukowanie i mało zamienników) - brał bym najtańszą np EPSONA SX130 - cena 140 zł, tusze po 20ml zamienniki po 5 zł - nic tańszego (do czego są zamienniki) nie znajdziesz - jak się po roku czy dwóch zepsuje/zaschnie kupisz drugą !! i tak będzie taniej niż kupno teraz drukarki za 300 zł a nawet jak głowica zaschnie to dasz komuś albo sobie zostawisz dosyć dobry skaner ;-)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Wrz 2012 18:45   

Powrót do góry

Kpc21
Poziom 18
Poziom 18

Post#4 Post autora tematu 14 Wrz 2012 21:21   

e-xtech napisał:
Co do Brothera - wypowiadam się jako sprzedawca - trzeba pamiętać, że drukarka ma być cały czas podłączona do prądu i ustawiony zegarek

O tym dobrze wiem i tak mam to właśnie ustawione. Brother jest specjalnie podłączony z pominięciem listwy z wyłącznikiem.

Cytat:
Ogólna odpowiedź - jeśli do domu - żaden z HP-ków atramentowych (bardzo drogie drukowanie i mało zamienników)

Ale ja nie celuję w tanie drukowanie na zamiennikach, a w drukowanie w w miarę rozsądnej cenie na kartridżach oryginalnych. Z tego co patrzyłem, w przypadku Epsona wychodzi drożej niż w tym HP-ku. A HP głowicę ma w kartridżu, więc nie ma problemu, że zaschnie (jak zaschnie, wystarczy wymienić kartridż). To po prostu nieco droższy model, dlatego ma tańsze tusze. U Epsona czegoś takiego nie widziałem.

Z doświadczenia z laserówkami w szkole wiem, że tam dość długo trwa rozgrzewanie bębna (?), a potem kolejne arkusze drukuje już wręcz błyskawicznie. Wypluwa kartki jedną za drugą, znacznie szybciej niż atramentówka. Ale to są drukarki monochromatyczne, i to w wersji do użytku bardziej profesjonalnego. Samsung o którym wspomniałem to jednobębnowy kolor. Chciałbym się zapytać - tam rozgrzewanie występuje za każdym razem, gdy drukarka nadrukowuje kolejne barwy składowe (a więc każdy arkusz = 3 razy rozgrzewanie), czy tak jak w drukarkach monochromatycznych, rozgrzewa się tylko raz, a czas druku wydłuża się tylko o czas wypluć kolejnych kartek jak z lasera mono?

Z tego co się zdążyłem zorientować, kolorowe laserówki są:
1/ strasznie drogie w porównaniu z atramentówkami (400 zł a 800 zł to duża różnica)
2/ tak czy inaczej nie mam pewności, czy nie popsuje się po upływie gwarancji, a to większa strata niż awaria atramentówki (co z tego że laserówkę naprawię, skoro za tą naprawę będę musiał zapłacić tyle co za nową atramentówkę?)
3/ drogie w eksploatacji (droższe niż atrament) przy oryginalnych tonerach - a nie bardzo chcę się bawić w dosypywanie tonera do kartridża (ponoć to szkodliwe dla zdrowia) - co ciekawe patrzyłem na laser mono i tam jest podobnie

Tak więc kupię chyba tego HP-ka, a z laserem się wstrzymam, dopóki nie stanieją do poziomu atramentówek. Ale na razie Brother działa. Ostatnio zaczął się zachowywać normalnie.

@thorgee - skoro serwisujesz drukarki, to mógłbyś zajrzeć do mojego poprzedniego tematu, wspomnianego w pierwszym poście?
Powrót do góry

thorgee
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Gorzów Wlkp.

Post#5 15 Wrz 2012 10:18   

Serwisuje ale kserokopiarki, drukarki, faksy laserowe.
Natomiast urzadzenia atramentowe z kilku powodow sa jednorazowkami:
-brak czesci
-kupowane sa za tak niski kwoty, ze koszt samej robocizny jest juz czasem nieplacalny, a jesli nawet to brak czesci...

Dodano po 29 [minuty]:

Kpc21 napisał:
e-xtech napisał:
Co do Brothera - wypowiadam się jako sprzedawca - trzeba pamiętać, że drukarka ma być cały czas podłączona do prądu i ustawiony zegarek

O tym dobrze wiem i tak mam to właśnie ustawione. Brother jest specjalnie podłączony z pominięciem listwy z wyłącznikiem.

Cytat:
Ogólna odpowiedź - jeśli do domu - żaden z HP-ków atramentowych (bardzo drogie drukowanie i mało zamienników)

Ale ja nie celuję w tanie drukowanie na zamiennikach, a w drukowanie w w miarę rozsądnej cenie na kartridżach oryginalnych. Z tego co patrzyłem, w przypadku Epsona wychodzi drożej niż w tym HP-ku. A HP głowicę ma w kartridżu, więc nie ma problemu, że zaschnie (jak zaschnie, wystarczy wymienić kartridż). To po prostu nieco droższy model, dlatego ma tańsze tusze. U Epsona czegoś takiego nie widziałem.

Z doświadczenia z laserówkami w szkole wiem, że tam dość długo trwa rozgrzewanie bębna (?), a potem kolejne arkusze drukuje już wręcz błyskawicznie. Wypluwa kartki jedną za drugą, znacznie szybciej niż atramentówka. Ale to są drukarki monochromatyczne, i to w wersji do użytku bardziej profesjonalnego. Samsung o którym wspomniałem to jednobębnowy kolor. Chciałbym się zapytać - tam rozgrzewanie występuje za każdym razem, gdy drukarka nadrukowuje kolejne barwy składowe (a więc każdy arkusz = 3 razy rozgrzewanie), czy tak jak w drukarkach monochromatycznych, rozgrzewa się tylko raz, a czas druku wydłuża się tylko o czas wypluć kolejnych kartek jak z lasera mono?

Z tego co się zdążyłem zorientować, kolorowe laserówki są:
1/ strasznie drogie w porównaniu z atramentówkami (400 zł a 800 zł to duża różnica)
2/ tak czy inaczej nie mam pewności, czy nie popsuje się po upływie gwarancji, a to większa strata niż awaria atramentówki (co z tego że laserówkę naprawię, skoro za tą naprawę będę musiał zapłacić tyle co za nową atramentówkę?)
3/ drogie w eksploatacji (droższe niż atrament) przy oryginalnych tonerach - a nie bardzo chcę się bawić w dosypywanie tonera do kartridża (ponoć to szkodliwe dla zdrowia) - co ciekawe patrzyłem na laser mono i tam jest podobnie

Tak więc kupię chyba tego HP-ka, a z laserem się wstrzymam, dopóki nie stanieją do poziomu atramentówek. Ale na razie Brother działa. Ostatnio zaczął się zachowywać normalnie.

@thorgee - skoro serwisujesz drukarki, to mógłbyś zajrzeć do mojego poprzedniego tematu, wspomnianego w pierwszym poście?

Czas rozgrzewania lasera moze byc krotki np. mam u siebie HP LJ P1505 i drukuje b. szybko, jest b. mala, tania, sa tanie zamienniki. Ale znam tez takie ktore wolno sie rozgrzewaja.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Drukarki, ksero Serwis -> Drukarki, ksero Co kupić? -> [Co kupić?] Drukarka kolorowa wielofunkcyjna do domu
Strona 1 z 1