Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy

DraconBS 17 Wrz 2012 04:27 22230 52
  • Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy

Dlaczego?
    Odkąd mam słuchawki 32 ohm, ciągle borykałem się z problemem ich słabego wysterowania. Po pewnym czasie zacząłem szukać schematu jakiegoś w miarę prostego wzmacniacza słuchawkowego. No i w ten sposób trafiłem na ten temat , a stamtąd do schematu . Co prawda nie mogłem znaleźć czasu na złożenie go przez chyba ponad rok, ale ostatnio kupiłem tranzystory i zabrałem się do pracy :).

Budowa
    Zacząłem od zaprojektowania płytki, a jako że cierpliwość do Eagla straciłem po 2-3 godzinach, to wziąłem kartkę, długopis i zacząłem rysować ręcznie, następnie - również ręcznie, flamastrem - narysowałem wzór na płytce (bodajże 35x30mm). Na tym kawałku laminatu zmieściłem jeszcze ścieżki na rezystor wejściowy, przełącznik i diodę. Dodatkowo wytrawiłem jeszcze kawałek płytki dwustronnej, aby sztywno zamocować gniazda jack. Wzmacniacz z założenia miał być jak najmniejszy, także elementy są poustawiane dość ciasno, a rezystory sprzężenia zwrotnego zamontowane są od dołu płytki.
    Początkowo we wzmacniaczu wyeliminowałem potencjometry i kondensatory na ich wejściach, więc gdy włączyłem wzmacniacz pierwszy raz usłyszałem dobry dźwięk i... okropny szum. Po krótkim zastanowieniu dołożyłem po jednym, wpiętym równolegle, kondensatorze 100nF na wyjściu. No cóż... efektu brak. Następnego dnia podłączyłem do całości podwójny potencjometr i dwa kondensatory, tak jak na oryginalnym schemacie i zacząłem nim kręcić. Znalazłem punkt, w którym szumy ustępują całkowicie, ale wzmocnienie nadal jest dość konkretne, po czym zmierzyłem opór między poszczególnymi nóżkami potencjometru (między wejściem a wyjściem 7-8k, a między wyjściem a masą 88k). Nie mam PR'ek, więc w zamian zastosowałem po dwa rezystory 100k i 10k (100/110 ~ 88/95). Dolutowałem je, razem z kondensatorami, na pająku.
    Obudowa to plastikowe pudełeczko, chyba też po jakimś wzmacniaczu, znalezione gdzieś w warsztacie. Wymagało tylko przewiercenia dziur na przełącznik i diodę (co, swoją drogą, bardzo skaszaniłem). Początkowo zakładałem, ze bateria 9V zmieści się w środku pudełeczka, jednak przeliczyłem się, bo ledwo zmieściłem samą elektronikę. Na razie nie mam pomysłu jak przymocować baterię, ale jak na razie tak zostaje.

Wrażenia odsłuchowe? Jestem zadowolony. Wzmacniacz wysterowuje słuchawki aż za dobrze, przy czym nie dosłyszałem się żadnych zniekształceń, a bas jest konkretny, taki jak powinien być. :)

Koszta:
    + tranzystory (BC 547B i BC557B), kilka rezystorów, diody i led - około 50gr
    + bateria 9V i jej złącze - 5zł
    + tubka chińskiej 'kropelki' - 30gr
    + laminat, cyna, kalafonia - liczmy 1zł
    + kondensatory, niektóre rezystory, pudełko, przełącznik, gniazda jack, wkręty, przewody - z odzysku
    --------
    suma: 6,80zł
    Czyli prawie nic :)

Pobór prądu to 40mA

Zdjęcia:
    Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy

Jeszcze 2 zdjęcia przed włożeniem do obudowy, niestety słabe światło i mało widać
    Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy
    Przepraszam za jakość zdjęć, ale jedyne co mam pod ręką to komórka.

Zapraszam do komentowania :)

Fajne!
  • #2 17 Wrz 2012 06:43
    Jezzman
    Poziom 21  

Bardzo fajna konstrukcja. Powiedz mi jak jest z głośnością na tym wzmacniaczu. Można prosić o schemat bo chętnie sobie taki buduje.

Pozdrawiam.

• #3 17 Wrz 2012 09:59
    korrus666
    Poziom 40  

Zdjęcia wielkie ale nic nie warte. Przeskaluj je chociaż żeby nie rozwalały strony.
    Co do samego układu to prosty i wg mnie nie najlepszy. Przez to że zasilany niesymetrycznie kondensatory muszą być na wejściu i wyjściu.
    Z tą trudnością wysterowania słuchawek o impedancji 32 omy to też nie do końca prawda ale to dłuższy temat.

• #4 17 Wrz 2012 13:09
    boguslaw5
    Poziom 17  

Jezzman. Przecież masz link do schematu na początku (na zielono)

• #5 17 Wrz 2012 15:39
    DraconBS
    Poziom 12  

Cytat:
    Powiedz mi jak jest z głośnością na tym wzmacniaczu.

Głośność jaką osiągałem przy maksymalnym ustawieniu MP3 jest mniej więcej taka jak na 1/3 głośności przy wzmacniaczu. Na max jest bardzo głośno i trochę pierdzi bas, ale i tak nie potrzebuję aż takiego wzmocnienia. ;)
    Cytat:
    Z tą trudnością wysterowania słuchawek o impedancji 32 omy to też nie do końca prawda ale to dłuższy temat.

Wiem co słyszę, a podczas słuchania muzyki w miejscu publicznym słychać było praktycznie tylko ludzi. Teraz jest ok. Mam Philipsy SHP2500 i gdy je porównywałem z innymi słuchawkami 32R są bardzo ciche.

Cytat:
    Zdjęcia wielkie ale nic nie warte. Przeskaluj je chociaż żeby nie rozwalały strony.

W najbliższym czasie postaram się, zamiast tych, dać zdjęcia w HD, tylko muszę znaleźć kogoś z aparatem.

• #6 17 Wrz 2012 16:00
    korrus666
    Poziom 40  

Słuchawki jak i kolumny głośnikowe mają taki parametr który się nazywa efektywnością i to on przede wszystkim mówi o tym jak głośne są słuchawki.
    Jeśli chodzi o impedancje to teoretycznie im mniejsza tym słuchawki głośniejsze (pomijając efektywność), mniejsza impedancja->większy prąd->większe wychylenie membrany->większe ciśnienie akustyczne. Ale jak już pisałem nie jest to takie oczywiste bo impedancja to nie jedyny czynnik.

• #7 17 Wrz 2012 16:08
    DraconBS
    Poziom 12  

Cytat:
    Słuchawki jak i kolumny głośnikowe mają taki parametr który się nazywa efektywnością i to on przede wszystkim mówi o tym jak głośne są słuchawki. (...) Ale jak już pisałem nie jest to takie oczywiste bo impedancja to nie jedyny czynnik.

Wiem o tym wszystkim, ale dużo prościej było mi napisać, że moje słuchawki są zwyczajnie ciche :P. Słowo "efektywność" mi uciekło.
    No nieistotne, temat jest o konstrukcji wzmacniacza, a nie o parametrach słuchawek. :)

• #8 17 Wrz 2012 18:51
    SylwekK
    Poziom 28  

Hmmm... a próbowałeś maleńki TDA7050 - praktycznie bez elementów zewnętrznych tylko po kondensatorku na wej i wyj, a do tego zasilanie nawet z 3V. Już nawet nie wspomnę jak po uszach daje. Mimo wszystko fajnie zobaczyć coś w DIY układ na samych tranzystorach, które robiło się lata temu :-)

• #9 17 Wrz 2012 21:05
    DraconBS
    Poziom 12  

Słyszałem kostki i słyszałem tranzystory. Nie ma porównań. Poza tym stworzenie jak najmniejszej płytki dla tego wzmacniacza to było dla mnie jakieś wyzwanie, bo to jedna z pierwszych zaprojektowanych przeze mnie płytek. A czego nauczyłbym się, rysując 8 punktów na nóżki scalaka? ;)
    No i druga sprawa: kupię jeden scalak za na przykład 5 zł i mam jeden układ, podczas gdy za 5 zł mam 50 tranzystorów i mnóstwo możliwości. :)

• #10 18 Wrz 2012 12:21
    mkpl
    Poziom 37  

Schemat nieco dziwny. R3 o wartości 100 ohm mi się w tym miejscu wybitnie nie podoba bo podaje stałe napięcie na słuchawki co może je uszkodzić

• #12 18 Wrz 2012 14:37
    SylwekK
    Poziom 28  

DraconBS napisał:
    Słyszałem kostki i słyszałem tranzystory. Nie ma porównań...

W tym przypadku polemizował bym...

DraconBS napisał:
    ...Poza tym stworzenie jak najmniejszej płytki dla tego wzmacniacza to było dla mnie jakieś wyzwanie, bo to jedna z pierwszych zaprojektowanych przeze mnie płytek. A czego nauczyłbym się, rysując 8 punktów na nóżki scalaka? ;)

Tu przyznaję racje. Zawsze to jakaś praktyka :-)

DraconBS napisał:
    ...No i druga sprawa: kupię jeden scalak za na przykład 5 zł i mam jeden układ, podczas gdy za 5 zł mam 50 tranzystorów i mnóstwo możliwości. :)

Hmmm... też tak kiedyś myślałem ale z czasem "czas" zaczyna kosztować więcej niż części ;-)

Pozdrawiam

• #13 18 Wrz 2012 19:10
    DraconBS
    Poziom 12  

Cytat:
    Hmmm... też tak kiedyś myślałem ale z czasem "czas" zaczyna kosztować więcej niż części

Ale mi się nigdzie nie śpieszy, nikt przecież nie mówi że trzeba w jeden dzień kończyć całą konstrukcję, a poza tym chwila czasu na dłubanie zawsze się znajdzie. ;)

Cytat:
    Schemat nieco dziwny(...)

Też zauważyłem że schemat jest dziwny, ale nie znalazłem żadnego innego prostego, przenośnego wzmacniacza na tranzystorach, bo noszenie w plecaku akumulatora i płytki wielkości kartki A5 żeby posłuchać dźwięku w klasie A mija się z celem, tym bardziej że źródło dźwięku to MP3, nie odtwarzacz płyt w jakości studyjnej :P. Widziałem kilka układów na scalakach, ale co to za satysfakcja, gdy wetkniesz kostkę w wywiercone dziurki i działa?

• #14 18 Wrz 2012 19:41
    pawel_aa
    Poziom 25  

korrus666 napisał:
    Też mi się ten schemat nie podoba ale zauważ że słuchawki podłączone są równolegle do tego rezystora. Nie są podłączone do masy. Pewnie jakieś stałe na wyjściu jest ale myślę że niewielkie.

A co w tym dziwnego że zamiast do masy słuchawki podłączone są do plusa zasilania? W wielu sprzętach tak jest i nawet o tym nie wiesz. Ot choćby popularny swojego czasu odtwarzacz Kajtek. Słuchawki były podpięte do +6V.
    mkpl napisał:
    R3 o wartości 100 ohm mi się w tym miejscu wybitnie nie podoba bo podaje stałe napięcie na słuchawki co może je uszkodzić

Nie ma żadnego napięcia stałego na słuchawkach. Używam tego wzmacniacza od dwóch lat i żadne słuchawki nie padły jego ofiarą.

Równolegle do tego wzmacniacza testowałem TDA7050, TDA2822 czy nawet TBA820 (UL1482K). Żaden z tych układów scalonych nie dorównywał temu prostemu układzikowi.

Autorowi proponuje mały "tuning" wzmacniacza :)
    - zasilanie zmień na 4x1,5V lub 6x1,5V ze zwykłych baterii R6 lub R3
    - równolegle do zasilania daj kondensator 2200÷4700uF.
    - kondensator na wyjściu (C4) zmień na 470uF a nawet 1000uF.

• #15 18 Wrz 2012 19:52
    DraconBS
    Poziom 12  

9V po dwóch dniach zaczyna trzeszczeć i chyba będę musiał kupić koszyk i baterie, chyba że w końcu trafi do mnie jakiś akumulatorek z telefonu. Resztę dzisiaj wypróbuję, o ile się te kondensatory zmieszczą ;). Dzięki.

• #16 18 Wrz 2012 19:56
    pawel_aa
    Poziom 25  

DraconBS napisał:
    9V po dwóch dniach zaczyna trzeszczeć i chyba będę musiał kupić koszyk i baterie

Komplet baterii AAA "made in kerfur" starcza na dwa tygodnie po trzy/cztery godziny grania dziennie. Oczywiście gram tak żeby mi głowy nie urwało ;)

• #17 18 Wrz 2012 21:34
    vooltano
    Poziom 14  

Wszystko by było ok gdybyś trochę popracował nad wyglądem.

• #18 18 Wrz 2012 22:16
    DraconBS
    Poziom 12  

Jedyne co zamierzam zrobić z wyglądem zewnętrznym, to dokręcenie koszyka z bateriami. Zwyczajnie nie chce mi się dłubać obudowy od zera do tak prostej konstrukcji ;).

• #19 18 Wrz 2012 22:35
    1981288
    Usunięty  
  • #20 18 Wrz 2012 23:00
    DraconBS
    Poziom 12  

W pierwszych 3 linijkach mojego posta są linki :D. Chyba je pogrubię, bo już druga osoba ich nie widzi.
    Układ działa w zakresie 2-12V, przynajmniej tak piszą. Przed chwilą porównałem głośność przy ładowarce 4,5V i baterii 9V i jest podobnie (dziwne). Przy 3V zmieniasz tylko wartość jednego rezystora.

• #21 18 Wrz 2012 23:08
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

mkpl napisał:
    Schemat nieco dziwny. R3 o wartości 100 ohm mi się w tym miejscu wybitnie nie podoba bo podaje stałe napięcie na słuchawki co może je uszkodzić

R3 to element zabezpieczający przed "stukami" przy podłączaniu i odłączaniu słuchawek.

Moja wersja działa całkiem dobrze, ale jeszcze nie popełniłem do niej obudowy, więc nie prezentuję zdjęć całości. Bez obudowy łapie trochę zakłócenia z okolic, gdyż mam pełno różnych zasilaczy impulsowych i innych takich...

• #22 19 Wrz 2012 00:49
    DraconBS
    Poziom 12  

Tranzystorowy wzmacniacz słuchawkowy
    Tutaj daję swój projekt płytki. Skserowałem wersję papierową i narysowałem "na czysto" w Gimpie. Brakuje tu potencjometrów i kondensatorów przed potencjometrami, bo pierwotnie nie miały być użyte. Wymiary płytki to około 30x35mm, chociaż to już zależy jak ciasno kto rysuje, bo mi wyszło po 2-3 mm mniej :P.
    Te niebieskie rezystory (R1) są wlutowane pod płytką.

• #23 19 Wrz 2012 08:19
    DraconBS
    Poziom 12  

Zamiast C4 dałem 470uF, a do C3 (u mnie 1000uF) dołożyłem 2 razy po 1000uF, nad czym sam się zastanawiałem, gdy budowałem ten wzmacniacz ;).
    Efekt tych zabiegów jest świetny: teraz bas nie trzeszczy na większych głośnościach i wydaje się trochę bardziej "soczysty". Dzięki, Paweł! :)

• #24 19 Wrz 2012 08:50
    SylwekK
    Poziom 28  

@DraconBS proponuję abyś ściągnął sobie np. Eagle i tam kontynuował naukę w projektowaniu płytek, bo sam przyznasz, że to co narysowałeś szału nie robi... Poprawki w gimpie - no dobra na raz może być ale jak Ci przyjdzie zaprojektować coś na większej ilości tranzystorów z większą ilością ścieżek i okaże się, że którąś z nich puściłeś nie tam gdzie trzeba to dopiero wtedy poznasz przyjemność tworzenia...w gimpie ;-)

• #25 19 Wrz 2012 09:12
    DraconBS
    Poziom 12  

Rysowałem na kartce, a w Gimpie tylko przerysowałem, aby wrzucić na forum.
    Dobrze wiem, że stworzenie czegoś skomplikowanego ręcznie to 3 razy więcej roboty, ale tu zależało mi na uwzględnieniu lekkiego rozgięcia nóżek, montowania rezystorów pionowo, i małych przestrzeni między elementami.
    Nauczenie się Eagla to dla mnie konieczność, czy tego chcę, czy nie, tym bardziej że wkrótce chcę zaprojektować equalizer. :)

• #26 19 Wrz 2012 09:40
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Zamiast Eagle polecam DipTrace, bo jest łatwiejszy i przyjazny początkującym...

• #27 19 Wrz 2012 10:26
    Pokrentz
    Poziom 21  

Gdybyś zezygnował z LED-a, to pobór prądu miałbys o 25 - 50% mniejszy. LED ciągnie tak pod połowę mocy... No, ale jak masz wyłacznik, co po nim nie widać, czy jest właczony / wyłaczony, to może ten LED byłby wybawieniem. Albo zastosuj jakiegos migającego, wtedy pobór mocy spadnie dość porządnie.

• #28 19 Wrz 2012 10:32
    mkpl
    Poziom 37  

Pokrentz napisał:
    Gdybyś zezygnował z LED-a, to pobór prądu miałbys o 25 - 50% mniejszy. LED ciągnie tak pod połowę mocy... No, ale jak masz wyłacznik, co po nim nie widać, czy jest właczony / wyłaczony, to może ten LED byłby wybawieniem. Albo zastosuj jakiegos migającego, wtedy pobór mocy spadnie dość porządnie.

Taki zwykły led działa przy 3 - 5mA a to raczej nie jest aż tak wielki pobór prądu.
    Sam led może z 15 - 20mW ciągnie a wzmacniacz na pewno w okolice 200mW

• #29 19 Wrz 2012 12:03
    pawel_aa
    Poziom 25  

darek0021 napisał:
    wzmak trzeba przerobic by dzialal na 3v bo 9v to troche nie praktycznie

Do pracy takim zakresie napięć układu nie trzeba przerabiać. Weź jednak pod uwagę, że moc wyjściowa zależy od napięcia zasilania.

Co do płytek, jeśli są chętni poszukam wzorów płytek do dwóch wersji z mojego tematu - tej z gniazdami i wersji SMD.

• #30 19 Wrz 2012 12:09
    mkpl
    Poziom 37  

Co do zasilania to może, bateria z telefonu li-ion + ladowarka na MCP + przetwornica na te 5V.
    Dodatkowo można by z wzmacniacza zasilać odtwarzacz przez te 5V. Ładowanie takiej baterii do pełna to raptem z godzina czasu czyli znacznie lepiej niż w przypadku zwykłych akumulatorów. Jakby dobrze przemyśleć przetwornicę to i z 3V poleci co daje możliwość 2x r14 i słuchania na parę tygodni :D

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme