Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Excel - Numeracja i sumowanie

jochen_a 25 Wrz 2012 06:57
  • #1 25 Wrz 2012 06:57
    jochen_a
    Poziom 10  

Mam problem z "automatyzacją" tego arkusza. Wszystkie wartości wprowadzone ręcznie. Może jest jakaś formuła ułatwiająca wpisanie całego roku :)

W pierwszej kolumnie jest data, w drugiej wpisujemy czas. Teraz chodzi o to by sumowało czas co 7 dzień, ale z początkiem miesiąca numeracja zaczyna się od początku.

• Pomocny post
    #2 25 Wrz 2012 07:53
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

Spróbuj:

Cytat:
    =JEŻELI(MOD(DZIEŃ(A7);7)=0;SUMA(ADR.POŚR("B"&WIERSZ()&":B"&WIERSZ()-6));"")
    Oczywiście formułę kopiujesz od wiersza 7 w dół.

• #3 25 Wrz 2012 08:00
    jochen_a
    Poziom 10  

Wszystko ekstra ładnie :)

Ale chciałbym jeszcze by w ostatni dzień miesiąca też była suma czasu tych ostatnich trzech dni.

• Pomocny post
    #4 25 Wrz 2012 08:08
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

A, to musisz sobie dopisać drugi warunek wg schematu:
    JEŻELI(MIESIĄC(komórka)<>MIESIĄC(komórka niżej);SUMA(ADR.POŚR(na trzy w górę);to co już mamy)

Edit: Hmm, zerknąłem jeszcze raz i tak sobie myślę: trzy dni to akurat w tym, konkretnym miesiącu, a Ty chciałbyś pewnie, żeby liczyło od ostatniej sumy do końca miesiąca?

• #5 25 Wrz 2012 08:32
    jochen_a
    Poziom 10  

Sęk w tym, że te trzy dni są ruchome. Może zostać 3, 4 a nawet 6.

• #7 25 Wrz 2012 09:23
    jochen_a
    Poziom 10  

Formuły w kolumnie F odwołują się do kolumny D, której ma nie być bo te wartości mają być w E.

Na pewnym forum excela dostałem takie rozwiązanie:

Cytat:
    =JEŻELI(NR.SER.OST.DN.MIES(A1;0)=A1;SUMA(PRZESUNIĘCIE(B1;-MOD(DZIEŃ(A1);7)+1;0;MOD(DZIEŃ(A1);7);1));JEŻELI(MOD(DZIEŃ(A1);7)=0;SUMA(PRZESUNIĘCIE(B1;-6;0;7;1));""))

• #8 25 Wrz 2012 11:38
    adamas_nt
    Moderator Programowanie

jochen_a napisał:
    Na pewnym forum excela dostałem takie rozwiązanie
    Ba, ale to trzeba najnowszej wersji Excela. U mnie "stara" 2007 :)

• #9 25 Wrz 2012 14:17
    marek003
    Poziom 39  

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale poniżej rozwiązanie bez kolumn pomocniczych i ruszy na E97. :)
    Formuła licząca dni

Cytat:
    =JEŻELI(MIESIĄC(A1)<>MIESIĄC(A2);1;JEŻELI(E1=7;1;E1+1))

i sumująca czas w odwołaniu do tej liczącej dni. (pierwsza jedynka jest tylko stała)
    Cytat:
    =JEŻELI(LUB(MOD(DZIEŃ(A2);7)=0;MIESIĄC(A2)<>MIESIĄC(A3));SUMA(ADR.POŚR(ADRES(WIERSZ()-E2+1;2)&":"&ADRES(WIERSZ();2)));"")

Na marginesie przyznam że mam 2010 ale jeszcze nie znam jego nowych funkcji (co prawda wydaje mi się że zapewne można to samo osiągnąć "starymi" funkcjami ale zawsze to jakieś ułatwienie).

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty