Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atom Black 18W by DaKKi

DaKKi 28 Wrz 2012 17:34 10611 14
  • Witam.
    Przedstawiam swoją konstrukcję świetnego wzmacniacza, jakim jest preamp Soldano Atomica z końcówką PP na EL84 18W nazwanego przez autora Atomem Black.
    Piec powstawał przez ponad rok w wolnych chwilach, ale efekt końcowy (głównie akustyczny) rekompensuje każdą poświęconą minutę i złotówkę wydaną na ten cel. ;)
    Wzmacniacz brzmi świetnie, brzmienie, jakie na nim można wykręcić przerosło moje oczekiwania ;) W dodatku, nie spodziewałem się, że 18-watowa lampowa końcówka może zabrzmieć tak głośno... W domu nie sposób używać wzmacniacza z potencjometrem Volume dalej niż na 2 kropce ;) Po rozkręceniu na maxa słyszy całe osiedle ;)

Na początku powstało chassis... Wykonałem je z kątowników aluminiowych 50x20mm z Castoramy oraz 3-milimetrowej blachy aluminiowej, którą udało mi się w atrakcyjnej cenie kupić na Allegro, następnie zamówiłem części, wytrawiłem płytki i wszystko polutowałem ;)

Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi

Następnie poprzykręcałem i płytki, zamontowałem trafa (kultowe tg2,5 oraz sieciowe ts-40) i połączyłem wszystko do kupy...

Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi

Obudowę wykonałem ze sklejki 12mm dociętej już na wymiar, niestety zdjęcia z jej budowy gdzieś zaginęły... W paczce siedzi Celestion G12T-75 - chyba najdroższa część comba.
    Po oklejeniu skajem zająłem się maskownicą.
    Grill tolexy są piekielnie drogie, postanowiłem więc poeksperymentować po taniości ;)
    Kupiłem metr siatki do styropianu z włókna szklanego za 2zł, z sosnowych listewek zrobiłem kratę i naciągnąłem na nią ów siatkę... Żeby nie było za rzadko, naciągnąłem jeszcze jedną warstwę na skos i pomalowałem całość sprayem na czarno (przymiarka na zdjęciu dopiero po 1. warstwie ;)) Efekt mnie zadowolił. Maskownica trzyma się na rzepach.

Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi

Zapomniałem zupełnie o rączce, jakże ważnym estetycznym i praktycznym elemencie.
    Już chciałem zamówić ładną skórzaną rączkę za 40zł, lecz pomyślałem, czemu by nie zrobić jej samemu. Za kawałek skóry zapłaciłem 4zł, wyciąłem długi pasek i złożyłem na 4 części... Następnie walnąłem 2 podwójne szwy przez całość i wygląda całkiem podobnie ;)

Po oklejeniu budy comba zostało mi jeszcze sporo skaju (musiałem kupić 2mb), zrobiłem więc sobie przy okazji pedalboard ;) Również ze sklejki ciętej na wymiar.
    Efekt końcowy:

Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi Atom Black 18W by DaKKi

Z góry dzięki za komentarze ;)

Fajne!
  • #2 28 Wrz 2012 20:37
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Patent z siatką pomysłowy. Można użyć jeszcze moskitiery, ale chyba droższa. Rozkręcałeś może wzmaka na cały regulator? Domniemuję, że nie przekładałeś na przemian radzenia w trafie wyjściowym, ja w swoim Demonizerze przełożyłem co i tak nie zapobiegło nasycaniu się rdzenia i muleniu przy rozkręceniu na maxa mimo zastosowania 6P1P i trafa dającego napięcie 230VAC czyli liczę, że osiągnąłem 10W. Nie wierzę, że twój nie muli na pełnych obrotach.

• #3 28 Wrz 2012 21:10
    kris6661991
    Poziom 25  

Bardzo estetyczne wykonanie. Ten patent z siatką do łączenia płyt styropianowych też kiedyś wykorzystałem, ogólnie to jest dobre rozwiązanie bo jest tanie, ciężko się rwie, oraz ma niesamowicie niską rezystancję akustyczną, w porównaniu z siatką do maskownic (ok 20zł metr kwadratowy) jest właściwie niezauważalna akustycznie.
    Co do samej kolumny - czy nie myślałeś o zastosowaniu dołączanego za pośrednictwem przełącznika dodatkowego głośnika wysoko-tonowego?

• #4 28 Wrz 2012 21:25
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Estetycznie wykonana konstrukcja, w zasadzie nie ma się do czego przyczepić z wyjątkiem fatalnie wykonanego tyłu - trzeba było dać dechę na górze, tak aby zasłonić lampy i trafa z małym przeswitem u góry pomiedzy dechą a chassis dla przepływu powietrza (chłodzenie) a drugą u dołu skrzyni, pozostawiając jedną trzecią skrzyni odkrytą (w połowie wysokości).

kris6661991 napisał:
    Co do samej kolumny - czy nie myślałeś o zastosowaniu dołączanego za pośrednictwem przełącznika dodatkowego głośnika wysoko-tonowego?

Podejrzewam, że kol. DaKKi nawet chwili nie zmarnował na zastanawianie się nad czymś równie idiotycznym...

• #5 28 Wrz 2012 23:47
    MrDarkenRahl
    Poziom 13  

Masz może jakiś dobry mikrofon? Bardzo chętnie wysłuchałbym tego Atomika ;). Można jeszcze prosić o kosztorys?
    Wygląd to zasłużone 5/5 (ciekawy patent na maskownicę), a o tym jak gra wypowiem się po przesłuchaniu jakiegoś demka (tylko proszę "gołą" gitarę bez efektów).
    Pozdrawiam
    Darken

• #6 29 Wrz 2012 07:57
    painlust

kris6661991 napisał:

W jakim celu?

• #7 29 Wrz 2012 12:57
    mateur
    Poziom 14  

Czy zastosowanie TG2,5 jako transformator głośnikowy w tym układzie na pewno jest dobrym pomysłem? Wydaje mi się, że fizycznie nie jest on w stanie przenieść nawet połowy oferowanej przez układ mocy; jest po prostu za mały.

• #8 29 Wrz 2012 13:43
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Masz rację - wydaje ci się. Zakładając pasmo przenoszenia potrzebne do gitary ten transformator ma pomiędzy 5 a 10W.

• #9 29 Wrz 2012 18:39
    398216
    Usunięty  
  • #10 30 Wrz 2012 22:02
    AnTech
    Poziom 31  

Koniecznie popraw mocowanie transformatora sieciowego do chassis. Obejma zrobiona z wieszaka ES i przymocowana zaledwie dwoma wkrętami to prowizorka.
    Za niedopuszczalne uważam pozostawienie nieosłoniętych łączówek lutowniczych transformatorów o potencjale ok.250V na zewnątrz chassis. Koszulka termokurczliwa nie spełnia tu należycie zadania.

• #11 30 Wrz 2012 22:17
    398216
    Usunięty  
  • #12 01 Paź 2012 20:50
    SowerOfWind
    Poziom 17  

O kurczę, świetna sprawa z tą siatką, bo kupno typowej maskownicy to sporo forsy. Jak się sprawuje pcb w tej konstrukcji, nic nie szumi, nie wzbudza sie i nie brumi?

Mam zamiar się wreszcie zabrać za lampe, bo ile można siedzieć w tranzystorach. Dałoby radę zarzucić projektem pcb? Chodziłoby mi o typ edytowalny bo chciałbym zmodyfikować to i owo.

• #13 26 Gru 2012 14:16
    voland
    Poziom 14  

Witam. Transformator głośnikowy został przewinięty czy istnieją także TG2,5 z odczepem na potrzeby wzmacniaczy w klasie AB?

• #14 26 Gru 2012 14:40
    thereminator
    Warunkowo odblokowany

Nie istnieją, ale można wykorzystać taki transformator w PP - przekładnia mniej więcej pasuje, pod warunkiem, że masz wersję TG2,5 z odczepem w połowie pierwotnego. Niemniej, jak wspomniał wcześniej painlust, należałoby przełożyć rdzeń naprzemiennie aby zlikwidować szczelinę.

• #15 27 Gru 2012 13:02
    painlust

Co i tak niewiele pomoże. Generalnie TG2,5 z odczepem w połowie pierwotnego i z przełożonym rdzeniem i tak mocno nasyca mu się rdzeń powodując tak duże zniekształcenia, że dźwięk staje się zamulony.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME