Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Opel Vectra 1.9 cdti '08 - ciężko rano odpala i kopci

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> Opel Vectra 1.9 cdti '08 - ciężko rano odpala i kopci
Autor
Wiadomość
majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Miasto: śląskie

Post#1 Post autora tematu 29 Wrz 2012 01:08   

Opel Vectra 1.9 cdti '08 - ciężko rano odpala i kopci

Witam.
Mam problem z Vectrą kombi 1.9 cdti 2008. Auto od pewnego czasu źle pali, najczęściej po nocnym postoju, przy czym kopci. Nie wiem nawet jak to opisać, bo jestem kobietą-laikiem. :D
Odpala tak, jakby chciało, a nie mogło... :cry:
Vectre kupiłam w lutym, odpalała bez problemu, nie kopciła, teraz to pierwsze odpalanie trwa duuużo dłużej przy czym nieźle dymi...
Byłam u fachowca, zmierzył - wartości są prawidłowe, natomiast potwierdził mi, że Vectra faktycznie źle odpala - ale tylko zimna i tylko za pierwszym razem. Potem odpalała super. Podejrzenie padło na akumulator lub wtryskiwacze, ale z uwagi na prawidłowe wartości zalecił "obserwować" jeszcze kilka dni pracę auta.
Nie dało mi to spokoju. Inny fachowiec wykluczył akumulator, bo podobno napięcie jest ok. Potwierdził, że wartości są ok, więc może (ale nie musi) to mieć związek z wtryskiwaczami...
Obawiam się kosztów związanych z wtryskiwaczami - zregeneruję lub wymienię, a okaże się, że to nie one były przyczyną. :D
Auto nie wykazuje innych problemów, pracuje cicho, ma moc...
W czym jeszcze oprócz wtryskiwaczy może tkwić problem?
Może ktoś miał podobny kłopot?
Panowie pomóżcie proszę. :-)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Wrz 2012 01:08   

Powrót do góry

waldzior
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Warszawa

Post#2 29 Wrz 2012 09:37   

Re: Opel Vectra 1.9 cdti '08 - ciężko rano odpala i kopci

Witam
Jak miałaś sprawdzany akumulator? pomiar napięcia to mało są testery zwarciowe które mierzą prąd pod danym obciążeniem , może występuje problem z cofaniem się paliwa ? jest to silnik CR tam w zasobniku jest pomiar ciśnienia paliwa jeśli to ciśnienie wolno narasta to ty musisz długo kręcić rozrusznikiem , jak miałaś sprawdzane parametry to podaj korekcje dawki dla wtryskiwaczy na wolnych obrotach , ja stawiam na słaby akumulator , poza tym kopceniem miałem podobny przypadek , po wymianie aku auto odpala na dotyk, napisz więcej o tym kopceniu , kiedy ono występuje , a jeszcze jedno świece żarowe sprawdzone zostały?
Powrót do góry

majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 29 Wrz 2012 19:32   

Witam,
Wydaje mi się,że to nie jest problem cofania się paliwa,bo wszystko jest ok,ciśnienie jest prawidłowe.Przewody sprawdzone ,wszystko ok,mi tez nie daje spokoju ten aku,ale nie chciałabym wyrzucać 500zł w błoto na zakup nowego aku,jakby się okazało ze to jednak nie aku.Co do kopcenia to kopci na biało ale tylko przy pierwszym uruchomieniu,potem jest wszystko ok.Nie wiem czy to może jednak te wtryski??
Powrót do góry

waldzior
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 29 Wrz 2012 19:55   

Rano kopci na biało , to normalne jest teraz chłodniej , skrapla się woda w wydechu a potem odparowuje , gdyby to były uszkodzone wtryski (lejące) to za tobą z wydechu wylatywał by dym jak ze statku Stefan Batory , poza tym niezależnie od temperatury był by kłopot z uruchomieniem , poza tym pisałem ci dawki korekcyjne między innymi świadczą o kondycji wtryskiwaczy , możesz zrobić test przelewowy wtryskiwaczy to już ci wyjaśni i naświetli co się z nimi dzieje , wydajesz się być ogarnięta na pewno sobie poradzisz , a mogła byś podmienić aku i sprawdzić co wtedy , ale na zdrowy a nie jakiś leciwy , auto masz z 2008 , przez cztery lata aku mógł się wykończyć.
Powrót do góry

majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 29 Wrz 2012 23:44   

Jeju, nie mam pojęcia jakie wskazuje parametry. Nie pytałam o takie szczegóły, bo mechanika nie jest moją mocną stroną, o elektryce i elektronice nie wspominając! Część informacji fachowca zrozumiałam, części w ogóle nie pojęłam. Od kilu dni czytam uparcie internet próbując znaleźć przyczynę - liczę tu na swoją intuicję i pomoc Panów z forum... :D, ponieważ żaden z 2 fachowców nie postawił konkretnej diagnozy. Nie chcę naprawiać auta metodą porób i błędów np. wymnień wtryski, a jak nie pomoże, to aku, a jak nie pomoże to coś tam, coś tam, bo: 1. zrujnuję się 2. auto zamiast mi w tym czasie służyć będzie stało u mechanika i "diagnozowało się" :cry:
Co do kopcenia: moim zdaniem kopci intensywnie, skoro w lusterku wstecznym widzę duuużo dymu (jasny kolor), ale z drugiej strony to mój pierwszy diesel (wcześniej jeździlam tylko benzynami), więc może diesle tak mają i tyle. Irytuje mnie, że jak narazie obaj fachowcy potwierdzili prawidłowe wartości jakie powinno mieć te auto, przy czym ono rzeczywiście odpala źle.
Nie wiem jak został zmierzony aku - otrzymałam info, że aku wyklucza - został to sprawdzone. Gdyby okazalo się, że problem jest z aku to byłabym przeszczęśliwa! Jadę, kupuję, wymieniam i działa! Ale wizja wtrysków mnie przeraża. A czy regeneracja ma w ogóle sens? czy to tylko "tanie" rozwiązanie "na jakiś czas". Przeglądałam oferty i gwarancje na regeneracje są zwykle roczne, więc czy gra jest warta świeczki?
Co do podmiany akumulatora nie wiem czy uda mi się coś wymyslić. Muszę spytać u fachowca. Przy okazji poproszę go by: "zrobić test przelewowy wtryskiwaczy to już ci wyjaśni i naświetli co się z nimi dzieje". Ale myślisz, że poprzedni 2 fachowcy mogli tego nie zrobić, skoro podejrzewają, że to może (ale nie musi) mieć związek z wtryskiwaczami?
No nic, zobaczymy...
Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, bo póki co błądzę... :D
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#6 30 Wrz 2012 00:23   

Co ma akumulator do dymienia? Wtryski to też nie będą, jeśli jeździ normalnie i nie kopci.
Powrót do góry

waldzior
Poziom 12
Poziom 12

Post#7 30 Wrz 2012 07:09   

Majkam82 jaki przebieg (prawdziwy) ma ta twoja Viki , powiedz mi jeszcze jakim testerem badali twoje auto , nic nie napisałaś o świecach żarowych , zacznij od najprostszych rzeczy a te wtryski zostaw w spokoju (przynajmniej na razie) ja mam nalatane 166kkm i wtryski są OK , co do tamtych fachowców to oni byli by bardzo zadowoleni gdybyś się zdecydowała na wymianę wtrysków , ty byś popłynęła finansowo a oni mieli by niezły zarobek.
Powrót do góry

ABLotus
Poziom 1
Poziom 1

Post#8 30 Wrz 2012 09:38   

Mam podobny problem i poszperałem trochę w necie. Jest kilka potwierdzonych przypadków, że przyczyną był rozrusznik. Zdziwiłem się trochę bo skoro kręci to nie obstawiał bym tej części. Jednak w dieslu duże znaczenie ma szybkość z jaką spręża powietrze (temperatura) bo w końcu uruchamiany jest od rozgrzanego powietrza przy wspomaganiu świec żarowych.
Myślę że elektryk może sprawdzić spadek napięcia na aku w trakcie rozruchu. jak uporam się ze swoim to dam znać co było przyczyną.
Powrót do góry

majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Post#9 Post autora tematu 30 Wrz 2012 21:25   

Witam,
co do świec to były wymieniane wszystkie w marcu także świece odpadają.Na jakim sprzęcie robili pomiary to nie mam pojęcia.Moja Viki ma przejechane 188 tyś km.
Jutro jadę do mechanika więc się popytam o aku ,tescie przelewowym wtryskiwaczy i może jeszcze rozrusznik,może te podpowiedzi dadzą mu do myślenia.
Jak będę wiedziała coś to odpiszę na forum.

pozdrawiam
Powrót do góry

drozdi
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Gliwice

Post#10 01 Paź 2012 00:47   

witam, to że świece były wymieniane w marcu nie znaczy ze w chwili obecnej są dobre :) miałem kiedyś przypadek, że świeca żarowa sprawdzana omomierzem była teoretycznie ok (kilka ohmow) a fizycznie nie grzała. Kiedyś także mój służbowy wóz (wtedy miał 2 latka) zaczął w zimę źle palić, pojechałem do ASO i na moją sugestie ze coś ze świecami panowie powiedzieli ze na bank nie , bo auto za młode na takie uszkodzenie. Jak się okazało jednak to były świece. Także ja sprawdziłbym świece i to poprzez ich wyjęcie, i sprawdzenie czy naprawdę grzeją oraz czy mają porównywalny czas potrzebny do nagrzania do tego samego stopnia. Sprawdzić także połączenia pomiędzy świecami żarowymi i listwą która je zasila (czasem może nie być dobrego styku), sprawdzić jaki jest spadek napięcia na akumulatorze w momencie grzania świec. Dla pewności i spokoju nie zaszkodzi sprawdzić stopnia sprężania na cylindach. Przydałaby się rownież informacja jak autko pracuje jak już odpali (wiem ze to trudne do opisania). Jednak są 2 rodzaje trudnego odpalania diesela :) kreci kręci kreci .... odpala i chodzi w miarę równo (tutaj przyczyną może być np cofające się paliwo) oraz kolejny przypadek:) kręci kręci kręci i tak jakby załapuje stopniowo "rozkręcając się" i trzęsąc silnikiem przez jakiś czas. Jeśli wibracje są nadmierne to znaczy, że któryś z cylindrów nie "pali" (świeca żarowa, wtryskiwacz, sprężanie)
Powrót do góry

majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 Post autora tematu 02 Paź 2012 00:25   

Hmm dużo możliwości... szkoda, że sama nie jestem mechanikiem, sprawdziłabym sobie wszystko o czym piszecie po kolei :D
Co do odpalania: mój to raczej przypadek 2, czyli kręci kręci kręci - jakby rozkręca się... Nie wiem czy silnik drga, nie wpadłam na to, żeby odpalić auto i patrzeć jak pracuje :| Po tym pierwszym "trudnym" zapłonie, viki potem pali cudownie, aż do jakiegoś dłuższego postoju - wtedy znów powstaje dłuugie odpalanie (najczęściej z rana po nocnym postoju). Ciekawe jest to, że zawsze odpala za pierwszym razem, z tym, że trwa ono o kilka sekund dłużej niż normalnie, tak jakby chciała a nie mogła. Auto będzie sprawdzane - jak będę miała jakieś ciekawe info - napiszę. Tymczasem postaram się zapamiętać wskazówki Panów i zweryfikować auto pod tym kątem, o ile nie zostało to wcześniej sprawdzone (dotychczas nie dopytywałam o szczegóły, wychodząc z założenia: skoro jadę do zakładu, to fachowiec wie co i jak sprawdzić). Do poszukiwania podpowiedzi na forum skłonił mnie brak postawienia konkretnej diagnozy ze strony dwóch zakładów. Rozumiem, że przypadek może nie być łatwy, ale to przecież tylko auto a nie statek kosmiczny :|
Ale zobaczymy... :D
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 02 Paź 2012 00:25   

Powrót do góry

coco:)
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lublin

Post#12 23 Paź 2012 09:17   

Witam.

Może komuś poniższy post pomoże.

Miałem problemy z odpalaniem (jak w temacie). Chciałem się podzielić swoją wiedzą na ten temat i doświadczeniami, bo rozwiązałem problem definitywnie.

Otóż, co zrobiłem w samochodzie po kolei, co miało pomóc a tak naprawdę po każdej naprawie problem pozostawał:

1. zregenerowałem wtryski i założyłem nowe uszczelki (jeden miał końcówkę do wymiany, reszta ok)
2. wymieniłem komplet świec żarowych (i tak 2 były padnięte)
3. założyłem zaworek zwrotny (nie cofa się paliwo)
4. sprawdziłem przelewy
5. sprawdziłem połączenie komputera (modułu) sterującego silnikiem (wyczyszczone złącze)
6. sprawdziłem ciśnienie paliwa na listwie
7. akumulator nowy
8. inne elementy mogące mieć wpływ na ten stan tj. samochód zostawiony w 2 niezależnych warsztatach i sprawdzony na wszelkie sposoby - brak jakichkolwiek błędów.

Dodatkowo auto sprawdzone w serwisie ASO OPEL na komputerze pod katem występowania jakichkolwiek błędów - Brak.
W sumie sutko sprawdzone w 3 niezależnych warsztatach samochodowych pod kątem mechaniki i elektroniki i wszyscy twierdzą jednoznacznie, że jest wszystko OK a problem jak był tak jest.

Została jeszcze tylko tak naprawdę jedna rzecz, na którą zwrócił mi uwagę ostatni mechanik a o czym wcześniej nie było mowy. ROZRUSZNIK. Pomimo iż kręci i ja nie nic nie widzę w tym niepokojącego to gość powiedział mi że nie jest tak jak powinno być, tzn WG NIEGO nie kręci pełną mocą, a w dieslu wystarczy małe osłabienie i jest problem z odpaleniem.
Koszt regeneracji nie jest taki wielki, bo około 200 zł z demontażem i montażem.
Zdecydowałem się na regenerację rozrusznika. Na następny dzień pojechałem oddać auto do warsztatu. Odebrałem po 5 godzinach. Rozrusznik zregenerowany tj. wymienione uszczelki, wyczyszczony komutator, sprawdzone szczotki - ogólny przegląd. Odebrałem auto i w drogę. Na następny dzień rano odpalam auto - nie ma porównania. Śmiga jak nowe. Odpala za pierwszym razem bez względu na czas postoju, temperaturę, wilgotność powietrza, sytuację polityczną w kraju, humory moje mojej żony i dzieci. Diagnoza z rozrusznikiem trafiona w 10.

Jeśli ktoś będzie miał tego typu problemy lub podobne, może mój post w jakiś sposób.
pomoże lub naprowadzi

W razie pytań o szczegóły proszę pisać na pw.

Pozdrawiam

coco :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Paź 2012 09:17   

Powrót do góry

kmitki
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Zabrze

Post#13 23 Paź 2012 09:52   

Ja bym proponował sprawdzić świece żarowe nawet niedawno wymieniane mogą być uszkodzone. Następna sprawa to czujnik temperatury silnika (ten który idzie do sterownika) może podawać nieprawidłową temperaturę i rano zimny silnik może dostawać złą dawkę paliwa. Co do rozrusznika nie ma on nic wspólnego z kopceniem.
Powrót do góry

coco:)
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Lublin

Post#14 23 Paź 2012 13:53   

W moim przypadku auto też puszczało chmurkę dymu, takiego siwego .... kręciłem rozrusznikiem i nie chciał zapalić, a jak już zapalił to chmura... wiec chyba jednak coś w tym jest. Teraz zapala bez problemu i dymu też nie ma.
Powrót do góry

ladamaniac
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: okolice Tarnowa

Post#15 24 Paź 2012 22:07   

Witam.
Mam właśnie taką Zafirę, przy logowaniu faktycznie obroty nie porażają. Po zapaleniu chmura bialego dymu o zapachu parafiny. Oglądnę rozrusznik i zobaczę, co z tego wyjdzie.
Wyniki podam, oczywiście.
Powrót do góry

dawidek55
Poziom 4
Poziom 4

Post#16 01 Lis 2012 22:08   

Witam. Silniki 1,9 cdti ogólnie są nie najgorsze. Ja mam vectre z tym silnikiem i jak moich dwóch kolegów i miałem problemy z wtryskiwaczami. Historia zaczęła się od nierównej pracy na luzie i nie najlepiej odpalał. Po badaniu na komputerze okazało się ,że jest duża pulsacja ciśnienia na magistrali . Wyglądało to na zawór w pompie wysokiego ciśnienia Common Rail. Mechanik miał taki drugi czujnik i podstawienie niestety nic nie pomogło.To zdemontowałem pompę i dałem do sprawdzenia okazała się też dobra. No to skąd taka pulsacja ciśnienia. Korekty na wtryskiwaczach nie były takie tragiczne.Po sprawdzeniu całego układu paliwowego zostały mi tylko wtryskiwacze , ale co może się w nich dziać ,że ciśnienie w szynie tak skacze. Zdemontowałem wtryskiwacze i wysłałem do Boscha Link maja dobre komentarze w necie. Co się okazało dawki wyszły wszystkie dobrze na maszynie natomiast stwierdzili ,że w jednym wtryskiwaczu zatarty był czpień zaworu wtryskiwacza.I działo się tak ,że raz utrzymywał ciśnienie, a raz wszystko szło na przelew i stąd dodatkowo były problemy z zapalaniem.Wymienili cały zespół zaworu i wtryskiwacze zostały zamontowane do auta. Po odpaleniu silnik zaskoczył momentalnie i równo pracuje, a co najważniejsze odpala teraz idealnie i mam wrażenie ,że po regulacji pozostałych wtryskiwaczy chodzi bardzo miękko. I kto by powiedział ,że to wtryskiwacze jak na nie nic nie wskazywało. Poz.
Powrót do góry

ladamaniac
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: okolice Tarnowa

Post#17 03 Lis 2012 20:18   

U mnie na razie 1 : 0 dla Zafiry. Rozrusznik zrobiony, aku podmieniony i dalej trzeba 5-6 sekund kręcić, żeby zapaliła.
Powrót do góry

czarag
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 11 Gru 2012 00:42   

Witam
U mnie od 1.5 roku jest podobny problem, ale na razie przyzwyczaiłem się do niego, gdyż każdy warsztat gdzie pojechałem podawał inną prawdopodobną przyczynę (najczęściej wtryski) licząc, że powiem wymieniamy. Ale czy to na 100% usunie problem (bo cena kosmos), nikt nie chciał się zadeklarować, więc mnie na takie drogie poszukiwania zwyczajnie nie stać. Mam rodzinę, dzieci i nie za dużo kasy.
Na wiosnę jak byłem na wymianie opon na letnie to jeden z mechaników jak usłyszał, że Vectra tak mi odpala to bez pytania stwierdził, że mam padający rozrusznik. Mija pół roku i nic się nie zmienia,a to już drugie podejrzenie - przypominam 1-wtryski i 2-rozrusznik.
Jednak jak pisałem jeżdżę nadal i czekam na bardziej oczywisty objaw, bo poza tym wiem, że mam słaby akumulator. Przy -2st.C napięcie na akumulatorze wynosiło 10,2V. Mam już drugi aku i czekam na dniach, kiedy padnie ten obecny. To jest 3-cia przyczyna - tzn. słaby akumulator.
Czwartą przyczynę jaką mogę mieć to mam taką, że kiedyś zatankowałem do zbiornika 3/4 benzyny i przejechałem ok 15km. Więc może się coś zatarło we wtryskach, pompie etc. Oczywiście później warsztat wylał PB i nalał ON. I auto jeździło problemu z odpalaniem. Dopiero po 4 miesiącach to zaczął ciężko odpalać.
5-tym powodem może być nieszczelność w układzie paliwowym, bo filtr paliwa wymieniłem kiedyś sam, więc kwestia niewłaściwego dokręcenia i nieszczelności tez może być
6-tym powodem może być nie działający układ podgrzewania paliwa. Nie działał 2 zimy. Dopiero ostatnio go naprawiłem, ale nie wiem czy funkcjonuje obecnie. Chyba sprawdzę. Może jak jest niskie napięcie akumulatora to nie jest załączany, bo dodatkowo obciążą.
7-mogą być też świece
8-my powód to padającą dwumasa i zastanawiam się czy to też nie ma znaczenia przy rozruchu,
Jak widać litania kosztów duuuża. Jak przyjdą mrozy to pewnie auto padnie i zacznę od najtańszego działania tj. wymiany akumulatora, bo już go kupiłem.
Najgorzej co zrobię z dzieciakami i ciekawe na ile to pomoże. Choć lubię hatchbaki Vectry to, najchętniej sprzedałbym ten VectroSzrot, ale nie mam sumienia wciskać komuś takiego auta. Mam najechane 55tys., a takie wydatki jak przy poprzedniej Vectrze po 180tys. Generalnie auto porażka.
Właśnie może na priv, ktoś poleci dobrego mechanika, elektryka z Wawy i okolic. Przede wszystkim, solidnego z dużym doświadczeniem. Jeżeli rozwiąże problem bez wymiany pół auta moim kosztem to cena jest prawie drugorzędna, no poza kosmiczną. Oczywiście wówczas będzie miał, ze mnie klienta na lata (wymiana oleju klocków, klima, przeglądy, opony). Może to coś warte.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Gru 2012 00:42   

Powrót do góry

Pawel wawa
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Post#19 11 Gru 2012 00:57   

Poczekaj jeszcze trochę z wymianą akumulatora
czarag napisał:
napięcie na akumulatorze wynosiło 10,2V.
a będziesz miał większe koszty. Znacznie większe. Nie rozumiem, mieć sprawny akumulator i trzymać w szafie/salonie/łóżku? Na diagnostyce byłeś? Ktoś patrzył w parametry? Podasz nam jakieś wyniki?
Powrót do góry

czarag
Poziom 11
Poziom 11

Post#20 11 Gru 2012 01:30   

Hm. Dobre :-) "trzymać akumulator w szafie". U mnie pod stołem. Dzięki za potrząśniecie. Przeszukałem internet i generalnie w największe mrozy napięcie na akumulatorze nie powinno zejść poniżej 11,5V. Jeżeli jest mniej to oznacza bliski jego zgon, a poniżej 10V kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany, bo przy rozruchu, pod obciążeniem jest jeszcze mniejsze napięcie i elektronika może się uszkodzić.
Myślałem, że spadek na aku do 10V w zimie to norma. Dlatego nie wiedziałem, wymienić czy nie. A że ciężko odpala to pomyślałem, że zawsze tak było.
Czytając siebie i Twoją uwagę to chyba jeszcze dziś wymienię. Szkoda mi, że nowy aku będzie stał na mrozie ? Trudno.
Eureka!!! Ale Zobaczę, porównam spadek napięcia na nowym i będę miał porównanie do starego. Zmierzę też V przy rozruchu. Na starym i na nowym. Szkoda, że nie zmierzę prądu. dziś wymieniam akumulator.
Diagnostyka Techem i Opcomem robiona. Dawki na wtryskach w normie. Generalnie wszystko w porządku, poza czujnikiem temp. DPFa, ale to chyba nie ma wpływu, bo uszkodził się niedawno. A zapomniałem, ale dużo mi pali 12-12,5 l ON na 100km. Dlatego mało jeżdżę. Głownie na zimnym silniku, co też może być przyczyną tak wysokiego spalania. Ale aż taki ? 2 lata temu, w zimie, po mieście (10km rano i 10 wieczorem) palił mi 8-8,4 l i silnik był też też raczej zimy. Poprzedniej zimy miałem jeden przypadek, że nie mogłem odpalić. OK 40 min mordowaliśmy się i nawet z pomocą samochodu sąsiada nie mogliśmy odpalić. W końcu się udało. Ale tylko raz. Potem, nawet w większy mróz nie było problemów z uruchomieniem, choć palił ciężko.
Powrót do góry

czarag
Poziom 11
Poziom 11

Post#21 12 Gru 2012 23:29   

Otóż zabrałem się rano wczoraj i również dzisiaj rano z miernikiem do autka. W dzień zimno, w nocy jeszcze bardziej bo do -7. Samochód nie jeździł 4 dni. Więc pomyślałem, że akumulator będzie miał bardzo niskie napięcie. Mierzę, a za każdym razem mam szok 12,2V i nie widzę potrzeby wymiany akumulatora. Ale wkładam kluczyk, przekręcam go podgrzewając świece, a gdy spiralka gaśnie, przekręcam dalej aby uruchomić i słychać że coś się zazębia, zakleszcza chcą zakręcić, ale zatrzymuje się i następuje 2 sekundowa cisza z wygaszeniem kontrolek po czym następuje przełamanie i silnik odpala. Co to może być ? Mam przeczucie, że świece żarowe. Czy padająca dwumasa może dawać taki objaw ? Bo jak to wszystko nie to chyba rozrusznik rozrusznik.
Paweł Wawa gdzie można do Ciebie podjechać ? Tel. mam, ale jakie okolice ?
Powrót do góry

robokop
Moderator Samochody
Moderator Samochody

Miasto: Płońsk/Warszawa

Post#22 12 Gru 2012 23:33   

Wiesz że napięcie akumulatora mierzy się pod obciążeniem? Nawet wyładowany akumulator może pokazywać 12V. Wymyśliłeś teraz dwumasę, nie wiadomo skąd. Po takich zabawach z dwu sekundowym mordowaniem zatrzymanego rozrusznika, tez jest on już do naprawy - baw się dalej, tyle tylko że brniesz w koszty.
Powrót do góry

czarag
Poziom 11
Poziom 11

Post#23 14 Gru 2012 00:54   

Oaweł Wawa i robocop mieliście Panowie rację. Jak wiadomo cały czas zimno w dzień -4, a -7 w nocy. Samochód przez ostanie 2 dni pojeździł ok. 60 minut Czyli tyle czasu alternator ładował akumulator, ale rozruch (czyli duży pobór mocy) był w tym czasie min 4 razy. Wczoraj wieczorem samochód postawiony. Postał noc (-7) i dzień(-4) do 17.00 Po 17 próbuję uruchomić, a kontrolki gasną i nic się nie dzieje. Mierzę napięcie na akumulatorze zaraz po próbie uruchomienia (czyli po próbie obciążeniowej), a tam mam 10,1V. Mierzę w trakcie ponownej próby uruchomienia (obciążenia). Napięcie spada do 4V,
WoW ! Myślę "właśnie nadszedł koniec aku". Szybka wymiana na nowy akumulator i.... rozrusznik przekręca raz, a przy drugim przekręcaniu uruchamia silnik.
Pomimo to, uważam, że powinien się uruchamiać jeszcze lepiej, bo półtorej roku temu palił przy pierwszym obrocie.
Pomiar na nowym akumulatorze. 12,7 bez obciążania. Po włączeniu zaponu, (gdy grzeją się świece) aku wskazuje 11,5 V , a napięcie podczas uruchamiania chwilowo spada do 10,4V.
Uważam, że silnik powinien sie uruchamiać od pierwszego strzału. Ciekawe czy gdzieś da się to zdiagnozować.
Powrót do góry

majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Post#24 Post autora tematu 20 Mar 2013 00:53   

Wracam na forum po dłuższej nieobecności :-) Nie pisałam, ponieważ "testowałam" diagnozę "wtryskiwacze". Wydaje mi się, że faktycznie problem tkwi we wtryskach :-( Po pierwsze dlatego, że specjalista podmienił wtryski i podobno auto od razu zapalało po podmianie (nie widziałam, nie słyszałam, bo muszę w tym czasie zapracować na te diagnozy hihi:D). Po drugie viki lepiej odpala w mróz niż przy dodatnich temperaturach, wow! To by potwierdzało wtryski, ponieważ ropa jest wtedy gęstsza - mam mniejsze "straty" na wtryskach -auto lepiej pali. Jak już pisałam wcześniej: inne możliwe hipotezy, które dało się zmierzyć, zostały zmierzone,a wartości okazały się prawidłowe. Ostateczna diagnoza z zeszłego roku: przejeździć zimę i "obserwować" auto. Jeśli coś zaobserwuję: zgłosić się. Jeśli inne problemy nie dojdą, to jeździć do wiosny: jeśli to wtryski, to im będzie cieplej, tym gorzej auto będzie odpalało. Wiem, wtryski nie mogą być lejące - podobno takie absolutnie nie były, więc miałam jeździć do wiosny. W zeszłym tygodniu, jak temperatura podskoczyła do +10 faktycznie auto gorzej odpaliło - dłużej trwało nim viki zaskoczyła, a z tyłu oczywiście chmuuuura dymu! Może przypadek? Nie wiem, więc jeżdżę dalej, aż faktycznie nadejdą ciepłe dni, wtedy będę mogla to obiektywnie ocenić. Jeśli odpalanie pogorszy się, czeka mnie wizyta/wysyłka wtryskiwaczy do diagnozy... Swoja drogą: kogo polecacie w tym temacie? jechać osobiście czy zaufać i odesłać do sprawdzenia?
Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłam? Uznałam, że skoro wszystkie pomiary wykazują, że z autem wszystko oki (zakładam, że niezależni mechanicy i serwis opla znają się na robocie:D), to nie ma sensu tam dalej grzebać, tylko jeździć i być wyczulonym na pracę auta. Jak dotąd mogę stwierdzić, że paradoksalnie w mrozy viki odpalała "szybciej" niż w ciepłym wrześniu/październiku :-) Kopci tak czy tak, po prostu raz malutko, a raz chmurą dymu. Na szczęście nic "nowego-niepokojącego" się nie dzieje, więc czekam na dalszy rozwój wydarzeń. Auto użytkuję każdego dnia, przejeżdżam ok 50km dziennie /prócz weekendów, wtedy ok 10km lub wcale/.
Z innej beczki: ktoś napisał o spalaniu 12l? To jakaś masakra! Średnie mam ok 5,8-6,8l. A ile macie "na postoju"? U mnie wskazuje 0,9-1,2, czy to wartość prawidłowa? Pytam ot tak, z ciekawości :-)
Dobranoc lub Dzień Dobry, uciekam póki co :-)
Powrót do góry

waldzior
Poziom 12
Poziom 12

Post#25 21 Mar 2013 04:23   

Majkam82 rozbawiłaś mnie trochę stwierdzeniem gęstsza ropa , nic to nie na do uruchamiania silnika , w niskich temperaturach ECU podlewa więcej paliwa , świece grzeją znacznie dłużej i dlatego silnik szybko zaskakuje , jak chcesz wtryski sprawdzić to koniecznie trzeba je wyjąć i sprawdzić na specjalnym stanowisku , pamiętaj że koniecznie po ewentualnej regeneracji do wtrysków musisz dostać kody , które za pomocą techa 2 lub op-coma trzeba wprowadzić do ECU , a gdzie to zrobić zapytaj tu www.tdi-tuning.pl
Powrót do góry

majkam82
Poziom 3
Poziom 3

Post#26 Post autora tematu 22 Mar 2013 02:08   

Dobre... no jakoś tak "wykombinowałam" z tą ropą czytając inne fora i dyskusje nt. wtrysków:D Panowie mechanicy też mnie z błędu nie wyprowadzili - jak się dowiaduję z powyższego posta - ale nieważne.
Po prostu rozmowa kobiety z Panem Specjalistą od samochodu jest "z kosmosu": ja nie wiem co on do mnie mówi, a on nie rozumie o co ja go pytam... i dlatego niech moje auto służy mi jak najlepiej - jak najdłużej :D:D:D Jak wreszcie przyjdą ciepłe dni, zobaczymy co się będzie działo. Tymczasem dziękuję :-)
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Samochody Serwis -> Samochody Diesel -> Opel Vectra 1.9 cdti '08 - ciężko rano odpala i kopci
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.061 seconds

elektroda.pl temat RSS 

opony