Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

dobór sterowania do instalacji c.o c.w.u

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> dobór sterowania do instalacji c.o c.w.u
Autor
Wiadomość
Paweł Goceł
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Gronowo Górne

Post#1 Post autora tematu 15 Paź 2012 18:44   

witam, na wstepie chciałem się przywitać.

do rzeczy chodzi mi o zautomatyzowanie instalacji

Znalazłem wcześniej sterownik Euroster UNI2
może on sterować praktycznie cała instalacją ?

sterownik załatwiłby sprawe sterowania podłogówki , cyrkulacji c.w.u oraz pompy ładujacej c.w.u.
niewiem czy dałoby się wykorzystać jakoś drugi obieg CO bez sterowania mieszaczem do załaczania pompy na grzejniki ?

jezeli nie to poprostu osobny najprosszy sterownik do pompy z czujnikiem temperatury w buforze( zał/wył)

na pietrze zamontowany Regulator pokojowy cyfrowy Solter 2026

poszczególne pomieszczenia Termostat cyfrowy Solter 1210

przy rozdzielaczu Moduł sterujący Solter T6 230 oraz Siłownik Elektrotermiczny Solter T1 NC ( lub jakies tansze )

lub tez cos takiego :

AURATON 1111 Multi sterowałby pompa c.w.u czujnik w bojlerze , pompa c.o grzejniki czujnik temperatury wpięty w bufor ( załączałby pompę gdy w buforze jest temp np minimum 40stopni) oraz sterowanie drugą pompą podłogowego ogrzewania załącza pompę gdy temp na buforze osiąga wartość ( minimum np 25 stopni )
dodatkowy sterownik do pieca załączający pompę powrotu gdy piec osiąga wartość np 30 stopni poniżej wyłącza pompę
analizując wychodzi tak ze gdy piec wygasa to obiega na piec zostaje wyłączony(pompa powrotu wyłącza się) i zostaje obieg z bufora .
w rozdzielaczach bez mieszaczy w podłogowym ogrzewaniu zastosować elektrozawory i termostaty w pokojach do sterowania temperatura w pomieszczeniach. Czy można pominąć współpracę tych termostatów pokojowych z AURATON 1111 Multi? ( problem gdy wszystkie termostaty zamkną obwody podłogówki a pompa obiegu podłogówki będzie dalej działać ) ?
jakieś błędy w toku rozumowania ? albo co dodać cos zmienić ?
wersja w poście wyżej jest chyba bardziej zaawansowana ( bardziej mi pasuje ale aż tak się dobrze nie znam w tej dziedzinie )- chyba ze dodać jeszcze sterownik do układu z postu wyżej dla pompy powrotnej wtedy również będzie zamykany obwód pieca po jego wygaśnięciu ?

ruszyłoby to tak jak opisałem ? czy jakieś inne rozwiązanie ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Paź 2012 18:44   

Powrót do góry

duddy
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Gorzów WLKP

Post#2 15 Paź 2012 21:09   

Re: dobór sterowania do instalacji c.o c.w.u

Mam podstawowe pytanie. Czy ktoś ci to projektował czy to twój twór ?

Nie lepiej zastosować mały rozdzielacz z bajpasem, dwa obiegi c.o. z mieszakami i zasilaniem zbiornika c.w.u.

Sterowanie tego układu jest w większości standardowych sterowników kotłowych.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Paź 2012 21:09   

Powrót do góry

Bogdanbenek
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Małpolska

Post#3 15 Paź 2012 21:24   

Do naczynia zbiorczego - zbiornika wyrównawczego powinna iść zimna woda z pieca [ powrót z grzejników ] czyli 2 rurki z pieca a u ciebie jest 1 ciepła zasilanie .

Rura z ciepłom wodom z pieca powinna być wyżej w zbiorniku od spływu [ zimna woda z pieca ] . Zobacz na oryginalne zbiorniki wyrównawcze jak majom wspawane mówki po przekątnej a nie 2 mufki od dołu chyba ze od dołu jest wspawana rurka np 20cm w zbiorniku i druga krótsza .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 15 Paź 2012 21:24   

Powrót do góry

Paweł Goceł
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Gronowo Górne

Post#4 Post autora tematu 16 Paź 2012 06:49   

Witam,dziękuje za zainteresowanie

duddy
tak to mój twór, instalajca zaprojektowana na forum http://forum.info-ogrzewanie.pl

Bogdanbenek
Z tego co już sobie poczytałem to rura do naczynia wzbiorczego musi iść bezpośrednio z pieca-w sumie nie wiem co zmieni doprowadzenie drugiej rury do zbiornika wzbiorczego muszę to przeanalizować (w sumie wyjście i powrót pieca są jednym naczyniem czy jest sens dublować rury ?)

układ jest podzielony na dwa obiegi ,z tym że jeden jest grzejnikowy( gorący) a drugi podłogówka (zimniejszy)-zastosowany został w tym miejscu zawór 3d do mieszania wody.

Duddy
jeżeli możesz to podaj jakiś sterownik który wysteruje ten układ-
na pietrach są roździelacze z elektrozaworami. Jest po 4-5 pomieszczeń na każdym poziomie. W każdym pomieszczeniu jest termostat pokojowy do regulacji temperatury. Grzejniki mają termostaty zwykłe lub z bajerami :P parter to miejsce urzędowania Teściowej :D.

Na forum ogrzewania podany został pomysł:
cytat :
Teraz musisz dobrać sterownik do obsługi całej instalacji, właściwie można dobrać sterownik do CWU i obiegu kotłowego - może będzie dobry kupiony z kotłem, do sterowania ogrzewaniem przez zał
i wył pompy wystarczy termostat pokojowy na każdą pompę osobno, dodatkowo zał pomp powinno być blokowane przez termostat określający temp w buforze np powyżej 50C w buforze załącza się grzanie przez grzejniki i podłogówkę.

Problem widzę w tym że gdy np: wszystkie pętle są zamknięte ogrzewania podłogowego to nie może załączona być pompa.

jeżeli coś gdzieś namieszałem to czekam na poprawki i uwagi- może za bardzo przedobrze sterowanie układem?
Powrót do góry

Bogdanbenek
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Małpolska

Post#5 16 Paź 2012 16:20   

Tu jest opisane o zbiorniku
http://www.info-ogrzewanie.pl/artykul,id_m-100131,t-zbiornik_wyrownawczy_w_otwartej_instalacji_grzewczej.html

rysunek z tej str
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Automatyka- Automatyka Ogólna -> dobór sterowania do instalacji c.o c.w.u
Strona 1 z 1