Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Antena radiowa podłączenie

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Antena radiowa podłączenie
Autor
Wiadomość
nieosiagalny
Poziom 4
Poziom 4

Post#1 Post autora tematu 24 Paź 2012 08:20   

Mam urządzenie, które ma mi służyć jako kino domowe. Ma ono w sobie radio, które chciałbym, aby działało. Niestety, mieszkam ok. 30 km. od W-wy i aby odbierać stacje radiowe potrzebuję mieć antenę na dachu ponieważ nie łapie większości.

Mam taką oto antenę:
http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm

Działa ona bardzo dobrze z moją dotychczasową wieżą.

Problem jest taki, że do podłączenia tej anteny do urządzenia wykorzystuję kabel koncentryczny. Dotychczasowa wieża miała wejście antenowe umożliwiające podłączenie koncentryka.

Niestety, to kino domowe ma wejście antenowe nie na kabel koncentryczny, lecz na jakiś badziewny kabelek:

Mam kabelek zakończony wtyczką, która pasuje do tego wejścia antenowego. Niestety kabelek ten ma jeden drut (tzn. żyłkę). Może to i działa w Warszawie, ale u mnie nie.

Próbowałem ten kabelek podłączyć bezpośrednio do drutu w kablu koncentrycznym (czyli nie do oplotu kabla lecz do tej "gorącej żyły" jak to mówi mój kumpel) i nawet jest trochę lepiej ale i tak potworne szumy.

Najlepiej by było gdyby zamiast tej jednej żyły w tym kabelku były dwie to bym jedną połączył z główną żyłą w koncentryku a drugą do oplotu koncentryka, ale to chyba by nie zadziałało zbyt dobrze bo pewnie jeden kabel to 120 Ohm a drugi 75.

Czy jest może jakaś przejściówka, układ, cokolwiek co by mi mogło pomóc? Czy ktoś może ma jakiś pomysł jak wykorzytując to badziewne wejście podłączyć do niego kabel koncentryczny od anteny?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 24 Paź 2012 08:20   

Powrót do góry

_cheetah_
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa

Post#2 24 Paź 2012 13:49   

Re: Antena radiowa podłączenie

Zależy co do tego gniazda "FM" jest podłączone wewnątrz odbiornika - głowica z wejściem niesymetrycznym czy symetrycznym.

Jeśli z symetrycznym, to trzeba by było skombinować taką wtyczkę z dwoma kabelkami i zastosować tzw. "symetryzator odbiornikowi" umożliwiający przejście z niesymetrycznego, koncentrycznego kabla antenowego na kabel symetryczny.
Alternatywnie, zastosować do anteny symetryczny kabel antenowy z pominięciem symetryzatora antenowego w antenie. Na 100MHz i nie za długim kablu dało by się jeszcze przeboleć straty na kablu symetrycznym.

A jeśli wewnątrz jest podłączenie również jednym kabelkiem, to robi się problem. Wtedy żyła środkowa kabla antenowego do kabelka od wieży, a ekran kabla koncentrycznego od anteny do masy wieży. Jeśli maszt antenowy jest uziemiony, to przydałby się w takiej opcji również izolator galwaniczny dwubiegunowy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Antena radiowa podłączenie
Strona 1 z 1