Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara elektryczna Warlock by Kamil

kamil_84 25 Paź 2012 22:16 11556 10
  • Gitara elektryczna Warlock by Kamil

Witam,
    Oto moja gitarka. Kształt na wzór BC Rich Warlock. Powstała jeszcze za czasów liceum, więc ok. 10 lat temu. Nie dawno postanowiłem ją przemalować (była czarna) i porobiłem kilka zdjęć.
    Deska (body, ciało) zrobiona z drewna sosnowego - nie polecam, widać słoje, trzeba grubo pomalować i potem szlifować, poza tym szybko robią się wgnioty, bo miękkie drewno. Sklejana z dwóch kawałków. Otwory frezowane i 'dłubane' dłutem, kształt wyrzynarką i ręcznie pilnikiem. Otwory wyklejone folią aluminiową i podłączone do masy dla ekranowania.

Gitara elektryczna Warlock by Kamil Gitara elektryczna Warlock by Kamil

Gryf z drewna, chyba bukowego, już nie pamiętam. Wycięty z jednego kawałka razem z podstrunnicą - nie bawiłem się w osobną. Wycinane wyrzynarką i wykańczane ręcznie pilnikiem. Progi obliczone programem z internetu (nie pamiętam jakim), otwory pod nie, piłką włośnicową. Progi kupione w muzycznym. Znaczniki na progach są wywiercone i zaszpachlowane.

Tył gryfu (łuk) - na oko, bez wzorników, pilnikiem. Wyfrezowałem po długości szczelinę na gwintowany pręt. Od strony główki gryfu zakotwiczony na stałe, po drugiej stronie nakrętka. Na szczelinę nakleiłem listewkę i wyszlifowałem do kształtu gryfu. Reszta niepotrzebnych 'dziur' zaszpachlowana.

Klucze, mostek kupione w muzycznym, przetworniki to 3 single z aukcji. Dwa połączyłem w humbuckera i wyciąłem do nich ramki z plastikowej płyty 5mm. Zaślepki też z plastiku. Blaszki dorabiane ręcznie. Elektronika to dwa potencjometry, dwa kondensatorki i przełącznik trójpozycyjny. Mostek tremolo musiałem niestety zablokować, bo po naciśnięciu wajchy, rozstraja się. Nie pomyślałem żeby zrobić blokadę strun na gryfie, na zerowym progu, ale może jeszcze ją założę.

W sumie koszt wyniósł mnie ok. 250zł za materiały i farbę, bo pokusiłem się na kilka nowych części (klucze i mostek to już połowa tej ceny) i 10 lat temu były też inne ceny. Na pierwszą gitarę to raczej polecam używane rzeczy i wtedy myślę, że w 100-150zł można się zmieścić.
    Na początku robiłem ją ze względu na rozłożony, niski koszt, ale teraz bardziej się chyba opłaca kupić używaną gitarkę. Satysfakcja jest więcej warta niż sprzęt ze sklepu.
    P.S. Nie umiem grać na gitarze poza kilkoma riffami :)

Fajne!
  • #2 26 Paź 2012 08:32
    Prepond
    Poziom 19  

Zaloze sie ze to nic a nic nie stroi, wez wrzuc probke gdzie grasz na czystym akordami, zlap szczegolnie jakis barowy powyzej 9 progu :) Ogolnie fajnie cos takiego zrobic jak sie chce grac a nei ma sie kasy... tylko jak sie powaznie o graniu mysli to lepiej kupic jakiegos Cort'a za te 3 stowki... Daj sample.

• #3 26 Paź 2012 09:36
    Tremolo
    Poziom 43  

Kolor nie zbytnio mi się podoba - dałbym jakieś lepsze przetworniki - jak już robić od podstaw. Nie wiesz jakie drewno - a to kwestia najwazniejsza jesli chodzi o kreowanie brzmienia.
    Po złożeniu gryfów wystarczy to wszystko zestroić wyregulować gryf, krzywizne, wysokosć strun menzurki i będzie działało.

Prepond, gdzie widziałeś Corta za 300zł (chyba używany).

• #4 26 Paź 2012 11:21
    780810
    Poziom 17  

Zapomnij o blokadzie strun przy tym mostku. Do blokady trzeba mostek ze stroikami bo jak dociskasz blokadę to gitara się rozstraja. Gryf z jednego klocka razem z podstrunnicą to też trochę niewypał, ma się wyginać jednym łukiem przy napinaniu pręta a u Ciebie może wyjść z niego sinusoida.

• #6 27 Paź 2012 21:52
    kamil_84
    Poziom 10  

Tak, wiem, budując teraz gitarę, na pewno wiele rzeczy zrobiłbym inaczej.
    Kolor w rzeczywistości jest ładniejszy, dużo głębszy (są dwa odcienie czerwonego). Zdjęcia po prostu wyszły kiepsko (złe oświetlenie), ale już nie chciało mi się poprawiać.
    Co do drewna, to sosna nie była dobrym wyborem, ale tylko ze względu na to że jest miękka. Nie jestem muzykiem, ale moim zdaniem, dobór drewna nie wpływa znacząco na brzmienie - po to jest elektronika żeby nadała mu charakter, bo wystarczy przecież przekręcić potencjometr ;)
    Faktycznie na wyższych progach trochę nie stroi, ale na moje potrzeby wystarczy, tym bardziej że brzdąkam (a przynajmniej próbuje :)) dla siebie, raz na kilka tygodni.
    Jak będę miał wolną chwilkę to wrzucę jakąś próbkę, na razie mam mały zamęt w domu :)
    P.S. Moja inspiracja:

• #7 28 Paź 2012 00:32
    jankazik
    Poziom 16  

kamil_84 napisał:
    ... Nie jestem muzykiem, ale moim zdaniem, dobór drewna nie wpływa znacząco na brzmienie - po to jest elektronika żeby nadała mu charakter, bo wystarczy przecież przekręcić potencjometr ;)

Absolutnie nie mogę się z tym zgodzić. Drewno ma ogromny wpływ na brzmienie gitary elektrycznej. Gatunki twarde takie jak np klon czy jesion eksponują tony wysokie, a gatunki miękkie - mahoń czy lipa - tony niskie. Zresztą nazwa lipy w językach anglosaskich to basswood. Z tego powodu aby wyrównać brzmienie gitary stosuje się połączenie różnych gatunków drewna np korpus z mahoniu a top korpusu z klonu. Zastosowanie specjalnych odmian klonu dodaje dodatkowo instrumentowi wspaniałego wyglądu. Żeby było ciekawiej to drewno posiada różny rezonans w zależności od układu słojów. W prawdziwych gitarach drewno na gryf wybiera się przez odsłuch jak reaguje na puknięcie.

• #8 28 Paź 2012 00:46
    bobo
    Poziom 28  

Napewno, jest sporo racji na temat wyboru gatunku drzewa jak materiału do budowy gitary. Ale czy aby napewno...?
    Proszę zobaczyć np. gitarę Ampeg ADA6LTD, brzmi fantastycznie, czy konstruktorzy dokonywali cudów przy wyborze materiału na budowę tej gitary? I kilka ciekawych fotek:
    Gitara elektryczna Warlock by Kamil Gitara elektryczna Warlock by Kamil
    Pozdrówka

• #9 28 Paź 2012 09:27
    jankazik
    Poziom 16  

Oczywiście, że gitarę można wykonać z każdego materiału w tym i z akrylu. Nie tłumi on żadnych dźwięków a jako materiał jednorodny i twardy eksponuje tony wysokie co absolutnie nie jest wadą. Widziałem gitary robione z aluminium. Zarówno całe jak i poszczególne elementy np tylko gryf. Danelectro robił gitary z bardzo twardej płyty typu HDF i też znajdowały swoich koneserów. Natomiast w tym wątku jest mowa o gitarze z drewna.

• #10 29 Paź 2012 16:29
    kokodin
    Poziom 21  

Z racji tego, że gitary są urządzeniami mechanicznymi a dźwięk we wzmacniaczu to wzmocnione wahanie pola magnetycznego w przetwornikach (na zasadzie moje-twoje ze strunami), zastosowanie jakiegokolwiek materiału wpłynie na koloryt dźwięku. Jeżeli struny i przetworniki dało by się zamontować w pozycjach bezwzględnych, uniemożliwiając występowanie drgań wewnętrznych (nie na strunach) to i owszem, materiał był by obojętny. Ale gitara to ok 70 kg naciągu strun, i żadne drewno bez wzmocnienia jakimś prętem nie dało by rady tego utrzymać, nie mówiąc już o nie wpadaniu w drgania. Od gęstości i ułożenia porów w drewnie zależy jego częstotliwość rezonansowa. W okolicach tej częstotliwości drewno drga bardziej, czyli w reakcji na pewne częstotliwości deska porusza przetwornikiem co pewne tony wzmaga inne zabija.
    Korzystając z tego zjawiska, ze zwykłego głośniczka piezoelektrycznego dowolnego rozmiaru, można zrobić przetwornik do gitary, przykładając go gdziekolwiek do korpusu czy gryfu.(ale dźwięk będzie inny w każdym miejscu gitary)

Mnie interesuje układ elektryczny. Nie myślałeś czasem o zrobieniu tego na 5 pozycyjnym przełączniku z odłączaniem cewek w humbuckerze? Ja tak zrobiłem w gitarze o podobnym ustawieniu przetworników, chociaż jedną stronę przełącznika trzeba było przerobić skracając jeden ze styków.

Co do sosny to ja akurat mam dobre doświadczenia w konstrukcji 3 gitar, w jednej mam nawet tremolo, które się nie rozstraja a wręcz samo stroi, to jest kwestia ustawienia sprężyn i odpowiedniego nakręcenia strun.(inna sprawa,ze tremolo i sosna się nie lubią z założenia, bo może deska strzelić wzdłuż) Co do wykończenia sosny to dobrym sposobem pozbycia się słoi raz i na zawsze są dwie rundki z poliestrowym gruntem do drewna , najlepiej zmieszanym z bejcą. i na wierzch kilka warstw lakieru, względnie parkietowego (twardego z połyskiem)

Programik do obliczania progów to prawdopodobnie wfret, całkiem przydatna bestyjka, zwłaszcza, że progi można sobie wydrukować, niestety piłki włosowe maja jedna wadę, potrafią wyciąć środek nie w linii do krańców szczeliny na próg, coś o tym niestety wiem :]

Gitara fajna, w zupełnie innym stylu niż moja ostatnia . A że przetrwała 10 lat to już szacun.

• #11 12 Lis 2012 20:32
    KRISS.MEB4660
    Poziom 9  

Od zrobienia tej gitary minęło trochę czasu ciekawe jak się sprawuje z doswiadczenia wiem że po jakimś czasie kolega doszedł do kilku może kilkunastu wniosków jakie błędy popełnił co trzeba poprawic i czego unikac przy projektowaniu, budowie instrumentu jakim jest gitara lub inny instrument do którego użyto drewna. Fizyczne właściwości drewna oraz narzędzia jakie są potrzebne wydaje się że wystarczy dłuto, pilnik szlifierka i lakier w sprayu nie tędy droga proponuje czytać czytać konstruować i wyciągac wnioski przerabiać już wykonane sprzęty i uczyć się. NIe trzeba być lutnikiem żeby pojąć podstawy dlatego porządne sprzęty powstają latami i odpowiednio kosztują. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów budowania gitar.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME