Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Oświetlenie sufitowe lampami halogenowymi

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Oświetlenie sufitowe lampami halogenowymi
Autor
Wiadomość
DEXTRAN
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: WROCŁAW

Post#1 Post autora tematu 29 Paź 2012 00:37   

Oświetlenie sufitowe

Chcę zamontować oświetlenie sufitowe (jak na foto poniżej) na bazie lamp halogenowych 220V oraz LED 12V (w łazience). Nie wiem jak należy pociągnąć przewody do każdego punktu świetlnego ? Równolegle czy szeregowo ? Jeśli równolegle (do każdej lampy osobny przewód od źródła) to czy są do tego celu jakieś specjalne przewody bo aż boję się pomysleć ile będę musiał zużyć metrów przewodu. Proszę o porady w tej kwestii albo linki do stron bo niby temat bardzo popularny ale w tej kwestii nic nie znalazłem. Prosze jeszcze o poradę jakie sprawdzone lampki LED polecacie bo na rynku jest masa chińskiej tandety a bede zamiawiał drogą wysyłkową. Zależy mi na ciepłym odcieniu i jak najmocniejszym świetle.

Powrót do góry

Zocha24
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Wrocław

Post#2 29 Paź 2012 01:02pomocny post - solucja   

Re: Oświetlenie sufitowe

Żarówki łączy się równolegle. Halogeny też równolegle ale je trzeba zasilić specjalnym zasilaczem. Kolego może to zleć jakiemuś elektrykowi bo widzę że kolega nie bardzo się orientuje.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Toruń

Post#3 29 Paź 2012 01:02pomocny post - solucja   

Oczywiście, że równolegle, co nie znaczy, że od zasilania musisz ciągnąć do każdej oprawki osobny przewód.
Powrót do góry

DEXTRAN
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: WROCŁAW

Post#4 Post autora tematu 29 Paź 2012 01:35   

andrefff napisał:
Oczywiście, że równolegle, co nie znaczy, że od zasilania musisz ciągnąć do każdej oprawki osobny przewód.

Przy 220V mozna w taki sam sposób ?
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#5 29 Paź 2012 01:39   

Oczywiście. 230 V.
Powrót do góry

stacho60
Poziom 14
Poziom 14

Post#6 29 Paź 2012 08:28   

Praktyczne podłączenie oprawek ledów można wykonać poprzez lutowanie,przewodów z oprawek, z żyłami przewodu zasilającego,po uprzednim zdjęciu izolacji w miejscu łączenia.Kabel nie przecinamy w miejscu łączenia.Izolujemy dokładnie taśmą izolacyjną.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 29 Paź 2012 09:25   

Re: Oświetlenie sufitowe lampami halogenowymi

stacho60 napisał:
Praktyczne podłączenie oprawek ledów można wykonać poprzez lutowanie,przewodów z oprawek, z żyłami przewodu zasilającego,po uprzednim zdjęciu izolacji w miejscu łączenia.Kabel nie przecinamy w miejscu łączenia.Izolujemy dokładnie taśmą izolacyjną.

To co Kolega proponuje, to jakieś archaizmy. Do tego pracochłonne i czasochłonne.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Paź 2012 09:25   

Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: ciechanow

Post#8 13 Lis 2012 23:01   

Mam rozumieć, że przy wymianie oświetlenia w łazience na halogenowe muszę nastawić się na wymianę okablowania? czy może źle zrozumiałam:-)Aż boję się pomyśleć.
Powrót do góry

andrefff
Poziom 23
Poziom 23

Post#9 13 Lis 2012 23:10   

Jeżeli na takie jak na zdjęciu autora, to coś tam pewnie trzeba będzie przerobić.
Powrót do góry

szymon122
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Konin

Post#10 13 Lis 2012 23:24   

Jeśli są na 12V DC to odpowiedni zasilacz i oczywiście + do + itp. Jak 230V to oczywiście bez znaczenia.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lis 2012 23:24   

Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#11 13 Lis 2012 23:46   

to straszne. Nikt mi o tym nie powiedział. A przy jakich lampach halogenowych nie trzeba tego robić?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lis 2012 23:46   

Powrót do góry

BILGO
Poziom 23
Poziom 23

Post#12 13 Lis 2012 23:52   

iwciaa napisał:
A przy jakich lampach halogenowych nie trzeba tego robić?

Nie istnieją bezprzewodowo zasilane lampy halogenowe :D Trzeba poprowadzić przewody...
iwciaa napisał:
Nikt mi o tym nie powiedział

Poprzednicy pisali... :)
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#13 14 Lis 2012 10:50   

Ja dopiero niedawno dołączyłam i widocznie nie zauwazyłam niestety. Muszę w takim razie jakiegoś porządnego elektryka poprosić o pomoc. A jakich producentów oświetlenia polecacie?
Powrót do góry

szymon122
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Konin

Post#14 14 Lis 2012 16:32   

iwciaa napisał:
A jakich producentów oświetlenia polecacie?
szukasz lamp na jakie napięcie i czy AC czy DC, jakie światło i jaka moc.
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#15 14 Lis 2012 23:06   

Tak od strony technicznej to ja się nie znam:-) Napięcie chyba takie standardowe-230.Światło chce mieć bardzo jasne i zbliżone do tego co jest obecnie.
Powrót do góry

witkox
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Lublin

Post#16 18 Lis 2012 10:26   

jak chcesz mieć jasne światło to może power led? Są stosowane jako zamienniki halogenów o mocy 35W, co do producentów to dobre opinie słyszałem o active jet
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#17 20 Lis 2012 11:36   

Właśnie ja też słyszałam wiele pozytywnych opinii na temat Active Jet,ale dotyczących tuszy, dlatego pytam o oświetlenie bo też tym się zajmują. Firma podobno została uhonorowana w tym roku tytulem Laur klienta roku 2012. Co do power ledów to naprawdę ich światło jest jasne i ciepłe?
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#18 20 Lis 2012 14:12   

Wydaje mi się, że Laur Klienta to dostali w kategorii "materiały eksploatacyjne do drukarek" :D Ja wciąż nie trafiłem na produkt, który pojawia się w ofertach różnych firm dotychczas nie związanych z oświetleniem i który można uznać za godny uwagi. Niestety markowe produkty odbiegają cenami :cry:
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#19 21 Lis 2012 09:52   

ale produkty oswietleniowe też produkują. dostałam w sklepie katalog z ich produktami i duzy wybór mają, a cenowo w granicach rozsądku. Zamierzam spróbować ich produktów. Renomowana firma nie może przecież wypuszczać na rynek byle czego, ponieważ straciłaby zaufanie klientów.
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#20 21 Lis 2012 16:56   

Myślisz, że produkują czy importują i znakują? Dla mnie renomowana firma to taka, która udostępnia przynajmniej dla produktu odpowiednie dane katalogowe. Hasło typu "temperatura barwowa ciepła" bez szczegółów, bininngu, itp dyskwalifikuje takiego dostawce z grupy renomowanych. W żadnym przypadku nie chcę cię odciągać od zakupu tylko uważam, że kryteria renomowanej firmy w zakresie LED jeszcze tutaj nie zostały spełnione. Ale może się mylę - dostałeś katalog to sprawdź czy podstawowe parametry jakościowe się tam znajdują. Skoro są dobrzy to przecież ich nie ukrywają.
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#21 26 Lis 2012 09:07   

Wydaje mi się, że informacje zawarte w katalogu są wystarczające i przejrzyste, a pozatym zrozumiałe dla przeciętnej osoby. Jakie w takim razie według Ciebie powinny pijawić się informacje?
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#22 01 Gru 2012 13:13   

To dosyć szeroki temat żeby w tym miejscu go przytaczać. To prawda, że konsument nie zrozumie większości skomplikowanych parametrów, które potem wpłyną na jego zadowolenie z eksploatacji produktu. Od tego powinny być regulacje, normy, itp. Żeby skrótowo przybliżyć problem to polecam lekture stron pol-lightingu:

Link

Niestety Ledy to trudny produkt, w którym renomowani producenci zawsze będą narażeni na ataki produktów "równoważnych". A jak rozpoznać równoważność jeżeli nie ma chociażby oznaczenia czy producent mówi o trwałości L70 czy L50?
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#23 02 Gru 2012 10:40   

Ja też myslę że te oznaczenia i określenia powinny być napisane tak żeby każdy przeciętny klient mógł to zrozumieć bo przecież to oni głównie kupuja te produkty, a sprzedawcy w sklepach często nie są kompetentni i nie potrafią tego wytlumaczyć. Kupiłam ledy do lamp w kuchni tej firmy i na razie jest ok. Teraz taśma led kolorowa do łazienki.
Powrót do góry

witkox
Poziom 4
Poziom 4

Post#24 03 Gru 2012 14:27   

Nie wiem kto w katalogu dla klientów umieszcza bardzo szczegółowe informacje? Jeśli kogoś jakieś bardziej szczegółowe dane techniczne zainteresują to na pewno je znajdzie w necie lub na stronie producenta. A katalog ma być dla przeciętnego człowieka a nie dla elektryka :D
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#25 04 Gru 2012 09:20   

Ja mam taki katalog activejet. Jest w nim dosłownie wszystko. Dokładnie poisany jest każdy produkt, jego przeznaczenie, sposób mocowania i instalacji, wymiary, temperatura barwowa i wiele innych informacji. Do tego zdjęcia i propozycje możliwości wykorzystania danego produktu.
Powrót do góry

witkox
Poziom 4
Poziom 4

Post#26 05 Gru 2012 09:25   

i chyba to Ci wystarcza?? nie widzę po prostu sensu pakowania wszystkich możliwych informacji do katalogu dla klienta, zresztą w katalogach innych produktów też nikt tego wszystkiego nie pisze

Zdanie zaczyna się wielką literą. [retrofood]
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#27 05 Gru 2012 09:49   

Wystarcza w zupełności. Mi chodzi o to, że jest wszystko przejrzyście opisane i zrozumiale dla klienta. Spokojnie można bez szczególnej wiedzy wybrać odpowiadające nam produkty.
Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#28 08 Gru 2012 13:07   

To może inaczej. Czy widzisz różnicę w barwie światła zarówki i halogenu? Zapewne widzisz. Czy wiesz, że żarówka to 2700K a halogen 3000K i już nie wszyscy chcą go np. w miejscu innym niż łazienka. A skoro w katalogu masz opis światło ciepłobiałe - a potem gdzieś np. przedział, że możesz wylosować od 2700 do 3500K to jest to opis właściwy? Druga podpowiedź. Kiedy LED wciąż nadaje się do użytku? Wtedy kiedy świeci? Czy wtedy kiedy strumień spadł o np. 30%? Co w twoim katalogu oznacza trwałość? Masz definicję? Dane katalogowe, w których nie ma temperatury barwowej (wraz z dopuszczalną jej tolerancją) oraz oznaczenia czy trwałość jest L50 czy L70 w przypadku LED są przydatne tyle co równie dobrze może ich ni być. Zwykły konsument może tego nie rozumieć, ale chyba użytkownik forum branżowego już powinien. Te 2 elementy to jedne z głównych parametrów jakościowych, które narażają producenta na większe koszty produkcji. Jak komuś nie przeszkadza, że po roku używania może mu się zmniejszyć ilość światła o połowę i nie będzie mógł tego reklamować bo sprzedawca stwierdzi, że w katalogu była mowa o L50, to okay. Jak ktoś chce mieć taką możliwość to niech się domaga właściwych danych. Ten producent może mieć nawet super produkt, ale niestety nie ma o tym w jego danych.
Powrót do góry

iwciaa
Poziom 9
Poziom 9

Post#29 16 Gru 2012 10:02   

Chyba trochę przesadzasz. Dla przeciętnego konsumenta takie oznaczenia nie są potrzebne. pozatym na forum czasem się przebywa, żeby nie tylko pochwalić się swoimi wiadomościami i umiejętnościami, ale także czegoś się dowiedzieć i nauczyć. Ja przynajmniej mam taki zamiar
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 16 Gru 2012 10:02   

Powrót do góry

humax
Poziom 16
Poziom 16

Post#30 17 Gru 2012 01:45   

Ja często mam styczność z konsumentami, którym przeszkadza, że kupione przez nich "LEDY" ciepłobiałe takimi nie są, lub że po zakupie kilku "LEDów" każdy świeci w innej barwie. Przeszkadza im też, że po krótkim czasie mają mniej światła lub, że podawane odnośniki typu "zamiennik 50W" mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wiedzą, że im to przeszkadza, ale równocześnie nie interesuje ich jaki to parametr w katalogu za to odpowiada. Wcale więc nie dziwię się twojemu podejściu do sprawy. Zapewne potrzeba znajomości ww. parametrów nadejdzie z pierwszą refleksją, że kupiony przez nas produkt nie spełnia naszych oczekiwań. Jako osoba doradzająca nigdy nie polecę produktu, który nie ma w katalogu informacji, na podstawie których mogę chociażby reklamować problemy jak wyżej. A to, że mój odbiorca projektu zmieni sobie materiały na tańsze, bo przecież wyglądały w katalogu podobnie, lub dostanie co popadnie bo dokładnie nie opisze swoich potrzeb w SIWZ - no cóż, każdy musi się czegoś nauczyć na własnej skórze - ja mogę tylko przestrzegać.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Światło i Oświetlenie -> Oświetlenie sufitowe lampami halogenowymi
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny