Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regeneracja kolumn Tonsil New Mildton 150

lxr 04 Lis 2012 21:09 3117 8
  • #1 04 Lis 2012 21:09
    lxr
    Poziom 9  

Witam!
    Wpadły mi w ręce kolumny Tonsil New Mildton 150.
    Są sprawne, ale zawieszenia górne głośników niskotonowych i średniotonowych się rozpadają. Postanowiłem kupić w umifonie zawieszenia i wymienić zgodnie z opisem podanym na forum. Problem w tym, że głośniki średniotonowe GDM 10/60/4 są z zamkniętym kloszem.
    Czy jest jakiś prosty sposób wymiany zawieszenia w takich głośnikach (czy wystarczy usunąć tyle ile się da starego zawieszenia i wkleić nowe bez rozbierania całego głośnika)? Nie mogę znaleźć porad na ten temat na elektrodzie.
    Ewentualnie czy jest sens kupna nowych GDM 10/60/4 i inwestycji 100zł w te kolumny?
    Byłbym bardzo wzdzięczny za porady.

• Pomocny post
    #2 08 Lis 2012 23:05
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Boral napisał:

Popatrz na youtube widziałem tam filmiki jak niektórzy odnawiają takie głośniki

Na Youtube jest instrukcja, która powinna się nazywać, jak tego nie robić.
    lxr napisał:
    Postanowiłem kupić w umifonie zawieszenia i wymienić zgodnie z opisem podanym na forum
    Bardzo dobry wybór.
    Są dwie szkoły regenerowania GDMa z koszem zamkniętym. Pierwsza, to wyczyszczenie i wklejenie nowego zawieszenia, bez rozklejania całego głośnika. Druga, to wycięcie wkładek filcowych i odklejanie resoru poprzez te "okienka", a po regeneracji, wklejenie wkładek. Jeśli masz wyczucie, to GDMy zrobisz metodą pierwszą pamiętając o zablokowaniu cewki w szczelinie.

• #3 13 Sty 2013 10:52
    lxr
    Poziom 9  

Zgromadziłem już cały potrzebny sprzęt, oprócz kleju pattex butapren plus, polecanego w wątku http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1797404.html .

Nie mogę pisać w tamtym wątku, więc zadaję tutaj pytanie, czym mogę go zastąpić?

Podobno dowolny klej butaprenopodobny średnio się nadaje, ze względu na rozpuszczalniki w nim zawarte.

• #5 13 Sty 2013 13:26
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Ja ze swojej strony polecam klej Butacoll A - nie odkształca pianki i szybko wysycha.

• #6 13 Sty 2013 13:34
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PIONEER_FAN napisał:
    Ja ze swojej strony polecam klej Butacoll A
    Toluen, benzyna, nafta i aceton. Jednak nie polecałbym.

• #7 13 Sty 2013 13:40
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

telecaster1951 napisał:
    PIONEER_FAN napisał:
    Ja ze swojej strony polecam klej Butacoll A
    Toluen, benzyna, nafta i aceton. Jednak nie polecałbym.

Każdy ma swój gust. Ja naprawiam głośniki tylko na Butacollu A. Efekt - zero odkształceń, plam i tym podobnych. Głośniki jak z fabryki.

• #8 13 Sty 2013 14:31
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

PIONEER_FAN napisał:
    Każdy ma swój gust.
    Tu nie chodzi o gust, tylko o znajomość fizyki polimerów. Pianka na zawieszenie tylko popularnie nazywa się poliuretanową. Tak na prawdę nie znamy dokładnego jej składu. Na pewno nie jest to czysty poliuretan. Tam jest masa dodatków. Zauważ że zawieszenia zmieniają kształt w acetonie, kwasie ftalowym, toluenie, a teoretycznie nie powinny. To częściowo wpływ struktury, a częściowo dodatków.
    Poza tym pianka zawieszenia musi mieć zamknięte pory. Jeśli nadmiar rozpuszczalników organicznych wsiąknie w nią, w trakcie parowania zacznie rozsadzać pory co w efekcie da ich otwarcie i zniszczenie właściwości użytkowych zawieszenia.
    Poza tym chodzi o jedną rzecz. Takie firmy, które nie są szeroko znane, leją do tubek cokolwiek. Miałem już okazję porównywać dwie tubki butaprenu podobnej firmy. Jeden kleił świetnie, drugi w ogóle nie kleił.
    Po wielu próbach, doszedłem do wniosku iż dobrym klejem do pianki jest klej introligatorski. Jest elastyczny i trwały. Jaki jest z nim największy problem? Zimą się go nie kupi. Poniżej zera traci swoje właściwości, więc żadna szanująca się firma go nie wyśle.

• #9 13 Sty 2013 15:06
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Pewnie to co mówisz to racja, jednak klej, który wymieniłem świetnie się sprawdza w praktyce - tak jak wspominałem, zero odkształceń.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme