Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil DIY System 5.1 v.2

toopcool 08 Lis 2012 12:41 13956 9
  • Tonsil DIY System 5.1 v.2

Witam forumowiczów i majsterkowiczów.

Mając na zapleczu kilka produktów nieistniejącego już producenta głośników, postanowiłem zrobić z nich użytek.

Powstała koncepcja kolumienek satelitarnych:

Kilka tygodni później opracowałem wstępny zarys zestawów frontowych:

Na koniec po kilku miesiącach powstał stolik multimedialny:

Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2

Satelitki:

Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2

Link

Projekt oparty na głośnikach:
    -GDN 15/40/5 8 Ohm;
    -GDWK 10/80/24 8 Ohm.

Zwrotnica zbudowana o własne pomiary i dopasowana pod moje preferencje brzmieniowe.

Kosztorys:
    Tonsil GDWK 10/80/24 X2 70 zł
    Tonsil GDN 15/40/5 X2 144 zł
    Zwrotnice X2 100 zł
    Rury BR X2 12 zł
    Okleina 40 zł
    Klej Moment 12 zł
    Klej Wikol 5 zł
    Śruby 9 zł
    Lakier 25 zł
    Szpachla 10 zł
    Suma: około 430 zł

Fronty:

Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2

Link

Projekt oparty na głośnikach:
    -2 x GDN 15/40/5 4 Ohm;
    -GDWK 10/80/24 8 Ohm.

TONSIL GDWK 10/80/24 X2 60 zł
    Tonsil GDN 15/40/5 X4 316 zł
    Zwrotnice X2 100 zł
    Rury BR X2 14 zł
    Okleina 60 zł
    Klej Moment 20 zł
    Klej Wikol 8 zł
    Śruby 12 zł
    Lakier 30 zł
    Szpachla 15 zł
    Suma: 640 zł

Do pełnego zestawu 5.1 brakowało mi centralki i subwoofera.
    I tu kolejny raz kolejny powstał stolik z wbudowaną centralką i subwooferem.

Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2 Tonsil DIY System 5.1 v.2

Centralka oparta na:
    -2 x GDN 11/35/1 4 Ohm (szeregowo);
    -GDWK 10/80/24 8 Ohm.

Subwoofer to klasyk na GDN 20/80/2 8 Ohm zasilany mostkiem na LM 4780 dający teoretycznie 120 w na 8 Ohm.
    Do elektroniki dołożony jest jeszcze filtr odcięcia i regulacja wzmocnienia oraz AUTO OFF/ON.

Zestaw pracuje w pomieszczeniu około 20 m2.
    Zasilany jest kilkuletnim amplitunerem. W tak niewielkim pomieszczeniu potrafi narobić sporo hałasu - szczególnie, jak zapodam jakiś film w HD.

Fajne!
  • #2 08 Lis 2012 16:06
    basstec
    Poziom 34  

Kocham te filmiki z cyklu "popatrz jak gra" :)

Poza tym fajny zestaw, wizualnie fajnie wszystko się zgrywa, stolik trochę siermiężny i nie za mała komora na gdn'a w nim?

• #3 08 Lis 2012 18:23
    sebek555cool
    Poziom 16  

Witam.

Świetne wykonanie, lubię ciemne kolory, więc ten zestawik trafił w mój gust ;) Bardzo fajnym pomysłem jest ten stolik i mam pytanie odnośnie subwoofera: jaka jest objętość obudowy dla głośnika i na jaką częstotliwość jest strojona?
    Skąd pomysł na tylne kolumny? Chodzi mi o to, że GDWK jest niżej od GDN, a to nie codzienne rozwiązanie.
    Nie zostaje mi już nic, jak pogratulować świetnej konstrukcji ;)

Pozdrawiam.

• #4 08 Lis 2012 20:53
    seba70838
    Poziom 12  

Świetny pomysł z tym subwoofer-stolikiem :) czy w czasie maksymalnej eksploatacji nie za mocno trzęsie TV?? Wg. mnie mogłeś pokusić się o zrobienie czegoś w rodzaju podstawki na gumach/resorach - w końcu drgania mogą się nawet nieznacznie do szybszego "uszkodzenia" sprzętu przyczynić

• #5 09 Lis 2012 06:28
    toopcool
    Poziom 13  

Komora subwoofera ma objętość 34l i jest strojona na 38 Hz. Objętość jest odpowiednia do tego głośnika.
    Stolik ma wagę około 50 kg i sam mam problem go podnieść i już ta waga powoduje ze drgania praktycznie nie występują.
    Ponadto wewnątrz jest kilka wzmocnień na dużych płaszczyznach. I dochodzi jeszcze waga TV i elektroniki. Zbudowałem kilka tego typu stolików multimedialnych i klienci są zadowoleni.

• #6 09 Lis 2012 17:33
    Marshal666
    Poziom 14  

Bardzo ciekawie wymyślony jest ten subwofer. Kiedyś gdzieś na internecie widziałem subwoofer zrobiony w płaskiej skrzyni i schowany pod kanapą. Co do drgań obudowy: można by pod telewizor podłożyć kolce takie jak pod kolumny.

Jak spisują się te GDWK 10/80 z GDN 15/40? Jakie masz wrażenia z odsłuchu? Sam zabieram się za budowę kolumn na takich głośnikach i nie wiem czy warto jest szukać głośników vify które często współgrały z tym GDN'em czy lepiej kupić te GDN.

• #7 10 Lis 2012 20:02
    Tomq
    Poziom 38  

Moja subiektywna opinia:

Plusy:
    - własny projekt,
    - niezły wygląd kolumn frontowych
    - zblizenie głośników do siebie
    - układ MTM

Minusy:
    - stolik z wbudowanymi głośnikami
    - słaba filtracja GDNów,
    - brak screena z reverse null (albo z przebiegiem faz)
    - jakieś zakłócenia na pomiarze - masz ekranowany kabel mikrofonowy? Próbowałeś z innymi sygnałami i z inna częstotliwościa próbkowania?

• #8 13 Lis 2012 06:24
    toopcool
    Poziom 13  

Kolumny frontowe powstały już dość dawno , i o ile mnie pamięć nie myli to przy pomiarach korzystałem z mikrofonu z dość długim przewodem . Filtry są drugiego rzędu . Kilka miesięcy po tym projekcie robiłem monitorki na GDN 15/40/5 8 ohm i GDWK 10/80/19 ( bardzo zbliżony do GDWK 10/80/24 użytego w tym projekcie ), Podział zrobiłem na około 2800 Hz i filtr trzeciego rzędu . Prezentowane kolumny frontowe czasem maja dostarczana dość sporą moc do robienia większego hałasu więc poszedłem na mały kompromis stosując wysoki podział .

• #9 23 Lis 2012 23:07
    benek161
    Poziom 21  

Bardzo fajne kino :) Jeden z lepszych, na obecną chwile dostępnych, Tonsili (15/40/5). Głośnik zasługuje na coś lepszego niż Tonsilowskie kopułki (ja dałbym chociaż którąś z tańszych Vif albo Seasów). Pomyśl nad wymianą zwłaszcza teraz gdy w polinku jest promocja na Seasy

• #10 25 Lis 2012 09:53
    toopcool
    Poziom 13  

Na pewno powstanie projekt 2 x GDN 15/40/5 + Vifa DX25TG ale nie w najbliższym czasie, ponieważ buduje zaplecze do swojego majsterkowania i to pochłania mi mój wolny czas. GDN 15/40/5 + Vifa DX25TG - robiłem wstępne odsłuchy na bazie skrzynek z tego projektu , z tym że GDN 15/40/5 były w wersji 8 ohm. Porównując mogę powiedzieć że GDN 8 ohm wypada trochę lepiej w zakresie niskich częstotliwości. Bass jest lepiej kontrolowany i ma większą dynamikę , szczególnie jak damy mu trochę więcej mocy. TONSIL na tle VIFY wypada mizernie i tu nie ma wcale co porównywać.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME