Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil ZEUS DIY-budowa

inteligent643 24 Lis 2012 09:27 17832 8
  • Tonsil ZEUS DIY-budowa
    Witam. Chciałem pokazywać wam kolumny zrobione przeze mnie, czyli Zeusy DIY. Padło na nie, ponieważ chciałem czegoś ze sporą mocą, co mogłoby narobić małego zamieszania. Są one zrobione z płyty MDF 18mm, skręcane na konfirmaty i klejone na wikol. Głośniki tak jak w oryginale, tak samo jak zwrotnica. Po po szpachlowaniu nierówności i wkrętów, zostały pomalowane natryskowo pistoletem na czarny połysk. Wymiary wewnętrzne: 36x38x100,4. Czyli skrzynia ma około 135L. Po odjęciu powierzchni głośników, br, rozpórek zostaje około 125l. Tylnia ścianka wygłuszona wełną owczą. Kolumna zestrojona aktualnie na 32hz, ale jest za nisko. Musze skrócić br, żeby je zestroić przynajmniej na 36hz. Napędzane są T.ampem TA 1400, oczywiście używanym z głową. Miał być 1050, ale wolałem 1400 ze względu na filtracje, bo wynosi tutaj 8x10000uf, w porównaniu do 4x4700 w TA1050

Wrażenia odsłuchowe: Trochę się bałem, o dźwięk z tych kolumny, czytając wpisy innych użytkowników, ale po podbiciu średnich nie było tak tragicznie. O basie dużo się rozpisywać chyba nie muszę. Większa skrzynia robi swoje. Fakt, brakuje trochę średnicy, czuć to szczególnie na damskim wokalu. Ale i tak jest lepiej niż się spodziewałem. Rozmyślałem nad D800 STX-a, który by zniósł niższe pasmo, ale ten potężny horn, by tutaj nie wyglądał.

Kosztorys:
    4xGDN 30/120 800zł+kw
    2xGDWT 12-19/150 200zł+kw
    zwrotnice 90zł
    płyty 75zł
    kleje, wkręty, szpachle, papiery do szlifowania itp ok 200
    Razem: około 1350zł
    Kilka zdjęć:
    Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa Tonsil ZEUS DIY-budowa

Fajne!
  • #2 24 Lis 2012 10:35
    kris6661991
    Poziom 25  

Rewelacyjne wykonanie :) Co do wyglądu zewnętrznego to pokusił bym się jedynie o śruby imbusowe czarnego koloru do mocowania głośników niskotonowych, nie rzucało by się tak w oczy :) Gratuluje stworzenia wiernej kopii kolumn.

Pozdrawiam!

• #3 24 Lis 2012 10:38
    inteligent643
    Poziom 11  

Chyba tak właśnie zrobię jak mówisz. Czyli założe imbusowe czarne śruby i będzie idealnie ;)

• #4 24 Lis 2012 14:10
    moller2
    Poziom 8  

Bardzo ładne wykonanie zewnętrzne.

Teraz kilka pytań:
    -W jaki sposób są zamocowane wzmocnienia? (tylko na wkręty i klej bez wpustu)
    -Czy nie uważasz że sam driver wysoko-tonowy, to trochę za mało w porównaniu z dwoma głośnikami GDN 30/120? (brak midwoofer-a)
    - Jak są łączone płyty?, do czoła? >> fachowo łączy się na jaskółczy ogon (jedna z najprostszych metod w których nie jest wymagana frezarka oraz specjalistyczny frez)

Tak ogólnie mimo ślicznego wyglądu głośników nisko-tonowych, to osobiście zastosował bym głośniki wykorzystujące czystą celulozę do budowy membrany...

• #5 24 Lis 2012 14:27
    inteligent643
    Poziom 11  

1. Wzmocnienia - na wkręty i klej, tak jak mówisz, oraz są zasylikowane wokoło.
    2.Na to odpowiedziałem, we "wrażenia odsłuchowe", rozważałem nad d800, ale poprostu ma za duży horn, i by to ładnie nie wyglądało.
    3.Tak, płyty łączone są do czoła.

Te zeusy prawdopodobnie pójdą na sprzedaż. DIY to zabawa, nie chodzi tu o oszczędność. Pograły troche, wystrczy. Następne już będą lepsze. To dopiero mój drugi projekt DIY.

• #6 24 Lis 2012 15:27
    398216
    Usunięty  
  • #7 24 Lis 2012 18:47
    damian2933
    Poziom 12  

Do pełni szczęścia brakuje pierścieni na głośniki tego typu co np w serii Altus ,pokusił bym się jeszcze w trakcie budowy o dodanie średniotonowego przetwornika w tedy bardziej dało by się słuchać tych kolumn oraz zmianę wysoko tonowego na całkiem inny model bo ten strasznie piskliwy i nawet ciężko go uspokoić dobrą zwrotnica

• #8 25 Lis 2012 18:42
    inteligent643
    Poziom 11  

Tą sprzedaż musze porządnie przemyśleć, bo jak dotąd liczy się dla mnie większe "łuup", niż jakość. Zobaczymy

• #9 25 Lis 2012 18:58
    Bambus97
    Poziom 15  

Witam, kolumny bardzo fajnie wykończone, mam odnośnie tego pytanie:
    Mógłby kolega przedstawić chociaż pobieżnie jak kolega tak polakierował płytę? Był jakiś podkład? Próbowałem polakierować suba z płyty wiórowej, i po nałożeniu 2 warstw lakier dalej wsiąkał w płytę, a do połysku bardzo daleko.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME