Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki

Przygasające światło w mieszkaniu

marek-zarzycki 25 Lis 2012 20:40
  • #1 25 Lis 2012 20:40
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Od jakiegoś czasu obserwuję, że w mieszkaniu co kilkadziesiąt sekund przygasa światło na 2-3 sekundy. Dotyczy to wszystkich odbiorników w domu, np. włączony pochłaniacz w kuchni wyraźnie zwalnia w czasie takiego przygaśnięcia światła.

Co może być tego przyczyną?

• #2 25 Lis 2012 21:04
    sbartos
    Poziom 24  

Hola!
    Np.: słaby styk
    pozdr4all
    s.

• #3 25 Lis 2012 21:08
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Było już nie raz - poluzowane zaciski tablicowe, uszkodzone bezpieczniki, usterka instalacji... Użyj funkcji SZUKAJ.

• #4 25 Lis 2012 21:10
    bmserwis
    Poziom 36  

...i wezwij elektryka.

• #5 25 Lis 2012 21:17
    _jta_
    Specjalista elektronik

A może ogrzewacz przepływowy do wody co jakiś czas na chwilę włącza grzałkę?

• #6 25 Lis 2012 21:27
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Nie mam ogrzewacza ani innego sprzętu pobierającego dużo energii. Dobrze, że zapytałem, bo zgłaszać to do energetyki wydawało mi się trochę głupie gdybym im powiedział, że światło mi przygasa w domu :) Ale skoro twierdzicie, że może być to wina poluzowanych zacisków tablicowych lub czegoś innego związanego z instalacją elektryczną poza mieszkaniem, to faktycznie dam im znać, że takie coś jest.

Boję się o sprzęty w domu, bo sądząc po osłabnięciu natężenia światła żarówki oraz mniejszych obrotach wentylatora, jest to znaczny spadek napięcia!

• #7 25 Lis 2012 22:32
    _jta_
    Specjalista elektronik

Poobserwuj, z czym to jest skorelowane. Może masz podłączenie napowietrzne,
    i światło przygasa, jak wieje wiatr i rozkołysze przewody? Albo podziemne, i to
    przygasanie występuje, kiedy pobliską ulicą przejeżdża ciężki samochód?
    Jeżeli powód przygasania jest u ciebie w domu, i jest to zły kontakt połączenia,
    to to może się mocno grzać i grozić pożarem - odszukaj to jak najszybciej.
    Można zmierzyć napięcie między bezpiecznikiem, a uziemieniem - jeśli ono też
    się zmniejsza, to przyczyna jest poza twoją częścią instalacji (choć może być
    na przewodzie doprowadzającym prąd na terenie domu), ale jeśli nie, to znaczy,
    że przyczyna jest w twojej instalacji. A może bezpiecznik źle kontaktuje?

• #8 25 Lis 2012 23:43
    marek-zarzycki
    Poziom 27  

Jeśli chodzi o instalację, to miałem sprawdzaną około 2 lat temu i wszystko było w porządku. Płaciłem wówczas niskie rachunki za energię i chyba to zainteresowało ZE, że aż przyszli sprawdzić czy nie kombinuję czegoś z prądem :)
    Próbowałem zwrócić uwagę czy w tym samym momencie kiedy przygasa światło u mnie, to samo dzieje się u sąsiada bo widzę jego okno z mojego balkonu. Wydaje mi się, że również u niego przygasa, ale trudno jest to stwierdzić a też głupio mi go zapytać.
    Co do przejeżdżającego samochodu to raczej odpada, bo mieszkam kilkadziesiąt metrów od ruchliwej ulicy a ponadto wcześniej jest jeszcze jeden blok.
    Ponadto są to przygasania nieregularne, np. teraz natężenie światła jest stałe. Przygasanie następuje około 20.00 i trwa około 2 godzin. Wydaje się prawdopodobne, że ktoś w bloku używa jakiegoś urządzenia które to powoduje, ale żeby aż tak obciążało całą sieć, to nie wydaje się możliwe, tym bardziej, że za sąsiadów mam osoby starsze i nie ma wśród nich "majsterkowiczów".
    Bezpieczniki muszę sprawdzić. Mam stare "komunistyczne" automaty. Wymienię je na standardowe i zobaczę. Chociaż nie słychać jakiś odgłosów zwarcia lub podobnych które by wskazywały, że coś się z nimi dzieje. Nawet licznik miałem wymieniany 2 lata temu, bo już upłyną okres certyfikacji na niego.

• #9 26 Lis 2012 00:29
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

marek-zarzycki napisał:
    głupio mi go zapytać

Dlaczego? Nawet powinieneś. Dostaniesz prostą odpowiedź, czy to problem u ciebie, czy bardziej rozległy.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty