Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa subwoofera do kolumn zeus.

pawel980 25 Lis 2012 20:58 3573 27
  • #1 25 Lis 2012 20:58
    pawel980
    Poziom 16  

Witam, jak wiadomo owe kolumny nie maja niskiego basu. Postanowiłem poeksperymentować i chce podjąć się budowy subwoofera na głośniku stx SW.STX.15.3.800.4.F.A.MC obudowa 90 litrów strojona na 40 hz. Miał by na celu uzupełniać pasmo poniżej 65hz. Czy jest sens takiego projektu? Wspominane zeusy są diy ale niestety obudowa 78 litrów nieco większa niż oryginały lecz niskiego basu brakuje.

• #2 26 Lis 2012 14:42
    Arkadyo
    Poziom 29  

Pasywny subwoofer? Tfu... takie coś się nadaje do marnego kina domowego a nie żeby dotrzymać kroku zeusom. Czy Ty wiesz jakiej wielkości będzie cewka do takiego filtra pasywnego co przytnie gdna choćby na 100hz? A wiesz jak ona zdusi efektywność temu gdn'owi? A cenę takiej cewki widziałeś? Przecież aktywny filtr będzie zdecydowanie tańszy od niej i o niebo lepszy. No ale jeszcze trzeba mieć osobny wzmacniacz dla suba no i zasilanie dla filtra.
    Szkoda zachodu z pasywnym subem chyba, że celem jest mini pierdziawka do kompa.

• #3 26 Lis 2012 17:32
    pawel980
    Poziom 16  

Kolego przecież to są kolumny stereo a nie kino domowe, a sam głośnik jaki podałem typowo estradowy, po co komu filtr jak końcówka mocy ma crosver? Ma to pracować w większych pomieszczeniach 60 - 100 mk2 by wzbogacić dół pasma. Owe kolumny w tych 60 mk2 pokazywały większy potencjał, choć niskiego basu brakuje, jest donośny bas ale nie tak niski.

• #4 27 Lis 2012 10:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

Integralną częścią pasywnego subwoofera jest pasywny filtr - jak nie ma pasywnego filtra to nie ma pasywnego subwoofera. Rozwiązanie z crosverem końcówki mocy nie jest rozwiązaniem pasywnym. Jeżeli opisujesz swój temat tak po łebkach to sie nie dziw, że ludzie Cię nie rozumieją.

• #5 27 Lis 2012 22:37
    pawel980
    Poziom 16  

Czy ten głośnik poradzi sobie z produkowaniem niskiego basu? Będzie wyraźna różnica?

• #7 28 Lis 2012 18:12
    pawel980
    Poziom 16  

Jeśli obudowa zeusa miała by 130 - 140 litrów to niski bas byłby słyszalny, a jak ja mam 78 litrów, jest bas ale twardy nie ma zejścia.

• #9 29 Lis 2012 21:15
    pawel980
    Poziom 16  

Aktualnie grają na wzmacniaczu Technics su-vx920, katalogowo 180w przy 4 ohm.

• #10 30 Lis 2012 00:18
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Arkadyo napisał:
    Pasywny subwoofer? Tfu... takie coś się nadaje do marnego kina domowego(...)Szkoda zachodu z pasywnym subem chyba, że celem jest mini pierdziawka do kompa.

Arkadyo napisał:
    Integralną częścią pasywnego subwoofera jest pasywny filtr - jak nie ma pasywnego filtra to nie ma pasywnego subwoofera. Rozwiązanie z crosverem końcówki mocy nie jest rozwiązaniem pasywnym.

Większych głupot w życiu nie słyszałem.... :D Poważnie!

Żadne estradowe subbasy nie posiadają żadnych filtrów i są pasywne, dlaczego? Ano dlatego bo nie mają wbudowanego wzmacniacza - więc są pasywne.

Zasilane są z zewnętrznego urządzenia, dlatego też są pasywne.

Filtr nie wyznacza czy kolumna jest pasywna czy też nie - kolega poczyta trochę zanim zacznie coś pisać.

Jak wyobrażasz sobie subbas o mocy 800W AES który miał by być filtrowany przez cewkę w środku paczki? Do takiej mocy subbasów stosuje się zwrotnice aktywne - zawsze.

pawel980 napisał:
    Jeśli obudowa zeusa miała by 130 - 140 litrów to niski bas byłby słyszalny, a jak ja mam 78 litrów, jest bas ale twardy nie ma zejścia.

Masz rację, pojemność nieco mała dla 2x12" - przydało by się tak 100-120L i w tedy mogli byśmy mówić o zejściu.

pawel980 napisał:
    Czy ten głośnik poradzi sobie z produkowaniem niskiego basu? Będzie wyraźna różnica?

Owszem, jest to bardzo dobry głośnik - poradzi sobie, a różnica powinna być odczuwalna.

• #11 01 Gru 2012 17:37
    wyrokulicy
    Poziom 23  

A gdyby tak dozbierać ( o ile 15.800 w planach a nie już kupiony) do 18.1400? Zszedłby jeszcze niżej bez jakiejś poważnej straty skuteczności, ale napęd to tak chociaż TA 1400 w mostku... A i paka BR ok 150-160l netto...

• #12 01 Gru 2012 18:53
    pawel980
    Poziom 16  

Nie mam jeszcze głośnika, poradziłem się na forum czy ten 15'' wybije się i doda niskiego basu, ten 18'' to dwa razy droższy to jest chyba już przesada do zeusów. Symulacja 15.800 przy 90l @ 40hz pokazuje przy 30hz 84db, 40hz 91db, 50hz 94db, 60hz 94,5db. Przy 100l @ 38hz 30-40hz + 1db.

• #13 01 Gru 2012 22:07
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    Większych głupot w życiu nie słyszałem.... Poważnie

Żadne estradowe subbasy nie posiadają żadnych filtrów i są pasywne, dlaczego? Ano dlatego bo nie mają wbudowanego wzmacniacza - więc są pasywne.

Mam rozumieć, że fizyczne umiejscowienie wzmacniacza wyznacza pasywność czy aktywność subwoofera który napedza??? I kolega śmie zarzucać innym pisanie głupot :D

Rozumiem, że mam w domu subwoofer pasywny bo osobny wzmacniacz dla niego razem z aktywnym filtrem zabudowałem sobie w osobnej obudowie niż przetworniki :D.
    Bardzo błyskotliwe i pouczające jest to co kolega wypisuje :D
    Gratuluje bezkrytycznego powtarzania za Wiki

I dla kolegi informacji - Nie!!! Nie wyobrażam sobie 800W suba z pasywnym filtrem i nigdzie nie napisałem, że sobie taki wyobrażam dlatego proszę daruj sobie takie "pismactwo" bo jest żałosne.

Cytat:
    Do takiej mocy subbasów stosuje się zwrotnice aktywne - zawsze.

Do tego nie wiedziałem, że do subwooferów stosuje się jakiekolwiek zwrotnice
    Wydawało mi się, że do tego starczy sam filtr (pasywny czy aktywny) ale widać są tacy, co pasmo odgrywane przez subwoofer będą zwrotnicą rozdzielać.
    Rzeczywiście muszę poczytać...

• #14 01 Gru 2012 22:30
    wyrokulicy
    Poziom 23  

Arkadyo napisał:
    Cytat:

Mam rozumieć, że fizyczne umiejscowienie wzmacniacza wyznacza pasywność czy aktywność subwoofera który napedza??? I kolega śmie zarzucać innym pisanie głupot :D

Rozumiem, że mam w domu subwoofer pasywny bo osobny wzmacniacz dla niego razem z aktywnym filtrem zabudowałem sobie w osobnej obudowie niż przetworniki :D.

I dla kolegi informacji - Nie!!! Nie wyobrażam sobie 800W suba z pasywnym filtrem i nigdzie nie napisałem, że sobie taki wyobrażam dlatego proszę daruj sobie takie "pismactwo" bo jest żałosne.

Aktywny to taki który ma wbudowany w obudowę głośnika końcówkę mocy i inne układy zasilane elektrycznie (filtr DP/GP, subsonic, limiter)
    Pasywny to sama skrzynia z głośnikiem, zwrotnica (filtr pasywny ) nie ma tu nic do rzeczy i ogólnie jest już mało stosowanym rozwiązaniem....

Masz albo suba aktywnego, albo pasywne z osobnym wzmacniaczem...

Ew możesz poszukać czegoś w rodzaju BSW 154II lub 184II, bardzo chwalone głośniki do budowy subów, używkę 154 można znaleść za 300-400zł..

• #15 01 Gru 2012 22:52
    Arkadyo
    Poziom 29  

No dobrze to napisze to jaśniej.
    W skrzyni mam zabudowane tylko przetworniki bo wzmacniacz z filtrem aktywnym nie wbudowałem sobie w tą skrzynię tylko mam w osobnej obudowie.
    Wg kolegi wyżej - mam sub pasywny a ja uważam, że mam aktywny :P
    I co? Wbudowanie elektroniki w budę wyznaczy jej aktywność?
    Trochę to naciągane.

Dodano po 4 [minuty]:

A jak sobie wbuduje wzmacniacz w obudowę subwoofer i wbuduje również filtr pasywny to co? Będzie to aktywny sub? Wiki tak twierdzi ale przecież to idiotyzm :D
    A jak w ogóle nie dam filtra to co? Nie będę miał subwoofera?

• #16 01 Gru 2012 23:25
    398216
    Usunięty  
  • #17 01 Gru 2012 23:56
    Kamol17
    Poziom 15  

Subwoofer do takich kolumn? Zmień kolumny albo pomieszczenie. Ewentualnie wzmacniacz (wątpię, bo masz dobry). I zapomnisz o subie.

• #18 02 Gru 2012 00:18
    pawel980
    Poziom 16  

Ja nie narzekam na to, że nie ma basu, bas jest ale nie schodzi nisko. subwoofer miał by na celu dodanie niskich zejść. Kto słyszał zeusy wie, że grają donośnie, kopiący bas ale nie maja zejścia. Mam uwypuklone dodatkowo średnie tony na equalizerze i kolumny nie stoją w rogu pomieszczenia tylko przy ścianie na środku. Sub bardziej byłby używany w większych pomieszczeniach przy małym imprezowaniu.

• #19 02 Gru 2012 01:06
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Arkadyo napisał:
    Cytat:

Cytat:
    Do takiej mocy subbasów stosuje się zwrotnice aktywne - zawsze.

Wydawało mi się, że do tego starczy sam filtr (pasywny czy aktywny) ale widać są tacy, co pasmo odgrywane przez subwoofer będą zwrotnicą rozdzielać.

Udajesz czy poważnie mówisz? W tym momencie powinieneś zostać troszkę wyśmiany za brak jakiejkolwiek wiedzy, ale "szczekać" to potrafisz.

Człowieku - aktywny, czyli taki do którego podłączasz 230V, sygnał i grasz - czyli siłą rzeczy taki, który ma wbudowane wszystko, co potrzebne aby zagrał.

Pasywny - czyli taki do którego potrzebujesz zewnętrznych urządzeń aby go wykorzystać.

Czy to takie trudne? Poczytaj, bo w tym momencie kompletnie nie masz wiedzy a szczekasz jak mały kundelek który nie może ugryźć więc chociaż pokazuje, że chce... Trochę szacunku, bo możesz się wiele nauczyć - widzę że nie chcesz, bo wiesz lepiej, Twoja strata. ::)

Dodano po 5 [minuty]:

Arkadyo napisał:

Dokładnie tak.

Arkadyo napisał:

Dokładnie tak, dobrze rozumiesz.

Arkadyo napisał:

Bardzo dziękuję, obeszło by się bez komplementów ;)

Arkadyo napisał:

Kolega jeszcze dużo nie wie, oj dużo... Czym że innym jest crossover jak nie zwrotnicą aktywną? Dla kolegi informacji - zwrotnica to urządzenie posiadające regulowane... uwaga... FILTRY - i to te właśnie filtry razem, tworzą zwrotnicę. Komu teraz jest głupio?

Może zacznijmy więcej pytać, niżeli szczekać jacy to mądrzy jesteśmy... Pozdrawiam serdecznie :)

Moderowany przez dj-MatyAS:

dj-MatyAS napisał:
    Arkadyo napisał:
    Wg kolegi wyżej - mam sub pasywny a ja uważam, że mam aktywny
    Tak. Wyjaśnienie Kolegi wyżej powinno zakończyć sprawę.
    Arkadyo napisał:
    Wbudowanie elektroniki w budę wyznaczy jej aktywność?
    Jak najbardziej. Osobny wzmacniacz wcale nie musi byść wykorzystywany; można zamiast niego podłączyć inny, albo wręcz zasilać głośnik subwoofera z (na przykład) wzmacniacza AT.
    Arkadyo napisał:
    A jak sobie wbuduje wzmacniacz w obudowę subwoofer i wbuduje również filtr pasywny to co? Będzie to aktywny sub?
    Zaczyna wreszcie Kolega łapać... chociaż nie do końca, bo:
    Arkadyo napisał:
    A jak w ogóle nie dam filtra to co? Nie będę miał subwoofera?
    Nadal nie rozumie Kolega, że aktywny, to taki w którym wystarczy podać zasilanie sieciowe i sygnał. A wynalazek typu opisanego wyżej (bez filtra) to może być np. monitor. Aktywny rzecz jasna.

Pozwoliłem sobie wkleić swój post aby móc zapytać:
    Co Kolegi post wnosi odkrywczego do tego co napisane było wcześniej?
    Odpowiem - NIC.
    3.1.12. Zabronione jest publikowanie tych samych, lub bardzo podobnych informacji w wielu działach forum.
    Ostrzeżenie za (kolejny już raz) pisanie postów nie wnoszących nic do tematu.
    Kolega wybaczy - zaśmiecanie Forum podobnymi tematami już u Kolegi miało miejsce, więc uważam, że takie działanie jest po prostu domeną Kolegi, a tego tolerować nie mogę.

• #20 02 Gru 2012 01:49
    Kamol17
    Poziom 15  

To trzeba było zrobić zeusy DIY z większą budą i ten bas by schodził niżej. Albo nabyć GDNy 30/140 (własna produkcja) i też by lepiej grało. A sub na estradzie Ci nisko nie zejdzie szczególnie w tym pokoju.

• #21 02 Gru 2012 09:23
    wyrokulicy
    Poziom 23  

pawel980 napisał:
    Sub bardziej byłby używany w większych pomieszczeniach przy małym imprezowaniu.
    Ale ludzie lubią sobie utrudniać życie... Sub do uzupełnienia najniższych partii basu, a do tego na imprezy (czyli musi być skuteczny)
    i w dodatku na głośniku za 300 zł nowym...
    Kamol17, czytaj z zrozumieniem mój powyższy cytat autora, większe pomieszczenie...

Jeśli chcesz sięgnąć bardzo niskich częstotliwości to Linia transmisyjna, ale tu znów potrzeba porządnego gara z dobrym napędem, oraz spada efektywność i buda ogromna...więc na imprezy odpada.

Pozostaje Ci tylko odpowiednio wystrojone br z tym STX...

• #22 02 Gru 2012 11:02
    marian133
    Poziom 36  

Moim zdaniem dokładanie suba do zeusów jest bezsensowne,tak samo jak same zeusy.

Autor tematu chciał pograć sobie głośno,dlatego zrobił zeusy (bo nie sądzę że zrobił je dla dźwięku jakie one reprodukują). Niestety nie obmyślił planu dobrze,ponieważ zeusy były stworzone po to aby nic do nich nie dokładać,miały grać głośno i w miarę poprawnie,poprawnie dla zwykłego Kowalskiego.

Teraz autor się żali że nie ma niskiego basu... a no nie ma,bo jak by był kolumny nie były by tak efektywne. Zeusy również nie grzeszą średnicą jak i górą,średnicy nie ma ponieważ z takiego głośnika 12" średnicy nie będzie,a i samą wysokotonówkę nie utniemy tak nisko aby nadrobiła straty.

Trzeba było dobrze się zastanowić zanim zrobiłeś te zeusy,teraz chcesz suba bo nie ma niskiego basu,bezsensu. Od samego początku trzeba było zrobić kopię PA600 http://www.stx.pl/pa-600-8-fr.html w takim przypadku gdybyś dokupił suba,miał byś komplet do nagłaśniania imprez.

wyrokulicy napisał:
    Jeśli chcesz sięgnąć bardzo niskich częstotliwości to Linia transmisyjna, ale tu znów potrzeba porządnego gara z dobrym napędem, oraz spada efektywność i buda ogromna...więc na imprezy odpada.

-niskie częstotliwości? owszem
    -porządny głośnik? również
    -duża buda? z pewnością
    -na imprezy? zdecydowanie nie
    -spada efektywność? NIE SPADA,linia transmisyjna została stworzona po to,aby najniższy bas był bardziej efektywny,więc jego efektywność na najniższym basie WZRASTA. Żaden głośnik w BR,closed czy bp nie doścignie tego samego głośnika na najniższym basie w TL. W takim razie dlaczego na imprezy się nie nadaje? ponieważ taki głośnik pracuje podobnie (choć nie identycznie) jak we free air,trzeba bardzo uważać aby nie przeholować z wychyleniem membrany.

• #23 02 Gru 2012 12:03
    pawel980
    Poziom 16  

Rozumiem, lecz ta konstrukcja była moją pierwszą i zeusy okazały się najprostsze do wykonania. Nie wykluczam tego, że jeśli będzie trzeba bardziej profesjonalnie to PA-600 plus jakiś subwoofer. Choć i tak zeusami nie gram nigdy na maksa bo nie ma takiej potrzeby jest wystarczająco głośno, średnie tony ok ponieważ mam uwypuklone łagodnie, kilka razy grały pod ADS lx800 powinno być około 120 db, na pełnej mocy żarówka miga.

• #24 02 Gru 2012 13:55
    Kamol17
    Poziom 15  

Na małe imprezy oryginalne zeusy są idealne. To rób tego suba. Polecałbym na razie jednego ;)

• #25 02 Gru 2012 14:12
    wyrokulicy
    Poziom 23  

marian133, chodziło mi o zakres do ok 100hz z tym spadkiem skuteczności, co do najniższych tonów zgadzam się że inna obudowa nie dogoni TL'ki.

120dB z zeusów? Jak?:D Chyba w peaku i przy max wysterowaniu, skoro nawet producent podaje że mają 94dB/1w... Poza tym jak 12" GDN może zgrać się z GDWT który musi być wysoko cięty aby się nie uszkodził, te kolumny nie mają praktycznie środka, brzmią "konturowo" nawet po korekcji.
    Zeusy nie nadają się na imprezy (no chyba że w domu jakiś mały sylwester w salonie 30-40m kw) Ale przy 100m kw to zginą troszkę...

• #26 02 Gru 2012 14:19
    pawel980
    Poziom 16  

No tak max ciśnienie to 120 db na max wysterowaniu, nie pisze o imprezach na dużych salach, max 60 - 80mkw.

• #28 10 Sty 2013 21:24
    pawel980
    Poziom 16  

Po licznych symulacjach wielu głośników najbardziej interesująca jest obudowa 4th bantpass z głośnikiem 15.4.1200.8.F.S.MC, zamieszczam symulację.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME