Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zasilacz ATX na 24V do zasilania końcówki mocy

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Zasilacz ATX na 24V do zasilania końcówki mocy
Autor
Wiadomość
LWO
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Olsztyn

Post#1 Post autora tematu 04 Lut 2005 12:24   

Nabyłem końcówkę mocy, niestety na 24V. Zastanawiam się czy i jak dałoby się przerobić do tego celu zasilacz AT lub ATX od peceta. Końcówka pobiera ok. 12A. Czy ktoś już się taką przeróbką zajmował?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2005 12:24   

Powrót do góry

szczepikrybnik
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Siemianowice śląskie

Post#2 04 Lut 2005 12:39pomocny post - solucja   

Re: Zasilacz ATX na 24V do zasilania końcówki mocy

Witam,
o to link do strony gdzie piszą o przeróbce zasilacza AT, niestety końcowe parametry są inne niż te o które Tobie chodzi, ale może sie przyda:
http://www.republika.pl/sq1ftb/elektro/zasilacz/zasilacz.html
pozdrawiam
Powrót do góry

LWO
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 04 Lut 2005 13:59   

No dzięki, niestety ja potrzebuję 24V. A może by tak połączyć dwa takie zasilacze szeregowo? Jak myślicie, jaka będzie sprawność takiego układu?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2005 13:59   

Powrót do góry

IjeSJot
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: z układu...

Post#4 04 Lut 2005 14:14   

Raczej nieciekawie. Warto poeksperymentowac nad przerobka typowego ATXa na wyzsze napiecie wyjsciowe. Duzo wskazowek mozna znalezc w powyzszym linku, sam troche takich zasilaczy przerobilem na 13,8V i pracuja bardzo dobrze. Mysle ze wyzej tez by poszedl :)
Powrót do góry

yes2mike
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa-Ursynów

Post#5 04 Lut 2005 15:06   

>"Raczej nieciekawie"

NAPEWNO nieciekawie... Niedaleko mnie jest sklep ze szrotem elektronicznym, (w pelnym tego slowa znaczeniu - ELEKTRONICZNYM), prowadzony przez Inzyniera hobbyste ;) Mozna tam za grosze kupic niezle 'wypasy' ;)

Nie wiem jak u Ciebie, ale bym czegos takiego poszukal, bo na 90% taka przetwornice znajdziesz...
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2005 15:06   

Powrót do góry

spajki
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Jaworzno

Post#6 04 Lut 2005 15:14   

Sorki chłopaki ale czy któryś z was pomyslał nad obciążalnośćią PC-towego zasilacza ?? Najpierw zastanów się czy wydoli Ci do zasilenia końcówki mocy no chyba że masz Chieftec-a 420W, a potem jeszcze nad tym że jest to zasilacz impulsowy i nie nadaje się do zasilania końcowych stopni mocy audio ... Pozdro
Powrót do góry

yes2mike
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Warszawa-Ursynów

Post#7 04 Lut 2005 15:36   

Tu chyba chodzi o koncowke WCZ ;)
Tak czy siak - bez sensu zabawa.
Powrót do góry

IjeSJot
Poziom 21
Poziom 21

Post#8 04 Lut 2005 16:21   

spajki napisał:
Sorki chłopaki ale czy któryś z was pomyslał nad obciążalnośćią PC-towego zasilacza ?? Najpierw zastanów się czy wydoli Ci do zasilenia końcówki mocy no chyba że masz Chieftec-a 420W, a potem jeszcze nad tym że jest to zasilacz impulsowy i nie nadaje się do zasilania końcowych stopni mocy audio ... Pozdro

Policz sobie moc z prostego wzoru ;) i okaze sie ze wystarczy zasilacz 300W. I nad czym tu myslec skoro wystarczy prosty wzor?? :D
LWO, a jaka to jest koncowka mocy?? audio czy w.cz??
A dlaczego zasilacz impulsowy nie nadaje sie do zasilania koncowek mocy audio??
Powrót do góry

spajki
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: Jaworzno

Post#9 04 Lut 2005 19:24   

... Ale z Ciebie bystrzacha ... ;) tak tylko 300W to średnia moc całego zasilacza ... moc na poszczegulnych gałęziach jest dużo mniejsza ... jeśli nie wiesz to sorki ale 300W to suma mocy na wszystkich napięciach ... średniej klasy zasilacz na +12 V ma ok 150W wydajności ale na -12 V już tylko ok 8W ... no chyba że nie potrzebujesz zasilania symetrycznego ale wtedy to Ci wystarczy najtańszy transformatorek 250W ... więc śmiej się z kogoś jak coś wiesz a jak nie to postaraj się albo poszeżyć swoją wiedze albo poprostu zapytaj lub "poczytaj" ... ;) :bye:
Powrót do góry

LWO
Poziom 13
Poziom 13

Post#10 Post autora tematu 04 Lut 2005 19:30   

To końcówka wcz, na 70cm dokładnie. Z zasilaczem impulsowym nie będzie miała napewno żadnych problemów. Od lat zasilam wszystkie radia z przetwornic. Pomysł z szeregowym połączeniem dwóch przetwornic podsunął mi pare lat temu kumpel, który w taki właśnie sposób zasilał swojego TM733 i nigdy nie słyszałem na jego nośnej żadnych śmieci, zaś on sam nie mniał nigdy problemów z zakłóceniami po stronie odbiornika. Same zasilacze też się nie grzały nawet jak nadawał 50W. Pomysł swego czasu powieliłem, zdobyłem dwie przemysłowe przetwornice na 5V. Peerkiem napięcie dało się podnieść do ok 7V. Po połączeniu szeregowym radio działało bez zarzutu. Zastanawiam się więc czy ten patent nie sprawdziłby się w przypadku zasilaczy PCtycznych.
Ale bardziej interesuje mnie przerobienie zasilacza AT na 24V. Myślę że bez przerabiania transwormatora się nie obejdzie. Tylko jak to zrobić?
Co do wytrzymałości takiego zasilacza z PC, to 12 voltowym można z powodzeniem zasilić 100W radio. Dobrze jest też wymienić tranzystory kluczujące na mocniejsze. Oryginalne, przy pełnym obciążeniu z regóły pracuja na granicy wytrzymałości.
Jeśli więc z tak przerobionegozasilacza wyciskają do 20A przy 12V, to mnie 10A przy 24V w zupełności zadowoli.
Powrót do góry

IjeSJot
Poziom 21
Poziom 21

Post#11 04 Lut 2005 19:31pomocny post - solucja   

Heh, ja zakladam ze zasilacz zostanie przerobiony i zostanie jedna galaz 24V wiec wtedy cala moc pojdzie na jedna galaz... ehh
Ja powiedzialem o przerobce ATXa na 24V a czy oryginalnie w ATXie masz galaz 24V??
Proponuje uwazniej czytac posty a potem wyciagac wnioski ;)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2005 19:31pomocny post - solucja   

Powrót do góry

majonezz
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Wrocław

Post#12 05 Lut 2005 01:20   

LWO napisał:
To końcówka wcz, na 70cm dokładnie. Z zasilaczem impulsowym nie będzie miała napewno żadnych problemów. Od lat zasilam wszystkie radia z przetwornic. Pomysł z szeregowym połączeniem dwóch przetwornic podsunął mi pare lat temu kumpel, który w taki właśnie sposób zasilał swojego TM733 i nigdy nie słyszałem na jego nośnej żadnych śmieci, zaś on sam nie mniał nigdy problemów z zakłóceniami po stronie odbiornika. Same zasilacze też się nie grzały nawet jak nadawał 50W. Pomysł swego czasu powieliłem, zdobyłem dwie przemysłowe przetwornice na 5V. Peerkiem napięcie dało się podnieść do ok 7V. Po połączeniu szeregowym radio działało bez zarzutu. Zastanawiam się więc czy ten patent nie sprawdziłby się w przypadku zasilaczy PCtycznych.
Ale bardziej interesuje mnie przerobienie zasilacza AT na 24V. Myślę że bez przerabiania transwormatora się nie obejdzie. Tylko jak to zrobić?
Co do wytrzymałości takiego zasilacza z PC, to 12 voltowym można z powodzeniem zasilić 100W radio. Dobrze jest też wymienić tranzystory kluczujące na mocniejsze. Oryginalne, przy pełnym obciążeniu z regóły pracuja na granicy wytrzymałości.
Jeśli więc z tak przerobionegozasilacza wyciskają do 20A przy 12V, to mnie 10A przy 24V w zupełności zadowoli.

Właśnie stoję przed tym samym problemem - potrzebuje 24V do końcówki na UKF. Tez wpadłem na pomysł połączenia szeregowego zasilaczy AT, ale one nie są tak do końca separowane od sieci i nie wiem jak to się zachowa. Jutro poeksperymentuje z tym.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Radiotechnika Serwis -> Zasilacz ATX na 24V do zasilania końcówki mocy
Strona 1 z 1