X

Pralka BOSCH WAE20462PL/02 - Zwarcie po włączeniu start ,wybija bezpiecznik 220V

27 Nov 2012 15:47 RAraf_wod
  • #1 27 Nov 2012 15:47
    raf_wod
    Level 2  
    Helpful post? (0)
    Witam Serdecznie. Bardzo proszę o pomoc. Mam problem z pralką BOSCH WAE20462PL/02. Na początku problem był taki że przy końcu cyklu prania wyskakiwał błąd F34 (problem z ryglem). Potem po czasie nie chciała startować od razu F34 i problem z ryglem (załączał tylko czasem). Zasugerowano mi żeby odwrócić wtyczkę w gnieździe 220V i rzeczywiście pomogło, ale tylko na kilka dni. W czasie prania wybiło bezpiecznik 220V. Po włączeniu pralki przyciskiem start słychać zwarcie i wywala bezpiecznik, odłączyłem grzałkę, ale dalej jest to samo, podejrzewam silnik ale nie wiem czy to tylko szczotki czy coś więcej, pralka ma 3 lata. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.
  • #2 27 Nov 2012 16:53
    And41x1
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Najprawdopodobniej uszkodzona jest blokada drzwi - pęknięty pozystor, czyli blokada do wymiany.
  • #3 27 Nov 2012 16:58
    redliniak1996
    Level 15  
    Helpful post? (0)
    raf_wod wrote:
    podejrzewam silnik ale nie wiem czy to tylko szczotki

Od kiedy uszkodzone szczotki wywalają bezpiecznik?
  • #4 27 Nov 2012 17:20
    raf_wod
    Level 2  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziękuje bardzo za odpowiedź, czy ktoś może mi wyjaśnić zasadę działania tej blokady i jaką rolę pełni ten pozystor. Rozebrałem tą blokadę i jest tam układ trzech blaszek i cewka przełączająca stan pracy blokady. Ewentualnie jak sprawdzić czy to na pewno wina rygla, blokady (nie che zamawiać nowej zanim nie będę miał pewności że to jej wina) Z góry dziękuje i pozdrawiam.
  • #5 27 Nov 2012 17:46
    TomekCarlos
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    Ta blokada może nie posiadać pozystora, gdyż jest
    raf_wod wrote:
    cewka przełączająca stan pracy blokady

To blokada magnetyczna.
  • #6 27 Nov 2012 18:24
    And41x1
    Level 25  
    Helpful post? (0)
    TomekCarlos wrote:
    Ta blokada może nie posiadać pozystora, gdyż jest
    raf_wod wrote:
    cewka przełączająca stan pracy blokady

To blokada magnetyczna.

Słusznie..
    Więc jeśli zwarcie następuje natychmiast, w chwili naciśnięcia START, to mirnik w dłoń i szukamy zwarcia w układzie.
  • #7 03 Apr 2014 20:24
    Nikodemon
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Pozwole się podłączyć do tego tematu bo też mam problem z tym modelem, podejrzewam blokadę ale nie wiem jak ją sprawdzić żeby elektroniki nie spalić, w pozystorowych wiadomo co połączyć żeby przetestować, a które kabelki w magnetycznej można bezpiecznie połączyć?
  • #8 04 Apr 2014 11:56
    egon42
    Level 36  
    Helpful post? (+1)
    Kolego ja tego typu blokady sprawdzam tak jak inne rozbieram patrzę co z czym ma być zwarte i co ma być przełączone po (włączeniu blokady bez prądu) następnie blokadę składam i włączam i mam chwilę czasu aby sprawdzić czy blokada zwiera te styki co potrzeba. Ze zwieraniem bym mocno uważał bo można bardzo łatwo uszkodzić moduł a te pralki często też są za mądre aby nie wykryć że coś kombinujesz z blokadą np. impuls blokujący jest wcześniej niż powinien i pralka też może wywalać błąd za późno to samo.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products