Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Agregat do Sieci Awaryjnej (podtrzymanie UPS) - jak podłączyć

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Agregat do Sieci Awaryjnej (podtrzymanie UPS) - jak podłączyć
Autor
Wiadomość
boe666
Poziom 11
Poziom 11

Miasto: Bielsko-Biała

Post#1 Post autora tematu 04 Gru 2012 18:17   

Witam.

Opis problemu: Mamy siec w całym budynku - zasilanie TNCS (zgodnie ze schematem). Do rozdzielni S jest doprowadzone zasilanie ze słupa (odpowiednio zabezpieczone) i wychodzi z niej zasilanie alternatywne które wraca do RB i tam jest rozdział na poszczególne gniazda (czerwone) - każde ma swoje zab. nadprądowe. S jest niejako złączem na którym pracuja UPSY (mamy takie 2 obwody, każdy 3kVA (Orvaldi SINUS).

Całość pracuje dobrze i sprawdza się (jeden obwód na serwery, drugi dla biura)
Chcemy jednak dodać do tego agregat, na początek do zasilania obwodu serwerowni.

Jaki jest problem? Otóż chciałbym się upewnić co do instalacji takowego agregatu. W grę wchodzi tani agregat około 3,5 kVA - moc prądowa, rozruch na kluczyk, AVR. Zadaniem jego będzie automatyczne podtrzymanie zasilania obwodu serwerów. Nie wiem też jak z uziemieniem takowej instalacji.

Rozwiązanie planowane:
1. Instalacja agregatu za zewnątrz budynku (elewacja), konstrukcja, zadaszenie.
2. Przeróbka rozruchu agregatu z kluczyka na sterowany stykami NO styczników
3. Układ przełączający z blokadą "mechaniczną" styków roboczych, z wymaganymi opóźnieniami załączenia, na razie bez mikropocesora. Wykrycie fazy z agregatu, wykrycie fazy i zaniku fazy z sieci. UPS pełniłby rolę bufora aby utrzymać ciągłość zasilania. Przełączanie będzie oczywiście dotyczyło zasilania UPSA pierwszego obwodu.
4. Uziemienie PE agregatu, obciążenie z FAZY mierzonej przez agregat (aby nie było problemów z nierównomiernym obciążeniem faz).

Teraz pytanie:
1. Czy jest to dobre rozwiązanie ?
2. Na co zwrócić uwagę podczas projektowania i wykonywania.
3. Czy przy problemach z wykryciem przez UPS zasilania z agregatu, wystarczy obciążyć rezystancyjnie agregat? Jakie macie doświadczenia z tanimi agregatami z AVR.
4. Czy N z agregatu może posiadać potencjał względem ziemi, przy uziemionym agregacie ?

Proszę o info

dodam tylko iż agregat będzie chodził może 20h w roku, nie dłużej. Ma być gotowy do pracy ale będzie działał naprawdę sporadycznie.
Powrót do góry

opamp
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mława

Post#2 04 Gru 2012 18:37   

Re: Agregat do Sieci Awaryjnej (podtrzymanie UPS) - jak podłączyć

Agregat 1F? Jak tak to małe mają zasilanie IT są 2 fazy. Wiesz coś o RNG i podłączaniu agregatów? Układ przełączający zrób na stycznikach a gotowe w pełni automatyczne rozwiązania ma RELOP.
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#3 Post autora tematu 05 Gru 2012 00:05   

Dziękuję za odpowiedź.

Co do meritum to agregat nie może pracować w IT bo sieć jest przewidziana jako TNS - może ja nie rozumiem IT ale z tego co wiem to sieć z nieuziemionym punktem neutralnym transformatora/generatora.

Co do RNG to u mnie nie ma osobnej rozdzielni. Jest tak jak napisałem, rozdzielna RS przepuszcza zasilanie przez UPSY które wraca do rozdzielni zwykłej - jest to co prawda wydzielona szyna dobrze opisana ale nie osobna rozdzielna.

Co do przełącznika - cóż tutaj trzeba dobrze zaprojektować, przewiedzieć wszystkie sytuacje a potem seria testów i będzie dobrze, grunt żeby nie podać napięcia z generatorów na sieć :)

Nadal nie wiem czy dobrze kombinuję, czy agregat 3F obciążony na 1F da radę czy nie, czy Tani agregat z AVR wygeneruje prąd na tyle dobry by UPS go wykrył... Proszę o rady i własne doświadczenia.
Powrót do góry

opamp
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Mława

Post#4 05 Gru 2012 00:11   

Tanie agregaty 1f maja 2 fazy tylko. Tanie agregaty nadają do zasilenia domu małego.
Podaj jego model.
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#5 Post autora tematu 05 Gru 2012 10:01   

hmm, nie chcę podawać linków, więc podaje oznaczenie KRAFTDELE KW6500E,
Podane są:
Moc silnika 6,5HP.
Moc prądnicy: 2,8kW
Moc nominalna: 2,5kW.
Zakładam że rzeczywista moc przekroczy 2kW.
Agregat generuje 380V i 230V (jedna wtyczka 380, 2 wtyczki 230)
reszty nie podaję bo nie widzę sensu.

Jeden UPS Orvaldi SINUS 3000, ma 3000VA, czyli ok. 1,8kW.
Może moc agregatu nie jest imponująca, ale ma AVR i rozrusznik, a i ten UPS nie jest obciążony w 100% - wskazuje obciążenie na poziomie 40%.

Proszę o wskazówki i rady, a najlepiej jakby ktoś dysponował schematem co tak naprawdę jest na wyjściu 3x380V, gdzie się podłącza N lub jak to N jest realizowane w tego typu agregatach, i czy agregat sie podłącza do PE i jak.

EDYCJA: Ok poczytałem trochę. Agregat pracuje w IT, a więc punkt wspólny jest PEN z którego wyprowadzone jest PE i N - z tego tak rozumiem. Agregat uziemiam w wyznaczonym punkcie - połączenie z PE budynku i mam źródło TNS na wyjściu z agregatu.

Proszę aby to ktoś potwierdził. Czy zasadnym jest zainstalowanie różnicówki za agregatem, której zadziałanie np. zatrzymałoby agregat (dodatkowy styk sterujący w RCD) czy wystarczy dobrze dobrany nadprądowy - w sumie przy tak podłączonym PE winien wystarczyć.
Patrząc na schemat agregatu Agregat do Sieci Awaryjnej (podtrzymanie UPS) - jak podłączyć zastanawiam się czy :
1. Złącze U2,V2,W2 to złącze PEN które za U2 ulega rozdziałowi na PE i N. Czy nie warto w tym punkcie zainstalować RCD? Czy to w ogóle możliwe
2. Zgodnie z tym co jest na schemacie i z tym co napisałem, przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń, nie ma możliwości aby na N pojawiło się napięcie lub potencjał ?

proszę o rady
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Stalowa Wola

Post#6 05 Gru 2012 10:35   

Kolego, a przeglądałeś podobne tematy?
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#7 Post autora tematu 05 Gru 2012 10:43   

Przeglądałem jednakże jak widzę, niezbyt dokładnie :) Rzadko piszę coś na tym forum, być może stąd ten problem. Proszę jednak aby ktoś mi potwierdził moje ostatnie przemyślenia - po EDYCJI postu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Gru 2012 10:43   

Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#8 05 Gru 2012 11:05   

Analizowałeś impedancję pętli zwarcia układu powstałego po podłączeniu ?
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#9 Post autora tematu 05 Gru 2012 12:36   

Z mojej wstępnej analizy wynika iż owa impedancja pętli zwarcia, będzie odpowiednio niska. Zakładam że agregat i jego punkt PE a więc Punkt Neutralny Generatora, będzie uziemiony PE, czyli do tego samego PE jaki ma cały budynek. Będzie to podpięcie trwałe niezależne od stanu pracy sieci. Ponadto planuję wykonać połączenie wyrównawcze do złącz uziomu budynku (agregat będzie na zewnątrz). Impedancja więc będzie na tyle niska (co zresztą zamierzam dokładnie zmierzyć) że warunek ochrony p.poraż. będzie na pewno spełniony niezależnie od zastosowanego zab. nadpradowego. (zakładam elektromagnetyczny typu S, B10).

Wyrównanie potencjałów PE jest dla mnie priorytetem. Wiem że w sieci TNS (czy tam TNCS) brak PE nie tylko zmniejsza ochronę, ale czasem uniemożliwia wręcz zdiagnozowanie źródla przebicia, szczególnie w pomieszczeniach izolowanych (a takich w biurze nie brakuje). uziemienie i wyrównanie to podstawa.

Chciałbym jednak zabezpieczyć UPSY i siec na wypadek tego co może podać generator na fazę i N. Stąd też moje pytanie co do słuszności założeń i przemyśleń.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 05 Gru 2012 12:36   

Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#10 Post autora tematu 19 Gru 2012 22:52   

Wznawiam temat. Agregat kupiony (3-f). Moc szczytowa 3kW, znamionowa 2,8kW, silnik 6,5HP, rozruch elektryczny i ręczny, AVR.

Próbowałem na UPSie 1000VA. Na wszystkich trzech gniazdkach 1-fazowych, ups nie widzi zsilania. Próbowałem obciążać różnymi rzeczami, jednakże nic. Robiłem tak, że odłączałem UPS, odpalałem agregat, podłaczałem UPS.

Raz jednak, ups był podłączony w trakcie rozruchu. Agregat odpalił i o dziwo UPS uznał że ma zasilanie z sieci. Jednakże jego odłączenie i podłączenie (UPSa) spowodowało że znowu uznał iż nie ma zasilania z sieci.

Czy ktoś mógłby coś doradzić? Czy istnieją jakieś stabilizatory/filtry napięcia, czy obciążenie jakimś rezystancyjnym odbiorem (żarówka) coś zmieni?
Powrót do góry

gorylla
Poziom 13
Poziom 13

Post#11 20 Gru 2012 11:42   

Włącz agregat podłącz do agregatu najpierw sama żarówkę np.100W a dopiero potem UPSa.

To tak na szybko co mi przychodzi do głowy powinno pomóc.
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#12 Post autora tematu 20 Gru 2012 15:25   

Na wyjściu z agregatu mierzone multimetrem CHY29 jest od 130 do 200Hz. ten sam multimetr zasilanie miejskie mierzy w zakresie 49,9 - 50,8Hz, zasilanie za UPSami, równiutkie 50Hz.

Czy w tej sytuacji pomoże filtr RFI/EMI (np. w listwie Orwaldi) czy od razu szukać oscyloskopu bo wydaje mi się sinusoida jest ale ma jakiś poważne zakłócenia harmoniczne i multimetr mierzy ich wypadkową.

Proszę o rady.
Powrót do góry

190_Wojciech
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: Poznań

Post#13 20 Gru 2012 15:38   

Kupiłeś AGREGAT ? czy chińczyka ?
Bo ten który podawałeś wcześniej to chińczyk.
Moc tego chińczyka o ile jest prawdziwa jest za mała na zasilacz 3000VA (współczynnik 0,7 daje 2,1kW)

Przyjmij, że potrzebujesz agregat o mocy dwukrotnie większej niż moc zasilacza.
Optymalna moc agregatu dla twojego zasilacza to około 6kW.
Do tego sterownik z układem SZR i będziesz miał rozwiązane wszystkie problemy łącznie z ładowarką buforową do akumulatora w agregacie ( nie wspomniałeś jeszcze o tym ).
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#14 Post autora tematu 20 Gru 2012 18:07   

Nie ma dla mnie na chwilę obecną znaczenia moc. Całośc podłączam pod UPS LI Fideltronik 1000VA. Opisałem dokładnie jak testowałem - UPS nie widzi zasilania.
Agregat chińczyk 3-f - 3kVA, z AVR i rozrusznikiem, silnik 6,5HP.
Po pomiarach wychodzi że napięcie na każdej fazie względem "0" jest 230-233V, częstotliwość natomiast ok.200Hz.

Jak dla mnie jest to nienormalne, zakładając prądnice dwubiegunową i 3000 obrotów na minutę - żaden UPS tego nie zobaczy a i wydaje mi się że zasilacze transformatorowe i prostowniki będą miały problemy.

Moje pytanie: czy dobrze rozumuję? Czy 200Hz to normalne w sytuacji gdy winno być 50Hz ? ja rozumiem że asynchroniczna maszyna może szaleć z częstotliwością, ale 10-20Hz w górę czy dół a nie 4xwięcej!!
Powrót do góry

mar_cik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Zabierzów

Post#15 20 Gru 2012 21:55   

To że miernik nie pokazuje częstotliwości 50Hz świadczy tylko o tym że przebieg napięcia przypomina garby wielbłąda a nie sinusoidę. Jedynie analizator harmonicznych może pokazać z czego taki przebieg się składa.
Niestety tanie "agregaty" (celowo piszę w cudzysłowie) tak mają. Czy coś może pomóc? Szczerze wątpię. Można próbować podłączyć pomiędzy agregat a UPS listwę z dobrym filtrem LC, można zaeksperymentować nawet z dwoma listwami po sobie, ale całkiem realne że nawet to nie wystarczy bo filtry pomagają tylko wtedy gdy przebieg jest choćby podobny do sinusoidy. Prościej wymienić "agregat" na agregat (o ile to jeszcze możliwe).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 20 Gru 2012 21:55   

Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#16 Post autora tematu 20 Gru 2012 22:36   

Może podsumuję.

Otóż agregat to maszyna asynchroniczna. Oznacza to że gaźnik stara się utrzymać równe obroty wału, niezależnie od obciążenia. Wał napędza prądnice, którą zapewne jest dwubiegunowy silnik. Oznacza to że jeden obrót to jedno pełne przejście sinusa. To jaki jest to przebieg zależy od jakości uzwojenia, ale nie jest to ani ząbkowany ani schodkowy przebieg, jest to sinusoida i ja osobiście nie widzę powodu dla którego coś miałoby z nią być nie tak! Jakbym do wału silnika podłączył silnik 3f podłączone w gwiazdę o obrotach nominalnych 3000 obr/min - miałbym czystą sinusoidę jeśli wał miałby taką prędkość.

a teraz AVR i częstotliwość. Jeśli nagle podłączam odbiór, np. farelka 2kw - wówczas silnik może gwałtownie zmiejszyć obroty, ale AVR lub inna automatyka (którą chińczyki mają) zwiększają obroty aby utrzymać 3000/min. stan ustalony więc pojawia się np. za 2 sekundy - mamy nadal 230V i 50Hz. Kolejne wahnięcie to wyłączenie odbioru - obroty nagle wzrastają (a więc czestotliwość i napiecie) co powinien skorygować AVR oraz inna automatyka gaźnika. Stan ustalony po 1 s.

I dla mnie jest to oczywiste i jasne. Nie rozumiem dlaczego multimetr wskazuje 200Hz bez obciążenia i z 400W żarówką.

Co do agregatów synchronicznych - mają zawsze stałe obroty, niezależnie od obciążenia - dlatego też zawsze jest na nich 230V i 50Hz niezależnie od obciążenia. Owszem może się zdarzyć rozsynchronizowanie, no ale to zupełnie inna bajka.

Mnie osobiście wystarczy asynchroniczny. Wahnięcia powodowane przez UPS z całą pewnością zostaną skorygowane na wyjściu z UPS przez AVR albo baterie, ale suma sumarum, winno się to pomimo wahań napięcia i częstotliwości wykazywać dość dobrą pracą.

Więc po raz kolejny proszę, aby ktoś kto ma asynchrona, sprawdził jaką ma na wyjściu częstotliwość. Czy "listwa" to np. listwa z rfi/emi czy jakaś inna. Skąd może sie tam brać 200Hz???
Powrót do góry

190_Wojciech
Poziom 17
Poziom 17

Post#17 20 Gru 2012 23:13   

UPS 1000VA
Maksymalne obciążenie jednej fazy agregatu trójfazowego ( takiego prawdziwego ) to 60% jego mocy nominalnej !

Masz za słaby agregat !
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#18 Post autora tematu 20 Gru 2012 23:57   

60% z 3000VA to ni mniej ni więcej jak 1800VA. Jak dla mnie wystarczająco. Nie zauwazyłem aby UPS starał się coś "pobrać" z agregatu (zmiana obrotów). Poprostu nawet nie próbował się przełączyć (w UPS to słychać - styczniki).

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego tam jest 200Hz ???????????
Powrót do góry

kkknc
Poziom 23
Poziom 23

Post#19 21 Gru 2012 00:03   

Kolego totalnie mylisz pojęcia i zupełnie nie wiesz, co, z czym się je. Pomysł zasilenia dwóch UPS-ów z generatora, który ma na jednej fazie ma mocy ciągłej 500W jest chybione. AVR stabilizuje napięcie a nie obroty. W tanich generatorach tylko na jednej fazie. Poczytaj moje posty na tym forum odnośnie generatorów, bo nie chce mi się ciągle pisać tego samego. Na temat częstotliwości i uzwojeń tanich generatorów.
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#20 Post autora tematu 21 Gru 2012 00:52   

O czym szanowny Panie pan piszesz.

Testuję agregat o mocy 3,8kva max i 3kva niminalnej na UPSie 1kva.
Opisuję tak jak testuję i powiem szczerze że mam dość wyjaśnień że to chińczyk i żeby mieć 50Hz to trzeba kupić agregat za 5k-10k pln.

Sprawdzam testuję i rzetelnie opisuję, a z tego co widzę to Ty szanowny Panie nawet nie fatygujesz się aby to przeczytać, sam oceniając moją osobę że niby nie wiem co i jak. Wiem, opisuję i pytam - na tym cyba polega forum, no chyba że tu też się nie znam.

Napisałem jednozancznie iż AVR koryguje napięcie a automatyka gaźnika - częstotliwość czyli obroty. Napisałem również iż UPS w ogóle nie próbuje się przełączyć a więc nie ma tutaj problemu braku mocy. Nadal proszę aby ktoś mi wskazał dlaczego częstotliwość mierzona multimetrem daje 200Hz
Powrót do góry

190_Wojciech
Poziom 17
Poziom 17

Post#21 21 Gru 2012 01:09   

Testujesz "chiński" "agregat" od tego trzeba zacząć rozmowę.
Natomiast twoje wyliczenia na papierze może by się zgadzały gdyby nie wartość "cos fi"
Co do 200Hz - zmień miernik !

Nawet gdybyś miał agregat za 5 tys o tej mocy ! Dalej mówiłbym że masz za słaby agregat dla tego zasilacza
Powrót do góry

retrofood
Poziom 26
Poziom 26

Post#22 21 Gru 2012 01:13   

boe666 napisał:
a z tego co widzę to Ty szanowny Panie nawet nie fatygujesz się aby to przeczytać,

Mam wrażenie, że to raczej Ty nie czytasz tego, co Koledzy piszą, jak również nie przeczytałeś podobnych tematów na forum. O odkształceniach przebiegu sinusoidy pisano wielokrotnie.
Powrót do góry

kkknc
Poziom 23
Poziom 23

Post#23 21 Gru 2012 09:34   

boe666 napisał:
O czym szanowny Panie pan piszesz.

Pytanie o czym ty piszesz. Nie raczyłeś się zapoznać z czymkolwiek na temat generatorów na tym forum. Nie znasz się też na jednostkach elektrycznych i na działaniu generatorów i masz pretensje do ludzi, którzy tej wiedzy troskę mają i ją przekazują

boe666 napisał:

Agregat chińczyk 3-f - 3kVA, z AVR i rozrusznikiem, silnik 6,5HP.
Testuję agregat o mocy 3,8kva max i 3kva niminalnej na UPSie 1kva

No właśnie o tym pisałem, ale kolega ma to gdzieś. Agregat 3f o mocy nominalnej 3KVA, czyli po 1KVA na fazę. Podłączony do UPS-a o mocy wyjściowej, 1KVA czyli na wejściu pobierze więcej!!! Nie wspominam o asymetrii obciążenia i działaniu, AVR na jednej fazie. Ten generator to ma 50Hz przy 3000obr/min i ma tak dokładną regulację obrotów, że na biegu luzem rozpędza się do 3600-3800obr/min. Pod obciążeniem schodzi do 2500obr/min.
Kolega znajdzie sobie wzór na częstotliwość i policzy ile to jest to 50Hz w tym generatorze.
O harmonicznych i zniekształceniu sinusoidy przez kiepsko nawinięte uzwojenie i jedno cylindrowy silnik czterosuwowy, który chodzi zrywami i stąd kolejne zniekształcenia nie wspomnę.

boe666 napisał:
.
Opisuję tak jak testuję i powiem szczerze że mam dość wyjaśnień że to chińczyk i żeby mieć 50Hz to trzeba kupić agregat za 5k-10k pln.

Więc zamknij temat, bo nic nie uzyskasz z tego generatora. Jedyne wyjście to pożądany falownik w cenie większej od generatora, lub prostownik ładujący akumulatory w UPS-ie.

boe666 napisał:

Sprawdzam testuję i rzetelnie opisuję,

Proponuje zajrzeć do encyklopedii, co oznacza słowo rzetelnie.
boe666 napisał:

....., sam oceniając moją osobę że niby nie wiem co i jak. Wiem, opisuję i pytam - na tym cyba polega forum, no chyba że tu też się nie znam.

Gdybyś się, chociaż trochę znał to byś nie zadawał podstawowych i elementarnych pytań i to z zakresu szkoły podstawowej. Twoje znawstwo wydać też po tym jak piszesz podstawowe jednostki elektryczne.

boe666 napisał:

Nadal proszę aby ktoś mi wskazał dlaczego częstotliwość mierzona multimetrem daje 200Hz

Klasa dokładności twojego multimetru jest taka sama jak klasa tego generatora.

Tak, więc weź sobie moje słowa do serca, bo były naprawdę szczere i nie miały na celu obrażanie kogokolwiek. Po prostu się doucz i doczytaj artykuły na temat generatorów i UPS-ów. Stopka na dole po prawej stronie.
Powrót do góry

Darom
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#24 21 Gru 2012 11:03   

Witam

Z mojego doświadczenia UPS charakteryzują się różną tolerancją na zasilanie z agregatu. Dla wielu zasilanie z agregatu jest zbyt odbiegające od normy i nie próbują nawet przełączać (np. Fideltronik Ares) jeśli agregat nie zapewnia wysokiej stabilności przebiegu napięcia.
Akurat ten UPS Fideltronik Inigo1000VA jest dość tolerancyjny i z większością przyzwoitych agregatów z AVR współpracuje.
Co do Orvaldi SINUS - to nigdy ich nie testowałem na współpracę z agregatem (chociaż mam je w kilku miejscach).

Dzisiaj pierwszy raz czytam ten temat - chronologicznie czytając posty myślałem, że nie dojdzie do kupienia agregatu o tak małej mocy (ja z reguły miałem kłopoty ze współpracą z UPS-ami). UPS "widzi", że na zasilaniu ma "kaszankę" i kontynuuje zasilanie z akumulatora.

Kolega boe666 niestety nie czyta tego co sugerują inni. Za arogancję trzeba płacić próbami dokonywanymi na własny koszt.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

masonry
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Szczecin

Post#25 21 Gru 2012 13:34   

A ja się założę że ten agregat ma prądnicę synchroniczną.
Powrót do góry

Darom
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Łódź

Post#26 21 Gru 2012 15:00   

Witam
Tutaj od początku wątku można odnieść wrażenie, że kol.boe666 od początku pcha się w kłopoty. Zresztą temat współpracy agregat <-> UPS nie jest trywialny. Ups do współpracy musi być trochę bardziej tolerancyjny na odkształcony przebieg i zmiany częstotliwości, a z kolei agregat pozwalający na uzyskanie przebiegu o dobrych parametrach. Te dwie rzeczy muszą się zejść. Ja po wielu eksperymentach i dyskusjach z dostawcami upsów i agregatów mam pary (ups+agregat), które ze sobą współpracują i nie ma z nimi kłopotów. A jak ktoś jest leniwy - to może lepiej kupić hybrydę.

Aby zobaczyć co "wychodzi z agregatu" najlepiej użyć oscyloskopu cyfrowego, mierniki, zwłaszcza tanie, nie za bardzo sobie z takim przebiegiem radzą.

Co do chińskich agregatów. Mam jednego klienta, który odziedziczył nówkę chińczyka 180kVA, który stoi wprawdzie 1 rok, ale nawet nie ma 1 motogodziny przebiegu, a na sobie resztki opakowania. Po testach - stwierdził, że go odda na złom (przy okazji coś tam innego wyrzucał). Z trudem wyperswadowałem mu ten pomysł, lepiej sprzedać niedrogo na allegro, tym bardziej, że wygląda jak nówka. Może do zasilania komputerów to się nadaje, ale do UPSów - już raczej nie.

pzdr
-DAREK-
Powrót do góry

grzesdc
Poziom 15
Poziom 15

Post#27 22 Gru 2012 17:56   

mieliśmy ten sam problem - pomaga dopiero podłączenie przed podłączaniem upsów 3 żarówek 100W.

300W idzie w błoto ale ups widzi zasilanie. AVR-y w tanich agregatach to chińskie zabawki
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#28 Post autora tematu 23 Gru 2012 23:29   

o 190_Wojciech, Retrofood, KKKNC - szkoda że to forum nie jest już dla zwykłych ludzi a dla ekspertów i fachowców, szczególnie w dziale POCZĄTKUJĄCY. Ja początkujący opisuję rzetelnie co widzę, co robię i z czym mam problem, wy zaawansowani gracze rzucacie hasła - za mały agregat, chińczyk, kijowy miernik a na końcu oceniacie moją wiedzę po sposobie zapisywania jednostek... Szkoda oj szkoda bo od dawna tutaj właśnie szukam pomocy elektrycznej a i często czytam różnego rodzaju wypowiedzi.

O agregatach i UPSach na tym forum nie ma za dużo, a o akurat moim przypadku wątków jest naprawdę niewiele. Z drugiej strony kupując urządzenie które ma tabliczkę znamionową na której jest 50Hz zakładam że generuje on 50Hz nie zaś 200Hz. Generatory asynchroniczne to proste urządzenia, opisałem jak rozumiem ich pracę, wy Panowie natomiast zrypaliście mnie nie napisawszy jak pracują waszym zdaniem, nie napisaliście co może być przyczyną iż miernik (typ miernika podałem) pokazuje 200Hz wcześniej, bo po co.

Co do pomiarów - wasze wypowiedzi to kropka w kropkę to samo co mówił sprzedawca: "Podpinając SONEL MPI520 jest 50Hz, ma Pan zły miernik". Cóż mój miernik jest może i zły. Miernik jakości zasilania w UPS ORVALDI 3000JP SINUS- 2 sztuki - również jest zły. Miernik w fideltroniku też jest zły, że o szeregu tanich upsów nie wspomnę - również. Z tego wynika że tabliczka znamionowa agregatów winna pisać: 50Hz (mierzone SONEL MPI520), dla całej reszty 200Hz!. Szkoda że Panowie popierają taką interpretację, szczególnie uważając się za ekspertów, bronicie producentów tłumacząc że to pewnie chińska prądnica, że złe uzwojenia, że kijowy silnik bo 4 suwowy i ma drgania, no i że najlepszy to jednak inwerterowy no w ogóle jak tu mówić o agregacie poniżej 1000PLN - jedno zero trzeba dopisać, bo inaczej to "tandetny chiński syf" - dodam iż wszystkie te "wytłumaczenia" napisane były już po "zrypaniu mnie" lub w trakcie, nie wcześniej.

Ja nieznający się na rzeczy, upsach i agregatach uważam jednakże że najprostrzy miernik winien wskazać 50Hz nie 200Hz, wyłuskanie natomiast wyższych harmonicznych i zakłóceń lub innego niż sinusoida przebiegu wymagać powinno np. oscyloskopu. To ja klient czy konsument wkładając proste narzędzie pomiarowe winieniem widzieć 50Hz, a zaawansowany elektronik mając oscyloskop będzie mógł dopiero dowieść że nie jest to 200Hz.

Co do mocy agregatu... Pisałem że UPS się nie przełączał!! na zasilanie z agregatu, agregat nie zmieniał obrotów, co oznacza że MOC NIE MA TU ŻADNEGO ZNACZENIA!, Ale wy panowie jak mantra - za mały agregat!!!. Cóż nie chcę tutaj podważać waszego panowie procesu dedukcji, jednakże pragnę zauważyć że dopóki nie włączy się światła, dopóty w pokoju jest ciemno - ot prosta zasada Pana Edisona.

Pragnę również zwrócić uwagę że nikt z Panów nie wskazał jakież to wymagania mają Upsy, demonizując owe parametry (które są jednoznaczne i mierzalne). Jestem głęboko przekonany iż posiadając chiński agregat który ma mierzone moim marnym miernikeim 230V i 50hz - bez problemu spowoduję zadziałanie moich upsów - i jestem pewien że wszystkich. Innym będzie jakość tej pracy, szybkość korekcji obrotów w chińskim avr itp itd. Wiem natomiast że również z tym problemem zwrócę się własnie na elektrodę, gdyż wierzę iż są tutaj ludzie (pomijając oczywiście w/w panów) których celem jest pomoc innym nie zaś odburkiwanie.

Co do meritum - agregat oddany z oczywistych względów, na wyjściu nie ma 50hz i kropka. Następne zakupy z miernikiem (moim marnym miernikiem). Co do obciążeń, próbowałem do 500W żarówek - UPS się nie przełączał. AVR to tanie zabawki - może i tak, ale w moim przypadku nie napięcie to problem. AVR mógłby pokazać na co go stać gdyby UPS zaczął pobierać prąd - tego jednak nie zrobił. jednakże uważam że bardzo dobrze działał (AVR) przy 2x500W halogeny.

Podsumowując - nie każdy idzie do sklepu i kupuje Lexusa z napędem Hybrydowym - niektórzy ratują się instalacją gazową - nie każdy kupuje inwerter dla 20godzin w roku za 5-10 tyś złotych, niektórzy starają się zabezpieczyć agregatami do 1 tyś złotych. Jeśli ktoś jest w stanie pomóc w tej materii, to ja z chęcia pomoc przyjmę i podzielę się swoimi doświadczeniami w tej kwestii.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 23 Gru 2012 23:29   

Powrót do góry

masonry
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Szczecin

Post#29 24 Gru 2012 00:07   

Kolego tu nie chodzi o to że ktoś cię zrugał.
Tu chodzi o to że ty kompletnie nie czytasz lub nie chcesz zrozumieć co ludzie piszą.
Wygląda to jakbyś nie szukał pomocy tylko szukał potwierdzenia twoich domysłów.
Współpraca UPS z agregatem jest dość trudnym tematem i wymaga dobrej jakości agregatu i nikt tu nic nie poradzi.
Kupiłeś jeden z najgorszych agregatów dostępnych na rynku i dziwisz się że nie działa.
Opisałeś jak rozumiesz działanie prądnicy asynchronicznej, tylko po co skoro agregat ten ma prądnicę synchroniczną.
Tanie mierniki niestety nie radzą sobie z pomiarem przebiegów odkształconych i potrafią pokazywać głupoty. Dlaczego tak się dzieje to musisz sam poczytać lub przyjąć to jako pewnik, nikt nie będzie ci tu robił wykładów z podstaw elektrotechniki.
Nawet na forum dla początkujących potrzebny jest jakiś zasób wiedzy aby móc dyskutować.
Cały czas piszesz że agregat ma ponad 3 kVA a UPS 1kW, tylko że jest to zsumowana moc z wszystkich trzech faz, a UPS obciąża tylko jedną z nich. Do tego moc podana na tym agregacie jest zawyżona, z doświadczenia wiem że ten agregat realnie można obciążyć nie więcej niż jakiś 600W na fazę. Gdyby nawet udało ci się że UPS by zaskoczył to przekonał byś się że jednak moc agregatu jest zbyt mala.
Kolega kkknc opisał ci to wszystko dokładnie, wystarczy tylko przeczytać i zastanowić się nad tym.
W twoim przypadku najlepiej sprawdzi się agregat jednofazowy o odpowiedniej mocy, szukaj takiego koniecznie z miedzianą prądnicą. Jeżeli znajdziesz taki agregat przy którym twój miernik będzie pokazywał częstotliwość zbliżoną do 50Hz, to jest szansa że i UPS ruszy.
Powrót do góry

boe666
Poziom 11
Poziom 11

Post#30 Post autora tematu 24 Gru 2012 00:27   

Post 13 - żądnych konkretów - agregat za mały.
Post 17 - żądnych konkretów - agregat za mały.
Post 19 - niezwiązany z wcześniejszymi, nic nie wnoszący gdyż rozmówca nie pisze że nie chce tego samego pisać, zarzut że nie wiem co się je i czym, bo źle liczę moce - co jak pisałem w poście 18 i wcześniej - UPS nie pobiera prądu więc moc nie gra tu roli.

Przepraszam ale nie widzę tutaj pomocy a irytujące odpowiedzi. Mój post 20 to moja irytacja gdyż jak dotąd się mnie gani za brak wiedzy, nie pisząc nic więcej niż ja sam - dla mnie to brak dyskusji i nie widzę tu żadnych wskazówek, a co za tym idzie odpowiedzi - dlaczego jest 200Hz.

Reszta postów to dla mnie żenada - aż dziwię się że odpisałem, poprostu nie lubię jak ktoś zabiera głos z załozenia nie chcąc nic do dyskusji dodać - zresztą na tym forum jest to nielubiane i to widać.

Ja podstawy elektrotechniki posiadam, o dziwo uprawnienia SEP również, Pomiarowe - jak najbardziej, odpowiednie wykształcenie również. Generatorów nie znam, UPSy użytkuję z powodzeniem od lat, instalacje elektryczne projektuję i wykonuję, elektronike cyfrową także, doświadczenie wieloletnie posiadam. nie wiedziałem jednak że trzeba być jeszcze doskonałym poliglotą, że jak się napisze 1kva to ktoś oceni że jest to 1kw (tak jak np. Ty w poście 29).

Tak BTW agregat zakupiony był inny o parametrach jak napisałem, ale jak widzę ważne było że taką miał nazwę i na tej podstawie brane były parametry bo jak pisałem że ma 3kva to wszystkim się wydawało że tak nie jest bo wszyscy widzieli firmę napisaną wcześniej.

Naprawdę nie widzę żadnej pomocy do postu 18 przez pana kkknc, ale może nie potrafię czytać pomiędzy słowami i wyłuskiwać kontekstu. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Temat zablokowany      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Elektryka Instalacje i Sieci -> Elektryka Początkujący -> Agregat do Sieci Awaryjnej (podtrzymanie UPS) - jak podłączyć
Strona 1 z 2 Idź do strony 12  Następny