X

Transformator do wtapiania węzy

09 Dec 2012 15:55 PEperez852
  • #1 09 Dec 2012 15:55
    perez852
    Level 6  
    Helpful post? (0)
    Witam. Mój brat ma pasiekę, ostatnio poprosił mnie abym wykonał mu transformator do wtapiania węzy. Do tego dał mi transformator sieciowy, na wyjściu 24V moc
    60 VA. 24 volt to zdecydowanie za dużo (max 12V) dlatego chciałbym zastosować regulację i tu pojawia się moje pytanie czy potrzebny jest jakiś specjalny układ czy wystarczy zwykły potencjometr. Prąd ma być zmienny. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • #2 09 Dec 2012 16:05
    vorlog
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    Dokładnie taki sam temat jest już na forum, poszukaj.
    V.
  • #3 16 Dec 2012 17:13
    perez852
    Level 6  
    Topic author Helpful post? (0)
    sorry że nie odpowiedziałem wcześniej, dzięki za radę ale tamte posty są sprzed kilku lat i nie ma rozwiązania. Co do sprawy, myślałem dać na uzwojeniu pierwotnym ściemniacz, wiem że on obcina sinusoidę przez co zmniejsza napięcie skuteczne. Ja z pytaniem czy takie rozwiązanie będzie działać. Z góry dzięki za konkretne odpowiedzi.
  • #4 16 Dec 2012 20:34
    krzysiek7
    Level 32  
    Helpful post? (0)
    perez852 wrote:
    Co do sprawy, myślałem dać na uzwojeniu pierwotnym ściemniacz, wiem że on obcina sinusoidę przez co zmniejsza napięcie skuteczne. Ja z pytaniem czy takie rozwiązanie będzie działać.

Będzie działać, ja wtapiam prostownikiem z regulatorem na pierwotnym, działanie identyczne jak ściemniacza. Nie wiem tylko czy Twój transformator da radę? Przy wtapianiu mam prąd około 3 do 5 A, przy drucie 0,4 mm. Twój transformator ma uzwojenie wtórne na 24 V i około 2,5 A. Sprawa raczej nie jest pilna bo do wiosny daleko, jeśli chcesz to w wolnej chwili sprawdzę jaki prąd jest potrzebny przy 24 V. Jaki typ ramek i jaka średnica drutu?
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products