Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)

zaq111 09 Gru 2012 19:07 15960 22
  • Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)
    Witam ponownie, po długiej przerwie,

Chciałem przedstawić wszystkim kolumny basowe mojego autorstwa, wykonane na przetwornikach STX 38-800-8-F-A-MC

Założenia:

Suby powstały specjalnie do moich nadstawek z tego tematu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1284993.html
    Razem stanowią komplet i bardzo ładnie się prezentują, nie posiadam jeszcze dwóch głośników, ani krat do nich. Szkoda mi wywalić tyle pieniędzy za jednym zamachem na coś, co jest tylko moim hobby. W sumie jest mi to w ogóle nie potrzebne, ale uwielbiam estradowe brzmienie… Nie gram żadnych imprez, moje nadstawki zagrały tylko jedną imprezę. Po prostu interesuje się sprzętem, dbam o niego i jakby to powiedzieć LUBIĘ TO.

Zwrotnica:

Brak, podział aktywny.

Budowa:

Obudowy typu bass-reflex starałem się zrobić jak najlepiej, nie oszczędzałem na niczym.
    Materiały, z których je wykonałem posiadałem już wcześniej. Są to płyty wiórowe o grubości 18mm i 12mm, każde łączenie klejone klejem polimerowym i skręcane na wkręty.
    W środku zastosowałem układ wzmocnień ze świerka wybranego pod kątem słojów (pierwsza klasa drewna), widoczny na zdjęciach. Plusem jest wzmocnienie w najbardziej newralgicznym punkcie obudowy – w środku pomiędzy uchwytami. Przedłużenie pionowych ścianek kanałów BR przez całą długość górnej płyty pozwoliło zwiększyć jej wytrzymałość, z uwagi na częściową redukcję masy (cieńsza płyta), natomiast wzmocnienie łączące ścianki boczne (2x) oraz górną i dolną (1x) dodatkowo połączone jest z tylną ścianką, co znacznie usztywnia całą konstrukcję. Gdy stuka się palcem czuć, że kolumna jest sztywna, nie ma dziwnych przydźwięków.
    Suby wytłumione są delikatnie taką sztuczną wełną jak do kołdr (tylko tylnia ścianka), nie wiem jak ten materiał się profesjonalnie nazywa.
    Uchwyty szczelinowe w subach robiłem sam, z dużą precyzją (idealnie szczelne), klejone i skręcane.
    Wszystkie czarne elementy malowane są nitromalem.

Ogólnie wszystko robiłem dla siebie, (nikt nie chce siebie oszukać) i dlatego nie oszczędzałem czasu, precyzji oraz energii do ich wykonania.

Wymiary i parametry:

Wymiary subów (szer-wysokość-głębokość) to: 44x53x68cm
    Cofnięcie przedniej ścianki to 6cm (1cm cofnięcie BR, oraz 5 cm cofnięcie głośnika w stosunku do całości obudowy)
    Litraż to około 99 litrów netto, bez BR, wzmocnień, uchwytów.
    Strojenie obudowy około 42-45Hz
    (Według programu strojenie to 44hz, ale ze względu na graniczenie BR ze ściankami i sposób usztywnienia, oraz 1cm cofnięcie BR w stosunku do całości strojenie powinno się nieznacznie obniżyć, dlatego napisałem „około”)
    Waga: 30,4 kg

Koszta:

Głośniki, kleje, narożniki, wkręty, kasetony, nitromal (czarny mat), czarne obicie, wytłumienie, kable, gąbka dźwiękoprzepuszczalna 1cm, w przyszłości krata.
    Elementy drewniane (płyty i wzmocnienia) miałem i wycinałem sam.

Odsłuch:

Bas jest ładny, osiągnąłem brzmienie, które mnie satysfakcjonuje i które lubię, w pokoju czuć głębię a zarazem moc niskich tonów. Docelowy napęd do tych czterech subów to T.amp ta2400, na który oczywiście szkoda mi wydać pieniędzy (Po co mi to?) Na razie dwa suby grają sobie spokojnie na t.ampie e800, zresztą kto się orientuje w temacie to wie, że ten wzmacniacz do basu się nie nadaje, dlatego nie katuje go.

Galeria:

Zapraszam do obejrzenia zdjęć. Nie są zbyt piękne, w szczególności te z przykręconymi już głośnikami, ale zawsze coś widać. Można przy okazji zobaczyć mój pokój (hehe). Gąbka dźwiękoprzepuszczalna w basach jest po prostu włożona, na niczym się nie trzyma, bo nie ma jeszcze krat.
    Jeśli zrobię jakieś ładniejsze zdjęcia, to dodam je na pewno, dlatego zastrzegam sobie, że mogę edytować pierwszy post w tym temacie.

Pozdrawiam i czekam na komentarze!

Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)
    Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)
    Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)
    Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki) Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)
    Basy estradowe BR na STX 15-800-8-F-A-MC (4 sztuki)

Fajne!
  • #2 09 Gru 2012 20:35
    Shining Diamond
    Poziom 16  

Konkretny projekt. Nie powiem podobają mi się oprócz kocyka :) wolę lakier. Widać że włożyłeś w to dużo pracy. Tylko jedna rzecz mnie martwi a mianowicie waga pojedynczej paczki.
    PS Szkoda marnować potencjał sprzętu pomyśl nad nagłaśnianiem imprez :)
    Pozdrawiam !

• #3 09 Gru 2012 23:46
    markovip
    Poziom 34  

Jeżeli to ma służyć do nagłaśniania pokoju 15m2, to pomysł moim zdaniem poroniony.
    Dynamika tak dużych membran, grających z mocą dopuszczalną, aby nie rozwalić sobie bębenków słuchowych będzie mizerna.

Nie widzę złącz Speakon w tych estradowych głośnikach.

• #4 10 Gru 2012 00:18
    zaq111
    Poziom 16  

Docelowo to nie jest do pokoju 15m^2, aczkolwiek na razie w takim pomieszczeniu mam swój sprzęt. Wiadomo do cichego słuchania sprzęt estradowy się marnuje, ale tu chodzi o zainteresowania. Lubię puścić sobie głośniej muzykę, poczuć na sobie dźwięk. Wrażenia są bardzo pozytywne, a zapas mocy oraz wysoka efektywność przy niskim poziomie wysterowania wzmacniaczy (końcówek mocy) powoduje małe zniekształcenia w stosunku do głośności jaką sprzęt osiąga.

Złącza speakon są pod złączami "bananowymi", akurat nie widać ich dobrze na zdjęciach. Nie będę podłączał innego sprzętu do tych basów. Równolegle połączone będą tylko dwie paczki, dlatego nie potrzebuje innych przyłączy. Zawsze można w kasetonie wstawić drugiego speakona, zamiast tych "egzotycznych złączy". Wszystko jest więc na swoim miejscu i przemyślane. Pozdrawiam :)

• #5 10 Gru 2012 10:31
    marian133
    Poziom 36  

zaq111 napisał:
    W sumie jest mi to w ogóle nie potrzebne, ale uwielbiam estradowe brzmienie… Nie gram żadnych imprez, moje nadstawki zagrały tylko jedną imprezę. Po prostu interesuje się sprzętem, dbam o niego i jakby to powiedzieć LUBIĘ TO.

Sam kiedyś miałem w pokoju 12mk połówki odwrotek EqToma i nadstawki na 2x12",fajnie do brzmiało w pomieszczeniu. Zrobiłem ten zestaw z ciekawości i z chęci posiadania takowego sprzętu... również zagrały jedną czy dwie imprezy,resztę czasu grały albo w domu albo w piwnicy. W tym przypadku Ciebie rozumiem.

Suby wyszły spoko,jedyne co ja bym zmienił to rączki,żeby można było nosić je w dwie osoby na dalsze odległości (jakoś nie widzę tego teraz,żeby z wykręconą ręką i pod obciążeniem iść z tymi subami gdzieś dalej). No ale rozumiem,koszta,jedna rączka kosztuje 15zł (metalowa),co daje dodatkowe 120zł. No i wiadomo,krata musi być.

• #6 10 Gru 2012 11:01
    Shining Diamond
    Poziom 16  

zaq111 napisał:
    Gąbka dźwiękoprzepuszczalna w basach jest po prostu włożona, na niczym się nie trzyma, bo nie ma jeszcze krat.

Można wiedzieć gdzie kolega kupił gąbkę i w jakiej cenie ? Jaką ma ona grubość ?

• #7 10 Gru 2012 17:17
    zaq111
    Poziom 16  

Gąbka ma grubość 1 cm, kupowałem ją tutaj http://www.moresound.pl/index.php?products=product&prod_id=2598

A jeśli chodzi o rączki, to w nadstawkach stosowałem takie:

http://sklep.elestra.pl/p/pl/ea032/el-1+-+raczka+metalowa.html

Chciałem do subów użyć takich samych, jednak cena po podwyżce - 26zł x 8 sztuk, trochę mi się nie spodobała, z przesyłką wyszło by pewnie coś ponad 230zł. Biorąc pod uwagę, że nie przewiduję za częstego noszenia tych kolumn, zrobiłem swoje uchwyty i twierdzę, że i tak są wygodne. Kolumny są dokładnie wyważone, nie mają tendencji do kołysania się podczas noszenia. Sam mam dość duże dłonie i bez problemu mieszczą się w szczelinach.

Aha jeśli chodzi o wagę, to nie jest ona wcale duża, Jedna kolumna waży dokładnie 30,4 kg, przed momentem ważyłem. Uaktualnię pierwszy post o tą informację...

• #8 10 Gru 2012 20:32
    398216
    Usunięty  
  • #9 10 Gru 2012 21:47
    DynamikS
    Poziom 21  

dj-MatyAS napisał:
    zaq111 napisał:
    jeśli chodzi o wagę, to nie jest ona wcale duża, Jedna kolumna waży dokładnie 30,4 kg
    Docenisz każdy kilogram mniej za kilka lat... ;)
    Nie bardzo wiem w jakim celu te kolumny (nadstawki też) powstały - może wyjaśnisz dokładniej? Enigmatycznie piszesz o jakichś imprezach - grały chociaż jedną kilkugodzinną? A jeśli tak - wrażenia?

zaq111 napisał:
    Po prostu interesuje się sprzętem, dbam o niego i jakby to powiedzieć LUBIĘ TO.

dj-MatyAS Proszę czytać uważniej.
    Autor tematu piszę wyraźnie ,że robi nagłośnienie dla siebie bo to LUBI.
    Chodzi mu pewnie o imprezy sporadyczne dla znajomych gdzieś w ogrodzie w lato.Czyli sprzęt będzie ruszany bardzo rzadko i w takim razie nie bedzie odczuwał jakoś specjalnie tych 30kg

• #10 10 Gru 2012 22:07
    398216
    Usunięty  
  • #11 10 Gru 2012 22:24
    arek59
    Poziom 29  

Na pierwszy rzut patrząc na zdjęcia zestawu w pokoju to myślałem że kolumny basowe to pol audio TP118 :D
    Wszystko ładnie i starannie. Jedynie to bym uważał na głowę podczas głośnego słuchania bo te klocki na regale mogą ci złamać głowę :D Zlecam w takich warunkach noszenie kasku.

• #12 10 Gru 2012 22:43
    zaq111
    Poziom 16  

Grały jedną oficjalną imprezę (jakiś komers), a tak to mega grill u znajomego i 18stkę koleżanki. To tyle z ich publicznych wystąpień, Wrażenia jak najbardziej pozytywne.
    Tak jak kolega DynamikS napisał, robię sprzęt, bo interesuje się nim i lubię mieć "mały zapas mocy" gdy słucham muzyki. Świadomość, że wszystko jest porządnie zrobione i żaden podzespół się nie męczy bardzo mnie "cieszy" ;) To tak jak mieć mocny samochód - nie trzeba wcale zapierniczać, ale świadomość mocy silnika powoduje że aż chęć nim jechać...

Cholera, nie uwzględniłem kasku w kosztach :(

Dodaję projekt subów do ściągnięcia w formacie JPG.

• #13 12 Gru 2012 19:37
    q456852
    Poziom 12  

Człowieku, jesteś stuknięty! :) W pozytywnym znaczeniu tego słowa oczywiście! Szacun dla ciebie. Prawdziwy entuzjasta sprzętu estradowego tak własnie robi. Przecież granie imprez to ciężki kawałek chleba, jak ktoś jest po prostu entuzjastą i chce mieć coś takiego to nie wolno goscia krytykować. A najgorsze jest stwierdzenie "bez sensu". Prawdziwa pasja nie musi mieć sensu! Chciałbym mieć takie "głośnikościanki" w pokoju.

Swoją drogą jakby tak odpalić te basy na 1kw/głośnik i usiąść przy kompie (np. buszując po forum elektroda.pl) na fotelu na kółkach to przy mocniejszej lini basowej możnaby odjechać pewnie na koniec pokoju :D

zaq111 napisał:
    Po prostu interesuje się sprzętem, dbam o niego i jakby to powiedzieć LUBIĘ TO.
    q456852 LUBI TO.

Dodano po 7 [minuty]:

W sumie to z tym wzmakiem nawet nie mozesz grać żadnych imprez w tym momencie. Zamęczysz te głośniki przesterem. Ale co to za pasja której nie można rozwijać. Pewnie kiedyś dozbierasz się conajmniej PLX4000 :)

Dodano po 21 [minuty]:

zaq111 napisał:
    Docelowy napęd do tych czterech subów to T.amp ta2400

Jak i tak na razie zbierasz i pozostaje on w sferze fantazji to pozbieraj jeszcze kilka stów i kup coś lepszego. Ludzie jadą TA2400 że do basów zły jest. Do luftu dynamika i bas płaski. A to tym ważniejsze, że zazwyczaj nie przekraczasz pewnie 1W. Wtedy to dynamika i głębia jest dopiero ważna! Jak łupie na maxa to zawsze będzie fajnie, jak w klacie i płucach czuć to walenie. Na twoim miejscu myślałbym o Proline3000. Ale to popytaj ludzi co więcej wiedzą.

• #14 12 Gru 2012 20:08
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

A dlaczego głośniki są zamontowane na wkrętach TD - do mocowania płyt gipsowo - kartonowych do łat drewnianych? Zastosowanie tych narożników,gniazd i uchwytów jest również według mnie wątpliwe.

• #15 12 Gru 2012 20:27
    q456852
    Poziom 12  

Ryży Ćwok napisał:
    Zastosowanie tych narożników,gniazd i uchwytów jest również według mnie wątpliwe.

???

Dodano po 43 [sekundy]:

Można troche jaśniej?

Dodano po 3 [minuty]:

A co do mocowania głośników śrubami do płyt g/k. Nie powinno się tego robić. Mają one szpiczasty łepek, który jak przykręcimy mocniej (a musimy mocno przykręcić) to może wygiąć nam kosz. Na szczęście mają mocny, aluminiowy kosz który to wytrzymał. Stosuje się tu śruby z płaskim łbem, najlepiej te z nakrętkami pazurkowymi.

• #16 12 Gru 2012 20:45
    Ryży Ćwok
    Poziom 13  

A jeszcze dodam że moje paczki z głośnikami 18LW1400 nie mają tylu wzmocnień co te na STX.Uchwyty można było zastosować choćby takie http://amptone.eu/p/118/881/raczka-do-kolumny...i-do-kolumn-czesci-do-kolumn-wzmacniaczy.html Te autora nie wygładają zbyt ciekawie no i koc jak dobrze widzę nie jest w żaden sposób zabezpieczony.
    Odpada również dziwna ich zabudowa.
    Narożniki są beee bo paczki są na nich mało stabilne http://sklep.elestra.pl/p/pl/ea026/oh-3+-+naroznik+plastikowy.html .Gniazda na skrętkę w dzisiejszych czasach można sobie raczej darować.

• #17 12 Gru 2012 22:20
    zaq111
    Poziom 16  

Ryży Ćwoku, zauważ, że wykonanie moich czterech paczek kosztowało mnie coś około 300-350zł, a Ty pokazujesz mi jakieś obskurne narożniki, które w moim przypadku są za duże i brzydko wyglądają (mierzyłem takie). Twoje propozycje uchwytów i narożników przerastają koszt moich obudów 32x4+8x20+przesyłki = 298+przesyłki.
    Proszę czytaj uważniej, dopiero wyrażaj swoje opinie.

Owszem ciężko było pogodzić opcję uchwytów szczelinowych z kocem, dlatego wybrałem taką opcje jak na zdjęciach, zgodzę się również z wkrętami, które zawsze można zmienić.

Nie rozumiem natomiast stwierdzenia "Odpada również dziwna ich zabudowa."

A jeśli chodzi o kasetony, to zastosowałem takie przyłącza, gdyż innych nie potrzebuję, wszystko jest jak najbardziej dopasowane do moich potrzeb.

Dobra obudowa, to sztywna, niewpadająca w rezonanse wzmocniona obudowa, widocznie wykonanie Twoich kolumn jest mniej przemyślane, lub ułatwione, nie wnikam ;)

• #18 12 Gru 2012 22:23
    leśny ton
    Poziom 9  

Witam. Subbasy idealnie w moim guście. Dosyć mobilny zestaw nawet dla jednej osoby a zarazem możliwość nagłośnienia nim sporej imprezy. Wykonanie na wysokim poziomie, razem z nadstawkami całość reprezentuje się bardzo ładnie.
    Mam pytanie czy wzmocnienie w środkowym tunelu BR nie przeszkadza w swobodnym przepływie powietrza? Faktycznie zamiast drewnowkrętów można byłoby użyć mocniejszych śrub. Poza tym co sugerował Ryży Ćwok (inne narożniki i rączki) to koszt praktycznie 300zł drożej, więc dosyć sporo jak na kolumny stojące w domu.
    Jednak samochód wyścigowy trzeba czasem przetestować na torze, tak jak ten zestaw na jakiejś imprezie - bo jest czym pograć, oczywiście po dokupieniu odpowiednich końcówek mocy. Pozdrawiam.

• #19 12 Gru 2012 22:35
    zaq111
    Poziom 16  

Leśny ton, w środkowych tunelach BR wzmocnienie jest oddalone od końca o około 13 cm, czyli jest wszystko okay.

Jak będzie wszystko kompletne, to na pewno nagłośnię jakąś imprezę.

• #20 14 Gru 2012 12:41
    arek59
    Poziom 29  

Co do wzmacniaczy to miałem okazje porównać TA 3000 proline oraz TA2400 przy 4 sztukach stx 15.3.800.8 w TH15s, BR, CUBO 15 z zwykłym crosem CX3400 oraz procesorem DCX2496.
    Różnica była ogromna, zdecydowanie stawiam na wzmacniacz proline oraz procesor dcx2496. Głośniki wykorzystasz w pełni bez żadnych przesterów i uszczerbek.
    Ta 2400 ledwo zipał przy 4 sztukach stx, więc bardziej bym go zlecił jako napęd do nadstawek.
    Ja bym zmienił wkręty mocujące głośnik tak jak koledzy wyżej wspomniały.

• #21 15 Gru 2012 20:21
    Drifter664
    Poziom 9  

Nie wiem czy przeoczyłem tę informację, czy jej tu nie ma. Liczyłeś całkowity koszt jednej skrzyni, bez głośnika ? Sam planuje budowę dwóch subbasów na tych samych przetwornikach. Może chciałbyś sprzedać? :D

• #22 17 Gru 2012 12:20
    zaq111
    Poziom 16  

Ciężko mówić o kosztach, gdyż najdroższy materiał - drewno miałem. Pozostałe rzeczy tak jak pisałem wcześniej kosztowały mnie około 350zł za 4 sztuki...
    Należy wziąć pod uwagę, że nie kupowałem drogich akcesorii np uchwytów. Kasetony kupiłem takie, jakie potrzebowałem. Również w tej cenie nie ma jeszcze krat.
    Obudowy niestety nie są na sprzedaż, czekają na następne dwa głośniki i końcówkę, szybko to nie nastąpi, ale kiedyś tak :)

Pozdrawiam i dziękuję za opinie i komentarze :)

• #23 17 Sty 2013 17:22
    mateusz7681
    Poziom 13  

Witam, sam potrzebowałem jakiegoś subwoofera na imprezy i akurat trafiłem na twój projekt. Od razu wydał się wartościowy wiec zamówiłem części i zabrałem się do pracy. Na razie jest w stanie surowym ale i tak zrobił na mnie wrażenie zwłaszcza że to ,,tylko" 650w a jak czytałem o tym głośniku to dopiero po kilku imprezach się ,,rozkręca". Gratuluje projektu i wykonania.
    Pozdrawiam Mateusz

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME