Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AVT3500 Prośba o pomoc w zaprogramowaniu zabawki edukacyjnej

madiz08 12 Gru 2012 14:24 1359 4
  • #1 12 Gru 2012 14:24
    madiz08
    Poziom 14  

Witam
    Chciałbym poprosić o pomoc w zaprogramowaniu zabawki edukacyjnej z rzeczy które mam dostępne w garażu. Mam dwuletniego synka, który bardzo lubi bawić się cyferkami, rozpoznaje już je, ale nie potrafi jeszcze pokazywać ilości i pomyślałem, że z dostępnych rzeczy mógłbym mu "zbudować" zabawkę jak na rysunku poniżej
    Pierwsze moje pytanie czy takie podłączenie jest poprawne?
    Cały portB byłby wyjściem, piny B0-B5 połączone z sześcioma diodami poprzez rezystory 550Ω załączające dany tranzystor. PortyB6 i B7 tak samo załączały by przekaźnik.
    Chciałbym aby każda liczba była "podprogramem" wyświetlanym na trzy różne sposoby tak aby nie było zawsze oczywiste, że np. 2 to dwie diody w lewym górmym rogu
    wiadomo że przy szóstce to nie ma sensu także byłoby 5x3+1=16 podprogramów.
    Kiedyś trochę (niewiele) uczylem się programowania przy kursie Piotra Gałki chyba z 97roku i wiem, że podłączenie portuB jest raczej poprawne, jeżeli w tamtym ukladzie port załączał w odstępach czasowych dane przekaźniki to tutaj też diody powinny się załączać, natomiast nigdy nie robilem nic z użyciem sygnału z zewnątrz i tutaj moje pytanie czy jeżeli Piny PD.0-PD.6 mają być wejściowe
    To czy takie podłączenie jest poprawne? i jaka powinna być rezystancja na wejściu do portu aby nic nie uszkodzić i aby procesor wczytał sygnal jako logiczną jedynkę.

Po załączeniu podprogramu np. "3c" załączyłyby się trzy diody i procesor zaczyna sprawdzanie poszczególnych pinów pinow portuD, jeżeli PD.3=1 wowczas PB=1, czeka1,5sek podczas której przekaźnik załącza uśmiechniętą minkę i wesoły sygnał dźwiękowy następnie przechodzi do wykonywania dalszej części programu natomiast jeżeli dziecko wciśnie złą cyfrę wtedy załączy sie na np. 1,5sek PB.6 załączając smutną minkę po czym procesor na nowo zacznie sprawdzanie pinow portuD aż do mentu wciśnięcia odpowiedniego przycisku(odbijającego pstryczka do rolet).
    Z tego co wiem po włączeniu program zaczyna się zawsze od początku także w celu aby nie było to monotonne i zawsze zaczynało się od tej samej cyfry chciałbym aby mój program zaczynał się od "węża świetlnego" zapalających sie i gasnących po kolei diód co o,2sek i tak w koło czekając na logiczną jedynkę z pinu PD.0 któryzacznie program od wylosowanego podprogramu.

Zanim spróbuję napisać do tego program, proszę was o informację czy taki układ jak na 1 fotce jest poprawnie zmontowany?, bo zanim zacznę próby z napisaniem czegoś chciałbym to poprawnie zmontować i czy sposob w jaki chciałbym napisać program wydaje się wam ok? Jeżeli zrobiłem tu jakieś "babole" to przepraszam, bardzo malo wiem w tym temacie:)

• Pomocny post
    #2 12 Gru 2012 18:20
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

1. Jaki to procesor? Attiny2313 czy AT90S2313 czy Attiny2313
    2. do pojedynczych diod led nie trzeba tranzystorów, a czym maja być zasilane "buźki"? Bo wydaje mi się, że buźki można by wysterować tranzystorami bez przekaźników
    3. Po co te tranzystory na przyciskach - nie potrzebne
    4. Proszę o nie rysowanie laurek - http://mirekk36.blogspot.com/p/spis-tresci.html -> kurs eagle
    5. Program można oprzeć o losowanie liczb - pierwsze losujemy liczbę z zakresu 1-6, a potem losujemy diody do zapalenia. Jako seed algorytmu pseudolosowego można wykorzystać np. timer puszczony przy starcie programu i zczytywać jego wartość przy naciskaniu przycisków.
    6. Jaki to ma być język programowania?

• #3 12 Gru 2012 19:50
    madiz08
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedź, następnym razem postaram się na ile potrafię aby był to schemat.
    1. Attiny2313
    2. a) czy w takim razie mogę bezpośrednio podłączyć LED pod wyjście czy powinienem wstawić w szereg rezystor (jeżeli tak to jaka rezystancja)
    b) "buźki" są ze starej zabawki zasilane baterią 9V także jeżeli napięcie jest inne chciałbym zrobić to przez przekaźniki, których mam sporo, a poza tym jeżeli nawet świeciłyby i wydawały dźwięk pod 5V to mój zasilacz ma jedynie 500mV i nie wiem czy to nie byłoby za mało
    3. Czyli na wejściach nie potrzebne tranzystory, a jaka powinna być rezystancja podana na wejście?
    6. Językiem programowania jest Bascom z kursu "Mikroprocesorowa ośla łączka" Piotra Góreckiego, z którego powoli się uczę

Pojutrze po zakupieniu jakiegoś "pudełka" i odpowiednich rezystorów chciałbym złożyć to w całość. Poproszę jeszcze o odpowiedź odnośnie twoich pytań 2 a),3

• #5 01 Lut 2015 20:07
    madiz08
    Poziom 14  

W odpowiedzi na prośbę o rozwiazanie tematu, odpowiadam iż ostatnia odpowiedź sprzed lat była jak najbardziej pomocna i temat został rozwiązany

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME