Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały wzmacniacz na biurko

tytka 16 Gru 2012 23:26 38640 23
  • Mały wzmacniacz na biurko

Poniżej przedstawiam mój mały projekt - wzmacniacz audio na biurko, głównie pod PC, ale nie tylko.

ZAŁOŻENIA
    -Wzmacniacz z racji, że na biurko, miał mieć niezbyt duże rozmiary, najlepiej byłoby gdyby zmieścił sie w obudowę o wymiarach zewnętrznych 150*70*200 mm, jaką miałem, po starym już nie używanym projekcie.
    -Mimo że wzmacniacz głównie będzie używany do PC, miał mieć dodatkowe wejście, bo czasami trzeba coś na szybko podłączyć/sprawdzić.
    -Wzmacniacz nie musiał generować dużej mocy (jakieś 5-8W na kanał) i mimo że stereo miał zasilać dodatkowo mały subwoofer pasywny.
    -Przy realizacji wzmacniacza miały być użyte głównie własne zasoby.
    -Wzmacniacz miał przyzwoicie wyglądać.

A CO Z TEGO WYSZŁO

Wybór głównych podzespołów:
    Po sprawdzeniu swych zasobów, oprócz wspomnianej obudowy, wybrałem takie podstawowe elementy: 3* TDA2050; LM1035; TL072; TS40/93.

Wybór może nieco zdziwić, więc parę słów dlaczego tak.
    TDA2050 - nie ideał, ale małe gabaryty, duży zakres napięć zasilających, może pracować z obciążeniem od 4Ω, przyzwoicie brzmiący.
    LM1035 – łatwe do wykonania wszelkie potrzebne regulacje.
    TL072 – do realizacji filtra aktywnego dla kanału subwoofera.
    TS40/93 – z racji, ze nie przewidywałem pełnego wykorzystania (mocowego) układów TDA, wydawał sie być odpowiedni.

Konstrukcja elektroniczna:
    Sygnał z wejść trafia do skromnego selektora zrealizowanego na małym przekaźniku, następnie kierowany jest na wejście LM1035 w którym dokonywane są regulacje barwy dźwięku (basy i soprany), równowagi kanałów, oraz głośności, a ponadto realizowana jest także korekcja fizjologiczna. Z wyjść LM-a sygnał podawany jest na końcówki mocy kanału lewego i prawego zrealizowane na układach TDA2050, a ponadto sygnały te są sumowane i poddawane filtracji w dolnoprzepustowym filtrze aktywnym zrealizowanym na układzie TL072. Częstotliwość odcięcia została wybrana na 150Hz, co dla tych potrzeb wydaje się być poprawne. Z wyjścia filtra sygnał trafia do końcówki mocy zrealizowanej także na TDA2050.
    Jak już wspomniałem całość zasilana jest z transformatora TS40/93 dostarczającego na uzwojeniach wtórnych 4*5,5V/1.2A oraz 2*7V/04A. W moim wzmacniaczu wykorzystałem go w taki sposób, do zasilania końcówek mocy 2*11V, a do zasilania reszty (LM-a i filtra itd) 2*7V. Należy wspomnieć, że końcówki mocy zasilane są niestabilizowanym napięciem, natomiast cała reszta stabilizowanym. Stabilizacja ta zrealizowana na scalonych stabilizatorach.

Konstrukcja mechaniczna:
    Upchnięcie tego wszystkiego w obudowę o niewielkich rozmiarach nie było proste, rozmieszczenie wszystkiego było więc pewnym kompromisem.
    Cała elektronika umieszczona została na czterech płytkach, powiedzmy jedna główna i trzy moduły.
    Na płycie głównej umieszczone są zasilacz stabilizowany do układów regulacji, zasilacz niestabilizowany dla końcówek mocy, trzy końcówki mocy z radiatorami, bezpieczniki i włącznik sieciowy.
    Najmniejszy moduł, to mini selektor, tutaj są gniazda wejściowe, oraz mały przekaźnik.
    Kolejny moduł to układ regulatora (LM1035), oraz filtra dolnoprzepustowego (TL072).
    Ostatni moduł, to płytka umieszczona za płytą czołową urządzenia na której znajdują się LED-y sygnalizacyjne, przełączniki (wyboru wejścia i funkcji kontur), do której przymocowane są także potencjometry regulacyjne.

Kilka słów o obudowie.
    Jak już wspomniałem było ona z demobilu (po innym już nie używanym urządzeniu), dlatego wymagała przeróbki płyty przedniej i tylnej. Ze ścianką tylną praktycznie nie było problemów. Wyciąłem w niej dużą dziurę, którą zamaskowałem dokręcając odpowiednio przycięty laminat, następnie wykonałem otwory pod gniazda przyłączeniowe, po czym ściankę pomalowałem na czarno.
    Z panelem przednim było więcej zachodu. We wcześniejszych projektach do tworzenia nowej czołówki ze starej używałem blachy aluminiowej doklejanej/przykręcanej na starą. Tutaj do pokrycia starej czołówki, zamiast blachy aluminiowej użyłem laminatu. Wykonałem w nim niezbędne otwory, pomalowałem lakierem- aluminium, naniosłem sprawdzonym wcześniej sposobem naklejki z napisami, a następnie pomalowałem lakierem bezbarwnym. Muszę tu jednak przyznać, że taki sposób jeśli chodzi o efekt końcowy jest gorszy, od tego z blachą aluminiową. Sam efekt faktury gorszy, a i znacznie bardziej widoczne naklejki z napisami.

Ale dosyć już pisania. Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.

Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko
    Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko
    Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko
    Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko Mały wzmacniacz na biurko

Fajne!
  • #2 17 Gru 2012 07:42
    Jezzman
    Poziom 21  

Bardzo fajna i za razem świetnie rozplanowana konstrukcja. Co napędzasz tym wzmacniaczem??

• #3 17 Gru 2012 09:23
    czokus
    Poziom 16  

Bardzo estetyczne wykończenie. Wygląda jak jakiś seryjny wzmacniacz. Z racji dużego upakowania elementów w niewielkiej obudowie - jak z brumem / zakłóceniami z transformatora?
    Na ile oceniasz koszty "wytworzenia" takiego malucha?
    Ostatnio składałem też wzmacniacz dla siebie - do komputera na 2x TDA2030 i LM1036, ale jakoś nie umiałem zmieścić wszystkich elementów w małej obudowie i jak zwykle wyszło spore "pudełko" - a tu proszę tylko pogratulować... :D

• #4 17 Gru 2012 12:02
    toopcool
    Poziom 13  

Witam.
    Tak jak i poprzednie projekty kolegi i ten to dobrze przemyślana konstrukcja.
    Właśnie sam siedzę nad projektem wzmacniacza do PC. Jednak jak na razie jestem na etapie doboru co z czym. Zamierzam wykorzystać transformator TS 90/16 oraz układ LM4766. Zastanawiam się czy nie warto było by wszczepić w wzmacniacz wejścia optycznego i jakiś prosty DAC . Dzisiaj większa część komputerów posiada wyjście optyczne a karty dźwiękowe wbudowane w płyty główne nie zawsze są warte uwagi i nie oferują zadowalającej jakości.

• #5 17 Gru 2012 13:22
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Kolego czy obudowa to przycięta pozostałość po sprzęcie Unitry? dokładnie serii WS do której nawiązuje i twoja nazwa? przełączniki trafo i gałki również ot tego sprzętu prawda?:)

Zazwyczaj dostał byś ode mnie małą reprymendę za robienie z klasyków polskiej myśli technicznej dawców ale dziś muszę przyznać że było warto:) świetnie wygląda ale co do mocy to nie za mało troszkę wyszło? dla mnie do domu wzmacniacz musi mieć przynajmniej 20W na kanał i taki też posiadam więcej nie potrzeba ale mniej to też tak na styk bardziej.

Mogłeś jeszcze 2 śrubki od góry nie dawać a wkleić kratkę w obudowę, ale to rzecz gustu:)
    Świetna konstrukcja:)

• #6 17 Gru 2012 18:18
    398216
    Usunięty  
  • #7 17 Gru 2012 18:25
    necavi
    Poziom 16  

Ładnie wykonany mikrus. Troszeczkę zaskoczony jestem wymiarami tego ustrojstwa. Co prawda autor nie podał rozmiarów, ale wysokość to znacznie więcej niż potrzebuję. Sam myślę nad zrobieniem wzmacniacza do PC. Obecnie komp w obudowie Blockbuster stoi na PW 3015 nawet nieźle się wymiarami i wyglądem komponuje, ale mam chęć umieszczenia wzmacniacza w zatoce 5'25 coś na wzór Scythe Kama Bay AMP 2000 lub prostszego Scythe SDA-1100 . Jak widzę zasilanie trzeba będzie pociągnąć sobie osobno bo z 12V ATX to nic dobrego by nie wynikło.

• #8 17 Gru 2012 22:13
    tytka
    Poziom 14  

Wielkie dzięki za wszelkie słowa uznania, bo to chyba najbardziej cieszy duszę konstruktora.
    Uczyli mnie kiedyś, że jak coś robić, to robić dobrze, albo nie robić tego wcale. Staram się postępować z tą zasadą

A teraz parę odpowiedzi na pytania:
    - Co do głośników jakie wzmacniacz zasila. Nie jest to nic nadzwyczajnego i niczym tu nie zachwycę, a raczej rozczaruję. Z racji że to sprzęt na biurko, to i głośniki musiały być niezbyt duże. Na biurku stoją dwie sztuki 10 cm dwudrożnych głośników samochodowych Philips'a starej serii chyba GDM (nie mylić z Tonsilem), która to seria była wtedy najlepszą w samochodówce tej firmy. Głośniki te naturalnie w obudowach, wykonanych ze sklejki, o wymiarach zew. 110*200*140mm. A pod biurkiem mały subwoofer (jeśli można go tak nazwać, w każdym bądź razie dodaje basu, może nie najniższego, ale zawsze) na głośnikach z radiomagnetofonu Condor (taki wytwór Unitra-Lubartów powstały niegdyś przy współpracy z Teslą), głośniki pracują jako tandem, a wszystko w obudowie B-R ze sklejki o wymiary bodajże 170*240*380mm. Wiem, że te kolumienki nie są zbyt górnolotne, ale zapewniają przyzwoity dźwięk podczas, powiedzmy obsługi kompa.

- Co do ewentualnych brumów przy tak ścisłej zabudowie, po prostu ich praktycznie nie ma (dopiero przy "wsadzeniu ucha w głośnik" można usłyszeć delikatne brr), natomiast, ale tego się spodziewałem przy takim zestawie elementów, są słyszalne szumy.

- Co do małej mocy i ewentualnego wejścia cyfrowego. Wzmacniacz jest po to by tylko umilić pracę przy kompie, gdzie głośniki i tak są blisko uszu (na biurku), więc nie potrzebowałem dużej mocy, od tego mam inne sprzęty. Podobnie wbudowanie DAC-a w taki sprzęt, tego konkretnego przeznaczenia, to znaczna przesada. Jeśli chcę naprawdę rozkoszować się muzyką, tą zapisaną na dysku komputera, podłączam go do większego zestawu z przetwornikiem wyposażonym w złącze USB (mój poprzedni projekt). A do takiego słuchania jak tu, jakość wbudowanej karty dźwiękowej wystarcza.

- Obudowa i jej wymiary. Wymiary zewnętrzne były podane na początku, ale przypominam: 150*70*200mm. Nie była ona przycinana z większej Unitrowskiej, po prostu taką gdzieś, już nie pamiętam gdzie, kupiłem przed laty, jej producenta też nie jestem w stanie podać.

Załączam także schemat, specjalnie dla dj-MatyAs-a :), ale nie spodziewaj się Bóg wie czego, bo z założenia miało być prosto, aby wszystko zmieścić w małą obudowę.

• #9 18 Gru 2012 10:24
    398216
    Usunięty  
  • #10 18 Gru 2012 20:21
    marti_944
    Poziom 28  

Witam!

Specjalistą nie jestem, ale robi to na mnie duże wrażenie :).
    OGROMNA estetyka wykonania, WIELKA dbałość o szczegóły, pełen PROFESJONALIZM wykonania.
    Takie konstrukcje są dla mnie bardzo inspirujące... mimo, że sam nie jestem w stanie w połowie tak dobrze wykonać takiego sprzętu. Być może spowodowane, jest to kompletnym brakiem zaplecza techniczno-narzędziowego. Ale jak to mówią: "złej baletnicy, to i rąbek u spódnicy" ;).

W każdym razie - konstrukcja świetna, godna, z pewnością, działu TOP. Wybornie zaplanowane i wytrawione płytki, lutowanie też wygląda jak z fabryki.
    Krotko mówiąc: "lodzio-miodzio, panowie". Temat leci do ulubionych.

Pytania jednak mam:

-jakich narzędzi używasz ? Do cięcia, szlifowania etc.
    -jaką metodą wytrawiasz płytki ?
    -jaki był przybliżony koszt i czas budowy ?

Pozdrawiam! \m/

• #11 18 Gru 2012 21:58
    tytka
    Poziom 14  

Wielkie dzięki za wyróżnienie tego mojego projektu, jakim jest przeniesienie go do działu TOP, to dla mnie zaszczyt, tym bardziej, że to pierwszy taki fakt. Teraz chyba jeszcze bardziej będę musiał się starać przy następnych moich projektach aby podtrzymać poziom :)

dj-MatyAs - Pewnie, że masz rację z tym szumem, to dla tego że to właśnie ten LM. Jak już wspomniałem od początku powstawania tego projektu liczyłem się z tym faktem, ale jak zauważyłeś przy takim wykorzystaniu to nie taki znowu problem. Ale zadziwiłeś mnie z tymi napięciami zasilającymi, nie robiłem takich prób. Ale pamiętam, że zasilałem go kiedyś napięciem 12V i faktycznie z tego co pamiętam, wtedy nieco mniej szumiał (ale tutaj z tym nie powalczę).

marti_944 - w odpowiedzi na twe pytania:
    - Niestety nie mam sensownego zaplecza warsztatowego, ale staram się aby nie rzutowało to na moje konstrukcje. Używam bardzo podstawowych narzędzi, ale staram sie robić to z głową. Szczerze, to nie staram się nawet myśleć co by było, gdybym miał dostęp do naprawdę dobrego, dobrze wyposażonego warsztatu :)
    - Płytki wytrawiam metodą termotransferu.
    - Jeśli chodzi o koszt, to specjalnie nie podejmowałem tego tematu, bo z racji, że znakomitą większość elementów (zwłaszcza tych bazowych) posiadałem w swych zasobach, to ciężko go określić, nawet w sposób przybliżony. A co do czasu poświęconego na realizację projektu, to wcale nie spiesząc się, robiąc to z doskoku w wolnych chwilach, czasami nawet przez parę dni nie robiąc nic przy tym urządzeniem, upłynęło od stworzenia schematu, do przykręcenia ostatniej śrubki zamykając obudowę bodajże dwa miesiące i kilka dni.

• #12 18 Gru 2012 23:26
    marti_944
    Poziom 28  

No cóż, pozostaje mi porzucić wszelką nadzieję, oraz usprawiedliwienia i pogratulować Ci ręki do prac manualnych i obróbki materiału :).

Jeszcze jedno mnie zastanawia: planujesz przedstawiać tu jeszcze jakieś dodatki do Twojej, hm... "wieży" ? Mam na myśli 3-segmentowy zestaw ("Regeneracja DIORY" plus DAC).
    Jeśli tak - wyczekuję z niecierpliwością!

• #13 19 Gru 2012 08:46
    -DeX-
    Poziom 10  

Piękna sprawa i inspiracja dla innych. Przyczepiłbym się tylko jednej rzeczy a mianowicie płytek PCB - mógłbyś zabezpieczyć ścieżki przed utlenianiem się miedzi.

• #14 19 Gru 2012 14:55
    marti_944
    Poziom 28  

-DeX- napisał:
    Piękna sprawa i inspiracja dla innych. Przyczepiłbym się tylko jednej rzeczy a mianowicie płytek PCB - mógłbyś zabezpieczyć ścieżki przed utlenianiem się miedzi.

Są zabezpieczone - roztworem kalafonii. Kolega-Autor gdzieś o tym wspominał ;).

• #15 19 Gru 2012 21:16
    tytka
    Poziom 14  

marti_944 napisał:
    -DeX- napisał:
    ... mógłbyś zabezpieczyć ścieżki przed utlenianiem się miedzi.

Są zabezpieczone - roztworem kalafonii. Kolega-Autor gdzieś o tym wspominał ;).

Widzę marti_944 że dość wnikliwie prześledziłeś moje wcześniejsze posty :). Tak są zabezpieczone w ten właśnie sposób. Jakoś tak się kiedyś nauczyłem i tak mi zostało.
    Powiem Ci jeszcze, że nie ma co się podłamywać, projektuj, rób swoje projekty i nade wszystko praktykuj, a też osiągniesz większą wprawę. Chyba nie myślisz, że moje początkowe projekty były od razu na takim poziomie. Niestety to przyszło z czasem, gdy zdobyłem pewne doświadczenie.
    Podpuszczasz mnie kolego z ujawnieniem planów przyszłych projektów. Na dzień dzisiejszy mogę rzec tylko tyle:
    -Projekt/-ty, które wspominasz nie będą już rozwijane, już wystarczy (nie wiem czy śledziłeś do końca, ale ostatnio zamieściłem opis sporej i już ostatecznej modyfikacji amplitunera -055).
    -Natomiast naturalnie jest już nowy pomysł, nawet poczyniłem pewne początkowe kroki w tym kierunku, choć nadal to jeszcze daleka, daleka, daleka droga i jeszcze sporo niuansów do przemyślenia. Ale założenia są takie, że będzie to większy projekt, tym razem celuję w zestaw z czterech elementów. A co z tego wyjdzie? Jeżeli uda się doprowadzić to do końca, to pewnie zaprezentuję ten projekt i będziesz mógł osądzić go sam, ale niestety na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość.

• #16 20 Gru 2012 13:14
    tytka
    Poziom 14  

Jeśli komuś się to przyda, to podaje informacje odnośnie użytej obudowy. Jej producentem jest firma ARMEL z Gliwic. Jest to obudowa typ OUC, a ta konkretna to typ OC1570 (widziałem ją w ofercie Cyfroniki - tu jako metalowa typ M, model M33).

• #17 26 Sty 2013 22:13
    MAGAS1998
    Poziom 9  

Jak kolega zbudował swój selektor?

• #18 26 Sty 2013 23:11
    maxrider
    Poziom 20  

Z wszystkimi opiniami pozytywnymi o estetyce się zgadzam.
    Natomiast strasznie mnie razi umiejscowienia gniazd RCA zaraz za trafem i to jeszcze EI!
    Można było w to miejsce dać wyjścia wzmacniacza, a wejścia w miejscu wyjść.
    To musi dodatkowo niekorzystnie wpływać na dźwięk oprócz samego LMa1036.
    Reszta bardzo ładnie wykonana i na wysokim poziomie.
    5/6 wg mnie

• #19 27 Sty 2013 18:20
    tytka
    Poziom 14  

MAGAS1998 napisał:
    Jak kolega zbudował swój selektor?

Wszystko widać na dodanym przeze mnie schemacie. Jest to właściwie namiastka selektora, bo przełącza tylko dwa źródła.

maxrider napisał:
    ...Natomiast strasznie mnie razi umiejscowienia gniazd RCA zaraz za trafem i to jeszcze EI!...

Zapewniam kolegę, że mnie także by to raziło, gdyby to był transformator z rdzeniem EI, ale ten jest (co widać) z rdzeniem zwijanym :). Ale tak poważnie, to mam świadomość, że takie umiejscowienie nie jest idealne, już pisałem, że jest to dość kompromisowa konstrukcja. Na takie rozwiązanie zdecydowałem się po przeprowadzonych próbach. Transformator zwijany, w dodatku nie aż tak dużej mocy (40VA), nie sieje aż tak bardzo, w efekcie nie ma różnicy czy gniazda są tam gdzie je zamontowałem, czy gdyby je wyciągnąć i umieścić obok płytki z LM-em.
    A co do samego LM-a, to każdy wie, że to nie ideał, ale tu jak najbardziej się sprawdza, bo to nie jest konstrukcja TOP HI-FI, tylko "umilacz" pracy przy kompie.

• #20 27 Sty 2013 19:17
    Pyzaczek
    Poziom 17  

A mnie nie podoba się kratka wentylacyjna - ma krzywe krawędzie i psuje cały efekt. O śrubach już ktoś pisał - są obskurne. Poza tym linia manipulatorów poniżej potencjometru VOLUME jest za wysoko. Poniżej niej jest wielkie puste pole sprawiające wrażenie jakby czegoś tam brakowało (może tam trzeba było umieścić napisy).

• #21 31 Sty 2013 20:14
    tytka
    Poziom 14  

Pyzaczek napisał:
    A mnie nie podoba się kratka wentylacyjna - ma krzywe krawędzie i psuje cały efekt...

Gdyby się trochę przyjrzeć Szanowny Kolego fotką, to ujrzeć można, że krawędzi perforowanej kratki nie widać, bo są wewnątrz obudowy. Te jak to określiłeś krzywe krawędzie, to gumowa uszczelka krawędziowa, nałożona na krawędzie blachy po wycięciu otworu wentylacyjnego w górnej pokrywie obudowy. Trzeba było zasłonić gołe krawędzie blachy pozostałe po cieciu, a malowanie raczej nie wchodziło tu w grę, bo pokrywa obudowy fabrycznie była malowana proszkowo i zwykłe zamalowanie krawędzi byłoby zbyt kontrastowe, więc wybrałem tą niewielką uszczelkę krawędziową.

Pyzaczek napisał:
    ... O śrubach już ktoś pisał - są obskurne....

Po tych słowach aż zaraz sprawdziłem, czy przez przypadek nie zamontowałem w tym maleństwie śrub powiedzmy M8, czy M10 :) . Chyba mamy zupełnie inne poziomy znaczenie słowa "obskurne". Rozumiem że te śruby, powiedzmy nie dodają uroku temu projektowi, ale od razu - obskurne? Jak wspomniałem kratka jest montowana od spodu w pokrywie obudowy, klejenie mogłoby nie zdać egzaminu, więc dlatego te "nieszczęsne" śruby.

Pyzaczek napisał:
    ... Poza tym linia manipulatorów poniżej potencjometru VOLUME jest za wysoko. Poniżej niej jest wielkie puste pole sprawiające wrażenie jakby czegoś tam brakowało (może tam trzeba było umieścić napisy).

Myślę, że to tylko złudzenie Kolegi spowodowane tym, że szerokość panelu przedniego jest dość mała w stosunku do jego wysokości (15/7).
    Tu też należałoby przyjrzeć się zamieszczonym zdjęciom, widać na nich, że był to poniekąd wybór konieczny. Potencjometry tych manipulatrów, są wlutowane bezpośrednio w płytę główną tego wzmacniacza, więc nie było co walczyć z ich umieszczeniem niżej. A umieszczenie napisów poniżej wspomnianych manipulatorów nie miało by sensu, ponieważ na stojący na biurku wzmacniacz i tak normalnie spogląda się nieco z góry, więc w takim przypadku gałki i przyciski przysłaniałyby napisy.

• #22 15 Paź 2013 01:49
    denhaj
    Poziom 9  

Czym wykonał Kolega otwór w laminacie pod włącznik zasilania?
    Wiertło + iglaki, czy może inna metoda?

• #24 21 Paź 2013 21:52
    krzem3
    Poziom 17  

Kolego tytka.

Konstrukcja bardzo udana, ale mam kilka uwag.
    Sugeruję oddzielić ekranem z blachy stalowej (przegroda) gniazda wejściowe od transformatora sieciowego, jest miejsce. Z doświadczenia wiem, że na panelach aluminiowych, chromniklowych kalkomania niezbyt dobrze wygląda (widoczna folia), napisy również nie powinny być pogrubione. Gniazda głośnikowe można by zastosować lepszej jakości. Po mało kosztownych poprawkach, nikt nie będzie już miał zastrzeżeń.

krzem3

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME