Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zdalne odpalanie/ogrzewanie auta

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Zdalne odpalanie/ogrzewanie auta
Autor
Wiadomość
Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#1 Post autora tematu 21 Gru 2012 21:06   

Zdalne odpalanie/ogrzewanie auta

Witam

Takie 2 tematy znalazłem na forum:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic88995.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic386276.html
Pomyślałem sobie, że niezły to wynalazek w zimę, gdzie rano przed wyjściem można by tak nagrzać samochód, odmrozić szyby. Nie chodzi mi bynajmniej o szpan, czy lans, ale praktyczne udogodnienie.

Możecie coś szerzej na temat tego typu urządzeń opowiedzieć? Czy opłaca się je montować, jakie koszty itd.?

Poruszano też w tych tematach problem, że np. ktoś może przechwycić sygnał i odjechać takim autem. Myślę, że i na to jest sposób, można przecież zrobić wyłącznik zdalnego sterowania w sobie tylko znanym miejscu i póki jest on włączony to auto ma prawo chodzić tylko na biegu jałowym, w momencie włączenia biegu odetnie się zasilanie.

Jest tez jeden problem, co jeśli auto ma immobilizer?

Ogrzewanie postojowe Webasto ze zdalnym sterowaniem nie wchodzi w grę, koszt może przewyższyć wartość autka :D
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 21 Gru 2012 21:06   

Powrót do góry

Plumpi
Poziom 22
Poziom 22

Post#2 21 Gru 2012 21:36   

Re: Zdalne odpalanie/ogrzewanie auta

Eloop napisał:
Witam

Takie 2 tematy znalazłem na forum:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic88995.html
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic386276.html
Pomyślałem sobie, że niezły to wynalazek w zimę, gdzie rano przed wyjściem można by tak nagrzać samochód, odmrozić szyby. Nie chodzi mi bynajmniej o szpan, czy lans, ale praktyczne udogodnienie.

Możecie coś szerzej na temat tego typu urządzeń opowiedzieć? Czy opłaca się je montować, jakie koszty itd.?

Poruszano też w tych tematach problem, że np. ktoś może przechwycić sygnał i odjechać takim autem. Myślę, że i na to jest sposób, można przecież zrobić wyłącznik zdalnego sterowania w sobie tylko znanym miejscu i póki jest on włączony to auto ma prawo chodzić tylko na biegu jałowym, w momencie włączenia biegu odetnie się zasilanie.

Pytasz o to, na co można naleźć odpowiedzi w wielu wątkach na tym i innych forach.

Nie zadajesz jednak najważniejszych pytań:
1. Czy jest to zgodne z prawem?
Niestety nie jest i za takie coś policja może odebrać dowód rejestracyjny, a jak auto na skutek złego funkcjonowania takiego układu rozruchowego wyrządzi szkodę to sprawa powędruje do sądu. W takim przypadku na OC z Twojej polisy nawet nie licz, bo każde TU zakwestionuje zasadność wypłacenia odszkodowania.
2. Czy jest to bezpieczne?
Niestety nie jest. Auta, które posiadają takie systemy fabrycznie, posiadają wiele czujników i zabezpieczeń, które uniemożliwiają bezmyślne lub nieuprawnione odpalenie auta, czy też samoczynne odpalenie na skutek awarii takiego systemu
Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#3 21 Gru 2012 21:38   

Zalety:
- odpalone auto.
Wady:
- zazwyczaj chiński wytwór, czyli pierdylion dodatkowych kanałów i funkcji, a pewności w działaniu brak,
- układ zapewni bezpieczeństwo w zasadzie tylko w aucie z automatyczną skrzynią biegów, chyba że dorobisz czujnik położenia neutralnego przy manualnej skrzyni biegów, sam hamulec ręczny to może być mało,
- jeśli auto posiada immobilizer fabryczny, to trzeba go zdeaktywować,
- zdalne odpalanie auta jest nielegalne - nie można pozostawić auta z pracującym silnikiem bez nadzoru.
I pewnie jeszcze coś się znajdzie... Generalnie jestem na "nie" montażom tego typu wynalazków.
Powrót do góry

Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#4 Post autora tematu 21 Gru 2012 21:39   

Kurcze, nawet nie pomyślałem, ze to może być nielegalne, skoro są zabezpieczenia itd :cry:

Ehh, nie pozostaje więc nic innego jak wychodzić wcześniej i skrobać, skrobać, skrobać ...
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 21 Gru 2012 21:39   

Powrót do góry

Plumpi
Poziom 22
Poziom 22

Post#5 21 Gru 2012 22:02   

Eloop napisał:
Kurcze, nawet nie pomyślałem, ze to może być nielegalne, skoro są zabezpieczenia itd :cry:

Ehh, nie pozostaje więc nic innego jak wychodzić wcześniej i skrobać, skrobać, skrobać ...

Posiadasz garaż lub własne podwórko, gdzie nie mają dostępu osoby niepowołane?
Jeżeli tak to najprostszym rozwiązaniem będzie wbudowanie grzałki elektrycznej w miskę olejową czy tzw. brok silnika. Tego typu grzałki można kupić na portalach aukcyjnych, a ich stosowanie jest dość bezpieczne. Nie ma też możliwości, aby na skutek awarii takiej grzałki można było wyrządzić komuś krzywdę lub szkodę w miejscach publicznych.
Zasadniczo tego typu przeróbki także wymagają atestów i certyfikatów, ale prawdopodobieństwo, że ktoś się za to doczepi, praktycznie jest równe zeru.

Nagrzany taką grzałką silnik, odpala na największych mrozach bez najmniejszego problemu, a przy tym silnik bardzo szybko robi się ciepły, zapewniając ciepłe powietrze do ogrzewania wnętrza i szyb.

Jeżeli auto stoi pod blokiem to jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie mat osłaniających szyby, które kupisz w prawie każdym markecie.
Są naprawdę skuteczne.

Można też się pokusić o zamontowanie oryginalnego webasta, posiadającego homologację oraz certyfikat montażu. Takie wabasta mogą być uruchamiane zegarem lub zdalnie przy pomocy pilota i nie stwarzają przy tym prawie żadnego zagrożenia. Niestety koszt montażu to kilka tys. zł.
Powrót do góry

Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#6 Post autora tematu 22 Gru 2012 12:15   

Jak bym posiadał własne podwórko to bym nie zadawał takich pytań. Odpalił bym sam auto wcześniej i po sprawie.

Mata na szybę owszem dobra rzecz, ale to przednią raczej tylko, a i tak skubana potrafi zamarznąć od wewnątrz czasem.

Webasto nie wchodzi w grę, koszt za duży. Może sobie farelkę na 12V pierdyknę albo dwie :D
Powrót do góry

kwantor
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Małopolska

Post#7 22 Gru 2012 12:28   

Eloop napisał:
Może sobie farelkę na 12V pierdyknę albo dwie
Z czego ją zasilisz, skoro trzymasz auto na ulicy- bo pisałeś, że nie pod domem.
Takie instalację są droższe niż webasto, ponieważ jest znaczna ingerencja w elektrykę i układ musi przewidzieć i rozróżnić kilka/ kilkanascie przenajróżniejszych wariantów które mogą się zdarzyć przy starcie.
Ja bym chciał takie urządzenie i na swoim podwórku, nikt mi nie jest w stanie tego zabronić.
Po południu gdy kończę pracę, odpalam (ręcznie)10 minut wcześniej i idę się myć i przebierać- wsiadam do ciepłego auta, mam widoczność przez wszystkie szyby i nie marznę bezsensownie na mrozie ze skrobaczką.
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 22 Gru 2012 12:28   

Powrót do góry

Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#8 Post autora tematu 22 Gru 2012 12:32   

kwantor napisał:
Eloop napisał:
Może sobie farelkę na 12V pierdyknę albo dwie
Z czego ją zasilisz, skoro trzymasz auto na ulicy- bo pisałeś, że nie pod domem.

Myślałem o takiej pod gniazdo zapalniczki, ale to bym dopiero odpalił po włączeniu silnika. Myślę, że by to szybciej nagrzało wnętrze i rozmroziło szyby niż ciepły nawiew od silnika.

Kiedyś polewałem szyby letnią wodą i to odmrażało szyby błyskawicznie, ale z kolei lodowe gluty się robiły poniżej szyb :D Co gorsza woda wlatywała pod uszczelki bocznych szyb i mi zamki zamarzały, więc porzuciłem tę metodę.
Powrót do góry

kwantor
Poziom 24
Poziom 24

Post#9 22 Gru 2012 12:38   

Eloop napisał:
Myślę, że by to szybciej nagrzało wnętrze i rozmroziło szyby niż ciepły nawiew

W życiu Warszawy! i nie z gniazda zapalniczki- śą auta które mają świece żarowe np 4 wkręcone w magistralę zasilającą nagrzewnicę i myśle, że biorą z 60A prądu, to przyspiesza odtajanie szyby po starcie.
Używane webasto jest najlepszym pomysłem i można go zaprogramować na czas, lub te lepsze odpalić telefonicznie, najlepsze są "mokre" bo grzeją wodę w układzie.
Ale to takie fantazje i wiemy, że zostanie ci skrobaczka :D
Powrót do góry

Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#10 Post autora tematu 22 Gru 2012 12:41   

kwantor napisał:

Ale to takie fantazje i wiemy, że zostanie ci skrobaczka :D

Albo rozpalić ognisko lub jakiś mały agregacik 230V i nagrzewnica/suszarka :D

Tak na serio, nie ma jakichś webastopodobnych skutecznych tańszych rozwiązań?
Powrót do góry

kwantor
Poziom 24
Poziom 24

Post#11 22 Gru 2012 12:47   

Ognisko to paliłem pod maluchem jak było poniżej 20st. mrozu.
Zapalałem w rondelku olej napędowy i grzałem misę.
Trzeba jeździć z włączoną klimatyzacją, to wygonisz wilgoć i zostanie skrobanie tylko z zewnątrz.
Najgorsze jest zamrożenie od środka, bo producenci skrobaczek nie przewidzieli tego w wyprofilowaniu, a może są skrobaczki szyby wewnętrznej przedniej?
Powrót do góry

Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#12 Post autora tematu 22 Gru 2012 12:56   

Podobno czołgi też tak odpalali zimą :D

Skrobanie od wewnątrz tak, fajne zajęcie. Nie dość, że ciężko się wychylić, skrobaczka nie pasuje to jeszcze ten cały syf zostaje na desce.

EDIT
Poszukałem trochę w necie i fakt ogrzewanie postojowe w stylu Webasto to może być wydatek rzędu 5k, więc odpada.
Wpadła mi taka myśl do głowy (może głupia ale nie krzyczcie na mnie :) ) - mały agregat odpalany czasowo lub zdalnie + jakaś farelka czy suszarka. Znalazłem nawet taki nieduży agregacik, cena też nie odstrasza zbytnio http://allegro.pl/agregat-pradotworczy-950w-230v-bass-polska-cichy-i2851838537.html
Można by taki na zimę np. wsadzić do bagażnika. Odprowadzenie spalin od biedy też by dało radę zrobić, jedyny problem to zapłon -niestety ręczny za pomocą linki!
Powrót do góry

miernik998
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Piastów

Post#13 22 Gru 2012 14:47   

Kolego, webasto używane założysz za około 2 tyś ce wszystkim, oczywiście wodne, a powietrzne też w podobnej cenie...
Po co kombinować...
Powrót do góry

Eloop
Poziom 12
Poziom 12

Post#14 Post autora tematu 23 Gru 2012 17:12   

Używane nie wiadomo w jakim to stanie to raz, no i po drugie 2k to za dużo do auta wartego mniej niż 10k :D
Powrót do góry

Ad

Ad

Post# 23 Gru 2012 17:12   

Powrót do góry

Błażej
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Oława

Post#15 23 Gru 2012 17:19   

No to tylko usiąść i płakać.
Kosz.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Kosz -> Zdalne odpalanie/ogrzewanie auta
Strona 1 z 1