Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294

dejavuu 26 Gru 2012 20:47 25683 14
  • Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294

Witam.
    Chciałbym krótko przedstawić historię budowy subwoofera aktywnego na głośniku
    Tonsila GDN 25/80/1.

Założeniem budowy subwoofer było uzupełnienia dolnego pasma w dość małym pomieszczeniu 12m. Z racji braku miejsc w pokoju postanowiłem zaprojektować obudowę, która zmieści mi się pod stolik, przy czym nie będzie zbytnio rzucać się w oczy.

Skrzynka:
    Obudowa 56l zestrojona 2 bass reflexami 7cm średnica w okolice 37Hz.
    (litraż jak wcześniej wspomniałem był dość mocno zależny od ilości miejsca w którym miał się znaleźć).

Relacja przebiegu budowy:
    Całość o prócz frontu wykonana z płyty wiórowej 18mm. Ściana frontowa wykonana jest poprzez połączenie 2 płyt 18mm i 12mm, przez co otrzymałem stosowny rant, aby schować głośnik. Głośniczek zasilany jest mostkiem zbudowanym na dwóch TDA 7294 który połączony jest z filtrem dolnoprzepustowym kit a-140. Całość zasila trafo 200W 2x27V. Dla bezpieczeństwa przed przegrzaniem układu zamontowałem wentylator na radiatorze, do którego przykręcony jest termik. Jeśli osiągnie temp. 50 stopni, załącza się. Całość została wytłumiona gąbką 1 cm. Na wykończenie obudowy powędrowała okleina, która jest coraz bardziej popularna w branży samochodowej, tzn. carbon. Zgodnie z zmierzeniem wydaje mi się, iż dosyć estetycznie to wygląda i nie rzuca się w oczy.

Czekam na Waszą ocenę. :)
    Ps. Zdjęcie ze środka jest już nieaktualne. Kable zostały ładnie wytrasowane. Postaram się przy okazji zrobić i wrzucić aktualne.

Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294 Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294 Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294 Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294 Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294

Fajne!
  • #2 27 Gru 2012 10:56
    smerdendes
    Poziom 9  

No faktycznie,nie rzuca się w oczy:) Jeśli już tak bardzo lubisz ten stolik to ładniej by to wyglądało gdyby głośnik był zamontowany od spodu i przy okazji nie był by narażony na uszkodzenia.Jak radiator wyprowadzisz na zewnątrz to nie będzie już potrzebny wentylator i ten termik który raczej nadaje się do sprzętu AGD niż do audio.
    Pozdrawiam.

• #3 27 Gru 2012 11:04
    goraj krzysztof
    Poziom 26  

Jak to gra?W takim małym pomieszczeniu ciężko o niski bas,choć nie mówię że się nie uda.Jednak najładniej bas zapewne słychać w pomieszczeniu obok :D Jakie kolumny nim podpierasz?

• #4 27 Gru 2012 14:10
    madelektronik
    Poziom 12  

Witam mam pytanie odnośnie wykończenia powierzchni. Czy jest to jakaś okleina winylowa o strukturze karbonu? Gdzie można takową dostać? Co do elektroniki to wszystko poprawnie, mostek na 8 Ohm obciążeniu pewnie oddałby te 80W. Płytki pcb z tego co się orientuje to altron, więc układ sprawdzony. Jedynie co mi się nie podoba do płyta z gniazdami, no i oczywiście radiator można byłoby wyrzucić na zewnątrz dla lepszego chłodzenia. A co tego termostatu bimetalicznego to z tego co pamiętam to ma taką tolerancje i tak wolno reaguje na przyrost temperatury, że faktycznie może jedynie stanowić ostatnią deskę ratunku przed pożarem. Próbowałem kiedyś sterować właśnie wentylatorem takim termostatem i skończyło się w końcu na układzie z ntc. Ale ogólnie fajnie wyszedł ten subwoofer.

• #5 27 Gru 2012 16:19
    1861421
    Usunięty  
  • #6 27 Gru 2012 22:00
    glina29
    Poziom 10  

mam pytanie ile cie to wszystko wyniosło? I możesz podać link do tych płytek?

• #7 27 Gru 2012 23:39
    madelektronik
    Poziom 12  

wpisz w wyszukiwarkę "altron pcb" i znajdziesz link do sklepów, a jak dobrze poszukasz to zapewne pliki do termotransferu i schemat. Końcówka mocy z tego co widzę to AL-12

• #9 28 Gru 2012 12:05
    dejavuu
    Poziom 10  

Wzmacniacz z radiatorem trafił do środka aby nic z tyłu nie wystawało, tak mi było wygodniej.
    Mówicie iż termik się nie nadaje, ja uważam inaczej. Jest on przystosowany do załączenia po osiągnięciu temp 50C. Robiłem kilkakrotnie próby i faktycznie przy osiągnięciu tej temp pracował. Radiator został umiejscowiony centralnie przy końcu bass reflex przy czym cyrkulacja powietrza wystarczająco go chłodzi, podczas nawet głośniejszego słuchania muzyki wentylator się nie załącza. Dodałem z tyłu diodę na panel abym miał do tego wgląd. Tylny panel planuje wykonać od nowa - muszę zakupić odpowiedni kawał blachy (nic innego nie posiadałem na stanie)

Osłonę na głośnik już zamówiłem :)

Obudowa jest obklejona okleiną "carbonową" która bez problemu jest do otrzymania między innymi na portalach aukcyjnych. Od siebie mogę dodać że jest bardzo plastyczna po podgrzaniu. Jak już by ktoś się zdecydował to polecam "ORACLE" - folia ta w przeciwieństwie do tańszych zamienników o wiele łatwiej się zakłada. Warstwa klejąca nie jest jednolicie położona na jej płaszczyźnie, a w takiej można powiedzieć siatce, przez co nie powstają pęcherzyki powietrza.

Kosztorys całości:
    buda - płyta kupiona w castoramie - 25 zł
    okleina, allegro - 70 zł
    głośnik, sklep tonsila - 139zł
    wzmacniacz kit a-126 - 80zł
    filtr aktywny kit a-140 - 40zł
    trafo miałem swoje

podsumowują całość mnie w wyniosła około 360-370zł

A wszystko napędza amplitunerek DENON AVR-1507
    Póki co kolumienki frontowe są od wieży sony 3 drożne, głośnik centralny oraz tylne są pozostałością od zestawu genius 5005 póki co.
    Możecie krzywo patrzeć na te kolumienki , ale naprawdę dosyć porządnie już w stereo grają przy czym dają całkiem dobry bass i przyjemny dla ucha sopran.
    Jak na taki malutki pokój gra to naprawdę całkiem przyzwoicie.

Poniżej zamieszczam jeszcze zdjęcie mojego centrum dowodzenia :) To tak dla zobrazowania.
    Subwoofer aktywny na Tonsil GDN 25/80/1 2xTDA 7294

• #10 28 Gru 2012 17:24
    789015
    Usunięty  
  • #11 28 Gru 2012 17:41
    dejavuu
    Poziom 10  

Jak narazie nie zauważyłem aby okleina miała jakieś skłonności do odklejania. Starannie oczyściłem płyte z kurzu aby tego uniknąć. Sub jest strojony na około 37Hz.

Ps. Z racji iż lubię majsterkować chcę zrobić w własnym zakresie kolumienki frontowe. Jakie przetworniki byście polecili budżet to około 250zł na same głośniczki - 2 kolumienki. Jak widać miejsca nie mam na podłogówki więc tylko to co się zmieści na ścianie. Co polecacie ?

• #12 30 Gru 2012 11:33
    789015
    Usunięty  
  • #14 30 Gru 2012 15:55
    dejavuu
    Poziom 10  

Posiada filtr subsoniczny 12dB/okt ustawiony na 27Hz
    Filtr dolnoprzepustowy 12dB/okt z regulacją częstotliwości odcięcia w zakresie 40-150Hz
    Płynne przesunięcie fazowego 0-180 stopni

Jest to kit A-140

• #15 31 Gru 2012 12:17
    789015
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME