Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt kolumn domowych stereo na STX 22-200-8SC

G.G 27 Gru 2012 22:31 2031 7
  • #1 27 Gru 2012 22:31
    G.G
    Poziom 11  

Witam
    Chciałbym zbudować sobie kolumny stereo na głośniku STX 22-200-8SC(akurat takie posiadam). Poszukałem trochę na necie lecz nic ciekawego nie znalazłem.
    Odpaliłem WinISD i wyliczyło mi obudowę, objętość=43,4l. średnica otworu bass reflex=10,20cm długość 22,55cm strojenie=42,98. Zależy mi na tym aby konstrukcja była 2way.Nie wiem jaki ma być głośnik wysokotonowy oraz zwrotnica. Chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem.Jest to moja pierwsza konstrukcja także proszę o wyrozumiałość.
    Z góry dziękuję z pomoc i pozdrawiam.

• #2 27 Gru 2012 23:50
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Nie wiem jaki ma być głośnik wysokotonowy oraz zwrotnica. Chciałbym to zrobić jak najmniejszym kosztem.Jest to moja pierwsza konstrukcja także proszę o wyrozumiałość.

Temat wielokrotnie poruszany na forum. W skrócie powiem, że ze względu na prawa fizyki nie ma sensu robić 2 way na głośniku większym niż 18cm. Oczywiście są wyjątki, ale nie dotyczą tak tanich głośników, do tego trzeba wiedzieć co się robi.

• #3 28 Gru 2012 01:11
    G.G
    Poziom 11  

Tak jak wspomniałem wcześniej jest to moja pierwsza konstrukcja, na necie szukałem jakiś ukończonych projektów(konstrukcji) z opisem ale nic interesującego nie znalazłem, daltego proszę o pomoc doświadczonych ludzi w dobraniu reszty i złożeniu w całość. Jeżeli mógłbym liczyć na pomoc z pana strony bym był bardzo wdzięczny.

• #4 28 Gru 2012 18:39
    Arkadyo
    Poziom 29  

Nie znalazłeś nic bo ten głośnik nie zagra w 2 way bo prawie nie ma głośników wysokotonowych zdolnych zagrać tak nisko jak trzeba w parze z tym gdn.
    Na tym gdn można zrobić tylko 3 way ale takiej konstrukcji też nie znajdziesz na sieci bo nikt nie zaprojektował do tego porządnej zwrotnicy.
    Nikt jej nie zaprojektował dlatego, że taka porządna zwrotnica byłaby droższa od wszystkich zastosowanych głośników oraz większości stolarki z wykończeniem.
    Jednym słowem nikt przy zdrowych zmysłach nie wkłada zwrotnic za około 700 pln do zestawu z gdn wartym 60 pln.
    Paniał?
    Droga jaką pokonuje większość niedoświadczonych userów to zakup kompletu przetworników z takimi gdn do 3 way, potem zakup jakiegoś uniwersalnego badziewia od janbo zwanego 3 drożna zwrotnica i montaż w policzonej w winisd obudowie.
    Po pierwszych ach!!! i och!!! jak gdny stxa wymasują wątrobę naprawdę ciężkim basem przychodzi porównanie z jakąś firmową konstrukcją - choćby starym tonsilem i wtedy okazuje się nasz projekt oprócz potężnego basu wielką klapą. Wielki bas też szybko się nudzi bo oprócz wielkości nie ma w nim nic więcej.
    Chociaż patrząc na świat car audio niektórym taki łomot nigdy się nie nudzi.

• #5 08 Sty 2013 12:51
    gacekm
    Poziom 18  

Jak się uprzeć, to GDNa można połączyć z szerokopasmowym, a tanich i dobrych szerokopasmówek na rynku sporo. Tu pasowałby np. ten:
    http://monacor.pl/product/show/8123/SPX-32M
    W szereg z niskotonowym dobra, rdzeniowa cewka 3mH, a szerokopasmowy w przeciwfazie z szeregowym kondensatorem bipolarnym 15-33uF, powinien też mieć własną, małą komorę.
    Jeszcze prościej i taniej, skoro padła juz propozycja użycia głośnika 20cm, to ośmielę się zaproponować projek jednodrożny na Monacor SP-200x.

• #6 08 Sty 2013 21:47
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:

Jak się uprzeć, to GDNa można połączyć z szerokopasmowym, a tanich i dobrych szerokopasmówek na rynku sporo. Tu pasowałby np. ten:
    http://monacor.pl/product/show/8123/SPX-32M

Bawiłem się w takei oversized 2 way z wooferem i małą szerokopasmówką (oba głośniki droższe niż te tutaj) i nic dobrego z tego nie wyszło. Zestaw kulał na wysokich tonach, a przewag nad klasycznym 2 way za specjalnych nie było
    Cytat:

W szereg z niskotonowym dobra, rdzeniowa cewka 3mH, a szerokopasmowy w przeciwfazie z szeregowym kondensatorem bipolarnym 15-33uF, powinien też mieć własną, małą komorę.

Te wartości zwrotnicy to jak rozumiem ze szklanej kuli? Skąd pewność, że w przeciwfazie?

Projekt z spx 200 ok, ale to dla miłośników szerokopasmówek akcpetującyh słaby bas i wysokie tony.
    Tu http://www.audiostereo.pl/dwudrozne-oversized_99044.html panowie przez 8 stron kombinują jak zrobić dobrze i tanio i jakoś nikt nie wymyślił nic sensowniejszego niż http://www.audioheuristics.org/projects_galle...S225_RS28A_updates/dayton_reference_rs225.htm
    (woofer ma potencjał, w podlinkowanym temacie zamieściłem własne pomiary jego harmonicznych i charakterystyk kątowych)

Tu też jest ciekawy projekt http://www.humblehomemadehifi.com/download/Humble%20Homemade%20Hifi_Classic_copy.pdf

• #7 09 Sty 2013 15:36
    gacekm
    Poziom 18  

Wartości pochodzą bardziej z doświadczenia, niż z szklanej kuli. Celowo podałem 6dB/okt i rozpiętość wartości kondensatorów, niedrogich kondensatorów. A czy będzię z tego coś dobrego - my ślę, że nie, ale przyzwoitego jak najbardziej, w tej cenie nic lepszego nie wymyślisz, bo przecież, przypominam, autor ma już głośniki niskotonowe, przypominam też zwrot "jak się uprzeć" Czemu w przeciwfazie, tego uzasadniał nie będę..
    Zapytam się jeszcze czemu niby w przypadku SP-200x ma być mało basu i dużo wysokich, od czego jest zwrotnica?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme