Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.
Autor
Wiadomość
KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Pabianice

Post#1 Post autora tematu 29 Gru 2012 21:08   

Pragnę wam przedstawić prostownik, który powstał dzięki pomocy kolegi MM47 z tej strony oraz dzięki jego materiałom (schematy, e-maile, zdjęcia, itp). Zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja elektroniczna, jaką wykonałem w swoim życiu. Jestem aktualnie w ostatniej klasie technikum elektronicznego, prostownik powstawał w styczniu tego roku. Od czegoś trzeba było zacząć. Postanowiłem, że będzie to ładowarka do akumulatorów, sprzęt przydatny i niezbyt trudny w budowie. Głównym zamierzeniem był prąd ładowania akumulatorów. Posiadając aktualnie samochód z silnikiem benzynowym wystarczyłoby 5A, jednak jak już coś robić to na przyszłość i na lata. Prostownik daje 11A prawdziwego prądu, a nie "wymarzonego" jak w tych sprzętach z marketu. Ale po kolei.

Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

Podstawę prostownika stanowi sklejka o wymiarach 230x270x10mm. Mogłaby być mniejsza, ale bałem się, że nie upchnę wszystkiego, a jak się potem okazało - miejsca jest aż za dużo.
Przednią i tylną ścianę wykonałem z plexi o wymiarach 230x125x4mm. Jest to materiał, który bardzo łatwo się obrabia i ładnie wygląda.

Wszystkie potrzebne elementy znajdziecie w temacie u ww. Pana, dlatego nie będę wstawiał tutaj schematów, itp. rzeczy. Pochwalę się tylko tym, co ja sam zrobiłem.

Diody prostownicze dużej mocy oraz tyrystory zamocowałem na dwóch radiatorach o wymiarach 5x7x2. Sprawują się one bardzo dobrze. Przy prądzie 10A i włączonym wentylatorze 80x80mm temperatura jest w porządku.

Transformator toroidalny zamówiony w internecie ma moc 200VA, napięcie 17V pod obciążeniem, prąd 11,1A i wagę 2kg. Grzeje się znacznie, ale jest umieszczony na przelocie zimnego powietrza do radiatorów, więc żadna krzywda mu się nie stanie.

Metalowa obudowa została wykonana z blachy ocynkowanej grubości 0,5mm.

Prostownik posiada przewód zasilający o długości 2m (0,75mm^) oraz przewody wyjściowe o długości 1,5m (2,5mm^)

Całość waży ok. 3,5 kg. Metalowa obudowa została uziemiona.
Koszt całości, ponieważ nie posiadałem żadnych elementów elektronicznych był dość duży, bo ok. 300zł, ale frajda i uciecha niesamowita.

Posiada zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, zabezpieczenie przeciwzwarciowe, zabezpieczenie przed przeładowaniem akumulatora, zabezpieczenie termiczne transformatora na 85 stopni Celsjusza.

Jeszcze kilka zdjęć z montażu:

Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko. Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

Nie będę udostępniał schematu, ponieważ jest on już na elektrodzie, więc po co dwa razy to samo?
Wole taką obudowę niż te kruche plastiki.

Link do schematu (nie jest mój)

Proszę o zamieszczeniu linku do schematu!
Jest zbyt mało informacji, żeby go odnaleźć.
androot

Powrót do góry

bogi
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Kraków

Post#2 29 Gru 2012 22:57   

Re: Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.

Obawiam się,że plexy z radiatorami szbko przestanie być takie ładne.
Po za tym to nie najlepszy materiał do takiej eksploatacji.

Pochwalam porządek z przewodami.
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#3 Post autora tematu 29 Gru 2012 23:21   

Ładowałem już tym ustrojstwem 3 akumulatory po 10 godzin i plexy ma się w świetnej formie. Lubie porządek i czystość :D
Powrót do góry

Sheut
Poziom 5
Poziom 5

Miasto: Wrocław

Post#4 29 Gru 2012 23:52   

Plexi nie lubi temperatury(i garażu :) )- po kilku ładowaniach zrobi się żółto-zakurzona.
Zamiast 300zł mogłeś wydać 301zł i zrobić naprawdę ładną płytkę termotransferem.
Jaka będzie temperatura wewnątrz po dwugodzinnym ładowaniu prądem 11A w temperaturze otoczenia hmmm... 30*C?
W jakim celu stosujesz po dwa przewody na zacisk [krokodylka]?
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#5 Post autora tematu 30 Gru 2012 00:05   

Druga para przewodów o przekroju 0,5mm^ doprowadza do układu kontroli napięcia napięcie i do woltomierza napięcie z akumulatora . Dziwnie to brzmi:D Jak dotknie się obudowy po ok. 4 godzinach to jest przyjemnie ciepła jak kołderka rano :D Zadowolony jestem z tego projektu.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2012 00:05   

Powrót do góry

noel200
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Białystok

Post#6 30 Gru 2012 00:08   

Plexi zanim zżółknie to trochę czasu minie, ale przez ładną przezroczystą plexi będziesz miał za rok widok na wielką kupę kurzu.
Załóż szybko na wentylator i otwory wentylacyjne filtry.
Ja kiedyś założyłem do kompa, bo znalazłem jakiś nikomu niepotrzebny i po 3 miesiącach pojawił się na nim ładny szary okrągły kożuch z kurzu. A nikt by nie powiedział, że kurzy się w domu tak bardzo. Poza tym kurz utrudnia chłodzenie, więc wskazane po wtóre.
A rączkę jakąś tam przykręciłeś co by się łatwiej nosiło?
Poza tym na prawdę ładne i pożyteczne, pozdrawiam
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#7 Post autora tematu 30 Gru 2012 00:12   

Jak wynajdę gdzieś filtr to założę. Rączki nie potrzeba. Prostownik ma od spodu cztery 1,5 cm nóżki więc palce idealnie tam wchodzą.
Powrót do góry

zelkolektor
Poziom 10
Poziom 10

Miasto: nysa

Post#8 30 Gru 2012 00:52   

Witam co trzeba wpisać aby dojśc do schematu
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2012 00:52   

Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#9 Post autora tematu 30 Gru 2012 01:00   

Wpisz w google: prostownik auto tyrystorowy i pierwsza pozycja od gory. Temat ma cztery strony z tego co pamietam.
Powrót do góry

neoswat
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Warszawa

Post#10 30 Gru 2012 11:24   

Kiedyś sam dojdziesz do wniosku, że robienie płyt czołowych z pleksi jest do d*** :D Ja w moim prostowniku zastosowałem diody prostownicze i tyrystory w obudowach metalowych z gwintem. Dzięki temu jestem pewny, że sprzęt jest dobrze wykonany "na lata".
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#11 Post autora tematu 30 Gru 2012 11:51   

Dobra tylko, że ja nie potrzebuje prądów rozruchowych a jedynie lekkie ładowanie. Kiedyś pewnie dojdę do takiego wniosku. Chłodzenie jest wystarczające.
Powrót do góry

panterka
Poziom 18
Poziom 18

Post#12 30 Gru 2012 12:14   

Warto by zmienić amperomierz na dokładniejszy i o mniejszym zakresie, bo praktycznie nie wiemy jaki płynie prąd, a to chyba najważniejsze.
Powrót do góry

elektryku5
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Górny Śląsk

Post#13 30 Gru 2012 13:27   

Największy podziw należy się chyba za PCB, bo w erze komputerów takie PCB to niezłe wyzwanie.
No i zapewne taniej dałoby się to zrobić na starym zasilaczu do komputera, lecz wtedy awaryjność mogłaby nieco wzrosnąć. (Wiadomo że kondensatory z zasilacza impulsowego mają ograniczoną żywotność.)

PS Przy tego typu konstrukcjach warto pomyśleć o niepalnych materiałach, bo niestety pleksa i sklejka do nich nie należą, a bezpieczeństwo jest dość ważne.
Na postawę dobry byłby tekstolit.
Powrót do góry

kambal
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Ostrołęka

Post#14 30 Gru 2012 13:42   

Witam,
jako, że kiedyś też byłem w ostatniej klasie tech. elektronicznego nie podoba mi się te pcb. Kolega powinien choć trochę znać obsługę programów typu eagle, w szkole powinna być możliwość wykonania termotransferu, prowadzący zajęcia na pracowni elektronicznej powinnien w tym pomóc i pokazać jak to prawidłowo zrobić:)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2012 13:42   

Powrót do góry

elektryku5
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Górny Śląsk

Post#15 30 Gru 2012 14:25   

Termotransfer w sumie trudny nie jest. Jak się znajdzie kogoś z laserówką, to można bez problemu sobie poradzić, a papier kredowy czy żelazko do "trudnozdobywalnych" towarów nie należą, z papierem kredowym mogą być drobne problemy, ale warto popytać jakiegoś grafika lub kogoś z biura, czasem mogą mieć.

Do postu wyżej, no nie jest źle, wręcz należy się podziw, kiedyś też robiłem lakierem i zazwyczaj było strasznie słabo, i mało kiedy działało. (Większość czasu to szukanie błędów, kiedy z malowanek przeszedłem na Eagle, to podczas robienia płytki z schematu błędy nie są takie częste.)
Powrót do góry

HSWG
Poziom 16
Poziom 16

Post#16 30 Gru 2012 14:54   

Funkcjonalnie całkiem przyzwoity sprzęt. Też podziwiam zapał i wkład pracy w ręczne malowanie płytki, no ale takie są początki. Koszt faktycznie wyszedł dosyć spory. Idealny byłby tutaj transformator z UPSa komputerowego - napięcie na wtórnym jest bardzo zbliżone, można go zdobyć za grosze i znacznie obniżyłby wydatki na całość.

elektryku5 napisał:
Termotransfer w sumie trudny nie jest. Jak się znajdzie kogoś z laserówką, to można bez problemu sobie poradzić, a papier kredowy czy żelazko do "trudnozdobywalnych" towarów nie należą, z papierem kredowym mogą być drobne problemy, ale warto popytać jakiegoś grafika lub kogoś z biura, czasem mogą mieć.

Papier kredowy bez większego problemu jest do kupienia w sklepach papierniczych w cenie 5-15 groszy za arkusz. Ja teraz wyrywam z kolorowych gazet i drukuję na laserówce - jakość taka sama a papier za darmo.
Powrót do góry

k124l
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: nisko woj podkarpackie

Post#17 30 Gru 2012 15:33   

Witam .
Żeby już nikt nie pytał się o schemat to schemat jest tu pod tym linkiem .
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1803873.html
Powrót do góry

superhiro2
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Włoszczowa

Post#18 30 Gru 2012 17:06   

KKonradev2 napisał:
... Zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja elektroniczna jaką wykonałem w swoim życiu. Jestem aktualnie w ostatniej klasie technikum elektronicznego...

Co? 4 klasa technikum i nawet migacza na ne555 nie zrobiłeś? Jak byłem w 4 klasie podstawówki to sie kabelkami i zasilaczem antenowym, a jak byłem w 1 gimnazjum to zrobiłem migacz (kupiłem sobie lutownice). Teraz jestem w 3 gim i wybieram się do ZSE Kielce, a zrobiłem już kilka konstrukcji tylko nie wstawiałem na elektrode (termometr Attiny2313, stylophone itd).

A prostownik bardzo fajny zmotywował mnie do zrobienia czegoś podobnego tylko z prądami do 10A-20A (ciągniki rolnicze). Mam pytanie do czego służą te dwa potencjometry montażowe (jeden to regulacja napięcia a drugi).
Powrót do góry

Dreamer93
Poziom 14
Poziom 14

Post#19 30 Gru 2012 17:21   

superhiro2 napisał:
KKonradev2 napisał:
... Zaznaczam, że jest to moja pierwsza konstrukcja elektroniczna jaką wykonałem w swoim życiu. Jestem aktualnie w ostatniej klasie technikum elektronicznego...

Co? 4 klasa technikum i nawet migacza na ne555 nie zrobiłeś? Jak byłem w 4 klasie podstawówki to sie kabelkami i zasilaczem antenowym, a jak byłem w 1 gimnazjum to zrobiłem migacz (kupiłem sobie lutownice). Teraz jestem w 3 gim i wybieram się do ZSE Kielce, a zrobiłem już kilka konstrukcji tylko nie wstawiałem na elektrode (termometr Attiny2313, stylophone itd).

Ale Ty jesteś fajny. Dasz się potrzymać za palca?

Obudowa bardzo fajna. Zobaczymy co będzie z plexą.
Porządek w środku, ładnie i schludnie.
Koszt tylko trochę duży ale tak to jest jak wszystko trzeba kupić. Oby C służyła jak najdłużej i nie zbrzydła obudowa od ciepła i użytkowania.
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#20 Post autora tematu 30 Gru 2012 17:47   

superhiro2 ciesze, że jesteś tak idealnym człowiekiem. Może teraz pracujesz w NASA? :D Jednak zawsze trzeba od czegoś zacząć.

Odnośnie tych dwóch potencjometrów jeden jest od kąta załączania tyrystorów a drugi służy do ustawienia napięcia, które blokuje układ CD4538 i prostownik nie puszcza dalej napięcia, takie zabezpieczenie.

Płytkę rysowałem od ręcznie i bardzo dobrze wyszła więc czego tu się czepiać:) Teraz przejdę na termotransfer i będzie ok.

Przygotowuje też zasilacz warsztatowy, podstawę stanowią dwie warstwy sklejki 0,7cm, testowałem, bardzo ciężko jest zapalić sklejkę, więc myślę, że będzie ok. Poza tym jest to materiał lekki i łatwo można wkręcać różne wkręty itp.
Powrót do góry

superhiro2
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Włoszczowa

Post#21 30 Gru 2012 18:27   

Przepraszam, że to tak zabrzmiało. Szkoda że wcześniej nic nie robiłeś (mogł być to też brak funduszy sam coś o tym wiem).

Konstrukcja jak najbardziej. Dobrze, że nie na jakimś µC co ma x Flash i x RAM'u. Po co wstawiać µC do wykonywania pracy niewiele trudniejszej od świecenia żarówki (pomijając "wodotryski").
Najważniejsze, że działa, a po konstrukcji widać że będzie działać jeszcze długo zanim obudowy "szlak" nie trafi.

Edit. Co do termotransferu. Jak umiesz zrobić coś lepiej ręcznie to wykonuj. Ja nie miał bym do tego nerwów.
Powrót do góry

gryzzly
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Łódź

Post#22 30 Gru 2012 18:57   

Czemu ganicie Pleksę ?

Miałem właśnie w naprawie taki sobie prostownik, miał z 10 lat, cała obudowa z Pleksi + otworki.
Ale to nie było żółte ani mocno zakurzone, bardzo fajnie wyglądało, awarię było widać już przez obudowę ;-)

Po tym prostowniku, można zmienić zdanie.
Fajna estetyczna obudowa, i widać co się dzieje w środku.
Sam chyba następną obudowę zrobię właśnie z Pleksi :)
Powrót do góry

stayout
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zamość

Post#23 30 Gru 2012 19:33   

Prawdziwy "hand made". Jeśli którymś z tych wielkich załączników na płycie czołowej załączasz napięcie sieciowe to w trosce o własne życie zaopatrz go w gumowy kapturek.
BTW. Projektowałem do tego prostownika płytkę w EAGLE;
Link(załącznik na dole strony)
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#24 Post autora tematu 30 Gru 2012 19:55   

Ale czemu? Wyłączniki posiadają CE.
Powrót do góry

gryzzly
Poziom 18
Poziom 18

Post#25 30 Gru 2012 20:51   

Jeśli jest na 220V/230V - nie trzeba nic kombinować.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Gru 2012 20:51   

Powrót do góry

stayout
Poziom 12
Poziom 12

Post#26 30 Gru 2012 21:32   

KKonradev2 napisał:
Ale czemu? Wyłączniki posiadają CE.

Wyłączniki te są bardzo awaryjne i nie trzeba wiele by na metalowym króćcu kołyski znalazło się napięcie sieciowe. Zwłaszcza, że urządzenie takie jak prostownik użytkowane jest czasami w skrajnych warunkach. W takiej sytuacji te dwie literki nie uratują Ci życia. Życzę Ci by działały bezawaryjnie jak najdłużej ale sam mam z nimi "pieszczotliwe" doświadczenia. Taki kapturek kosztuje grosze.
Powrót do góry

KKonradev2
Poziom 15
Poziom 15

Post#27 Post autora tematu 30 Gru 2012 22:28   

Tak są na 230V i 6A. Widziałem kapturki w postaci takiej rurki, która zakrywa tylko brzegi tego bolca do przełączania ale takiego, żeby też koniec to nie. Jeśli takie są w sklepie lispol.pl to zamówie je z przyjemnością.
Powrót do góry

gryzzly
Poziom 18
Poziom 18

Post#28 30 Gru 2012 23:37   

Wydaje mi się że jeśli już to prościej będzie kawałek rurki termokurczliwej wykorzystać (dowolna długość) ;)
Powrót do góry

stayout
Poziom 12
Poziom 12

Post#29 31 Gru 2012 10:19   

KKonradev2 napisał:
Widziałem kapturki w postaci takiej rurki, która zakrywa tylko brzegi tego bolca do przełączania ale takiego, żeby też koniec to nie.

Chodzi o coś takiego;
Powrót do góry

k124l
Poziom 17
Poziom 17

Miasto: nisko woj podkarpackie

Post#30 31 Gru 2012 12:07   

superhiro2 napisał:
Mam pytanie. Jak nazywa się taki czujnik temperatury? Pod jakimi nazwami znajdę go w sklepach?

Witam .
Jest to bezpiecznik termiczny .
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Prostownik 12V do akumulatorów samochodowych i nie tylko.
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 3 Idź do strony 123  Następny