Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własnoręcznie wykonana kopia przesteru gitarowego Dr. Boogie

painlust 31 Gru 2012 11:40 23688 5
  • Własnoręcznie wykonana kopia przesteru gitarowego Dr. Boogie

Następny przester do grania muzyki mocnej i agresywnej. Tym razem to Dr. Boogie, czyli tranzystorowa wersja preampu Mesy DR zbudowana na tranzystorach polowych J201 - podobno najlepszych tranzystorach symulujących brzmienie lamp ECC83, choć jak się można domyślać - nieidealnie symulujących, ale i tak lepsze to brzmieniowo niż typowe distortiony do metalu oparte o obcinacze diodowe. Typowe przesterowanie stopni wprowadza sporą ilość harmonicznych, a tu mamy aż 4 stopnie do przesterowania. Na wspomnianych J201 ludzie budują przestery symulujące różne preampy od JCM800 począwszy, a na Diezlu VH4 skończywszy. Ale wróćmy do pana Doktora B. - budując go, trzeba pamiętać, że przester ten nie współpracuje idealnie z każdym wzmacniaczem. Kolega już sprawdził, ze z preampami czystymi Fendera gra dobrze (na czym mi bardzo zależy), za to z kanałem czystym JCM900 sobie nie radzi.

Budując go warto zdobyć opinię, czy dobrze współpracuje ze wzmacniaczem, jaki posiadamy. Ja robiłem go w ciemno. Albo da radę, albo nie. Ponieważ większość części posiadałem (kupiłem tylko część potencjometrów, wspomniane tranzystory J201 i kilka kondensatorów), wyszedł mnie on bardzo tanio. Opakowany jest w taką samą obudowę jak wcześniej prezentowany tu przeze mnie klon Kranka DM. LEDem zarządza taki sam dodatkowy układ na BF245 jak we wspomnianym Kranku. Projekt płytki pochodzi z internetu. Bias ustawiony pomiędzy 4,5V a 5V. Na jakieś dodatkowe pytania spróbuję odpowiedzieć.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1338607.html
    Proszę o uzupełnienie treści tematu.
    (dj-MatyAS)

Fajne!
  • #2 31 Gru 2012 15:36
    398216
    Usunięty  
  • #3 31 Gru 2012 18:28
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Ad1. Było by ładniej. Lepiej podejrzewam z tego powodu by nie grał.
    AD2. Może niebawem.
    AD3. Tytuł zmieniłem. Mogę podrzucić projekt na którym się wzorowałem.

• #4 31 Gru 2012 18:28
    prondzyk
    Poziom 9  

Spojrzałem się na zdjęcie na stronie głównej i pierwsza myśl to: wygląda tak jakby to Painlust robił :) po spojrzeniu się na nick nie myliłem się:) Ale do rzeczy.
    Chodzi mi o rzekomą symulację brzemienia ECC83 przez tranzystory J201. Wykonywałeś jakieś pomiary (lub czy ktoś wykonywał) jak to ma się w odniesieniu do tejże lampy, tak z ciekawości czy ma to jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości?
    Pozdrawiam

• #5 31 Gru 2012 19:51
    painlust

A jakie pomiary można tu zrobić? Nikt pewnie nie robił. Ja tez nie będę robił. Podejrzewam, że ktoś ekseprymentował i na drodze doboru tranzystorów wyszło mu, że brzmi to dobrze. Ludzie są zadowoleni. Wystarczy obejrzeć youtube aby zobaczyć ile osób zrobiło nie tylko wspomnianego DR Boogie ale tez inne preampy. Sam nie wierzę, ze brzmi to jak DR, ale coś musi w tym być, ze brzmi podobnie.

• #6 04 Sty 2013 11:42
    painlust

Nagrałem film z tym przesterem:

Link

Mam nadzieję, że choć trochę przybliży jego brzmienie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME