X

Co to jest moc wyjściowa diody LED ?

02 Jan 2013 13:28 PEPepku
  • #1 02 Jan 2013 13:28
    Pepku
    Level 7  
    Helpful post? (0)
    Witam,

Co to dokładnie jest moc wyjściowa diody LED? To na pewno nie jest Uf*If. Nie wiem jak to interpretować w ogóle. Czy to jest moc zamieniana na światło? Są na to jakieś wzory.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    #2 02 Jan 2013 14:59
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    Helpful post? (0)
    Jest t o energia strumienia świetlnego - można to policzyć znając natężenie światła w określonej odległości od jego źródła.
    Niestety wzoru nie pamiętam, ale jest to związane z luxami i powierzchnią.
  • Helpful post
    #3 02 Jan 2013 15:25
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Helpful post? (0)
    Pepku wrote:
    Co to dokładnie jest moc wyjściowa diody LED? To na pewno nie jest Uf*If. Nie wiem jak to interpretować w ogóle. Czy to jest moc zamieniana na światło? Są na to jakieś wzory.

Zaglądnij do datasheet dowolnej diody i zerknij na wykresy światła+ http://www.swiatlo.tak.pl/1/index.php/natezenie-oswietlenia-podstawowe-wzory/
  • #4 02 Jan 2013 18:42
    Pepku
    Level 7  
    Topic author Helpful post? (0)
    Aha. No to wiem wszystko... Po prostu głupia nazwa na zasadzie energia=moc. Po co to komplikować? Jak energia strumienia świetlnego, to nazywamy energia strumienia świetlnego, a nie moc wyjściowa... To jak byk=krowa i bym napisał krowa z rodeo.

Dzięki za pomoc.
  • #5 02 Jan 2013 20:04
    jarek_lnx
    Level 42  
    Helpful post? (0)
    Quote:
    Aha. No to wiem wszystko

Nie zupełnie, moc to nie to samo co energia.
    Moc to pochodna energii po czasie.
    Moc to dobre określenie, jest moc wejściowa prądu dostarczonego do diody i moc wyjściowa promenowania.
    Tylko że przyjęło się podawać strumień świetlny w lumenach zamiast w mocy w watach, jest to prawie to samo, ale strumień świetlny uwzględnia charakterystykę widmową oka ludzkiego.
    Link
  • #6 03 Jan 2013 15:25
    mr.ludzik
    Level 12  
    Helpful post? (0)
    Co nieco na ten temat w artykule: www.zest.bz/pl/downloads/materialy_naukowe/diody.doc
  • #7 29 Oct 2014 10:27
    Pepku
    Level 7  
    Topic author Helpful post? (0)
    Dziękuję. wszystko jest już zrozumiałe.
Mouser  Search 4 million + Products
Browse Products