Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt DIY na Tonsilach - zwrotnica

pieter123 05 Sty 2013 14:30 2253 9
  • #1 05 Sty 2013 14:30
    pieter123
    Poziom 8  

Od jakiegoś czasu projektuje zestaw kolumn opartych o przetworniki Tonsil:
    2x GDN 20/40 8 Ohm
    1x GDM 18/80 8 Ohm
    1x GDWK 9/80 8 Ohm
    istotne dane ze strony sklepu Tonsill dla tych głośników to:
    Charakterystyki częstotliwościowej już nie wklejam (jest również na stronie sklepu).
    Moje pytania są następujące:
    1. Jakie dobrać właściwie częstotliwości podziałów?
    2. Czy dwa GDNy po 8 Ohm połączyć równolegle, czy może szeregowo? (zależy mi na dużej impedancji wejściowej zestawu - min 6 Ohm)
    3. Jakie wybrać rodzaje strojenia dla filtrów - Butterworth/Linkwitz-Riley /Bessel?
    4. Czy mógłby ktoś policzyć wstępną zwrotnicę dla w/w przetworników?
    Chciałbym aby była to zwrotnica:
    6dB/okt-12dB/okt-12dB/okt(odwrócona faza).
    Wiem, że tematy powyższe są często poruszane ale po wielu nocach czytania forum po prostu zgłupiałem i dlatego proszę o rady dla tego konkretnego przypadku.
    Za wszelką chęć pomocy z góry dziękuję.

• #3 08 Sty 2013 15:07
    2165755
    Usunięty  
  • #4 08 Sty 2013 15:46
    pieter123
    Poziom 8  

Dzięki za dotychczasowe porady.

Domyślam się, że bez pomiarów to będzie szmelc a nie zwrotnica, ale chciałem "wyjść" z jakiegoś wstępnego projektu zwrotnicy do pomiarów i korekt.

otóż podstawowa sprawa - dobrałem już częstotliwości podziałów (mam nadzieję, że dobrze) - 800Hz oraz 4,5kHz. Zrobiłem to na podstawie następujących zaleceń (może komuś się przyda):
    - częstotliwości cięcia powyżej 3x Fs,
    - w miarę możliwości nie tniemy w częstotliwościach 1-1,5kHz,
    - nie obciążany średnio- i wysoko-tonowego zbyt niskim cięciem ponieważ może się palić (zbyt duża moc pójdzie na głośnik),
    - nie tniemy charakterystyki również zbyt wysoko pamiętając o wzroście imedancji przetwornika wraz ze wzrostem częstotliwości,
    - z powyższego wynika że najlepiej wybierać środkową część charakterystyki głośnika,
    - wybieramy najbardziej płaską część charakterystyki, rezonanse obcinamy - najlepiej w naturalnych dołkach.

Tyle moich rad, jeśli napisałem coś nie tak - poprawki mile widziane.
    Natomiast ja teraz borykam się z wyborem odpowiedniego strojenia filtrów Butterwortha/Bessela/Linkwitz Riley. Wiadomo filtr DP - Butterwortha, natomiast filtry PP i GP - ??? W symulatorach zwrotnic wychodzą straszne rozbieżności.

Co do wyboru innego głośnika średniotonowego - myślę, że dobrze radzicie i chyba Was posłucham, szkoda tylko że już mam głośniki zakupione i obudowy zaprojektowane. Kupa roboty do kosza a głośniki do szafy - trudno.

• #5 08 Sty 2013 16:33
    2165755
    Usunięty  
  • #6 09 Sty 2013 10:13
    pieter123
    Poziom 8  

Do GDNów 2x 20/40 wyszło coś około 70l ale dokładnie nie pamiętam bo nie mam obliczeń pod ręką. Symulacje robiłem w WinISD, Boxsim i czymś tam jeszcze ale zrzutów nie robiłem.

Co do GDWK 9/80 faktycznie producent zaleca cięcie na 4,8kHz ale nie wiem czy nie wpakuję się zboczem filtra PP w rezonanse GDMa 18/80 (o ile nie zmienię koncepcji średniotonowego).

Natomiast teraz mam kolejną zagwozdkę - a mianowicie, w jakich granicach mają mieścić się rezystancję cewek w tej oto poglądowej zwrotnicy:

Wiadomo, że wraz z rezystancją owych cewek wiążą się koszty wykonania zwrotnicy. Moje pytanie jest więc następujące - jakich rezystancji należy nie przekraczać w przypadku cewek włączonych:
    a) równolegle,
    b) szeregowo
    z przetwornikiem. Wydaje mi się to zagadnieniem bardzo istotnym jednak chyba niezbyt często poruszanym.

• #7 09 Sty 2013 11:51
    2165755
    Usunięty  
  • #8 09 Sty 2013 12:19
    pieter123
    Poziom 8  

No dobrze ale załóżmy, że cewka:
    L2=2,20mH, powietrzna, drut 0,7mm - 1,55 Ohm
    L2=2,20mH, powietrzna, drut 1,0mm - 0,80 Ohm.
    Jak widać różnica w rezystancji prawie dwukrotna. Domyślam się, że cewka taka wpięta równolegle w układ z głośnikiem nawet 8 Ohm wpływa na pracę przetwornika zależnie od swojej rezystancji.
    Sprawa niestety raczej nie jest taka prosta :|

• #9 09 Sty 2013 13:32
    398216
    Usunięty  
  • #10 09 Sty 2013 14:38
    pieter123
    Poziom 8  

Dzięki, właśnie o taką odpowiedź mi chodziło.
    Obawiałem się, że schodząc rezystancją cewki L2 do minimum (powiedzmy do 0,3 Ohm) zbytnio osłabię sygnał idący na GDMa, ale z tego co rozumiem to nie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME