Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 , wymiana przedniej płyty w skrzyni

zawar91 08 Sty 2013 11:40 3804 17
  • #1 08 Sty 2013 11:40
    zawar91
    Poziom 8  

Witam .
    Posiadam kolumny głośnikowe Altus 140,mające przeciętny stan ,szczególnie na przednich płytach.
    Są popękane , napuchnięte od wilgoci ,poprzybijane gwoździami ,żeby przednia płyta nie wytwarzała hałasu od drgań,gdy muzyka jest trochę głośniej, przez co tracą efekt także w odsłuchu.
    Głośniki niskotonowe 30/60/1 również nie są w idealnym stanie.
    Zaś wyokotonowe szybko się palą przy maxymalnych głośnościach.
    Chciałbym wybić przednią płyte z tych kolumn i wymienić na nową , lecz dokonać lekkich zmian typu :

- gdwk 9/80/1 zmienić na GDWT 12/19/150.
    - gdm 16/80 zostawić bez zmian.
    - gdn 30/60 wymienić na GDN 30/120/1 bądź 30/100/1.
    - zwrotnice dać od Altusów 300.
    - wymienić tunele na trochę większe i głębsze od oryginalnych.
    - nie montować już pokręteł od średnio i wysoko tonowych głośników.
    - wygłuszyć skrzynie pianką akustyczną

Moje pytanie brzmi:

Czy warto poświęcać oryginalne skrzynie takiemu przerobieniu ?
    Jaki może mieć to efekt końcowy ?
    Który GDN bardziej się do tego nada ?
    Czy GDWK 12/19 to dobry wybór ?

Dołączam rysunek projektowany w Paint .

Altus 140 , wymiana przedniej płyty w skrzyni

• #2 08 Sty 2013 11:54
    398216
    Usunięty  
  • #3 08 Sty 2013 12:13
    zawar91
    Poziom 8  

Wyliczałem pod ten GDN skrzynie , wyszła mi 70 Litrów.
    Taki litraż ma Alt 140 , ale żeby było idealnie to musiałbym większe zrobić , ponieważ GDM ,GDWK i tunele też zajmują miejsce i odejmuje się pojemność skrzyni .
    Przy skrzyni 70 litrów i dwóch tunelach wyszła mi ich średnica 8,2 cm , a głębokość 25,2 cm

Właśnie po to założyłem temat czy warto robić coś z tych skrzyni , czy lepiej nowe, lecz jak zrobie nowe to te będą się nadawać jedynie na zniszczenie, bo w takim stanie przedniej płyty ich na pewno nie sprzedam.

Głośność maxymalna , czyli jak robie sprzęt na maxa . 120 watt w rms .

• #4 08 Sty 2013 14:51
    2165755
    Usunięty  
  • #5 11 Sty 2013 10:54
    zawar91
    Poziom 8  

GDN 25/80/1 może być zbyt słaby.
    Po co specjalnie mam kupić 16/80/1 , skoro mam 18/80/1.
    Dlaczego GDWT 12/19 nie nadaje się do domu ?
    Przecież to wysoko tonowe z kolumn podłogowych domowych marki "Zeus"

• #6 11 Sty 2013 11:07
    398216
    Usunięty  
  • #7 11 Sty 2013 11:19
    zawar91
    Poziom 8  

Zdaję sobie sprawę , że 12/19 ma dość krzyczącą wyrazistość odsłuchu , w końcu to 102 db. GDWT 9/80/1 też jest trochę krzyczący i mi nawet odpowiadał ten głośnik .
    Myślałem , że 12/19 gra tak samo jak 9/80 , tylko ma większą moc i jest bardziej wytrzymały , bo 9/80 za szybko się przepala..

• #8 11 Sty 2013 11:27
    398216
    Usunięty  
  • #9 11 Sty 2013 11:28
    kortyleski
    Poziom 39  

zawar91 napisał:
    bo 9/80 za szybko się przepala..

Przepala się bo przesterowujesz wzmacniacz. W te altusy można spokojnie ponad 100W wpompować ale czystej muzyki a nie prostokąta z ledwie zipiącej końcówki i przedwzmacniacza zasilanego sygnałem grubo powyżej nominału.

Co to za wzmacniacz?

• #10 11 Sty 2013 11:40
    zawar91
    Poziom 8  

to wieża sony ,lecz aktualnie uszkodzona

Dodano po 4 [minuty]:

lbt xb80av

• #11 11 Sty 2013 11:44
    Arkadyo
    Poziom 29  

Żeby borykać się z kontrukcjami typu altus trzeba być naprawdę wielkim fanboyem tonsila bo gra nie warta nawet nie świeczki ale knota do niej :P.
    Planując zestaw musisz wyjść od dostępności zwrotnicy - jeżeli sam nie zaprojektujesz to poszukaj kogoś kto to zrobi lub skorzystaj z już zaprojektowanych.
    Wszelkich kopii zwrotnic altusów nie polecam bo to skrajnie proste rozwiązania które ledwie zapezpieczają głośniki przed spaleniem a walorów brzmieniowych nie zapewniaja żadnych. Do tego jeżeli decydujesz się na tonsila to wiedz, że tonsil ma słabe gdmy, które uniemożliwiają niskie podziały jakich wymagałyby gdny o średnicy 30cm do tego wysokotonowe do highend'owych też nie należą i konstrukcje na tonsilach ogólnie są postrzegane jako takie sobie w brzmieniu zwłaszcza te starsze. W zasadzie najlepiej jeszcze prezentują się niektóre modele na dole pasma dlatego jak już się uparłeś na 30 tonsila to znalazłby coś godnego uwagi ale gdm i gdwk radziłbym dobrać innych firm.
    Niestety musiałbyś znaleść kogoś kto Ci zaprojektuje zwrotnice 3 drożne pod konkretne przetwotniki bo na sieci prawie wcale nie ma prokektów z 3 way kolumnami na tak dużych gdnach. Obeznani userzy wolą koszt takich 3 way włożyć w 2 way. Spl mniejsze i basu może troszkę mniej ale w domu to nie ma znaczenia a walory brzmieniowe takich 2 way nawet nie ma co porównywać.

• #12 14 Sty 2013 17:51
    zawar91
    Poziom 8  

Arkadyo napisał:
    Do tego jeżeli decydujesz się na tonsila to wiedz, że tonsil ma słabe gdmy

Co do Tonsil GDM 18/80/1 to się nie zgodzę ,bo one są naprawdę mocne i dają se rade całkiem nieźle.
    Miałem kolumny co miały GDM 12/60/1 i mogę przyznać rację , że te akurat były słabe.

Arkadyo napisał:
    do tego wysokotonowe do highend'owych też nie należą

Tutaj się zgodzę ,kopułki przy imprezach typu sylwester nie wytrzymują napięcia i się przepalają , dlatego też zastanawiałem się nad GDWT 12/19/1 , ale nie mam też pewności czy się na niego decydować, bo jak to opisał moderator:
    dj-MatyAS napisał:
    głośnik jest głośny, ale i "krzyczący" - "skrzekliwy"

Mi chodzi o coś tego typu , żeby to miało dobry bass i zarazem ,żeby było to wytrzymałe.
    Oczywiście też głośne , lecz nie skrzekliwe , no i wykonane ze skrzyni altus 140 z wymienioną przednią płytą , bo albo je przerobie , albo sprzedam za naprawdę grosze.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #13 17 Sty 2013 18:49
    MANTA20E
    Poziom 9  

Witam
    Propozycja głośników do tych skrzynek:

TONSIL GDWT 9/100
    STX M.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.MC.X
    STX GDN-30-200-8-SC

skrzynka wyklejona gąbką piramidalną
    zwrotnice po drobnych modyfikacjach w torze wysokotonowym (+/-)
    tunele, przełączniki w oryginale

przeróbkę zrobiłem 3 lata temu pod wzmacniacz TECHNICS SU-VX700
    Bardzo dobre brzmienie zestawu, w oryginale Tonsil poległ p kilku minutach pracy na V-max tego wzmacniacza

pozdrawiam

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Wyjątkowo "HURRA-OPTYMISTYCZNE " podejście do zagadnienia.
    Zanim Kolega zacznie znów błyszczeć swoją wiedzą na temat budowy kolumn głośnikowych, proszę o podbudowanie się teoretyczne.
    Wyjaśnienia poniżej.
    (dj-MatyAS)

• Pomocny post
    #14 18 Sty 2013 09:50
    Arkadyo
    Poziom 29  

Cytat:
    Co do Tonsil GDM 18/80/1 to się nie zgodzę ,bo one są naprawdę mocne i dają se rade całkiem nieźle.

Gdm 18/80/1 może i jest jednym z najmocniejszych gdm w ofercie tonsila ale wcale nie jest mocny. Mam w domu głośnik kopułkowy wysokotonowy który ma niewiele wyższy Fs od tego średniaka :). Niestety ten gdm ma Fs w okolicy 500Hz i gdybyś go chciał łączyć z przetwornikiem niskotonowym 30 cm który najlepiej byłoby ciąć w okolicy 200-300 Hz to ten średniak w życiu do tego nie zejdzie. Upaliłoby go kilka wat przy tak niskim podziale.
    Cytat:
    Tutaj się zgodzę ,kopułki przy imprezach typu sylwester nie wytrzymują napięcia i się przepalają , dlatego też zastanawiałem się nad GDWT 12/19/1 , ale nie mam też pewności czy się na niego decydować, bo jak to opisał moderator:

Kopułki się przepalają przez przestery wzmacniaczy a nie dlatego że są słabe. Pobodnie rzecz się ma z tubami w altusach - na tak prostych filtrach jak mają altusy wystarczy niewielki przester przy większej mocy i jest po cewce w wysokotonowcu. Jeżeli filtr jest właściwej stromości i działa przy właściwej częstotliwości dostając napęd z końcówki mocy którą zaprojektował dział techniczny a nie księgowi i do której etykietę z danymi technicznymi zrobił ten sam dział a nie dział marketingu to nic się nie będzie działo przy popmowaniu mocy jaką deklaruje tonsil.
    Niestety u nas w najjaśniejszej wyglada to tak, że najczęściej na imprezkę albo do katowania sasiadów są altusy podpięte pod jakiś wzmacniacz o szumnej nazwie technics w którym siedzi tak wyżyłowana kostka, że przy odkręceniu gałki volume na 3/4 zaczyna podawać sygnał w kształcie kwadratu.
    Niestety przy tak łagodnych filrtrach w tak niedużych odległościach cięcia od Fs jak to robił tonsil (szczególnie w altusach) nie ma wiele miejsca na błąd wzmacniacza.
    Cytat:
    Witam
    Propozycja głośników do tych skrzynek:

TONSIL GDWT 9/100
    STX M.STX.6,5.1,5.200.8.F.S.MC.X
    STX GDN-30-200-8-SC

A może jeszcze kolega zwrotnice zaproponuje?
    Czy może zapniemy to na oryginalnej od altusów? Efekt pewnie piorunujący w dosłownym tego słowa znaczeniu. Cieszę się, że koledze podabało się brzmienie tego czegoś ale tu jesteśmy na forum poświęconym audio a nie odsłuchach elektronarzędzi podczas obróbki metalu. Chłopie nawet tłumika nie zaproponowałeś przy 10 decybelowej róznicy w efektywności... łapy opadają.
    Wyjaśnij mi jeszcze w jakim celu zaproponowałeś średniaka 6,5cala? Żeby wielkością pasował do otworu? Przecież ten średniak wymagałby podziały jak w 2 way... Żeby ta tuba tonsilowska zeszła do niego podziałem to nie wiem czy 10 decybelowy tłumik by ją uratował przed upaleniem. Najmniejszy przester i znowu opinia jaki ten tonsil nic nie wart.
    Kolego takie propozycje zachowaj sobie dla siebie.
    Temat przebudowy altusów był już wałkowany wieloktotnie i można znaleźć na jego temat chyba wszystko

• #15 18 Sty 2013 21:56
    zawar91
    Poziom 8  

Słuchajcie .
    Ja naprawdę nie jestem super znawcą audio ,który zaprojektuje zwrotnice , zrobi super kolumny i dopasuje do tego odpowiedni wzmacniacz ,który będzie idealnie współgrał z tym wszystkim.
    Gdybym wymagał od sprzętu idealnej jakości i dopasowania to po prostu bym kupił jakieś kino domowe sony lub innej dobrej firmy z dobranymi kolumnami .
    Ja po prostu mam Altus-y 140 , które mają przednie płyty w złym stanie i nawet słychać dudnienie skrzyń przy bassie , bo są luźne już te płyty i chce coś z tym zrobić.
    Chciałbym abyście mi tylko doradzili czy lepiej spalić całe kolumny w piecu , czy po prostu COŚ z tego jeszcze będzie , gdy wymienię przednią płytę i JAKOŚ te kolumny poprzez to ulepszę nie wiem jakością , lub wytrzymałością , mocą ,czymkolwiek.
    A co do STX to nie mam jakoś zaufania...

• #16 19 Sty 2013 14:57
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Wstaw zdjęcia przodu / boku / tyłu obudów.

• #17 19 Sty 2013 20:14
    zawar91
    Poziom 8  

Niestety .
    Nie posiadam dobrej jakości aparatu fotograficznego.

• #18 26 Sty 2013 20:47
    zawar91
    Poziom 8  

Więc widzę , że nie jesteście w stanie mi pomóc w tym temacie ...
    Zrobię to tak .
    Zbuduje se 100 litrowe skrzynie .
    Wykorzystam elementy z altus ów typu :
    -obręcze do głośników , oraz pokrywa znajdująca się za średnio tonowymi głośnikami.
    Skrzynie może uda mi się sprzedać za jakieś grosze , może ktoś coś z nich zrobi , a oryginalne GDN naprawię kupując zestawy naprawcze , bądź sprzedam kosze komuś kto je zregeneruję. (Przynajmniej coś z tych skrzyń będzie ).
    W nowych 100 litrowych skrzyniach wstawię :
    -GDN 30/120/1
    -GDM 18/80
    zaś nad wysoko tonowym jeszcze się zastanowię.
    Jak dźwięk nie będzie mnie satysfakcjonował , to znam dużo napaleńców , u których na pewno co nieco zarobię za te skrzynię :).
    Temat pozostawię jeszcze przez dwie doby otwarty ,być może ktoś mi będzie chciał coś odpisać w tym temacie :)
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME