Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Windows XP - System nie uruchamia się - czarny ekran

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Windows XP - System nie uruchamia się - czarny ekran
Autor
Wiadomość
gosiaczeqp
Poziom 2
Poziom 2

Post#1 Post autora tematu 09 Sty 2013 23:25   

Windows XP - System nie uruchamia się - czarny ekran

Witam wszystkich forumowiczów,

mam problem ogólnie z uruchomieniem windowsa XP. Po ekranie startowym gdzie podlicza pamięci, dyski i tak dalej, wyskakuje jeszcze jedno okno gdzie drugi raz sprawdza napędy i informacja "CMOS checksum error - Defaults loader." Ale potem zaraz wyskakuje ekran awaryjny - tam gdzie jest informacja, że prawdopodobnie system został źle zamknięty lub coś tam i masz do wyboru różne tryby tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, tryb awaryjny z wierszem poleceń oraz ostatnia znana dobra konfiguracja i uruchom system windows normalnie. Żadna z tych funkcji nie działa, niby coś się dzieje ale jest tylko czarny ekran po czym trochę się rozjaśnia i gaśnie i to koniec, nic się nie da z tym zrobić.
Próbowałam używać już klawisza f8 i wybierałam opcję użyj ostatniej dobrej konfiguracji, potem tryb awaryjny i przywracanie systemu nawet chciałam uruchomić konsole odzyskiwania z płyty windowsa xp ale niestety ładują mi się tylko pliki startowe potem już nie mogę nic zrobić ta sama sytuacja co wcześniej czyli ekran się rozjaśnia i gaśnie. Czytałam też że mogę ewentualnie wyczyścić CMOS zworką na płycie głównej ale nie wiem czy to pomoże?? Nawet myślałam, że jest to kwestia wyczerpanej baterii na płycie i kupiłam nową i założyłam ale to tez nie to, wyskoczyłam mi ta sama informacja no i bios się zresetował ale nadal jest problem z załadowaniem Windowsa, po ekranie awaryjnym nie wyświetla się nawet ikona windowsa. Powiedzcie mi co mam z tym zrobić??!! Szukałam w necie i próbowałam różnych rzeczy ale nic nie pomogło z tego co wymieniłam - może wy mi pomożecie. Prosiłabym tylko o pisanie prosto gdyż nie jestem informatykiem, tylko zaawansowanym użytkownikiem komputera:) Pozdrawiam i czekam na wasze wskazówki:)
Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Gdańsk

Post#2 09 Sty 2013 23:55   

Re: Windows XP - System nie uruchamia się - czarny ekran

gosiaczeqp napisał:
tylko zaawansowanym użytkownikiem komputera:)
pomijając kwestie Twego zaawansowania, proponował bym podać dokładne dane na temat komputera. Tj; płyta główna, pamięć, karta graficzna,procesor oraz marka i moc zasilacza. System może nie zostać załadowany, jeśli był instalowany, na pewnych ustalonych wartościach w biosie. Po resecie, mogą wystąpić kłopoty. Napisz coś więcej. Po jakich działaniach tak się stało? Próbowałaś testować pamięć? Troszkę informacji potrzeba, by móc się czegoś złapać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 09 Sty 2013 23:55   

Powrót do góry

Piotr160292
Poziom 22
Poziom 22

Post#3 10 Sty 2013 00:04   

Hmm, a ja bym bardziej stawiał na np. wirusa MBR, albo inną infkecję, ewentualnie wykrzaczenie jaja, tak więc sugerowałbym na dobry początek skan skanerem spod bootowalnej płyty, a następnie jak ponownie zaniemoże zabootowałbym płytkę Windowsa i nadpisał istniejącą instalację(opcja napraw aktywowana klawiszem R).
Powrót do góry

swiercm
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Pomorze - Kwidzyn

Post#4 10 Sty 2013 01:09   

Piotr160292 napisał:
Hmm, a ja bym bardziej stawiał na np. wirusa MBR, albo inną infkecję, ewentualnie wykrzaczenie jaja, tak więc sugerowałbym na dobry początek skan skanerem spod bootowalnej płyty, a następnie jak ponownie zaniemoże zabootowałbym płytkę Windowsa i nadpisał istniejącą instalację(opcja napraw aktywowana klawiszem R).

Muszę niestety z kolegą się zupełnie NIE ZGODZIĆ.

Pamięć ustawień BIOS nie ma nic wspólnego z MBR. A gdzie tam jeszcze....
I napraw windowsa poprawnie klawiszem R przy złych ustawieniach komputera, to system zupełnie padnie.

Myślę, że tak jak kolega już poradził - poprzestawiało się w ustawieniach BIOSu i windows "oszalał"

Bez konfiguracji komputera nie bardzo damy radę. Mozna spróbować wymusić uruchomienie systemu poprzez "uruchom system normalnie", ale przy wyłączonych/włączonych niepotrzebnych urządzeniach czy parametrach pracy to roboty będzie potem tyle, że wszystko zacznie się "od nowa" i skończy na reinstalce.

No nic.
Poprawne ustawienie BIOS przede wszystkim.
Powrót do góry

gosiaczeqp
Poziom 2
Poziom 2

Post#5 Post autora tematu 10 Sty 2013 21:21   

beo napisał:
gosiaczeqp napisał:
tylko zaawansowanym użytkownikiem komputera:)
Tj; płyta główna, pamięć, karta graficzna,procesor oraz marka i moc zasilacza.

Płyta główna - nie wiem
Pamięć Ram: 756
Procek: AMD Duron (tm) 450Mhz (100x7.5)
Karta Grafiki: Radeon 9250 256Mb DDR (128-bit)
Zasilacz take me 400 - to jest jego moc 400

Co do instalacji to komputer działał wcześniej normalnie i pracowałam na nim bez problemu - był stabilny. Potem długo stał nie używany i gdy jakiś czas temu chciałam go uruchomić to zadziało się to co już opisałam we wcześniejszym poście:) Nic nie było instalowane. Więc to chyba nie to.

Dodano po 2 [minuty]:

Piotr160292 napisał:

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi, prosiłabym trochę jaśniej a najlepiej krok po kroku co mam zrobić. Jeśli chodzi o nadinstalowanie Windowsa nie ma takiej opcji gdyż plyta nie idzie dalej, wgrywają cię tylko podstawowe pliki a potem nic. Czarny ekran który się rozjaśnia i gasi i koniec. I co z tym zrobić??
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sty 2013 21:21   

Powrót do góry

Lzep
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Tarnobrzeg

Post#6 10 Sty 2013 21:28   

gosiaczeqp napisał:
Płyta główna - nie wiem
Pamięć Ram: 756
Procek: AMD Duron (tm) 450Mhz (100x7.5)
Zasilacz take me 400 - to jest jego moc 400
No pięknie, zaawansowany użytkownik nie zna nazwy swojej płyty ? A od kiedy to 100x7.5 = 450 ? Znajdź sobie koleżanko jeszcze bardziej zaawansowanego kolegę, bo coś mi się zdaje, że sama nic nie zrobisz ! Na koniec - wymień zasilacz, bo to co masz to tylko wygląda podobnie do zasilacza, a 400W to on ma tylko na nalepce :cry:.
Dla takiej konfiguracji wystarczy Ci 250W-owy, ale markowy zasilacz.

PS.
Sorry, za "zmianę" płci, nie czytałem zbyt uważnie, ale już się poprawiłem.
Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Post#7 10 Sty 2013 21:48   

Wejdź do biosu i ustaw FSB na 133Mhz. Nazwę płyty, odczytasz z niej samej.
Lzep napisał:
Znajdź sobie kolego
Lzep, to jest koleżanka ;)

Dodano po 2 [minuty]:

Kwestia jeszcze tego, które to wydanie Duron'a. Pierwsze mogły pracować tylko z fsb 100Mhz, więc teraz pewności nie mam co do tego 133mhz.

Dodano po 4 [minuty]:

W każdym razie ustawienie, 133mhz bez manipulacji przy napięciach, nie zrobi krzywdy. Ewentualnie będzie konieczny reset biosu.
Powrót do góry

Lzep
Poziom 24
Poziom 24

Post#8 10 Sty 2013 21:57   

beo napisał:
Wejdź do biosu i ustaw FSB na 133Mhz. Nazwę płyty, odczytasz z niej samej.
Daj spokój, bo tylko namieszałeś niepotrzebnie i tak zestresowanej koleżance !
Durony na szynie 133 MHz to były tylko 3 -> 1400/1600/1800, z mnożnikami 10.5/12/13.5. Nie za bardzo pasują do CPU naszej koleżanki ! Pozostańmy więc lepiej na 100 MHz :D.
Powrót do góry

gosiaczeqp
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 Post autora tematu 10 Sty 2013 22:00   

Hmm no może nie jestem zbyt zaawansowanym użytkownikiem ale jednak sobie poradziłam, nie nadmieniłam wam, że po wymianie baterii dzisiaj pojawiła mi się informacja .... 80 conductor cable, nie wiem co było na początku bo nie zdązyłam uchwycić klawiszem pause/break, ale otworzyłam kompa podociskałam wszystkie wtyczki pooglądałam płytę i komp się uruchomił. Najpierw włączyłam tryb awaryjny, potem wyłączyłam i uruchomiłam kompa w trybie normalnym i jest - wszystko działa bez zarzutu!! Mam nadzieję, że już tak zostanie a jaka była przyczyna takiego zachowania kompa nie mam zielonego pojęcia. A powiedzcie jak mogę sprawdzić czy system jest stabilny i czy nie ma błędów?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 10 Sty 2013 22:00   

Powrót do góry

Lzep
Poziom 24
Poziom 24

Post#10 10 Sty 2013 22:08   

Cytat:
.... 80 conductor cable
To komunikat o problemach z kablem 80 żyłowym, czyli prawdopodobnie od dysku. Jak docisnęłaś wtyczki, to pomogło !
Stabilność? Są różne sposoby, np. 3Dmark2001 SE, 3DMark03, Memtest86, HD Tune, Prime95 itd. Niektórzy odpalają ulubione gierki :D.
Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Post#11 10 Sty 2013 22:08   

gosiaczeqp napisał:
jak mogę sprawdzić czy system jest stabilny i czy nie ma błędów?
Możesz wzorować się na informacjach zawartych w dzienniku zdarzeń, a stabilność sprawdzisz poprzez obciążenie procesora, dysku i ramu.
Kolega Lzep podał przykładowe programy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Windows XP - System nie uruchamia się - czarny ekran
Strona 1 z 1