Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Mało miejsca na dysku C - jak zwiększyć miejsce?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Mało miejsca na dysku C - jak zwiększyć miejsce?
Autor
Wiadomość
darkqq
Poziom 14
Poziom 14

Post#1 Post autora tematu 11 Sty 2013 18:18   

Mało miejsca na dysku C

Witam niestety błąd sprzed lat natomiast oddanie pod partycję tylko 19,5 GB teraz się mści. Wcześniej po wgraniu windowsa i kilku programów + sterowniki do drukarki itp zostawało jakieś 2-2,5 GB miejsca wolnego na C:/. Teraz non stop mam 100-500mb. Używalem ccleanera i easycleanera i udało mi się zejść jedynie do poziomiu 480 mb wolnego miejsca. Format dawno nie był robiony, W Documents and setting mam tylko mój profil, all users, all_users_windows i temp. I tutaj mam pytanie czy z któregoś z tych folderów mogę cokolwiek usunąć? Bo zajmują bardzo dużo miejsca, kiedyś usuwałem poprzednie profile, te które są już nieaktualne i zwolniło sporo miejsca.

Chciałem się spytać także o inne rzeczy, których mogę się pozbyć. Oczywiście takie rzeczy jak office czy photoshop zainstalowane mam na innej partycji, na C są tylko niezbędne rzeczy.

Słyszałem o tym, żeby dodać parę GB z innego dysku, ale to chyba w moim przypadku się nie uda, bo musiałbym sformatować C i ten, z tą partycję, z której będę ujmował.

System: windows xp.
Powrót do góry

bartekfigura
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Świebodzice

Post#2 11 Sty 2013 18:29   

Re: Mało miejsca na dysku C

Nie musisz nic formatować. Można rozszerzyć partycję specjalnym programem np. Gparted a poza tym pousuwać wszystko co zbędne katalogi temp i inne śmieci.
Powrót do góry

iagre
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Królewiec Zachodniopomorski (Chojna)

Post#3 11 Sty 2013 18:30   

darkqq napisał:
I tutaj mam pytanie czy z któregoś z tych folderów mogę cokolwiek usunąć? Bo zajmują bardzo dużo miejsca

Zmniejsz rozmiar przestrzeni dyskowej dostępnej dla przywracania systemu. SWAP całkowicie przenieś na inną partycję. Przeczyść wszystkie TEMP-y. Wyłącz hibernację systemu. Wyłącz indeksowanie zawartości dysku. Usuń z partycji wszystkie pliki DMP i TMP.

darkqq napisał:
Słyszałem o tym, żeby dodać parę GB z innego dysku, ale to chyba w moim przypadku się nie uda, bo musiałbym sformatować C i ten, z tą partycję, z której będę ujmował.

Jeżeli dwie partycje sąsiadują ze sobą to za pomocą zewnętrznych (nie będących standardowym składnikiem Ms-Windowsa) programów partycjonujących można zmieniać rozmiary lub łączyć te partycje bez utraty ich zawartości.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2013 18:30   

Powrót do góry

dix_sj
Poziom 6
Poziom 6

Miasto: siedlce

Post#4 11 Sty 2013 18:31   

należało by zacząć od sprawdzenia co jest zainstalowane na komputerze, teraz są takie czasy że bez naszej ingerencji instalują się same programy a my rzadko o tym wiemy(chociażby aktualizacje na której najczęściej się zgadzamy dla świętego spokoju). Więc na początek Panel Sterowania i opcja dodaj usuń programy.
Powrót do góry

bartekfigura
Poziom 20
Poziom 20

Miasto: Świebodzice

Post#5 11 Sty 2013 18:35   

lepiej usuwać programy specjalnym programem. Np. Revo Uninstaller. Panel dodaj usuń programy usuwa tylko programy ale nie śmieci czy puste katalogi po programach. Revo najpierw usuwa niechciany program, a potem skanuje komputer w poszukiwaniu pozostałości po tym programie.
Powrót do góry

bodom
Poziom 20
Poziom 20

Post#6 11 Sty 2013 18:49   

I klasyczne narzędzie - Oczyszczanie dysku , ale z usuwaniem punktów przywracania oprócz najnowszego
Powrót do góry

swiercm
Moderator
Moderator

Miasto: Pomorze

Post#7 11 Sty 2013 19:38   

I ustawienie pliku wymiany "stałego" do 1,5 x ilość ram-u. To także pomaga zwolnić miejsce, a przynajmniej je kontrolować.
Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Gdańsk

Post#8 11 Sty 2013 19:57   

iagre napisał:
SWAP całkowicie przenieś na inną partycję.
Nie zalecane. Jeśli już to na drugi, szybszy dysk.

Dodano po 1 [minuty]:

darkqq napisał:
Witam niestety błąd sprzed lat natomiast oddanie pod partycję tylko 19,5 GB teraz się mści.
ja posiadam 10GB i nie miewam takich kłopotów. Zwróć uwagę na przywracanie systemu. Pliki tymczasowe, możesz spokojnie usuwać.
Powrót do góry

darkqq
Poziom 14
Poziom 14

Post#9 Post autora tematu 11 Sty 2013 20:12   

Re: Mało miejsca na dysku C - jak zwiększyć miejsce?

No z sąsiadującej partycji mogę wziąć 5gb, bo ma ona 45 GB. Tylko jakim programem polecacie.

Druga sprawa czy jak usuwałem już różne pierdoły w ccleanerze to nie usunęły się już pliki tymczasowe i inne o których pisaliście a także punkty przywracania systemu?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2013 20:12   

Powrót do góry

bodom
Poziom 20
Poziom 20

Post#10 11 Sty 2013 21:12   

punkty przywracania nie. Uruchom to Oczyszczanie dysku
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Sty 2013 21:12   

Powrót do góry

swiercm
Moderator
Moderator

Post#11 11 Sty 2013 21:22   

darkqq napisał:
No z sąsiadującej partycji mogę wziąć 5gb, bo ma ona 45 GB. Tylko jakim programem polecacie.

Druga sprawa czy jak usuwałem już różne pierdoły w ccleanerze to nie usunęły się już pliki tymczasowe i inne o których pisaliście a także punkty przywracania systemu?

Ad 1.
Partition Magic, najlepiej jakaś nowsza wersja, uruchomiona z bootowalnego nośnika.

Ad 2. Możesz użyć Ccleanera, ale usuniesz punkty przywracania w Narzędzia-> Punkty przywracania. Zaznaczasz wszystkie oprócz najnowszego (będzie na szaro) potem PPM i usuń.

Oczyszczanie dysku także, ale wg mnie Ccleaner robi to i szybciej i lepiej,
Powrót do góry

superconductor
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: Rzeszów

Post#12 11 Sty 2013 21:35   

Do okresowego czyszczenia ze "śmieci" sprawdza się cclenaer, natomiast jeżeli chodzi o zwiększenie partycji systemowej to proponuję program Easeus Partition Master, który instalujesz w systemie jak każdy inny program - bez zbędnych bootowalnych płyt. Poza tym interfejs tego programu jest tak przejrzysty, że intuicyjnie łatwo powiększysz swoją partycję systemową bez utraty danych.
Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Post#13 11 Sty 2013 21:58   

superconductor napisał:
bez zbędnych bootowalnych płyt.
Używamy ich w celu, zminimalizowania, zagrożenia wystąpienia np zawieszenia systemu, podczas jakby nie patrzeć, dość wrażliwej operacji.
Powrót do góry

superconductor
Poziom 15
Poziom 15

Post#14 11 Sty 2013 22:07   

beo co nie zmienia faktu, że zmiana rozmiaru partycji za pomocą EPM przebiega zdecydowanie szybciej i sprawniej w przeciwieństwie do PM.
Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Post#15 11 Sty 2013 23:30   

Co również nie zmienia faktu, istnienia ryzyka związanego z ewentualną niestabilnością systemu.
Powrót do góry

swiercm
Moderator
Moderator

Post#16 11 Sty 2013 23:36   

PM oczywiście pod windowsem też działa, ale nie bez przyczyny zaproponowałem "odpalenie" go z bootowalnego nośnika. Zdarzyło mi się bowiem, że AKURAT pod windowsem, podczas tworzenia danych w boot-sektorze, nie wszystko się zrobiło jeszcze i się zawiesił. Niestety, nie dość że dane utraciłem, to jeszcze windows nie chciał startować i trzeba było zerować boot-sektor "ręcznie". Dla początkującego i bez odpowiedniego edytora operacja nie do zrobienia.

To tylko jeden z przykładów.
Powrót do góry

superconductor
Poziom 15
Poziom 15

Post#17 12 Sty 2013 00:31   

W EPM nie da się utracić danych (oczywiście wyłączając sytuacje ekstremalne np. (zawieszenia systemu, czy niespodziewanego braku zasilania) nawet użycie przycisku delete partition nie pozwoli usunąć partycji gdyż potrzeba jeszcze potwierdzić przyciskiem apple :) Ponadto, aplikacja pozwoli zmniejszyć partycję o dostępną ilość wolnego miejsca, co automatycznie wyklucza utratę danych na operowanej części dysku.
Powrót do góry

darkqq
Poziom 14
Poziom 14

Post#18 Post autora tematu 12 Sty 2013 00:49   

Dziwna sprawa, wziąłem oczyszczanie dysku i po pół godziny pracy okazało się, że powstało 6,13 GB wolnego miejsca na dysku C :D Ale znając życie zaraz zacznie się to zmniejszać i skończy się na 1 GB jak to zwykle jest. Korzystając z okazji zrobię defragmentację, bo nie mogłem wcześniej ze względu na to, że nie było 15% wolnego miejsca.

Teraz to nie wiem czy opłaci się powiększenie partycji.
Powrót do góry

swiercm
Moderator
Moderator

Post#19 12 Sty 2013 01:27   

Jeśli tak, to jeszcze Ci polece mały programik, którym zrobisz defragmentacje m. in. Pliku wymiany:)
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897426.aspx Page Defrag

Miejsca na C nigdy za wiele, właśnie ze względu na to, że czasem go po prostu brak:)
Powrót do góry

darkqq
Poziom 14
Poziom 14

Post#20 Post autora tematu 12 Sty 2013 12:09   

ok spróbuje tym programem, bo już wcześniej zrobiłem tym systemowym i na C paru miejsc nie dało się zdefragmentować.

Ale jest jeden problem, włączyłem program, wyświetla się okienko, zaznaczam opcję na dole i wciskam OK i nic się nie dzieje. Coś czytałem na necie gdy uruchomiłem wczoraj defragmentację z win xp to tym programem już tego nie zrobię, to prawda?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Sty 2013 12:09   

Powrót do góry

beo
Poziom 23
Poziom 23

Post#21 12 Sty 2013 12:33   

Pagedefrag, defragmentuje pliki rejestru, podczas kolejnego uruchomienia systemu, gdy rejestr jest zwolniony.
Powrót do góry

swiercm
Moderator
Moderator

Post#22 12 Sty 2013 18:12   

beo napisał:
Pagedefrag, defragmentuje pliki rejestru, podczas kolejnego uruchomienia systemu, gdy rejestr jest zwolniony.

Dokładnie tak, ale oprócz pliku wymiany wykonuje także defragmentację np pliku hibernacji (jeśli ktoś korzysta)

Więc moja rada taka.
1. Użyć CCleanera (opcje czyszczenia + czyszczenie PKT Przywracania + Usunięcie błędów rejestru)
http://www.filehippo.com/pl/download_ccleaner
1. Użyć Page Defrag
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb897426.aspx
2. Po uzyciu P.D. użyć np. Defragglera (program twórców CCleanera)
http://www.filehippo.com/pl/download_defraggler

W celu poprawy wydajności systemu podczas ładowania systemu, proponuję użycie Programu BootVIS Microsoftu.
http://www.dobreprogramy.pl/BootVis-Tool,Program,Windows,11479.html
W tym przypadku na łamach elektrody i nie tylko należy znależć tutorial, jak się nim posługiwać.

Wszystkie powyższe programy, to taka mała "pigułka", "niezbędnik" do poprawnej pracy systemu.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Software -> Mało miejsca na dysku C - jak zwiększyć miejsce?
Strona 1 z 1