Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony woofer w kolumnach Kenwood LS-N751

theredplanet 12 Sty 2013 12:51 2850 11
  • #1 12 Sty 2013 12:51
    theredplanet
    Poziom 6  

Posiadam mini-wieżę Kenwood XD-751. Niestety w jednej kolumnie głośnik zaczął wydawać nieprzyjemne dźwięki grzechotania. Postanowiłem odkleić kopułkę przeciwpyłową żeby zobaczyć co jest nie tak - okazało się że zwoje cewki się poluzowały i obijają się o karkas (widać zwoje cewki przez otwory na obwodzie karkasu). Głośnik ma oznaczenia t10-0834-05, 16cm średnicy i 6ohm. Średnica cewki z tego co mi się udało zmierzyć ma około 3cm, więc jest dość nietypowa.

Jakie rozwiązanie polecacie? Czy warto go naprawiać czy lepiej kupić nowy? Czy mogę zastosować inny głośnik o oporze np. 8ohm zostawiając w drugiej kolumnie 6ohm? Orientowałem się w punktach napraw w moim mieście i cena naprawy by wynosiła 60-80zł, co wydaje mi się niemałą kwotą.

Kolumna wygląda w następujący sposób:
    Uszkodzony woofer w kolumnach Kenwood LS-N751

• #2 12 Sty 2013 13:16
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Takie kolumny jak twoje kupiłem na jesieni za 20zł więc warto?
    Spróbuj może ta cewke zkleić jeżeli dasz 2 inne głośniki będzie denerwująca różnica w dźwięku więc jak coś zmien oba głośniki w obu kolumnach.

• #3 12 Sty 2013 13:28
    theredplanet
    Poziom 6  

Opcja z dwoma głośnikami raczej nie wchodzi w grę - za duże koszta. Żeby się dobrać do cewki musiałbym rozkleić dolne i górne zawieszenie, da się to zrobić nie niszcząc ich? I jak już się dostanę do cewki to czy da rade wrócić zwoje na ich miejsce?

• #4 12 Sty 2013 18:51
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Kolumny wyglądają mi na "plastiki" a nawet jeżeli są drewniane, to pewnie nie mają rewelacyjnego dźwięku. Proponuję poszukać na wiadomym portalu aukcyjnym nieco lepszych małych "paczek" w cenie od 100zł, gdybyś dysponował kwotą ok.200zł możesz kupić podłogowe Voice Krafty, choć nie są rewelacyjne to o wiele lepsze od tych no i na początek na pewno starczą. A wyjdzie cię to niewiele więcej niż modyfikacja tych marnych kolumienek.

• #5 14 Sty 2013 14:35
    theredplanet
    Poziom 6  

Kolumny nie są plastikowe... Mają jedynie plastikową nakładkę, w której są osadzone wysokotonowce. Buda z jakiejś płyty drewnopochodnej. Poza tym wzmacniacz jak i kolumny mają osobne terminale dla subwoofera (głośnik z boku) i osobne dla przednich głośników. Wiec ze zmianą na "voice krafty" pewnie musiałbym i wieże zmienić... Gdyby dobrze nie grały to bym się nie decydował na zakup takiego zestawu. Problem w tym że sprzedający na allegro zapomniał wspomnieć o szeregu wad towarzyszących wieży i kolumnom i teraz muszę się jakoś z nimi uporać. Postanowiłem sam rozebrać głośnik i spróbować przykleić luźne zwoje cewki. Już mam wszystko na wierzchu, tylko zastanawiam się czy można przyłapać te kilka luźnych zwojów np. kropelką lub innym super glu?

• #6 14 Sty 2013 14:51
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Nic z tą cewką nie zrobisz. Podaj moc wieży to może dopasujemy jakiś tani głośnik z Allegro. Ważne, aby wymienić oba.

• #7 15 Sty 2013 16:08
    theredplanet
    Poziom 6  

Cewkę skleiłem, nie obciera, nie brzęczy ale głośnik i tak jest szmelc. Co prawda gra ale ciszej i gorzej niż drugi. Gdzieś na cewce jest zwarcie bo ma 1,6 ohm zamiast 6 ohm. Przy czym taki stan był już przed moją ingerencją, ale myślałem że mi miernik świruje. Teraz zmierzyłem drugi głośnik i tam jest 6 ohm, czyli tak jak należy.
    Wniosek z tego taki że potrzebuje 2 nowe głośniki :(. Pełnią one w kolumnach rolę średniotonowców raczej, bo z boku i tak jest osobny subwoofer. Moc szczytowa opisana na kolumnach dla tego kanału wynosi 135W, 100W RMS.

Prosiłbym o pomoc w dobraniu jakiś sensownych głośników. Jeśli chodzi o budżet to niechciałbym przekroczyć 100zł.

• #8 15 Sty 2013 18:45
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

To znaczy że głośnik z przodu ma 16cm a z boku jest jeszcze większy?
    Jeżeli tak, to poszukam jakiejś taniej "szesnastki".

• #9 15 Sty 2013 20:34
    theredplanet
    Poziom 6  

Oprócz tego co widać na zdjęciu jest jeszcze z boku schowany głośnik niskotonowy 16cm z osobną komorą i bass reflexem wychodzącym z tyłu kolumny. Na niego idzie osobny kanał z wieży z niskimi częstotliwościami tylko. Dlatego twierdzę ze ta 16 z przodu pełni rolę raczej średniotonowca, mimo że z przodu jest też bass reflex jakiś.

• #10 15 Sty 2013 21:30
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Sprawdź w drugiej kolumnie, czy głośnik bardzo "skacze" czy nie - będziemy wiedzieli, czy gra pełnym pasmem czy jest w jakiś sposób "cięty".

Moderowany przez dj-MatyAS:

Brak sensu w tej "poradzie".
    Kolega chyba nie zauważył nawet co do tej pory napisał Autor tematu o objawach...
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie.

• #11 15 Sty 2013 21:52
    zygfryd.W
    Poziom 20  

Kolego niby specjalizacja audio a radzi VK ? przecież to się rozpadnie przy słuchaniu starych biesiad. osobiście miałem w ręce wiele głośników VK i to śmieć, jedynie wzmacniacz samochodowy po małych przeróbkach do czegoś się nadawał.

• #12 24 Sty 2013 18:22
    theredplanet
    Poziom 6  

Prosiłbym o pomoc w wyborze głośników zastępczych. Wzmacniacz ma następujące parametry:
    (DIN)1 kHz , 0.7 % T.H.D.,6 ohm - 100 W + 100 W
    (1 kHz , 10 % T.H.D.,6 ohm) - 135 W + 135 W

Znalazłem następujące opcje:
    STX 6,5 WM.6,5.1.80.8.F.S.MC
    Alphard LW 65 A4 4Ohm 160W 16,5cm
    Fonics HW 650 6.5 16,5cm 8Ohm
    Pierwsze pytanie jakie rodzi się w mojej główce przy wyborze głośnika to 4 czy 8 ohm? Najlepiej by było 6ohm ale nie udało mi się znaleźć żadnej takiej szesnastki. Co do STX'a to ma on napisaną moc RMS 50W, nominalna 80W, czy mam rozumieć że przy moim wzmacniaczu pójdzie z dymem? Może lepszym rozwiązaniem będzie zapolować na całe kolumny używane licząc że będzie tam sprawny chociaż jeden interesujący mnie głośnik (myślę że w cenowo podobnie wyjdzie - za kolumny do 100zł)?

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme