Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja zwrotnic - Tonsil ZG40C

PIONEER_FAN 12 Sty 2013 13:44 2787 4
  • #1 12 Sty 2013 13:44
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Witam, posiadam zregenerowane przez siebie kolumny ZG40C/5. W oryginale "siedziały":
    -GDN25/40 szmaciane zawieszenie 4 omy
    -MB 25 szmaciane zawieszenie
    -GD12/5 4 omy
    -GDWK9/40 4 omy
    Po modyfikacjach:
    -GDN25/40 z membranami od GDN25/60-80 8 omów
    -Membrana bierna również na piance
    -GD dostał zestaw naprawczy od GDM12/60 8 omów
    -GDWK10/80/19 8 omów
    Wiem, że zmiana impedancji niesie ze sobą konieczność zmiany zwrotnicy, nie widzę jednak takiej potrzeby.
    Modyfikacje zostały wprowadzone przy okazji naprawy jednego z głośników (drugi był sprawny), mam więc porównanie brzmienia.
    Ogólnie po modyfikacjach kolumny grają przyjemniej, średnica nie "bije" po uszach a wysokie tony zyskały na klarowności.
    Patrząc jednak na schemat zwrotnicy, mam wrażenie, że ograniczane jest pasmo przenoszenia głośnika wysokotonowego i w porównaniu z innymi kolumnami brakuje najwyższych częstotliwości.
    Wydaje mi się, że za ten stan rzeczy odpowiadają elementy zaznaczone na schemacie:
    Modyfikacja zwrotnic - Tonsil ZG40C
    Czy jest sens usunięcia tych dwóch elementów i czy poszerzy się wtedy pasmo przenoszenia od "góry"?

• #3 12 Sty 2013 14:43
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Dzięki za profesjonalną poradę, jednak ogólny zarys brzmienia kolumn podoba mi się, głośniki grają ciepło i przyjemnie, brakuje tylko najwyższych tonów. Czy usunięcie tych elementów pomoże? Bo przecież kondensator włączony równolegle do głośnika a cewka szeregowo "tną" głośnik" od góry, czy się mylę?
    Wujek, któego można uznać za audiofila (miał dziesiątki głośników/wzmacniaczy, teraz ma B&W 603 S3 i NAD C372) stwierdził, że te głośniki mają gorsze pasmo przenoszenia od góry niż moje drugie głośniki, Koda AV51F. A to chyba nie jest wina przetwornika, bo GDWK10/80/19 ma przyzwoite pasmo przenoszenia.
    EDIT:
    Dla jasności, wzmacniacz to Pioneer A-447 więc nie jest to poziom "miniwieży z bazaru" :D

• #4 13 Sty 2013 01:24
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Dla jasności, wzmacniacz to Pioneer A-447 więc nie jest to poziom "miniwieży z bazaru

Twój system audio to właśnie poziom mini-wieży z bazaru, bo masz kolumny z niedopasowaną zwrotnicą. Nie dość, że głośniki inne niż w oryginalnych ZG, to jeszcze zwrotnica pozmieniana metodą "na chybił trafił". Niestety taka jest prawda. Chcesz to zrobić porządnie - w poprzednim poście napisałem jak.

• #5 13 Sty 2013 09:33
    PIONEER_FAN
    Poziom 17  

Zwrotnica nie była ruszana, wymieniony tylko GDWK i wszystkie głośniki z 4 omów na 8 omów. Nie jest dla mnie problemem przerobienie zwrotnicy według schematu wersji ośmioomowej. Pytam tylko, czy usunięcie tej cewki i kondensatora poprawi pasmo przenoszenia.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme