Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawić brzmienie średniotonowego w kolumnie VK 8050

Maciek1303 19 Sty 2013 17:54 3069 25
  • #1 19 Sty 2013 17:54
    Maciek1303
    Poziom 6  

Tony średnie zdecydowanie za cicho. Na tle całości produkuje tylko pojedyncze dźwięki, którymi wypełnia to, co wyprodukowały wspólnie wysoko i niskotonowe. Środek VK jest jakby cofnięty. Chyba, że to wysokie i niskie wyłażą za bardzo do przodu, ale tak czy owak na to samo wychodzi. Voice Kraft 8050 zestrojone są tak, że środkowe częstotliwości są jakby cofnięte za skrajne pasma dźwięku.
    Głośniki oczywiście bez podanych parametrów. Poniżej zdjęcie zwrotnicy.

• #2 19 Sty 2013 19:42
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

No i czego Kolega chce? Bo czytam tego posta i nie rozumiem nic.
    Nie ma tu cudotwórców. Kupiłeś Kolego najgorszy chłam na rynku i oczekujesz że na forum Ci powiem jak zrobić z tego Hi-End? Nie da się.

• #3 19 Sty 2013 20:33
    Maciek1303
    Poziom 6  

Nie Kolego, nie oczekuję od Ciebie cudotwórstwa bo poziom Twojej odpowiedzi sprawia, że moja wiara w to musiałaby przenosić góry. Typowo polski "wyrób": kopnąć, dowalić...
    To prawda, że potrafię pomylić + z -, ale w Twojej wypowiedzi nie dostrzegam nic rzeczowego na temat choćby tej zwrotnicy ze zdjęcia. Odpowiedzi typu: chłam itd. nic nie wnoszą, a zaniżają poziom tego portalu.

• Pomocny post
    #4 19 Sty 2013 20:58
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Jak kolega zrysuje schemat to będzie można cokolwiek myśleć bo ze zdjęcia nic nie wynika, poza literą M która może oznaczać middle ale w cale nie musi. Albo przynajmniej zdjęcie ścieżek.

• #5 19 Sty 2013 21:50
    Maciek1303
    Poziom 6  

Zdjęcie ścieżek. Gdzieś przeczytałem, że wymiana chińskich przewodów może coś zmienić... zrobiłem to dla wysokotonowego, ale nic to nie zmieniło. To dla informacji dlaczego przewody są różne.

• Pomocny post
    #6 19 Sty 2013 22:15
    flubber.trip
    Poziom 27  

Żeby to zagrało lepiej, trzeba by wymienić głośnik średnio tonowy, ale najpierw trzeba by zmierzyć skuteczność obecne i znaleźć coś sprawniejszego. Wiąże się to także z przeprojektowaniem zwrotnicy i kosztami przewyższającymi zapewne wartość kolumn.

• #7 19 Sty 2013 22:21
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Kolego, produkty VK to tandeta. Paczki źle strojone, zwrotnice źle projektowane (o ile w ogóle), głośniki tandetne.
    To trochę tak, jakbyś kupił Seicento i doszedł do wniosku że silnik za słaby.
    Tego się nawet nie opłaca przerabiać, bo przeróbka wyniesie tyle co dużo lepsze, używane zestawy głośnikowe. Poza tym, jak piszesz, nie masz zbyt obszernej wiedzy w tym temacie. Jeśli chcesz się brać za przerabianie/budowę zestawów głośnikowych, wiedza z dziedziny elektroakustyki jest niezbędna.

• Pomocny post
    #8 19 Sty 2013 22:25
    belzebub66
    Poziom 2  

Witam.
    Na początek proponuję zamienić istniejący układ (nie analizowałem) gł. średniotonowego na filtr 6dB/okt tj. podłączyć głośnik szeregowo przez istniejący kondensator i potem cewkę. Życzę miłego odsłuchu. pozdrawiam

Moderowany przez dj-MatyAS:

Skoro Kolega nawet nie analizował zasadności i poprawności takiej porady - czemu miał służyć ten post?
    "Zrób jak Ci radzę, a jak się spali, to nie moja wina"?
    Takich "porad" na TYM Forum nie udziela się.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Ostrzeżenie czasowe - jako, że Kolega z "narybku".

• #9 19 Sty 2013 23:31
    Maciek1303
    Poziom 6  

A kolega telecaster1951 znowu na swoją nutę ogólnikowo, fantazyjnie i bez konkretów. Myślę, że nadajemy na tym samym poziomie tylko, że ja się do tego przyznaję. Jakże ta nasza dyskusja odbiega chociażby od tego co pisze belzebub66... poczytaj, a zrozumiesz... chyba.

Dodano po 5 [minuty]:

Widzę ostrzeżenie dla belzebuba, ale ja właśnie na takie informację czekałem. W przypadku "tej tandety" jak pisze nasz KOLEGA stanie się cud albo do kubła.

• Pomocny post
    #10 19 Sty 2013 23:36
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Na tym zdjęciu ścieżek jeszcze dopisz które przewody do którego głośnika.
    Zawsze można trochę średni "odetkać" , a na ile to się sprawdzi w przypadku takiej tandety - to wiedzą tylko cyganki, przy zachowaniu zdrowego rozsądku nic się nie spali, chyba że ktoś z tym pójdzie robić disko w remizie - to i w oryginale się spali ot co.

• #11 19 Sty 2013 23:42
    belzebub66
    Poziom 2  

To przykre, że Moderator niestety nie rozumie regulaminu, który powinien znać.
    Ten paragraf Kolego DJ.... się do mnie nie stosuje bo porada jest jak najbardziej merytoryczna. Proponuję nauczyć czytać się ze zrozumieniem. Over

Moderowany przez dj-MatyAS:

3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    Miesięczny urlop na zapoznanie się (wreszcie!) z zasadami Regulaminu - który to Kolega zaakceptował i zobowiązał się przestrzegać w chwili rejestracji Swej osoby na Forum.

• #12 19 Sty 2013 23:46
    Maciek1303
    Poziom 6  

Dopisałem, które przewody do jakiego głośnika. Z tego zestawu muzyka słuchana jest zazwyczaj dosyć cicho i może z tego wynika ten niedosyt.

• #13 19 Sty 2013 23:59
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

belzebub66 napisał:
    Ten paragraf Kolego DJ.... się do mnie nie stosuje bo porada jest jak najbardziej merytoryczna. Proponuję nauczyć czytać się ze zrozumieniem. Over

Kolego, udzielasz porady nie dokonując analizy zwrotnicy. Przepraszam Cię, ale to jest szkodliwa porada. Poza tym, mi się wydaję że tam już jest filtr 1 rzędu.

Widzę że w filtrze głośnika średniotonowego masz rezystancję, zmniejsz tłumienie i będziesz miał głośniejszy środek. Bez podstawowej wiedzy nic więcej nie zrobisz.

• Pomocny post
    #14 20 Sty 2013 00:09
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Jeśli nic nie porypałem to na średnim w szeregu jest 68uF, cewka i rezystor 20ohm, zmniejszyć można rezystor np. na 15ohm/10W.

• #15 20 Sty 2013 00:43
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Maciek1303 napisał:
    a zaraz pewnie się oberwie bestboy21 za konkrety !
    Przepraszam, a niby za co ma oberwać?
    Obaj powiedzieliśmy w zasadzie to samo. Zmniejsz rezystancję, a będziesz miał głośniejszy środek. Nic więcej nie zdziałasz.

• #16 20 Sty 2013 00:56
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Może na średnich jest jakiś tandetny głośnik co wrzeszczy jak megafon i mu dali 20ohm żeby nie drażnił uszu, dlatego do przeróbek tandet trzeba podchodzić z dystansem i traktować jak eksperyment ale zainteresowany dostał odpowiedź a czy będzie zadowolony - to jego ucho i jego sprawa.

• #17 20 Sty 2013 09:31
    Maciek1303
    Poziom 6  

Wiem, że zostanę nazwany heretykiem, ale zrobiłem coś takiego:
    Głośniki wysokotonowe zamieniłem na GDWT 9/100FP co sprawiło, wysoka góra stała się nieco ostrzejsza, ale przyjemna. Niestety w tym momencie tego środka było jakby jeszcze mniej..., ale przypomniałem sobie, że głośnik centralny z tego zestawu ( 5.1 ) ma dwa identyczne średniotonowe podłączone bezpośrednio przewodem do zacisków i gra całekiem, całkiem... Nocy nie przespałem, ale zrobiłem to samo we frontach, ominąłem zwrotnicę i średniotonowe bezpośrednio do wzmacniacza. Niesamowita zmiana !!! Jest to o co chodziło !!!!!!!
    Oczywiście nie będę sobą jak nie poeksperymentuję za radą kolegów, ale muszę się zaopatrzyć w to co potrzebne.
    Dla tych co to zaraz powiedzą, że głuchy jestem... na elektronice nie znam się zupełnie, ale słuch dane mi było kształcić.
    Póki co serdeczne dzięki za zainteresowanie tematem.

• Pomocny post
    #18 20 Sty 2013 10:34
    flubber.trip
    Poziom 27  

Uważaj, bo w ten sposób spalisz bardzo szybko średni. Pomijam wpływ na dźwięk tego, że głośniki grają na raz tym samym pasmem. Połącz średniotonowy chociażby przez ten kondensator 68uF, to go zawsze odciąży od dolnej części pasma, której i tak nie przeniesie.

• #19 20 Sty 2013 11:24
    Maciek1303
    Poziom 6  

Kondensator, o którym piszesz zamontowany jest w zwrotnicy ( zdjęcie ) czy mogę go bezkonsekwentnie wylutować i wstawić przed głośnik ? A swoją drogą jak wcześniej napisałem w centralnym nie ma nic, żadnego kondensatora.

• #20 20 Sty 2013 11:57
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Możesz wstawić z głośnikiem szeregowe tego oryginalnego 68µF który jest w zwrotnicy.

• #21 20 Sty 2013 12:28
    Maciek1303
    Poziom 6  

Doceniam Waszą cierpliwość, ale w tym momencie " wysiadam ". Szeregowo wstawię, ale czy mogę go ot tak sobie wylutować z tej zwrotnicy i wstawić przed głośnik ? Powyżej zdjęcie ze ścieżkami.

• #22 20 Sty 2013 12:35
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Maciek1303 napisał:
    Doceniam Waszą cierpliwość, ale w tym momencie " wysiadam ". Szeregowo wstawię, ale czy mogę go ot tak sobie wylutować z tej zwrotnicy i wstawić przed głośnik ? Powyżej zdjęcie ze ścieżkami.
    Skoro podłączyłeś środek bezpośrednio to na chwilę obecną ten kondensator jest nie używany , więc możesz a nawet musisz go wylutować i dać przed głośnik. Chociaż skoro już nie ma cewki i rezystora to wartość 68µF jest "wyssana z palca" i obecnie bym dał ale kondensator 6-10µF/100V .

Takim równoległym podłączeniem średnich bez niczego poważnie ryzykujesz uszkodzeniem wzmacniacza więc to średnio zabawne się robi.

• #23 20 Sty 2013 14:38
    Maciek1303
    Poziom 6  

Wstawiłem ten 68uF ze zwrotnicy przed głośnik i zrobiło się to samo co było kiedy był podłączony w zwrotnicy czyli gorzej. Przetestuję jeszcze tę wersję ( jak kupię)
    6-10µF/100V, ale mam go wstawić do zwrotnicy czy przed głośnik ?

Skoro jest takie zagrożenie to dlaczego pozostałe kolumny z zestawu 5.0 są podłączane bezpośrednio ? W tych kolumnach tylko przy wysokich coś tam jest, a średniotonowe identyczne jak te o które walczę są podłączone bezpośrednio do zacisków.

• #24 20 Sty 2013 14:44
    bestboy21
    Warunkowo odblokowany

Maciek1303 napisał:
    Wstawiłem ten 68uF ze zwrotnicy przed głośnik i zrobiło się to samo co było kiedy był podłączony w zwrotnicy czyli gorzej. Przetestuję jeszcze tę wersję ( jak kupię)
    6-10µF/100V, ale mam go wstawić do zwrotnicy czy przed głośnik ?

Skoro jest takie zagrożenie to dlaczego pozostałe kolumny z zestawu 5.0 są podłączane bezpośrednio ? W tych kolumnach tylko przy wysokich coś tam jest, a średniotonowe identyczne jak te o które walczę są podłączone bezpośrednio do zacisków.

1. Przed głośnik.
    2. To czy coś się stanie zależy od rezystancji poszczególnych głośników i specyfikacji wzmacniacza.

• #25 20 Sty 2013 15:00
    Maciek1303
    Poziom 6  

Impedancja podawana w instrukcji na wszystkie głośniki 6-16 Ω.
    Impedancja znamionowa kolumn 6 Ω
    Swego czasu zmierzyłem rezystancję cewki oryginalnego wysokotonowego
    i było 5 Ω.
    Czy faktycznie może być tak źle ?

Ale oczywiście będę też testował wersję, którą zaproponowałeś.

• #26 20 Sty 2013 15:03
    398216
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME