Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

stanleymarc 21 Sty 2013 09:36 31077 20
  • Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Witam.
    Dawno nic nie zamieszczałem, ale przez ostatni rok (ze względu na brak czasu) udało mi się wykonać kolumny dla mojego Przyjaciela.

Wygląd miał nawiązywać do kolumn Proa Indywidual, czyli monitor + subwoofer aktywny.
    Konstrukcja monitorów na sprawdzonych STX GDN 18-140-8-AWX i GDWK 10-250-8-AWX oraz zwrotnicy dedykowanej do MX-140. Subwoofery GDN 22-140-8-SCX oraz wzmacniacz AB Elektronika PA 12.1 z własnym panelem.
    Kolumna w odróżnieniu do wzorca jest w całości, wykonana z płyty MDF gr. 22mm, oczywiście klejona i skręcana. Nie jestem w stanie sobie przypomnieć ilości warstw podkładu, ale było "kilka". Na wierzchu lakier samochodowy, baza biała perła + lakier bezbarwny. Podstawa, kolce, ramka w środku, panel wzmacniacza - stal nierdzewna. Kolumny posiadają maskownicę, ale nie zdążyłem zrobić zdjęcia, bo kolega w pośpiechu spakował sprzęt i zabrał do chaty.

Dźwięk "potężny", subwoofery dają radę i mają spory zapas. Monitory grają bardzo poprawnie, ciepło. Były podpięte pod ONKYO TX-NR 807, TX-NR 616, Yamaha RX-V 550.
    W przyszłości zostanie dobudowana reszta zestawu do kina (chyba 5.2).

Zdjęcia:

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual
    Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual Kolumny dla kolegi wzorowane na Proa Indywidual

Pozdrawiam.

Fajne!
  • #2 21 Sty 2013 11:07
    wisnialdz
    Poziom 15  

Elegancko, moim zdaniem lepiej by wyglądały z maskownicami. Nie myślałeś o zastosowaniu 8" STX`a z nowej serii ??.

• #3 21 Sty 2013 12:56
    dakota74
    Poziom 9  

Cześć, wyglądają bardzo elegancko i szykownie. Jak odsłuch? Czy miał ktoś okazję słuchać oryginałów, może autor? No i jak wypada różnica między diy, a original.
    No i jeszcze jedno pytanie: jaki był koszt? Bo cena oryginału wciska w fotel ;-)

• #4 21 Sty 2013 12:56
    398216
    Usunięty  
  • #5 21 Sty 2013 14:32
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Piękne. Szczere gratulacje. Znam te przetworniki jak i konstrukcję MX 140, więc i nie trudno wyobrazić sobie jak gra konstrukcja.
    Teraz kilka uwag:
    1. Zrobiłbym obudowy modułowe. Bez dwóch zdań.
    2. Kolega nie zdecydował się na SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X?
    3. Panel albo cały w szczotkowanym aluminium łącznie z radiatorami, albo cały czarny.
    4. PROA INDIVIDUAL ;)

• #6 21 Sty 2013 14:56
    stanleymarc
    Poziom 15  

Maskownice są, kolega się już spieszył po "radosnym" weekendzie do domu i dlatego brak zdjęć. Jak wybiorę się w gościnę do Gdańska, bo tam właśnie wylądowały, strzelę fotkę i umieszczę.
    Co do głośnika SW.STX.8.1,5.250.8.F.A.FC.X, jak zabierałem się za kolumny i zamawiałem graty to jeszcze jego nie było. W następnych (zdecydowałem o budowie kolejnych) będzie.
    Co co oryginałów Proa Indywidual nie miałem okazji słyszeć.
    Koszt ok 3000PLN i "cały rok" roboty -oczywiście żart :).
    Panel tylny jest ze stali nierdzewnej, jest racja, że radiator powinien być surowy. Postaram się to zmienić jak tylko zdobędę nowe radiatory. Diody LED są, bo całość bebechów wzmacniacza została przeniesiona na nowy panel i nie widziałem sensu żeby ich się pozbywać . Nie widać ich w czasie pracy. Kolor czarny czy srebrny to kwestia gustu.Tu postawiłem na srebrny bo podstawy są takie i listwa oddzielająca.
    Z mojego punktu widzenia to są bardzo zacne kolumienki.
    Pozdrawiam.

• #7 21 Sty 2013 16:32
    wisnialdz
    Poziom 15  

Jak kolega rozwiązał regulacje dolnego pasma tak żeby była identyczna w obu kolumnach ??

• #8 21 Sty 2013 16:42
    BartekWB
    Poziom 27  

Co w praktyce daje skierowanie głośnika niskotonowego na bok?

• #9 21 Sty 2013 17:22
    Bambus97
    Poziom 15  

BartekWB napisał:

Prawdopodobnie to że się zmieści, bo wątpię żeby z przodu się zmieścił...

• #10 21 Sty 2013 22:27
    ElectroTom
    Poziom 24  

Gratuluję ładnej konstrukcji. Powiedz jaka jest grubość blachy podstawy i czym ją obrabiałeś. Zastanawia mnie, czy radiator nie jest połączony z jakimś potencjałem. Co będzie, gdy nieopatrznie zewrzesz go z metalowym portem wyjścia?
    Dodam jeszcze, że kolce wyszły Ci super nietuzinkowe.

• #11 21 Sty 2013 22:37
    marian133
    Poziom 37  

BartekWB napisał:

Daje to tyle że masz wąskie kolumny z dużym głośnikiem basowym. Głośnik basowy musi być wtedy odcięty bardzo nisko.

• #12 23 Sty 2013 18:20
    premier93
    Poziom 16  

Dlaczego żeberka radiatora są poziomo? Nie utrudnia to chłodzenia?
    W jaki sposób były obrabiane elementy metalowe? Sam robiłeś czy zleciłeś w jakimś zakładzie?

• #13 23 Sty 2013 19:30
    12345_1
    Poziom 13  

Jak dla mnie konstrukcja super. Masz może wymiary płyt jakie powinny być bo chyba zrobię blizniaczom konstrukcje .

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

• #14 27 Sty 2013 08:05
    kataniak1994
    Poziom 15  

Mógłbyś wstawić zdjęcie końcówek? Jak to wygląda od wewnątrz.

• #15 28 Sty 2013 22:34
    stanleymarc
    Poziom 15  

Witam.
    Regulacja subwooferów bardzo prosta, wzmacniacze są parowane z płynną regulacją fazy, filtrem i regulacją wzmocnienia.
    Radiator taki był, nawet nie myślałem, żeby zmieniać bo się "ledwie" grzeje, poza tym, że być może w przyszłości zmienię koledze radiatory na satynowane, żeby nie były czarne.
    Podstawy z AISI 316 gr.10 wycinane laserowo, potem ręcznie satynowane. Kolce oczywiście z regulacją wysokości i tuleją kontrującą (ta z góry) fi35.

• #16 31 Sty 2013 10:10
    kamiljus
    Poziom 14  

Profesjonalnie wykonane, gratulacje! Czy możesz napisać coś więcej o samym lakierowaniu i przygotowaniu do lakierowania.
    - Jakich użyłeś podkładów?
    - Czym szpachlowałeś?
    - Czy stosowałeś jakieś dodatkowe zabezpieczenia?
    - Czy w jakiś sposób próbowałeś zabezpieczyć kolumny przed tzw. klawiszowaniem (pękanie lakieru, oraz rozwarstwianie się na łączeniu płyt MDF)?

Pozdrawiam
    Kamiljus

• #17 03 Lut 2013 18:47
    stanleymarc
    Poziom 15  

Witam.
    MDF malowałem już kilkanaście razy i żeby było to dobrze zrobione musi być doskonale wysuszony (najlepiej w suszarni do drewna, ja do tego użyłem komory malarskiej) i od razu zagruntowany. Powstaje wtedy bariera, MDF nie ciagnie wilgoci i nie puchnie. W pierwszej fazie używałem podkładów poliuretanowych, potem kilka razy warstwa JOTUN i na wykończenie znów podkład poliuretanowy. Szpachlowane szpachlą samochodową. Nigdy nie zdażyło mi się (na szczęście), żeby coś pękło.

• #18 04 Lut 2013 08:37
    kamiljus
    Poziom 14  

Dzięki za odpowiedzi,
    Rozumiem, że gruntowałeś tylko powierzchownie (na zewnątrz po złożeniu kolumn)?

• #19 10 Lut 2013 10:48
    stanleymarc
    Poziom 15  

Tak, na zewnątrz.

• #20 02 Kwi 2013 12:42
    RAFi X
    Poziom 28  

Kolejna okazała konstrukcja z Twoich rąk ! :) No i kolejna, która wygląda solidnie.
    Co możesz powiedzieć o porównaniu wybrzmiewania tych śnieżnych skrzynek w konfrontacji z Tango ?

• #21 08 Kwi 2013 12:29
    stanleymarc
    Poziom 15  

Są to dwie różne konstrukcje. Tango jest stonowane i bardzo wrażliwe, te nowe natomiast wulkaniczne, zdecydowanie ostrzejszy dźwięk. Na pewno są warte uwagi i podjąłem decyzję o budowie kolejnego takiego samego zestawu tym razem dla siebie, chociaż nie rozstanę się z Tango za nic.
    Pozdrawiam.

Promocja -20%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
tme