Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Arduino - kwestia zasilenia oraz klawiatura

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Mikrokontrolery Ogólne -> Arduino -> Arduino - kwestia zasilenia oraz klawiatura
Autor
Wiadomość
bombardier89
Poziom 13
Poziom 13

Post#1 Post autora tematu 21 Sty 2013 20:10   

Witam,
od jakiegoś czasu tworzę pewien projekt, który obecnie wykorzystuje klawiaturę z drabinki rezystorowej (taką) oraz LCD zgodny z HD44780. Projekt obecnie jest na płytce stykowej, zasilany jest stabilnym napięciem +5V z USB.
Sprawa zaczyna wyglądać mniej kolorowo, gdy projekt był na tyle gotowy programistycznie, abym mógł go umieścić w obudowie. Zasilanie musi być bateryjne, a obudowa jest dość kompaktowa - mam więc pierwszy problem. Stąd moje pierwsze dwa pytania: jakim minimalnym napięciem musi być zasilane Arduino oraz czym je zasilić? Aktualnie moim jedynym pomysłem są dwa akumulatorki od telefonów 3,6V połączone szeregowo, rozumiem że stabilizatora nie trzeba bo Arduino posiada już własny. Obawiam się tylko, że przez kompaktowość obudowy mogę wszystkiego nie zmieścić wewnątrz - może są jakieś inne akumulatory zajmujące stosunkowo mało miejsca oraz dające wystarczające napięcie na zasilenie Arduino wraz z LCD (bez podświetlenia)?
Drugim problemem jest klawiatura, klawiatura z drabinki rezystorowej jest dobra przy stabilnym, stałym napięciu, jednakże jeśli użyję zasilania bateryjnego to boję się o stabilność odczytu rezystancji przez piny analogowe (wszak napięcie będzie ulegało znacznym wahaniom z biegiem czasu pracy, a programistycznie rzecz jest rozwiązana przez okreslenie przedziału wartości z przetwornika ADC dla każdego utworzonego przycisku w drabince). Wygooglałem patent, który zwie się klawiatura matrycowa i tu właśnie pojawia się kolejny problem - docelowo muszę mieć 24 przyciski, czyli taka klawiatura zużyje mi 10 pinów cyfrowych (5x5). 7 (lub 8, nie pamiętam) pinów cyfrowych będzie zajęte przez LCD. Czy da się jakoś stworzyć taką klawiaturę korzystając również z pinów analogowych w Arduino? Czy macie jakiś inny pomysł na rozwiązanie problemu klawiszy?
Proszę o pomoc,
Pozdrawiam!
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Sty 2013 20:10   

Powrót do góry

BlueDraco
Poziom 23
Poziom 23

Post#2 21 Sty 2013 20:26pomocny post - solucja   

Re: Arduino - kwestia zasilenia oraz klawiatura

Wystarczy zasilać drabinkę klawiatury z tego samego źródła, z którego pochodzi napięcie odniesienia ADC (być może wręcz z wyjścia VREF, jeśli rezystory nie są za małe) - wtedy napięcie może być dowolne. Z tym "stabilnym zasilaniem z USB" to niezły dowcip...)
Powrót do góry

bombardier89
Poziom 13
Poziom 13

Post#3 Post autora tematu 21 Sty 2013 20:32   

Czyli w przypadku Arduino wystarczy, jeśli zamiast do +5V podepnę klawiaturę do pinu REF tutaj?
Powrót do góry

BlueDraco
Poziom 23
Poziom 23

Post#4 21 Sty 2013 20:40pomocny post - solucja   

Pewnie tak, ale zmierz napięcie na VREF przed i po przypięciu. Jeśli się (prawie) nie zmieni - to ok.
Powrót do góry

bombardier89
Poziom 13
Poziom 13

Post#5 Post autora tematu 21 Sty 2013 20:42   

Ok, przetestuję to - dzięki wielkie.
W przypadku niepowodzenia chciałbym jednak wiedzieć, czy piny analogowe mogą mi zastąpić cyfrowe jeśli chodzi o tę klawiaturę matrycową ;) Jakieś mądre pomysły na zasilenie całości też by mi bardzo pomogły.
Powrót do góry

BlueDraco
Poziom 23
Poziom 23

Post#6 21 Sty 2013 22:15   

To zależy, które analogowe. Linie portów - tak, ale specjalizowane - tylko analogowe - nie. ATmega8 w LQFP (poprawka) ma dwie linie tylko analogowe.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 21 Sty 2013 22:15   

Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Kraków

Post#7 22 Sty 2013 00:14pomocny post - solucja   

BlueDarco, no fajnie, każesz gościowi pobierać prąd ze źródła napięciowego zaznaczając tylko
BlueDraco napisał:
jeśli rezystory nie są za małe

Skoro to ma być klawiatura rezystancyjna to robisz tak:
1. Konfigurujesz źródło napięcia odniesienia na napięcie zasilania procesora.
2. Górny koniec drabinki podpinasz pod to samo napięcie, którym zasilany jest procesor. Masz wtedy efekt, którego oczekiwałeś i dodatkowo pomiar "drabinki" jest zupełnie niezależny od napięcia zasilania. Jeśli np. wciśnięcie przycisku daje Ci wynik 649 to nieważne czy zasilisz całość z 5V, czy z 3V - wynik pozostanie niezmienny (pomijam normalne szumy i wahania), bo wraz ze zmianą zasilania zmieni się także napięcie odniesienia dla przetwornika, a jako że wynik pomiaru zależy od stosunku rezystancji nad i pod przyciskiem (a stosunek się nie zmienia) to wynik się też nie zmieni.

Jeśli wykonujesz pomiary analogowe i musisz korzystać z wewnętrznego źródła napięcia odniesienia to możesz skorzystać z napięcia na nodze VREF, ale musisz w drabince dać na tyle duże rezystory, żeby w skrajnym przypadku nie obniżyć na niej napięcia i przez to nie uszkodzić źródła napięcia - na dobrą sprawę powinno się w takiej sytuacji zbudować wtórnik.

Atmega8/168 ma 6 kanałów ADC dzielonych ze zwykłymi liniami I/O PORTC, a dodatkowo wersja SMD (nie wiem czy są one wyprowadzone w Arduino) posiada 2 dodatkowe kanały tylko ADC. Ale tak czy siak jeśli na każdym kanale ADC podpiąłbyś po 5 przycisków to masz już 30 przycisków na 6 pinach. A do klawiatury matrycowej możesz też zastosować jakieś układy rozszerzające ilości portów. Np. PCF8574 po I2C (na 2 kościach masz nawet 64 przyciski a w procesorze zajęte tylko 2 piny lub ewentualnie trzeci, jeśli chcesz mieć wykrywanie naciśnięcia na przerwaniu), albo komplet układów wejścia/wyjścia na magistrali SPI - wtedy na 4 przewodach masz też 64 przyciski.

Moje artykuły: (Dodaj)
02 Sierpień 2014 Zegarek binarny - nic nowego, nic odkrywczego :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sty 2013 00:14pomocny post - solucja   

Powrót do góry

BlueDraco
Poziom 23
Poziom 23

Post#8 22 Sty 2013 00:35   

Można też wziąć mikrokontroler, który ma tyle linii portów, ile jest potrzebnych, zamiast wygłupiać się z ekspanderami I2C, których cena jest porównywalna z ceną mikrokontrolera.

Tak to jest, kiedy projekt zaczyna się od określenia na sztywno typu mikrokontrolera, zamiast od spisania wymagań i wyboru układów na podstawie tych wymagań. Co za problem wziąć uC z 64 wyprowadzeniami, jeśli tyle trzeba?

Gdybym tak postępował, do dzisiaj robiłbym wszystko na 80C51... ;)
Powrót do góry

dondu
Poziom 25
Poziom 25

Post#9 22 Sty 2013 01:38pomocny post - solucja   

bombardier89 napisał:
... czy piny analogowe mogą mi zastąpić cyfrowe jeśli chodzi o tę klawiaturę matrycową ;)

A czemu nie zrobić klawiatury na ADC?: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/epp-klawiatura-adc-by-dondu.html
Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Post#10 22 Sty 2013 01:51   

Przecież właśnie o takim pomyśle dyskutujemy od początku tematu...

Powrót do góry

dondu
Poziom 25
Poziom 25

Post#11 22 Sty 2013 02:03   

... więc wskazałem konkretny przykład wraz z kalkulatorem rezystorów :)
Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Post#12 22 Sty 2013 02:07   

I chwała Ci za tego bloga, bo jest w nim kompendium wiedzy o avr;-)

Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 22 Sty 2013 02:07   

Powrót do góry

dondu
Poziom 25
Poziom 25

Post#13 22 Sty 2013 02:10   

Oj nie ... to tylko uzupełnienie książek Tomka, Mirka, czy też innych :)
Zawsze będę uważał, że książka choćby wypożyczona z biblioteki, daje kopa w postaci skrócenia czasu nauki + fora dyskusyjne ...

Ale nie róbmy off-top'u :)
Powrót do góry

bombardier89
Poziom 13
Poziom 13

Post#14 Post autora tematu 22 Sty 2013 03:02   

piotrva napisał:
Skoro to ma być klawiatura rezystancyjna to robisz tak:
1. Konfigurujesz źródło napięcia odniesienia na napięcie zasilania procesora.
2. Górny koniec drabinki podpinasz pod to samo napięcie, którym zasilany jest procesor. Masz wtedy efekt, którego oczekiwałeś i dodatkowo pomiar "drabinki" jest zupełnie niezależny od napięcia zasilania. Jeśli np. wciśnięcie przycisku daje Ci wynik 649 to nieważne czy zasilisz całość z 5V, czy z 3V - wynik pozostanie niezmienny (pomijam normalne szumy i wahania), bo wraz ze zmianą zasilania zmieni się także napięcie odniesienia dla przetwornika, a jako że wynik pomiaru zależy od stosunku rezystancji nad i pod przyciskiem (a stosunek się nie zmienia) to wynik się też nie zmieni.

Ale bomba, właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem - super, bardzo mi pomogłeś :)
Rozumiem więc, że zgodnie z TYM mam ustawić analogReference(EXTERNAL); w funkcji void setup()?
Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Post#15 22 Sty 2013 10:27pomocny post - solucja   

Nie, DEFAULT żeby pobierał odniesienie z zasilania

Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Mikrokontrolery Ogólne -> Arduino -> Arduino - kwestia zasilenia oraz klawiatura
Strona 1 z 1