Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla
Autor
Wiadomość
basiak85
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Radomsko

Post#31 14 Lut 2013 16:30   

Re: Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla

gregor22 ! u mnie czas palenia dzis wyniósł 7 godz od rozpalenia do prawie calkowitego wypalenia . rozpaliłem go jeszcze raz i zasypałem go większa dawką paliwa .temp. w domu 23 stopnie .DOM 160m kw do tego 120litrowy bojler dom jest nie ocieplony ,okna plastiki .
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lut 2013 16:30   

Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Mielec

Post#32 14 Lut 2013 17:21   

Generalnie Defro jest u teściów, ale mamy domy na tym samym podwórku, często w nim palę, bo pracujemy na różne zmiany. Wsypuję wiadro 30 litrowe węgla orzech, na to drewno, palnikem rozpalam, zamykam piec. Temperatura ustawiona na 40 stopni, dom 100 metrów + 140 litrów CWU, ocieplony, stałopalność przy temp. w okolicach zera 14- 18 godzin, w domu 21-23 stopnie
Powrót do góry

gregor22
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Opole

Post#33 Post autora tematu 15 Lut 2013 14:18   

[quote="marek49ae"] "Temperatura ustawiona na 40 stopni"

Nie za malo ustawiona ta temperatura? Czytałem, że Defro zaleca ustawienie na 55 do 60 stopni i ja tak mam ustawione bo ponoć przy niższej temperaturze tworzy się smoła w kotle....
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Post#34 15 Lut 2013 15:13   

Przeprasza, nie zaznaczyłem że temp. 40 stopni to na zaworze 4D, na piecu 70 stopni. Ja mam SAS NWT, palę od dołu, dom 140 m2, cwu 140 litrów, dobrze docieplony, przy jednorazowym zasypie wiadra 30 litrów temp, 45 na piecu, w domu 23-24 stopnie wytrzymuje ok 15 godzin. Zaworu 4D nie posiadam, jest w planach.
Powrót do góry

Ola32
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: łódź

Post#35 18 Lut 2013 12:52   

Witam,
czytam jakieś inf. na temat dobrych ustawień pieca defro. Opisze dokładnie w czym mam problem i nie urywam, że liczę na pomoc bardzo was proszę.
Wiec posiadam piec DEFRO zasypowy bez podajnika Kocioł 24kw optima plus defro. Teraz pow. do ogrzania wynosi ok 140m, Później będzie większa ponad 200 ponieważ dojdzie mi poddasze. Poddasze ocieplone wełna i budynek na zew.styropianem. Od sierpnia mam nowy piec i wymianę na nowa instalacje. Tak naprawdę muszę się przyznać ze przez te miesiące nie załadowałam pieca do pełna bo jakoś się obawiałam i tak po parę szufelek miału ( bo pale miałem i trochę węglem ) i właściwie non sto musiałam biegać do tego pieca. Sama już nie wiem jakie ustawić parametry, żeby spalanie było oszczędne, sterownik jest tech st28.
Do tej pory miałam ustawienia:
pompa - trzeci bieg
histereza CO - 7 stopni (mam jedną pompę )
tem. zadana - 58-59 stopni
dmuchawa - 4 bieg
praca w podtrzymaniu - 1min i 10sek.
przerwa w podtrzymaniu - 7min.
klapka wentylatora - odsłonięta na2 cm

Dużo mi do tej pory spalał.Wiem ze może za późno ale zaczęłam kombinować żeby to zmienić i stad moja prośba do was o pomoc w ustawieniach i wytłumaczeniu pewnych rzeczy.

Obecnie zmieniłam ustawienia na :
pompa - drugi bieg
histereza CO - 3 stopne (mam jedną pompę )
tem. zadana - 58-59 stopni w dzień na 56stopni
dmuchawa - 3 bieg
praca w podtrzymaniu - 10sek.
przerwa w podtrzymaniu - 16min.
klapka wentylatora - odsłonięta prawie cala.
Piec załadowałam ok 11 kg miału o godz. 11:30

Proszę wytłumaczcie mi jak to jest z tą histerezą, pracą w podtrzymaniu i przerwą w podtrzymaniu. Teraz wygląda to tak, że jak spadnie tem o 3 stopnie od zadanej to załącza się wentylator i chodzi do momentu uzyskania zadanej temperatury. A kiedy załączy się wentylator żeby chodził to 10 sek czyli praca w podtrzymaniu. Ostatnio miałam tak ze jak sypnęłam sobie 3 szufelki miału to po ok 2 godzinach nie było prawie nic i tem. nie mogła już dobić do zadanej. chciałabym żeby chociaż raz wytrzymało mi tak z cały dzień i noc ale boje się ze będzie się dymić w nocy albo będzie za wysoka tem.Nie dawno zmarł mój tato i dlatego wszystko mi się pogmatwało dobrze ze wiem jak wyczyścić piec bo jeszcze zdążyłam się temu przyjrzeć :( Będę bardzo wam wdzięczna za każda rade.

Pozdrawiam.
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Post#36 18 Lut 2013 14:24   

A więc tak. Najlepszym wg. mnie ustawieniem nadmuchu jest praca w podtrzymaniu. Dmuchawa pracuje co kilka minut, przez kilka sekund. Nie da się precyzyjnie tego ustawić ale ja mam bardzo zbliżone ustawienia do zadanej temperatury, rzadko się zdarza by temp. spadła poniżej zadanej, i dmuchawa musiała tłoczyć powietrze do osiągnięcia temperatury. Moje ustawienia są takie: histereza 2 stopnie, moc nadmuchu 3, przerwa przedmuchu 2 minuty, czas nadmuchu 5 sekund. Ty musisz spędzić w kotłowni kupę czasu żeby dopasować ustawienia do potrzeb swojej instalacji. Gdy temperatura zadana nie bedzie osiągana, musisz zmniejszać przerwę przedmuchu, i wydłużać czas przedmuchu, i odwrotnie. Jest to do osiągnięcia tylko potrzeba czasu.
Powrót do góry

Ola32
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: łódź

Post#37 18 Lut 2013 17:31   

dziękuję za szybką odpowiedź. Wiec tak to 11 kg które wsypałam o11.30 już praktycznie się wypaliło teraz poruszyłam ten żużel trochę i dobiło do tem. zadanej bo było poniżej. I właśnie często się zdarza ze spada poniżej zadanej o tak w kółko później chodzi żeby dobić . Zrobiło się trochę żużlu na spodzie ale czy ja wiem te 11 kg na 5,5 kg to długo się paliło. Właśnie ta praca w podtrzymaniu tu trzeba się chyba trzeba nad tym posiedzieć. Tylko teraz już nie wiem czy przerwa ma być dłuższa w podtrzymaniu czy krótsza. Może jak jest dłuższa to szybko spada poniżej zadanej a później długo musi dobijać ale czy znowu nie szybciej się spala?
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Post#38 18 Lut 2013 18:27   

Ola32 napisał:
Może jak jest dłuższa to szybko spada poniżej zadanej a później długo musi dobijać

Tu masz rację, potem dmuchawa pracuje długo a z komina kłęby dymu, czyli nie spalony materiał, i duzo ciepła wypchanego przez dmuchawę w komin.
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: rzeszów

Post#39 02 Mar 2013 12:13   

Posiadam piec Defro Optima Komfort 20 kW, który wg mnie za szybko spala węgiel. Na początku informuję, że mam doświadczenie niewielkie w paleniu, bo tak naprawdę zakupiłem ten piec początkiem marca 2012r. W zasadzie to pierwszy sezon palenia w tym piecu. Posiadam sterownik ST-28 zPID i dmuchawę WPA 120. Piec jest jeszcze na gwarancji, ale o tym później co mi się z nim przydarzyło. Mi średnio wychodzi, że spala on ok. 3 kg/h. Wg mnie nie wiem czy to dużo, pewnie tak skoro piszecie tak w swoich postach. Instrukcja tego pieca przewiduje 2,9kg/h. Czyli aby całą dobę można było opalić należałoby wrzucić 24x2,9kg węgla, przynajmniej ja to tak rozumiem, a piec ma tylko pojemność na 45kg wsadu. Już wiem bo wyczytałem to w Waszych postach, że źle miałem ustawione pompy CO i CWU. Obie pracowały na 3 biegu. Dzisiaj przestawiłem je na 1 bieg. Zmniejszyłem również po wejściu w ustawienia serwisowe po kodzie nr 12 temp. spalin z 260 na 200 stopni C. Nie wiem czy dobrze zrobiłem czy też nie, bo się kompletnie na tym nie znam. Aha palę węglem-orzech raczej od góry, od dołu to porażka. I teraz mam problem, bo pomimo przeczytania Waszych postów nadal nie rozumiem nic z tych przedmuchów. Są tam takie parametry do ustawienia ale co znaczą te ustawienia, tego nie wiem. Ja to rozumuję w taki sposób, że dmuchawa włącza się okresowo z określoną mocą i wyłącza się na jakiś zadany czas, czyli jakby podtrzymuje żar spalanego wsadu. Czy dobrze to zrozumiałem? Do tej pory moja dmuchawa pracowała cały czas i wydaje mi się, że bardziej wychładzała ruszt niż pomagała w paleniu. Owszem pomagała rozpalić i na pewno rozpalanie przyśpieszała, jednak ma też swoje wady. A już najbardziej mnie wkurza i zastanawiam się po co producent to wymyślił, dlaczego się włącza alarm po pół godzinie od momentu włączenia dmuchawy celem przeprowadzenia procesu rozpalania. Po co włączają się dwie pompy CO i CWU. Kiedy temp. w zasobniku CWU / pojemność 300 litrów, ale piec zasila tylko górną cześć, czyli 150 litrów, bo dolna nagrzewnica podłączona jest do kolektorów / jest wyższa od tej w piecu, po prostu woda zgromadzona w zasobniku CWU jest wychładzana i generowane są same straty. Czemu ma to służyć, czy można to wyłączyć, żeby przynajmniej pompa CWU nie była włączana w takiej sytuacji. A ponadto czy można wydłużyć czas zadziałania alarmu np. do godz. czasu, bo to jest wkurzające. Rozpalanie od góry nie jest proste i raz się uda a raz nie. Trzeba chodzić i sprawdzać czy się alarm nie włączył. Wiem bo czytałem wiele postów, że można w drzwiczkach zasypowych zrobić otwór do zasysania powietrza, ale w tych piecach jest szamotka, więc jak to mam uczynić? Pozwoliło by to na nie korzystanie z dmuchawy. Przynajmniej na razie to niemożliwe, bo piec jest na gwarancji. Jakie ustawienia mam wdrożyć, aby ten piec spalał ekonomicznie jak u szanownych kolegów. I ten ostatni problem z moim piecem, mianowicie coś się stało z pedałem od rusztu, jakby opadł w kierunku podłogi i nie można go w żaden sposób przywrócić do stanu poprzedniego. Nie wiem co się stało. Czy ktoś z Was miał taki przypadek? Ma tylko niewielki zakres ruchu w kierunku podłogi. Co mam w tej sytuacji zrobić? Dziękuję za zainteresowanie i ewentualne odpowiedzi. Aha rewelacji nie mam pod względem ogrzewania domu o pow. ok. 180 m kwadratowych. Temp. max od 20 do 21 stopni C. Kilka razy było na pierwszej kondygnacji 22 stopni C, ale to raczej ewenement. Najbardziej gorąco jest na trzeciej kondygnacji nawet 25 stopni C, ale tylko wtedy kiedy nie ma wiatru na zewnątrz. Dom posadowiony jest na dużej górze, otoczony innymi posesjami oczywiście w odpowiednich odległościach. Rano jak wstanę po wygaśnięciu pieca temp. ok. 16 do 17 stopni C. Dom ocieplony od zewnątrz styropianem grubości 10 cm. Temp. CO zadana na piecu 50 stopni C, przy mrozach ustawiałem wyższą. Dom trzy kondygnacyjny, bez podpiwniczenia. A i na koniec czy czopuch ma być w pozycji otwartej czy zamkniętej, bo u mnie jest przeważnie w pozycji zamkniętej, tj. w pozycji pionowej. Wydaje mi się, że wtedy osiągam wyższą temperaturę spalania i efektywniej spaliny są wykorzystywane do odgrzewania wewnętrznych półek pieca, ale czy to jest bezpieczne i ekonomiczne oraz zasadne tego nie wiem. Pozdrawiam.
Powrót do góry

gersik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: małopolska

Post#40 03 Mar 2013 08:10   

Czy to jest twój kocioł?
http://www.fuego.pl/1660_DEFRO_OPTIMA_KOMFORT_20_kW.html
on ma tam wlot powietrza wtórnego. Jak nie masz otworów w dzwiczkach zasypowych to może są w środku dysze powietrzne. Nie chcesz stracić gwarancji a przerobić drzwiczki to kup drugie z gotowym otworem.
a może ten;
http://www.fuego.pl/1672_DEFRO_OPTIMA_KOMFORT_Plus_20_kW.html
Instalacja jest nie wyregulowana i dlatego na górze masz cieplej. Gdzie znalazłeś takie zużycie bo ja tam widzę dużo mniejsze.
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#41 03 Mar 2013 10:11   

Dziękuję za odpowiedź. Ani jeden ani drugi. Mój jest Optima Komfort wersja standart i jak wynika z instrukcji on ma zużycie 2,9 kg/h. Czyli mam rozumieć, ze kaloryfery u góry grzeją mocniej niż na dole i to by się zgadzało, bo jeden na dolnej kondygnacji słabo grzeje od połowy w dół, a był odpowietrzany. Może jest przytkany. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2013 10:11   

Powrót do góry

gersik
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: małopolska

Post#42 03 Mar 2013 11:07   

Nie jest przytkany tylko grzejniki na górze trzeba z kryzować aby woda grzewcza wszędzie płynęła jednakowo. Możesz to zrobić sam jeśli masz odpowiednie zawory. Wklej adres do twojego kociołka.
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#43 03 Mar 2013 12:08   

Nie mam pojęcia jaki to adres bo nic się nie zgadza z moją instrukcją i tym co prezentują w internecie. Nie ma takiej wersji w internecie. Natomiast bezpośrednio z kotła odpisałem takie dane Defro Optima Komfort 20 wersja STD. Ja nie wiem czy ta naklejka jest inna, niż powinna być w rzeczywistości. Może go opiszę. Posiada trzy drzwiczki. Pierwsze od góry mają duży napis DEFRO. Środkowe są bez otworu, a te na dole jak każde inne z klapką na dopływ powietrza. Patrząc w kierunku drzwiczek pieca, na płycie od góry znajdują się w lewym dolnym rogu termometr okrągły, na środku sterownik i w prawym górnym rogu dmuchawa. Na samym środku wylot do rury pionowej przeznaczonej do przekazania wody kotłowej do kaloryferów. Patrząc nadal w tym samym kierunku przy podłodze po prawej stronie widnieje pedał rusztowy. Na tylnej ścianie wylot do czopucha. Ma trzy półki w tym dwie długie widoczne po otworzeniu drzwiczek wyczystnych, oraz jedną wąską widoczną po otworzeniu drzwiczek środkowych. To chyba tyle co mogę o nim powiedzieć. Chyba, że zrobię jego fotkę. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Sono2020
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kurolapki

Post#44 03 Mar 2013 12:25   

Kolego zamiast słowami opisywać zrób ładne wyraźne zdjęcia tego kotła i wklej i to sprawę załatwi !
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 03 Mar 2013 12:25   

Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#45 03 Mar 2013 13:44   

W załaczeniu przesyłam fotkę tego cuda, któego nigdzie nie można uświadczyć. Podejrzewam, że to nie jest 20 tylko większej mocy. Musiałem podłądować akumulatory, bo baterie padły w aparacie i tylko jedną fotkę udało mi się wykonać. [img]http://obrazki.elektroda.pl/9450595200_1362314347_thumb.jp [url=http://obrazki.elektroda.pl/6316005000_1362314537.jpg]Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla g[/img][/url]
Powrót do góry

Sono2020
Poziom 13
Poziom 13

Miasto: Kurolapki

Post#46 03 Mar 2013 17:33   

Obawiam się że zgadza się z tym co jest w internecie bo według twojego zdjęcia które jest nie dokładne i pokazuje tylko drzwiczki może to być ten kocioł:

Link

Ale skoro piszesz że na tabliczce znamionowej jest napisane Optima Komfort STD to będzie to ten kocioł ale w ciut innym wykończeniu zewnętrznym:

Link

Zrób zdjęcia dokładne a nie po łebkach podłączeń wyczystek wnętrza to można coś powiedzieć o tym kotle bo po samych drzwiczkach to nie bardzo.
Powrót do góry

basiak85
Poziom 7
Poziom 7

Post#47 03 Mar 2013 20:58   

DEFRO OPTIMA KOMFORT 20 Kw wersja STD rok produkcji 2012
Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla spalanie 16kg wegla ok 8godz
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#48 07 Mar 2013 23:54   

Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla Witam. W załączeniu dołączam obiecane zdjęcia mojego pieca.
Powrót do góry

szymonjasiu
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: miasto powyżej 50 k mieszkancow

Post#49 10 Mar 2013 12:50   

Witam

Podpowiem Tobie cos co może rozwiązać problem dużego spalania.

Zakłądam, że kocioł jest dobrany poprawnie pod Twoją instalacje.

Aby Twój kocioł pracował w pełnej sprawności oprócz wysokiej temperatury spalania potrzebna jest właściwa ilość tlenu dostarczana do spalania.

Jeżeli masz źle ustawioną automatykę pod swój rodzaj paliwa możesz zużywać nawet 30% więcej paliwa . Możesz "przedmuchiwac kocioł".
Do poprawnego ustawienia potrzebny jest pomiar zawartości tlenu w spalinach.
Zrobi to autoryzowany serwis wskazany przez producenta kotła. Lub osoba , która ma bardzo dobre pojecie o eksploatacjie tego typu kotłów.

Chciaż sam osobiscie tymi urządzeniami się nie zajmuje , to słyszałem , że dobrze wyregulowany jest jeden na dwadzieścia kotłów.

Pozdrawiam
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#50 10 Mar 2013 14:09   

Dziękuję za odpowiedź, choć nic mi to nadal nie dało. Zbyt okólnikowa ta odpowiedź. Powyżej zadałem szereg pytań i praktycznie na żadne pytanie nie uzyskałem konkretnej informacji. Nie sądzę by za mało było powietrza skoro dmuchawa działa na pełną moc. Co to są te przedmuchy i jak się je ustawia. Myślę, że nie po to istnieje to forum, aby wzywać serwis. Są przecież inne sposoby jak np. odpowiednie ustawienie sterownika itp. Pozdrawiam
Powrót do góry

szymonjasiu
Poziom 15
Poziom 15

Miasto: miasto powyżej 50 k mieszkancow

Post#51 10 Mar 2013 18:08   

Powietrza napeno jest za dużo jeżeli dmuchawa działa na pełną moc.
Spalasz wtedy więcej paliwa.
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#52 11 Mar 2013 00:24   

To nie do końca tak jest. Bo jeśli się już rozpali to wtedy już dmuchawa działa ze zmniejszoną siłą, a czasami się wyłącza, w zależności od temperatury zadanej na piecu. Ona w zasadzie działa na pełnych obrotach jak się rozpala lub jak się kończy palić. To jak dmuchawa jest sterowana zależy na pewno od sterownika. Pytanie tylko czy on fabrycznie jest do niej dostrojony. Na razie biegam po domu z kluczem do zaworów kaloryferów od kilku dni i je kryzuje z lepszym lub gorszym skutkiem. Na pewno lepszym ponieważ już 3 z 4 zaczęły mi w miarę grzać na całej powierzchni. Łatwiej mi się ustawia te, które mają wejście na imbusa aniżeli te, które mają śrubkę z otworkiem na śrubokręt. Może nie są na całej powierzchni do samego dołu gorące, ale na pewno są ciepłe i to już w pewnym stopniu poprawiło sprawność spalania w piecu. Przynajmniej takie mam wrażenie. No chyba, że jestem w błędzie to proszę mnie poprawić. Właśnie nie wiem czy temperatura powrotu z kaloryfera do pieca ma być taka sama jak ta, która do niego wpływa, ale pewnie nie bo kaloryfer jest od tego aby emitował energię cieplną na zewnątrz, więc ją traci. Takie jest moje rozumowanie, ale nie wiem czy nie błędne. Pozdrawiam i proszę o jakieś wskazówki.
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#53 19 Mar 2013 19:27   

I co tak wszyscy zamilkli. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na moje wydaje się podstawowe pytania. Mam nadzieje, że entuzjazm początkowy w Was nie wygasł. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Mar 2013 19:27   

Powrót do góry

basiak85
Poziom 7
Poziom 7

Post#54 22 Sty 2014 22:53   

witam wszystkich ,mamy nowy sezon!!! -a czy macie może nowe spostrzeżenie odnośnie spalania w kotłach defro optima komfort 20 kw .Może coś podpowiecie odnośnie stało palności ,ile wam teraz piec pochłania paliwa i ile czasu wytrzymuje :)
Powrót do góry

robertododo
Poziom 13
Poziom 13

Post#55 31 Sty 2014 14:11   

Witam wszystkich po prawie rocznej przerwie.
Obecnie moje doświadczenie w zakresie palenia w piecu CO jest na pewno większe. Ponadto doprowadziłem do poprawnego skryzowania wszystkich grzejników. Zasada wg mnie jest taka, by te najbliżej położone pieca przykręcić na zaworach maksymalnie, a te położone najdalej odkręcić całkowicie i mi się to udało metodą prób i błędów. Na pewno ilość spalanego węgla zależy od temp. zewnętrznej. Tak sobie wyregulowałem dmuchawę, że przy dodatniej temp. na zewnątrz w okresie zimowym piec spalał mi ok. 1,2 kg/h. Teraz przy mrozach ok. 1,8 do 2 kg/h. Zamykam czopuch podczas palenia, tym samym nie wypuszczając ciepła do komina. Ale uwaga ustawiłem przy tym dmuchawę w opcjach serwisowych na 20% mocy. Zrobiłem tak: na węglu pozostawiłem 75%, na miale ustawiłem 40%, a na drewnie 20%. Wykorzystuję tę ostatnią opcję, zarówno do rozpalania oraz palenia. Przy ok. 25 kg węgla uzyskuję nawet stałopalność ok. 15 godzin. To też zależy od siły wiatru. Ale uwaga z pieca może się wydobywać tlenek węgla czyli czad niebezpieczny dla życia. Dzieje się tak wtedy kiedy dmuchawa się wyłącza i brakuje dopływu powietrza. Z węgla wtedy tworzy się koks. Ja założyłem czujnik gazu i czasami się on włączał, zwłaszcza przy silnym nadmuchu. Teraz bardzo rzadko, praktycznie w ogóle. Czujnik sprzężyłem z wentylatorem zamontowanym w kanale wentylacyjnym. Jak wykryje czad wypompuje go na zewnątrz. Powtarzam musi dmuchawa pracować na niskiej mocy, wtedy tlenek się nie uwalnia poza piec. Wg mnie 75% mocy dmuchawy ustawionej wg zaleceń fabrycznych to duża przesada. Nie potrzebnie tłoczyć tyle powietrza do spalania węgla. Jakby kogoś interesował kod do ustawień serwisowych to podaję kilka zer i 12. Nie wiem tylko co to są te przedmuchy. Tego nie zmieniałem. I jeszcze jedno na pewno spalanie od góry jest dużo lepsze aniżeli od dołu. Ta sama ilość węgla wypali się znacznie szybciej od dołu aniżeli od góry. Ponadto piec jest bardziej czysty przy paleniu od góry. To też zależy od węgla.Ja kupiłem oprócz orzecha kostkę z Bielszowic tzw . koksujący. Być może, że to jego zasługa, choć nie spala się do końca, bo zostają takie brązowe, duże kawały minerałów, które wrzucam kolejny raz do palenia. Albo węgiel został wymieszany z innym przez nieuczciwego sprzedawcę, albo przyjechał taki z kopalni. Choć tam telefonowałem i gość się zarzekał, że to na pewno nie ich wina. A sprzedawca jak mu pokazałem, zrobił oczy i tłumaczy się, że to kopalnia wymieszała, ale na wiosnę ma mi zwrócić do 200 kg węgla. Faktem jest, że ta kostka oszukana ma inny odcień taki matowy i jest ciężka jak kamień. Ten uczciwy ma połysk złotawy, kolor czarny i jest dużo lżejszy od tego oszukanego. Aha na koniec na noc palę od góry, a w okresie dnia dokładam od dołu. To tyle z moich doświadczeń i moich spostrzeżeń.
Pozdrawiam
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Post#56 31 Sty 2014 16:03   

robertododo napisał:
Nie wiem tylko co to są te przedmuchy

Przedmuchy to co ile, i na ile czasu załącza się dmuchawa bez względu na temperaturę.
Powrót do góry

gregor22
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Opole

Post#57 Post autora tematu 17 Sie 2014 22:19   

Problem z kotłem jeszcze nie rozwiązałem. Zastanawiam się nad dociepleniem budynku tylko nie mam pewności, czy to pomoże? Dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam.
Powrót do góry

mirrzo
Moderator - Systemy Grzewcze
Moderator - Systemy Grzewcze

Miasto: MOJE Miasto

Post#58 18 Sie 2014 17:39   

Docieplenie to podstawa oszczędności paliwa.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> Defro optima komfort 20 kW - Zbyt duże spalanie węgla
Strona 2 z 2 Idź do strony Poprzedni  12