Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Jaki wzmacniacz/amplituner pod 4 kolumny x 6 Ohm

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Co kupić? -> Jakie Nagłośnienie do Domu -> Jaki wzmacniacz/amplituner pod 4 kolumny x 6 Ohm
Autor
Wiadomość
kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Miasto: Wrocław

Post#1 Post autora tematu 28 Sty 2013 23:53   

Jaki wzmacniacz/amplituner pod 4 kolumny x 6 Ohm

Szukam używanego wzmacniacza, ewentualnie amplitunera w cenie do 500 zł, który pociągnie kolumny 4X6 Ohm, z jakimś zapasem, więc idealnie od 4 Ohm. Ponoć niektóre starsze modele dawały taką możliwość. Laik jestem, oglądam na fotkach tyły i znajduję tylko od 8 Ohm. Interesuje mnie Pioneer, Yamaha, Denon, Technics.
Proszę o pomoc - jakiego modelu konkretnie mam szukać? Nie musi być kino domowe, wystarcza mi podwójne stereo.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Sty 2013 23:53   

Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Miasto: Sosnowiec

Post#2 28 Sty 2013 23:59   

Re: Jaki wzmacniacz/amplituner pod 4 kolumny x 6 Ohm

kotwodny napisał:
wystarcza mi podwójne stereo.

Nie ma czegoś takiego jak podwójne stereo. To się nazywa kakofonia. http://www.sjp.pl/kakofonia
Jakie to kolumny? W jakim pomieszczeniu będą grać?
Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#3 Post autora tematu 29 Sty 2013 00:30   

No cóż, przecież piszę, że laik jestem...

Pokój ok 25m2 otwarty na drugie pomieszczenie, w sumie ok 60m2 otwartej przestrzeni, tyle że z przewężeniem (otwór szerokości ok 2m)

Jeśli chodzi o kolumny to rozważam 2 opcje:
- 4 x excellence
- 2x excellence + 2x altus 140

Excellence, które chcę kupić, nie są typowe:
2x GDN 13/50/9 12ohm
1x GDWK 10/80T 8 ohm
obudowa od centrala excellence
krótki bass jest poprawiony długą rurą bass reflex z tyłu obudowy około 200mm
Impedancja: 6 ohm
Moc nominalna: 70W
Moc maxymalna: 130W
Pasmo przenoszenia 32 - 20 000Hz

Fanką Altusów nie jestem, ale stoją nieużywane, więc jest to opcja w przypadku, kiedy bas w excellencach faktycznie będzie za krótki.

Dodano po 7 [minuty]:

W kwestii tej kakofonii jeszcze, proszę o wyjaśnienie. Generalnie mi bardziej zależy na muzyce, mąż chciałby jednak mieć z tyłu dźwięk przy filmach.
Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Post#4 29 Sty 2013 00:31   

kotwodny napisał:
Jeśli chodzi o kolumny to rozważam 2 opcje:
- 4 x excellence
- 2x excellence + 2x altus 140

Rozważ trzecią, jedyną sensowną: dwie kolumny. Szkoda tracić efekt stereo na rzecz łomotu.
Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#5 Post autora tematu 29 Sty 2013 00:36   

Tak jak dopisałam przed chwilą:

W kwestii tej kakofonii jeszcze, proszę o wyjaśnienie. Generalnie mi bardziej zależy na muzyce, mąż chciałby jednak mieć z tyłu dźwięk przy filmach.

Myślałam, że 2 pary głośników będą jakimś kompromisem. Może istnieje opcja przełączania trybu i odcinania 2 głośników?
Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Post#6 29 Sty 2013 00:40   

To nie takie proste. Przeczytaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html
Ewentualnie zostaje quasi quadro (ambiofonia), np. Radmor 5102.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sty 2013 00:40   

Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#7 Post autora tematu 29 Sty 2013 01:36   

Bardzo dziękuję! Z tego co zrozumiałam wynikają chyba 2 opcje:

- do salonu wstawiam 2x Altus + 2x Exc. i robię kino domowe, a na piętro wrzucam 2x Exc. + posiadany Pioneer A-7 i tam cieszę uszy stereo
- dokupuję amplituner kina i łączę z posiadanym A-7, który jedną parę exc pociągnie.

Wynika z tego, że muszę znaleźć amplituner KD od 6 ohm w pierwszym przypdaku i lub od 8 ohm w drugim przypadku.

Jeśli dobrze rozumuję, bardzo proszę o polecenie czegoś sensownego używanego w cenie do 500 zł

Znalazłam Denon AVR 3200 za 500 zł, ma wyjście pre-out. Czy będzie się nadawał w obu przypadkach?

Dodano po 18 [minuty]:

Wersja z Radmorem chyba dla nieco bardziej wtajemniczonych, żeby to wysterować.

2 alternatywne pokoje pod stereo mają z 13 i 18m2, zamknięte. Nie za mało pod te Excellence + A-7?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 29 Sty 2013 01:36   

Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Post#8 29 Sty 2013 20:46   

Altusy w kinie domowym brzmią źle. Poza tym dla spójności brzmienia w kinie, wszystkie kolumny powinny pochodzić z jednej serii. Ale skoro sprzęt już masz, rozdziel go na początek tak jak napisałaś i opisz pierwsze wrażenia.
Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#9 Post autora tematu 30 Sty 2013 16:18   

Sprzętu jeszcze nie mam.
Excellence i Denona avr 3200 dopiero chcę kupić.

Plan jest taki - wstawiam do salony 4x Exc. pod kino domowe (mogę kupić pięć głosnikó, ale fizycznie nie mam gdzie go postawić, a amplituner daje możliwośc symulacji piatego kanału). Jeśli muzyki się na tym nie da słuchąć, to podepnę posiadanego Pioneera A-7 jako pre-out (chyba można? czy to musi być jakiś specjalny wzmacniacz? ten Denon ma wyjście pre-out). Ewentualnie jeśli bas w Exc. będzie denerwująco krótki, wówczas oddam Altusy do regeneracji i podepnę jako druge parę do Exc.

To co mnie niepokoi jednak to niewiedza jak przeliczac moc i impedację.
Ten namierzony Denon jest na 8-16 Ohm, ale jak zrozumiałam po poczytaniu innych wątków, to przy niższej impedancji kolumn wzmacniacz po prostu odda większa moc i głośniki muszą to udźwignąć, żeby się nie spaliły, w przypadku podkręcenia głośności na maksa, tak?

W manualu do Denona znalazłam:
W opcji surround ma 80W przy 8 Ohm, ale w opisie mocy dynamicznej napisano:
105W x 2ch 8 Ohms
170W x 2ch 4 Ohms
215W x 2ch 2 Ohm

Jak rozumiem to tyczy wersji stereo, a co będzie przy surround?

Jeśli te Escellence mają moc maksymalną 130W, a Altusy mają 140, to czy w wersji pesymistycznej (tzn. dwulatek podejdzie i podkręci na maksa) sprzęt (kolumny i wzmacniacz) to wytrzyma? Nie chcę, żeby znowu się coś sfajczyło.
Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Post#10 30 Sty 2013 16:31   

Z pewnością nie należy podłączać kolumn o impedancji niższej niż zalecana - przy cichym graniu wzmacniacz to wytrzyma ale po co ryzykować?
Nie patrz na opis mocy - japońscy producenci podają moc wyjściową dla jednego wysterowanego kanału, w praktyce jest ona znacznie niższa. Co do Denona AVR3200 - właściwie jedyną istotną wadą jest brak dekodera DTS ale jeszcze nie spotkałem płyty na granej w DTS, która nie miałaby alternatywnej ścieżki dźwiękowej Doby Digital. Uważam, że za sprzęt całkowicie sprawny 500 zł warto dać. Co do Excellence - jeżeli dopiero zamierzasz je kupić, wstrzymałbym się i zamiast nich kupił jednolity system 5.1 z drugiej ręki. Brak głośnika centralnego w kinie odczuwa się i to czasami boleśnie.

Co do podkręcenia na maksa - niestety, nikt nie da gwarancji, że jakikolwiek sprzęt to wytrzyma.
Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#11 Post autora tematu 30 Sty 2013 19:33   

Jakie kolumny w takim razie polecasz pod ten amplituner? Nie upieram się przy tych Excellencach. Po prostu czytałam dobre o opinie o nich i o Premium i myślałam, że lepiej kupić bardzo dobre stare (jak na tą cenę oczywiście) niż chińszczyznę. Przez ostatni rok bodaj raz widziałam orygianalny zestaw wystawiony na sprzedaż (ale akurat nie miałam środków...). Czy w tym przedziale cenowym da się kupić coś sensownego, co również będzie satysfakcjonujące z punktu widzenia stereo podłączonego do wzmacniacza na pre-out?

Te Excellence są właściwie nówki prawie nie używane. Właściciel to były pracownik Tonsila i jak firma padała, to odkupił z zapasy magazynowe. Niestety z obudów zostały tylko już kolumny centralne, więc dlatego taka dziwna kombinacja. Wszystko wraz ze zwrotnicami jest oryginalne, montowane przez pracowników Tonsila. Właściciel korzysta z pełnego oryginalnego zestawu Excellence, a te, które sprzedaje, po prostu u niego stały nieużywane (5 takich samych sztuk).

Nastawiłam się na nie, może niepotrzebnie, ale może jednak je kupić a poszukać innego amplitunera?

Proszę o jakieś propozycje alternatywnych kolumn 8 Ohm lub alternatywnego amplitunera na 6 Ohm. Jest tyle modeli, więc jak się człowiek nie zna, to nawet nie wie, czego szukać...
Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Post#12 30 Sty 2013 19:43   

kotwodny napisał:
Niestety z obudów zostały tylko już kolumny centralne, więc dlatego taka dziwna kombinacja.

Nie rozumiem. Wcześniej pisałaś, że kolumny centralnej nie kupisz, teraz - że same centralne. Napisz jaśniej.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 30 Sty 2013 19:43   

Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#13 Post autora tematu 30 Sty 2013 20:45   

Cytat:
Excellence, które chcę kupić, nie są typowe:
2x GDN 13/50/9 12ohm
1x GDWK 10/80T 8 ohm
obudowa od centrala excellence
krótki bass jest poprawiony długą rurą bass reflex z tyłu obudowy około 200mm
Impedancja: 6 ohm
Moc nominalna: 70W
Moc maxymalna: 130W
Pasmo przenoszenia 32 - 20 000Hz

To jest pięć takich samych kolumn do kupienia.

A pisałam, że w pokoju nie mam miejsca na piątą kolumnę chodząca w funkcji center. Potencjalnie w przyszłości, jak dzieci choć trochę podrosną, mogę ją postawić z boku pokoju, albo podwiesić centralnie pod sufitem, albo tuż obok frontów... wszystkie rozwiązania wbrew sztuce. Pytanie, czy lepiej źle, czy symulować. Ten Denon ma osobne ustawienie na takie symulowanie, ale być może to powszechna funkcja we wszystkich amplitunerach.
Powrót do góry

Pablo1964
Moderator
Moderator

Post#14 30 Sty 2013 21:15   

Hmmm... dane techniczne kolumny centralnej, poza pasmem przenoszenia - to zostało przepisane z karty katalogowej kolumn frontowych. Nie wypowiem się, jak te kolumny zagrają w charakterze frontów. Jeżeli są bardzo tanie, możesz zaryzykować ale nie spodziewaj się zbyt wiele. Wolałbym kupić komplet budżetowych kolumn produkcji np. Koda albo Taga.
Powrót do góry

kotwodny
Poziom 4
Poziom 4

Post#15 Post autora tematu 18 Lut 2013 11:55   

Przede wszystkim chciałam bardzo podziękować za wcześniejsze odpowiedzi.

Po odsłuchu tych Excellence postanowiliśmy jednak poszukać kolumn stereo w okolicach 2k. Sprzedający był taki miły, że dał nam posłuchać swoich TCL Classic 2. No i trudno o inną decyzję przy takim zestawieniu, szkoda że nas nie stać na te TLC. Ciekawa jestem jak wypadną w porównaniu z Focal Cobalt 810 i Epos m15.2, które dzisiaj/jutro będziemy odsłuchiwać.

Mam tylko pytanie, czy dowolny wzmacniacz można podpiąć pod wyjście pre-out? Zdecydowaliśmy się na tena amplituner Denona AVR3200, ma osobny wzmacniacz na każdym kanale i do tego można podpiąć do niego zewnętrzny DTS (jeśli faktycznie będzie nam na tym zależało).

Obecnie plan jest taki, aby na potrzeby kina podpiąć posiadane altusy140 (po wcześniejszej regeneracji) na tył, a kolumny, które ostatecznie kupimy, słuchać na stereo na Denonie lub na posiadanym wzmacniaczu Pioneer a-7 podpiętym pod pre-out, jeśli tak się da i różnica faktycznie będzie dla nas zauważalna. Priorytetem jest stereo, a kino po prostu ma być, bez specjalnych oczekiwań, przebolejemy nawet symulowany piąty kanał, może w przyszłości dokupimy jakiś central.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Co kupić? -> Jakie Nagłośnienie do Domu -> Jaki wzmacniacz/amplituner pod 4 kolumny x 6 Ohm
Strona 1 z 1