Forum elektroda.pl

Regulamin  | Punkty  | Dodaj...  | Ostatnie  | Szukaj  | Rejestracja  | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Automatyczne drzwi do kurnika

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Automatyczne drzwi do kurnika
Autor
Wiadomość
irairaira
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: Sandomierz

Post#1 Post autora tematu 31 Sty 2013 23:03   

Jestem zielona w tych tematach, ale podobno zdolna manualnie. Chcę zrobić automatyczne wejście do kurnika otwierane i zamykane w pionie. Widziałam takie cudo w internecie. Silnik (?) zamocowany nad wejściem plus linka z klapą. Otwieranie i zamykanie zwykłym wyłącznikiem czasowym. Jakiego silnika mam użyć aby pracował w ograniczonym zakresie.
Powrót do góry

netotron
Poziom 19
Poziom 19

Post#2 01 Lut 2013 00:45   

Re: Automatyczne drzwi do kurnika

irairaira napisał:
Jakiego silnika mam użyć aby pracował w ograniczonym zakresie.

Witam
Nie silnik jest tu problemem, ale przekładnia do niego.
Trzeba szukać silnika z przekładnią, moim zdaniem najlepiej ślimakową.
Do tego dwa wyłączniki krańcowe załatwią sprawę.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 01 Lut 2013 00:45   

Powrót do góry

BILGO
Poziom 23
Poziom 23

Post#3 01 Lut 2013 01:48   

Może być silnik od wycieraczek z jakiegoś samochodu... transformator odpowiedniej mocy... dwie krańcówki... przekaźnik... wyłącznik czasowy...
Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Warszawa

Post#4 01 Lut 2013 10:23   

Do tego zabezpieczenie przeciążeniowe coby kurnika nie spalić i robi się skomplikowany układ....
Powrót do góry

kosmos99
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Piotrków Trybunalski

Post#5 01 Lut 2013 21:47   

BILGO napisał:
Może być silnik od wycieraczek z jakiegoś samochodu...

Podstawowe pytanie to jakiej wielkości i ile ważą te drzwi?
Powrót do góry

irairaira
Poziom 2
Poziom 2

Post#6 Post autora tematu 05 Lut 2013 22:23   

Znalazłam coś takiego. ADD - D20 - MOTOR CHICKEN COOP? Silnik krokowy, włącznik czasowy plus linka . System on off. Włącznik czasowy np. 6:00 6:01 klapka do góry - 21:00 21:01 klapka do dołu. Ciężar klapki co najmniej 2 kilogramy , wysokość podniesienia 40 centymetrów.
Jak zaznaczyłam nie znam się na technice. Nie dobiorę silnika do wymaganych parametrów.
Proszę o pomoc. Konkretny silnik i schemat połączenia.
Powrót do góry

irairaira
Poziom 2
Poziom 2

Post#7 Post autora tematu 07 Lut 2013 22:42   

Nie ma nikogo zainteresowanego tym rozwiązaniem.
Powrót do góry

netotron
Poziom 19
Poziom 19

Post#8 08 Lut 2013 00:03   

Witam
Wystraszyłaś nas silnikiem krokowym :) Rozumiem zapał...
Jeśli to miało by wyglądać tak: Link

To dało by się zrobić i co najważniejsze, wytłumaczyć jak.
Powrót do góry

irairaira
Poziom 2
Poziom 2

Post#9 Post autora tematu 08 Lut 2013 13:41   

Sama się go wystraszyłam, roboty i te sprawy. Tak to dokładnie to co w twoim linku. Cieszę się , że da się zrobić i wytłumaczyć.
Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#10 08 Lut 2013 13:58   

A jak wyglądają owe drzwi i co na to kogut? Gdyby to miała być postać klapy (niewielkiej) to faktycznie można myśleć o mechaniźmie wycieraczek od samochodu. Nie bez znaczenia kto i jak będzie to uruchamiał (opinia koguta konieczna).
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Lut 2013 13:58   

Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Olsztyn

Post#11 08 Lut 2013 14:35   

Robiłem coś podobnego. Podnosiła się klapa o 6 rano i na wieczór zamykała. Zrobiłem to z wykorzystaniem silnika wycieraczek od malucha, 2 styczników, 2 krańcówek, 2 programatorów 230V i zasilacza 12V. Wałek przekładni silnika połączony osiowo ze śrubą o szerokich zwojach. Na śrubie nakrętka połączona z klapą. Śruba obracając się nakręcała na siebie nakrętkę podnosząc klapę do góry i odkręcając się opuszczała klapę. Programatory 230V sterowały stycznikami i dalej już była tylko instalacja 12V, dla bezpieczeństwa i ze względu na łatwość wykonania.
Powrót do góry

kortyleski
Poziom 24
Poziom 24

Post#12 08 Lut 2013 14:38   

Wystarczy siłownik "antenowy" i prosty sterownik radiowy. Tylko pytanie co stanie się z kurą jak ją drzwi ścisną...
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Post#13 08 Lut 2013 14:43   

kortyleski napisał:
Tylko pytanie co stanie się z kurą jak ją drzwi ścisną...

Dlatego trzeba wykonać jakiś układ o wolnym działaniu, wtedy kura zorientuje się o co chodzi i możliwe, że uniknie zmiażdżenia. Moim zdaniem konstrukcje oparte na silnikach z wycieraczek się sprawdzą.
Powrót do góry

BILGO
Poziom 23
Poziom 23

Post#14 08 Lut 2013 16:12   

Można pokusić się o fotokomórki aby uniknąć zmiażdżenia kury ;)
Powrót do góry

netotron
Poziom 19
Poziom 19

Post#15 08 Lut 2013 18:11   

Witam wszystkich, widzę że temat ruszył.
Możemy pomóc koleżance.
Konstrukcja powinna być prosta, z elementów które są ogólnie dostępne.
Powinna przyświecać nam zasada, im prościej tym lepiej :D
Na początek szkic (sorki za paint - autocad się zawiesił ;) )
Pomysł z przekładnią od wycieraczek dobry. Co z modernizacją, by kręcił się "w kółko"?
Może jakieś jeszcze inne propozycje?
Powrót do góry

utpz
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kielce

Post#16 13 Lut 2013 15:57   

Witam, pomysł z przeciwwagą kolegi "netotrona" doskonale odciąża napęd. Ja zastosowałbym jeszcze prostszą konstrukcję zamknięcia. Po prostu klapa na zawiasach.
Unikamy ewentualnych zacięć w prowadnicach spowodowanych zanieczyszczeniami (kurki lubią grzebać). Samohamowność napędu wycieraczek pięknie blokuje położenie otwarte. Kurki lubią wyjść wcześnie rano, a idą spać o zmierzchu, więc może tak zastosować zamiast zegara wyłącznik zmierzchowy ? Kolegom elektrykom pozostawiam sterowanie (zwłaszcza stan rozłączony zmierzchowego).

P.S. Napęd wycieraczek kręci się "w kółko", to ramię i system dźwigni określają kierunek i zasięg pracy ramion wycieraczki.
Powrót do góry

netotron
Poziom 19
Poziom 19

Post#17 13 Lut 2013 23:46   

utpz napisał:
Po prostu klapa na zawiasach.
Unikamy ewentualnych zacięć w prowadnicach spowodowanych zanieczyszczeniami (kurki lubią grzebać). Samohamowność napędu wycieraczek pięknie blokuje położenie otwarte. Kurki lubią wyjść wcześnie rano, a idą spać o zmierzchu, więc może tak zastosować zamiast zegara wyłącznik zmierzchowy ? Kolegom elektrykom pozostawiam sterowanie (zwłaszcza stan rozłączony zmierzchowego).

Pomysł niezły, mój ma tę zaletę, że oprócz kurek do kurnika nie wejdzie nieproszony "gość" :D
Co do zacinania, jeśli ceownik będzie np 30x30x30mm i pozostanie luz. To zacięcie raczej mało prawdopodobne.
Jeśli chodzi o zmierzchówkę, to niech wypowie się ktoś, kto zna się na drobiu :D

Zna ktoś może pobór prądu mechanizmu wycieraczek od "malucha"?
Powrót do góry

12pawel
Poziom 22
Poziom 22

Post#18 14 Lut 2013 08:39   

netotron napisał:
Zna ktoś może pobór prądu mechanizmu wycieraczek od "malucha"?

Na jałowo 3-4A, pod obciążeniem (średnim) mierzyłem to 6,5A, ale myślę, że jest w stanie wziąć więcej jeszcze jak dołożymy mu obciążenia na maksa.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 14 Lut 2013 08:39   

Powrót do góry

mczapski
Poziom 24
Poziom 24

Post#19 14 Lut 2013 09:09   

Jakoś trudno o konkrety, czyli warunki w miejscu stosowania. Bujać w obłokach może i warto, ale realizacja to sprawa przyziemna. I nie wiem, czy chodzi o kurnik dla kilku tysięcy kur, czy dla dwóch. Ponadto jeśli osoba pytająca liczy bardziej na gotowe rozwiązanie to na niewiele zdadzą się nasze rozwijania intelektualne. Zatem podrzucę niesprawdzony przeze mnie pomysł, czyli rozwiązania dla zwierząt domowych w postaci lekkiej bezwładnościowej klapki (niewielkiej). W tym rozwiązaniu zwierzak sam sobie otwiera wejście. Sterowaniu ewentualnie można poddać jakiś typ rygla uniemożliwiającego otwieranie w określonym przedziale czasowym. Dalej upieram się aby nie pomijać w rozważaniach koguta (chyba, że mamy do czynienia z kurnikiem jednopłciowym?).

Ano inicjatorka pomysłu zadarła z kogutem i milczy.
Powrót do góry

utpz
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Kielce

Post#20 14 Lut 2013 12:21   

A co na to "irairaira", bo temat ma już dwa tygodnie, jest "zdolna manualnie". Może jej kurki już korzystają nie tylko z drzwi automatycznych, ale i ruchomych schodów ?
Powrót do góry

Togus
Poziom 5
Poziom 5

Post#21 17 Cze 2013 18:08   

Panowie, doradźcie cos:) chce zamocować jakieś siłowniki które będą zamykać i otwierać drzwi od kurnika o określonej porze, albo na przycisk np. znajdujący się u sąsiada, podrzuci ktoś jakiś układ? jak można to rozwiązać? pytanie zadaje w związku z tym ze nie zawsze ma kto otworzyć rano do zwierzątek.
Pozdrawiam
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Początkujący Ogólny -> Automatyczne drzwi do kurnika
Strona 1 z 1