Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Komputer uruchamia się ale trwa to bardzo długo, nie widzi jednego z dysków

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Komputer uruchamia się ale trwa to bardzo długo, nie widzi jednego z dysków
Autor
Wiadomość
matowe
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 04 Lut 2013 16:46   

Witam, od dawna miałem problemy z uruchomieniem mojego komputera. Nieraz bywało że komputer długo się nie uruchamiał. Po naciśnięciu przycisku "power" świeciła się zielona lampka zasilania, i od czasu do czasu mrugała czerwona oznaczająca pracę komputera, pracował także wiatraczek, na monitorze brak było jednak obrazu. Po kilku lub kilkunastu minutach obraz pojawiał się i komputer poprawnie się już uruchamiał. Od wczoraj jednak problem jest inny. Po uruchomieniu pojawia się ekran startowy na którym widzę nazwę procesora i inne dane, następnie pokazuje się okno ładowania systemu Windows XP po czym obraz na monitorze gaśnie. Komputer wydaje takie same dźwięki jak wcześniej. Diody świecą, mysz optyczna także świeci lecz dalej komputer nie uruchamia się. Po kilkunastu minutach sprzęt w końcu uruchamia się lecz... pracuje bardzo wolno, często się zacina i na dodatek nie widzi jednego z dysków twardych (mam 2, widoczny jest tylko ten na którym jest zainstalowany Windows, ten na którym są dane nie jest widoczny). Rozkręciłem go wczoraj, docisnąłem kable, wyczyściłem wnętrze ale nie przyniosło to efektu. Czym może to być spowodowane, proszę o radę. Dziękuję.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2013 16:46   

Powrót do góry

GallusAnonimus
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: Atlantis

Post#2 04 Lut 2013 16:52   

Re: Komputer uruchamia się ale trwa to bardzo długo, nie widzi jednego z dysków

Jeśli przeprowadzisz test obu dysków twardych (np. programem Crystal Disc Info), to poznamy odpowiedź, czy to wina dysków twardych.

Napisz coś więcej o swoim komputerze. Podaj model płyty głównej, twardych dysków, zasilacza, procesora oraz RAM.
Powrót do góry

matowe
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 04 Lut 2013 17:04   

Zasilacz: ATX-300W, Płyta główna: ECSK7S5A, Procesor: AMD Duron 1300, Pamięć: 256 DDR/333. Na razie dysponuje tylko takimi danymi. Poszukam innych a także użyję programu o którym mówiłeś aby sprawdzić dyski.
Powrót do góry

swiercm
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Kwidzyn

Post#4 04 Lut 2013 17:12   

Sugeruję wymianę tego zasilacza.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Na obecnym, mozna - nawet trzeba zmierzyć napięcia
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html

Przed operacja mierzenia napięć - sprawdź kondensatory WEWNĄTRZ zasilacza i na płycie głównej (głównie wokół procesora i wokół slotów pamięci)

Bardzo prawdopodobne jest uszkodzenie zasilacza - podaje złe napięcia i stąd opisane problemy - Zasilacz "umiera".
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2013 17:12   

Powrót do góry

matowe
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 04 Lut 2013 17:43   

Wysłałem pomiar napięcia za pomocą programu po tych kilkunastu minutach po których komputer się uruchomił i chyba jest w normie. Na drugim zdjęciu są parametry komputera. A po zainstalowaniu programu Crystal Disc Info program widzi tylko jeden dysk.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2013 17:43   

Powrót do góry

Kasek21
Poziom 26
Poziom 26

Miasto: Dąbrowa Górnicza

Post#6 04 Lut 2013 17:53   

matowe napisał:
Wysłałem pomiar napięcia za pomocą programu po tych kilkunastu minutach po których komputer się uruchomił i chyba jest w normie.

Napięcia mierzymy miernikiem!

matowe napisał:
Na drugim zdjęciu są parametry komputera.

Marka i model zasilacza?

matowe napisał:
A po zainstalowaniu programu Crystal Disc Info program widzi tylko jeden dysk.

Model dysku, który mnie jest widoczny.

W biosie dysk jest wykrywany?
W jaki sposób podłączony? Na tej samej taśmie do tego samego kanału co dysk systemowy?
Powrót do góry

grzemach
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Kielce

Post#7 04 Lut 2013 17:53   

napięcia mierzymy miernikiem nie programem.
Problem to najprawdopodobniej kondensatory które należy wymienić. Niestety w którym urządzeniu nie odpowiem, bo może to być płyta główna, zasilacz, lub któreś z innych urządzeń.
Powrót do góry

Kamil0694
Poziom 10
Poziom 10

Post#8 04 Lut 2013 17:56   

Dysk był wcześniej widziany przez twój komputer?
Jakie to dyski?
Z parametrów widze ze nie jest to komputer pierwszej młodości, spróbuj przeskanowac sektory dysku który jest widziany przez system.

Przydałyby sie modele tych dysków
Powrót do góry

swiercm
Poziom 26
Poziom 26

Post#9 04 Lut 2013 17:57   

Napięcia mierzymy MIERNIKIEM, a nie programem. Nie chciałbyś zobaczyć, co pokazuje u mne speedfan :D:D:D albo.... pokazę CI:D:D:D

Tak więc, załatw MIERNIK i sprawdź, jakie napięcia daje Twój zasilacz.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 04 Lut 2013 17:57   

Powrót do góry

matowe
Poziom 3
Poziom 3

Post#10 Post autora tematu 05 Lut 2013 21:12   

Wyjąłem dysk twardy którego system nie widział, podłączyłem go raz jeszcze i na razie wszystko działa. Cristal Disc Info pokazuje tylko na nim ilość realokowanych sektorów (pali się zółta lampka) bieżący 84, próg 9. Czy to oznacza że niedługo mój dysk przestanie działać?
Powrót do góry

swiercm
Poziom 26
Poziom 26

Post#11 05 Lut 2013 21:16   

Tak, jak i reszta Twojego komputera do momentu, aż nie upewnisz się, że masz sprawny PSU.

A czy przypadkiem nie było tak, że przy odłączeniu i ponownym podłączeniu dysku zmieniłeś wtyczkę molex?

Daj zrzut z CDI z przestawioną opcją funkcje->advanced feature->wartość RAW -> 10 (DEC) to Ci powiemy, co temu dyskowi jeszcze dolega.
Powrót do góry

matowe
Poziom 3
Poziom 3

Post#12 Post autora tematu 05 Lut 2013 21:39   

A i zapomniałem powiedzieć że teraz mam problem bo podczas każdego uruchamiania komputera włącza się sprawdzenie dysku na wypadek błędów i nigdy nie może ono zakończyć się prawidłowo gdyż zostaje przerwane przez błąd i podczas następnego uruchomienia zaczyna się ponownie. Starałem się podpiąć kabelki tak jak były, ale pewności że tak zrobiłem nie mam. Komputer uruchamia się ale trwa to bardzo długo, nie widzi jednego z dysków
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Komputery Serwis -> Komputery Hardware -> Komputer uruchamia się ale trwa to bardzo długo, nie widzi jednego z dysków
Strona 1 z 1