Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Uszkodzony tuner/dekoder dvb-t w tv - możliwe?

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Uszkodzony tuner/dekoder dvb-t w tv - możliwe?
Autor
Wiadomość
exmisiek
Poziom 3
Poziom 3

Post#1 Post autora tematu 07 Lut 2013 16:37   

Uszkodzony tuner/dekoder dvb-t w tv - możliwe?

Witam :)
Mam następujący problem, do telewizora LG 32LD350 miałem przez jakiś czas podpiętą antenę typu bi-quad (samoróbka), żeby odbierać cyfrówkę naziemną. Nie było idealnie, ale przeważnie działało bez zakłóceń. Po około pół roku zaczęły się problemy, więc próbowałem znaleźć rozwiązanie (zmiana kabli, wtyczek, próby podłączenia nowej anteny typu bi-quad), niestety niewiele to dało. Byłem przekonany, że to wina anteny.
Zdecydowałem się podłączyć do zbiorczej anteny budynku, która - jak się okazało później ;) - jest odłączona, a zastąpiona sygnałem lokalnego operatora telewizji kablowej.
Stoczyłem ostre boje z technikami, jednak ostatecznie wszystkie znaki wskazują, że to jest jednak uszkodzenie tv. Dlaczego? Na instalacji tv kablowej przy sile w granicach 92% jakoś waha się od 15 do 30% (średnio), nie da się oglądać. Po wpięciu jakiejś prostej wiwy działa bez problemu, z siłą i jakością oscylującą w okolicach 95%.
Porządna antena zewnętrzna (coś takiego typu: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-69_A1910R.htm ) też ma ten sam problem - niska i pływająca jakość sygnału.

Czy spotkaliście się już z podobnym problemem? Czy da się w jakiś sposób naprawić tv bez ingerencji serwisu? (mam tam odblokowane odtwarzanie filmów w usb i nie wiem, czy to nie skutkuje utratą gwarancji).
Pozdrawiam :)
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lut 2013 16:37   

Powrót do góry

Jingiel
Poziom 18
Poziom 18

Miasto: Mielec

Post#2 07 Lut 2013 21:21   

Re: Uszkodzony tuner/dekoder dvb-t w tv - możliwe?

Jak daleko masz do nadajnika? Czy do anteny podpięty jest wzmacniacz?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lut 2013 21:21   

Powrót do góry

exmisiek
Poziom 3
Poziom 3

Post#3 Post autora tematu 07 Lut 2013 23:52   

Hej,
Nadajnik jest w Sławoborzu, odbiór z Kołobrzegu (trochę ponad 30km), tak w przypadku anteny było (bi-quad był bez niczego, żadnych wzmacniaczy, symetryzatorów itp.). Ta antena z linka podpinana była bez żadnych wzmacniaczy. Ale problem jest też z sygnałem cyfrowym z telewizji kablowej albo z telewizorem. I to mnie najbardziej interesuje.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 07 Lut 2013 23:52   

Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#4 08 Lut 2013 08:50   

Jak z odbiorem analogowym..?
Powrót do góry

exmisiek
Poziom 3
Poziom 3

Post#5 Post autora tematu 08 Lut 2013 10:16   

Odbiór analogowy działa, podobnie np. odbiór sygnału DVB-C, bo technicy kablówki włożyli swoją kartę do gniazda IC, przeskanowałem pasmo (ale zmieniłem ustawienia kraju w tv na "Szwecja"), i odbiór był idealny. W ogóle coś mi tłumaczyli, że ma być właśnie kraj zmieniony, ale to nie wpłynęło na jakość sygnału DVB-T (choć podobno u innych mieszkańców wpłynęło i wszystko zaczęło działać). Dla mnie to dziwne, nie wiem co sprawia tą różnicę przy zmianie kraju w tv....
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 08 Lut 2013 10:16   

Powrót do góry

irekr
Poziom 25
Poziom 25

Miasto: wieś niedaleko wsi Warszawa

Post#6 08 Lut 2013 11:26   

1. Czy możesz odczytać listę kanałów i częstotliwości multipleksów cyfrowych sieci kablowej z menu odbiornika? Jeżeli tak to spróbuj ja zanotować i prześlij.
2. Piszesz: ..."bo technicy kablówki włożyli swoją kartę do gniazda IC"... Domyślam się ze w gniazdo CI jest włożony moduł z karta dostępową. Czy po wyjęciu karty dostępowej wraz modułem i wyłączeniu jej z menu telewizora, jest możliwy odbiór naziemny?

Ten model LG to już urządzenie trochę zabytkowe (na rynek wszedł chyba w 2009 roku), jak był produkowany to NTC była w Polsce w powijakach i dlatego te dziwne wybory kraju typu Szwecja. Odblokowanie odtwarzania filmów USB ma także wpływ na wydajność procesora dekodującego. Dlatego nie dziw się że ma pewne problemy z działaniem, w zasadzie był to odbiornik dedykowany do MPEG2 - , gdzie działa z dużym zapasem mocy przeliczeniowej, chociaż sprzętowo obsługuje MPEG4.
Powrót do góry

exmisiek
Poziom 3
Poziom 3

Post#7 Post autora tematu 08 Lut 2013 18:59   

ad1. Niezbyt rozumiem co miałbym podać dokładnie, wiem jedynie, że kanały cyfrowe nadawane są na kanale 11 i 12.

ad2. Tak, oczywiście o CI chodziło, literówka. Sprawdziłem jeszcze raz w ustawieniu "szwecja", parę kanałów cyfrowych da się odbierać bez modułu CI. Jakość sygnału analogowego jest subiektywnie lepsza, niż w ustawieniu "antena"...

Co do dekodowania MPEG-4, to tv radzi sobie z materiałem co najmniej 720p w kontenerach .mkv, więc pod tym kątem jest raczej nieźle.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> RTV Użytkowy -> Uszkodzony tuner/dekoder dvb-t w tv - możliwe?
Strona 1 z 1