Forum Index

Rules  | Points  | Add...  | Recent posts  | Search | Register | Log inBojler - Jaki bojler wybrać?


  Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service ->Bojler - Jaki bojler wybrać? Post new topic  Reply to topic 
Author
Hide the left column
Show left column Message
gingi7
Level 6
Joined: 16 Mar 2012
Posts: 6
gingi7
Level 6
Post#1 09 Feb 2013 14:41  Topic author   

Bojler - Jaki bojler wybrać?


Witam wszystkich orientujących się w temacie :-) Potrzebuję porady. W zwiazku z tym, iż moja wspólnota mieszkaniowa postanowiła, że jednogłośnie z powodu powracających problemów z ogrzewaniem wody w łazienkach piecykami gazowymi- wszyscy wymieniamy piecyki na bojlery. I tu kłopot. Jaki będzie najlepszy? Kompletnie nie mam wiedzy jeśli chodzi o bojlery, przez lata człowiek zdążył się wiele nauczyć o piecykach gazowych, a tu teraz bach! Bojlery :-)
Przybliże może temat: Rodzina 4 osobowa. Z łazienki korzystamy w rożnych odstepach czasowych- nie wszyscy naraz, po kolei(nie wiem, czy to ma znaczenie?). Większość mieszkańców już ma 80l i mówią, że wystarczy. Teraz cena....max do 2 tys. mogę na to poświęcić, jesli ma znaczenie zainwestowanie takiej gotówki- raz na dłużej. Zdążyłam się zorientować, że cenowo wygląda to bardzo rozbieżnie, więc z czegoś różnice muszą wynikać. Nie rozpisuję się więcej. W razie dodatkowych inf. prosze pytać. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :-)

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
BENYZBYSZEK
Level 12
Location: OSTRZESZÓW
Joined: 07 Mar 2007
Posts: 79
Post rating: 1
BENYZBYSZEK
Level 12
Post#2 09 Feb 2013 14:56    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


O jaki bojler chodzi ? NA prąd ?

Helpful post? + -1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
2134776
Removed
2134776
Removed
Post#3 09 Feb 2013 15:01    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Pierwsze słyszę żeby wspólnota mieszkaniowa chciała wymienić gazowe przepływowe podgrzewacze wody na bojlery elektryczne.W budynku potrzeba by było wymienić chyba całą instalację elektryczną.Jakieś nieporozumienie.

Helpful post? + -1
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
pawel-jwe
Level 30
Location: średnie
Joined: 20 Oct 2011
Posts: 1376
Helped: 122
Post rating: 47
pawel-jwe
Level 30
Post#4 09 Feb 2013 15:04    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Miałem do czynienia z bojlerami w domkach letniskowych, kupowane były tylko te z "tańszej półki" (300-500zł), pojemność 50-60L. W użytku sezonowym (4miesiace w roku) już od 6 lat i problem był tylko raz z jednym, mianowicie rozszczelnił się i ciekła woda.
Poza tym działają wyśmienicie, korzysta z nich 5-8 osób i tylko 2 razy był przypadek, że "zabrakło ciepłej wody" - ale kąpało się wtedy 6-7 osób jedna po drugiej i po prostu nie nadążał grzać wody.
Natomiast byłem również bardzo mile zaskoczony, co do osiąganych temperatur (można się nieźle poparzyć będąc nieostrożnym) oraz czasu trzymania ciepłej wody po wyłączeniu (kiedyś właściciel wiosną na tydzień wyjechał, wszystko wyłączając z prądu, po powrocie okazało się że woda z bojlera jest nadal delikatnie "cieplejsza" niż bezpośrednio zimna woda).
Oczywiście trzeba tutaj nanieść poprawkę, że tu będzie używany w sposób ciągły przez cały rok, ale osobiście po tym jak pracują tamte bojlery chyba nie widział bym sensu ładować kasę w bojler za 2tyś. Max dał bym 800-1000zł (tak aby był może nieco większy i z mocniejszą grzałka ;) ).
zarazowy wrote:
W budynku potrzeba by było wymienić chyba całą instalację elektryczną

Niekoniecznie, większość bojlerów ma moc 1500W-2000W, czyli tyle co przeciętny odkurzacz.

Helpful post? + 0
Back to top
2134776
Removed
2134776
Removed
Post#5 09 Feb 2013 15:15    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Koszty za prąd będą znacznie wyższe niż koszty gazu.Nie ma takiej siły aby mnie wspólnota mieszkaniowa zmusiła do takiego posunięcia.Masz przewód spalinowy, masz swój gazomierz i swój gazowy przepływowy podgrzewacz wody nie wiem nad czym się zastanawiasz? To jest Twój wybór, a nie wspólnoty mieszkaniowej.Mogą przegłosować uchwałę w sprawie wymiany instalacji, poszycia dachowego, remontu klatki schodowej ale ingerować w takie rzeczy? coś niemożliwego.

Dodano po 8 [minuty]:

Pawel-jwe napisał:
"Niekoniecznie, większość bojlerów ma moc 1500W-2000W, czyli tyle co przeciętny odkurzacz. "


To spróbuj włączyć tyle "odkurzaczy" w każdym lokalu tego budynku na 24 godziny na dobę.

Helpful post? + -1
Back to top
pawel-jwe
Level 30
Location: średnie
Joined: 20 Oct 2011
Posts: 1376
Helped: 122
Post rating: 47
pawel-jwe
Level 30
Post#6 09 Feb 2013 17:20    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


zarazowy wrote:
na 24 godziny na dobę

Bojler załącza się na dłuższy czas tylko na początku, jak woda jest całkiem zimna (zależnie od parametrów i ustawień bojlera myślę że będzie to 30-60min.), a później "dogrzewając" załącza się zazwyczaj na kilka-kilkanaście minut.

Helpful post? + +1
Back to top
William Bonawentura
Level 31
Location: Imielin
Joined: 30 Jan 2005
Posts: 1571
Helped: 119
Post rating: 16
William Bonawentura
Level 31
Post#7 09 Feb 2013 20:33    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


zarazowy wrote:
Nie ma takiej siły aby mnie wspólnota mieszkaniowa zmusiła do takiego posunięcia.


Chyba mylisz wspólnotę ze spółdzielnią cytat autora:
Quote:
W zwiazku z tym, iż moja wspólnota mieszkaniowa postanowiła, że jednogłośnie
. Wszyscy byli "za". Ty byś się nie zgodził z tym na co sam zagłosowałeś ?

Helpful post? + 0
Back to top
gingi7
Level 6
Joined: 16 Mar 2012
Posts: 6
gingi7
Level 6
Post#8 09 Feb 2013 21:50  Topic author   

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Hm...ależ burzę wywołałam :-/ Napisałam "jednogłośnie"? Chodziło mi tylko o to, że na zebraniu wszyscy narzekali na swoje piecyki gazowe, stąd padł pomysł, żeby pozbyć się problemu z piecykami, najlepiej będzie wymienić je na bojlery elektryczne. Ja się na tym nie znam i jako laik myślę, że to jest jakieś wyjście z sytuacji, gdzie do tej pory zmagamy się w zimie z zimną łazienką, wiatr wieje z komina na łazienkę i zimno jak cholera, nie mówiąc już o tym, że śmierdzi w łazience- nie wiem jak to nazwać spaliny z piecyka?. Trzeba wodę lać przy otwartych drzwiach, z uchylonym oknem. Prawdopodobnie coś z naszym kominem jest nie tak, to 30 letni blok, więc pewnie coś przy budowie spaprali. Przegląd instalacji co roku, oczywiście te same zalecenia- otwierać łazienkę, otwierać okno i dopiero lać wodę. Wszystko zależy jeszcze od kierunku wiatru- takie osobiste obserwacje. No nic, w każdym razie wracając do tematu, nie wiedziałam, że może to mieć większy związek z instalacją elektryczną w całym budynku? Ja nie skarże się tutaj na działania wspólnoty, tylko chciałabym uzyskać najsensowniejsze rozwiązanie dla wielu lokatorów, bo większość z nich ma ten sam problem z piecykami. Czyli może się okazać, że jeśli zdecydowana większość lokatorów wymieni piecyki gazowe na bojlery elektryczne, to możemy spłonąć , któregoś pięknego dnia?

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
2134776
Removed
2134776
Removed
Post#9 09 Feb 2013 23:02    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Wiliam Bonawentura napisał:


"Chyba mylisz wspólnotę ze spółdzielnią cytat autora: "

"Wszyscy byli "za". Ty byś się nie zgodził z tym na co sam zagłosowałeś ?"


Jest coś takiego jak ustawa o własności lokali i w niej jest wyraźnie napisane co jest częścią wspólną a co nie.Dla przypomnienia dodam że jeżeli wspólnota ( a w tym przypadku chodzi o wspólnotę) nie zmieni uchwałą granic części wspólnych to instalacja gazowa od gazomierza do urządzeń należy do właściciela lokalu tak samo jest z instalacją wodną od wodomierza do odbiorników itd.

I tak jak napisałem wcześniej, nie ma możliwości żeby bez wcześniejszych zmian udokumentowanych przyjętą uchwałą na "tak" dokonywać takich ingerencji w infrastrukturę lokali, bo Zarząd dzisiaj jest, a jutro się zmieni, dzisiaj administrator jest, a jutro przyjdzie inny i zacznie swoje mądrości.Konsekwencje takich zmian mogą być bardzo negatywne dla nieruchomości.


Trzeba mieć więcej danych na temat tej nieruchomości aby móc podpowiedzieć sensowne rozwiązanie.Ile jest lokali w tym budynku, ile kondygnacji, ile przyłączy gazowych, z jakiego źródła macie ogrzewanie.

Pomysłów może być bardzo wiele:

Jeżeli ogrzewanie macie z PEC-u to można się zorientować czy istnieje możliwość doposażenia węzła w wymiennik i produkować c.w.u. u siebie w węźle.

Można wybudować własną kotłownię gazową i rozbudować instalację wodną.

Można zamontować gazowe przepływowe podgrzewacze wody z zamkniętymi komorami spalania.


A najprostszym rozwiązaniem jest doprowadzenie przewodów kominowych do porządku.Bo jak słyszę że kominiarz dopuszcza do dalszej eksploatacji i nakazuje otwierać okna i drzwi do łazienek podczas używania to mi się nóż w kieszeni otwiera. Czemu nie nakazuje się kąpać na klatce schodowej? przecież tam się nikt nie zatruje.

Opcji jest bardzo dużo, ja osobiście pozostałbym przy gazowym przepływowym podgrzewaczu wody tylko trzeba zrobić porządek z kominami.Jeżeli wasz kominiarz, z którym macie podpisaną umowę mówi że tak ma być to zmieńcie kominiarza albo popytajcie kilku innych o pomysły na te niedogodności.To nie jest normalne żeby z komina wiało i śmierdziało spalinami jak to napisałaś.

Helpful post? + 0
Back to top
gingi7
Level 6
Joined: 16 Mar 2012
Posts: 6
gingi7
Level 6
Post#10 11 Feb 2013 22:28  Topic author   

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Lokali 18.Dwa piętra.Nie wiem ile mamy przyłączy gazowych.Ogrzewanie: w piwnicy mamy zainstalowany piec gazowy, który zaopatruje nasz blok w ciepło. Kiedyś była kotłownia, ale teraz każdy blok to oddzielna wspólnota i każdy ma własny piec gazowy. Jest człowiek, który nim reguluje. Jeśli chodzi o kominiarza, to mam takie same odczucia! Nóż w kieszeni! Nawet był powołany jakiś inny kominiarz(nie bardzo się orientuję- jakiś ekspert sądowy, czy coś takiego- mierzył, badał i właściwie powiedział to samo, jedyne co, to po jego wizycie wszyscy zafundowaliśmy sobie w oknach dodatkową wentylację. w czterech oknach mam taką, a mieszkanie jest 3 pokojowe.- miało pomóc, i pomogło, ale niewiele- jedynie co, to cyrkulacja powietrza jest lepsza w mieszkaniu i nie zbiera się woda na oknach, ale z łazienką kłopot pozostał.) Ja również wolałabym pozostać przy piecyku gazowym. Może jeszcze faktycznie powalczę z tym kominem :-)

Helpful post? + 0
Back to top
adam33wars
Level 2
Joined: 30 Mar 2011
Posts: 4
Post rating: 3
adam33wars
Level 2
Post#11 08 Aug 2013 15:24    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


gingi7 wrote:
Lokali 18.Dwa piętra.Nie wiem ile mamy przyłączy gazowych.Ogrzewanie: w piwnicy mamy zainstalowany piec gazowy, który zaopatruje nasz blok w ciepło. Kiedyś była kotłownia, ale teraz każdy blok to oddzielna wspólnota i każdy ma własny piec gazowy. Jest człowiek, który nim reguluje. Jeśli chodzi o kominiarza, to mam takie same odczucia! Nóż w kieszeni! Nawet był powołany jakiś inny kominiarz(nie bardzo się orientuję- jakiś ekspert sądowy, czy coś takiego- mierzył, badał i właściwie powiedział to samo, jedyne co, to po jego wizycie wszyscy zafundowaliśmy sobie w oknach dodatkową wentylację. w czterech oknach mam taką, a mieszkanie jest 3 pokojowe.- miało pomóc, i pomogło, ale niewiele- jedynie co, to cyrkulacja powietrza jest lepsza w mieszkaniu i nie zbiera się woda na oknach, ale z łazienką kłopot pozostał.) Ja również wolałabym pozostać przy piecyku gazowym. Może jeszcze faktycznie powalczę z tym kominem :-)


Witam, dobór odpowiedniego bojera elektrycznego nie jest, że tak powiem łatwą sprawą. Bojlery elektryczne dobiera się do odpowiednich wytycznych, mianowicie: ile jest punktów odbioru wody czyli umywalka, wanna, przyśnić itd. Ilu członków rodziny korzysta z wody, i czy chcemy grzać bojler podczas drugiej taryfy wtedy trzeba kupić bojler około 30% większy. Pod linkiem mogę podać spory asortyment bojlerów.

Helpful post? + 0
Back to top
Zbigniew Rusek
Level 31
Location: Kraków
Joined: 25 Sep 2010
Posts: 1610
Helped: 124
Post rating: 102
Zbigniew Rusek
Level 31
Post#12 08 Aug 2013 21:43    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


2134776 wrote:

"Niekoniecznie, większość bojlerów ma moc 1500W-2000W, czyli tyle co przeciętny odkurzacz. "
To spróbuj włączyć tyle "odkurzaczy" w każdym lokalu tego budynku na 24 godziny na dobę.

Odkurzacz pracuje zwykle non-stop 15 minut (nie powinien dłużej, by się nie przegrzał silnik), podczas gdy bojler 80-litrowy dla całkowitego nagrzania wody (do maksymalnej temperatury, czyli 80 stopni) musi być zasilany długo, około 3 godzin. Gdy jest 4-osobowa rodzina, a każdy chce wziąć kąpiel w wannie, to nawet taki bojler nie zapewni możliwości kąpania się wszystkich 4 osób bezpośrednio po sobie, gdyż wtedy braknie ciepłej wody (nawet po nagrzaniu na max. i mieszaniu z zimną). Są bojlery 100-litrowe, ale mają swoje gabaryty i ciężar (80-litrowy też jest bardzo ciężki), więc pojawia się także problem odpowiedniego umocowania w ścianie, by nie runął na podłogę (trzeba wziąć pod uwagę ciężar własny bojlera + ciężar wody). Koszt ogrzania wody za pomocą bojlerów będzie znacznie wyższy niż gazem (wątpię, by przyznano taryfę nocną). Dziwię się wspólnocie, że tak postanowiono. Należało wyremontować instalację kominową, dać odpowiednie kratki w drzwiach łazienek i t. p. i Junkersy mogłyby być stosowane. Pamiętajmy, że w budownictwie z PRL instalacja elektryczna nie jest dostosowana do poboru dużej mocy (nieraz na mieszkanie - nawet 3-pokojowe - był jeden bezpiecznik na wszystkie gniazda wtyczkowe, i miał on wartość zaledwie 10A, notabene na światło też jeden bezpiecznik, również na ogół 10A). Przewody często mają zbyt mały przekrój a bywało, że zamiast miedzianych są aluminiowe, przy czym nieraz dotyczyło to nawet WLZ (elektrycy znają ten skrót).

Helpful post? + 0
Back to top

Google Adsense
Google


Back to top
Agent J-23
Level 9
Location: Śląsk
Joined: 17 Jul 2007
Posts: 8
Agent J-23
Level 9
Post#13 20 Aug 2014 11:50    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Podpinam się pod temat. Też poszukuje dobrego bojlera do łazienki w bloku. jednak u mnie chodzi o kawalerkę, gdzie z natrysku bedzie korzystała jedna osoba w porywach max do dwóch. Rozważam jeszcze czy ten sam bojler bedzie dostarczał tez wodę do zlewu w kuchni (bo odległość mała) czy tam zrobię przepływowy podgrzewacz (i tu rady mile widziane). Mieszkanie jest we wspólnocie, ale nie wymieniamy wszyscy piecyków gazowych (zdaje sie, że tylko ja). Robię remont generalny, wymienie więc instalację elektryczną. Początkowo rozważałam nawet doprowadzenie siły do mieszkania, żeby pod prysznicem też wodę ogrzewał przepływowy ogrzewacz, ale koszty mnie przerosły, stąd pomysł na bojler - mniej estetyczny, ale tańszy i niewymagający prowadzenia siły, a też skuteczny. Jakies rady? O czym pamietać? Na co zwrócić uwagę? Co polecacie?

Helpful post? + 0
Back to top
kabee84
Company Account
Level 24
Location: Tczew
Joined: 20 Nov 2009
Posts: 649
Helped: 39
Post rating: 17
kabee84
Company Account
Level 24
Post#14 20 Aug 2014 12:00    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Przepływówki o mocy około 5kw (takie co się montuje pod umywalką albo bezpośrednio nad) są zbyt słabe nawet do kuchni... Woda leci ledwo ciepła lub baaardzo słabym strumykiem. Jeśli jest blisko do bojlera - nie ma co się zastanawiać.

Bojlerek o pojemności 50-60litrów wystarczy. Polecam firmę Biawar/Nibe.

Helpful post? + +1
Back to top
Agent J-23
Level 9
Location: Śląsk
Joined: 17 Jul 2007
Posts: 8
Agent J-23
Level 9
Post#15 20 Aug 2014 12:06    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Dzięki!
Jakis konkretny model? Zależy mi na możliwie niezawodnym i idiotoodpornym!

Helpful post? + 0
Back to top
dzolo35
Level 18
Location: NOWY SĄCZ
Joined: 10 Feb 2008
Posts: 208
Helped: 29
Post rating: 18
dzolo35
Level 18
Post#16 20 Aug 2014 12:35    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Gingi7 - jeśli macie już kocioł gazowy w piwnicy, to wystarczy podłączyć do niego jakiś większy wymiennik na C.W.U. , (ok.1500 l.) i rozprowadzić ją po mieszkaniach. Na lato, warto pomyśleć o kolektorach słonecznych ,(zwłaszcza , że teraz są dofinansowania do takich inwestycji z UE , i programu KAWKA) i w tym okresie w 70% będziecie mieli C.W.U. za darmo.

Helpful post? + 0
Back to top
marian2900
Level 1
Location: Radom
Joined: 17 Jan 2016
Posts: 1
marian2900
Level 1
Post#17 17 Jan 2016 18:26    

Re: Bojler - Jaki bojler wybrać?


Ja kupiłem bojler firmy METALBET 300l, dwie wężownice.
Po nagrzaniu się, woda zaczyna lecieć żółta.
Nie jestem specjalistą, ale moim zdaniem farba, której używają do malowania wewnątrz jest słabej jakości (inne firmy stosują emalię ceramiczną).
Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem bojlera z tej firmy, szczerze mogę powiedzieć, że nie warto. Wyrzucicie pieniądze w błoto.
Tej firmy nie polecam nikomu.

Helpful post? + 0
Back to top
Post new topic  Reply to topic     Main Page -> Forum Index -> Heating Systems Service -> Bojler - Jaki bojler wybrać?
Page 1 of 1

Similar topics to bojler - Jaki bojler wybrać?

Jaki kupić bojler bojler 50 litrów? (4)
Bojler Ariston Pro R 80V - Bojler elektryczny czyszczenie grzałki (2)
Bojler samoróbka - Bojler wymiennik własnej produkcji (3)
bojler - chce zmienic podgrzewacz ,,dafi,, na bojler (2)
Bojler METALON - Bojler nie nagrzewa wody... (5)
Jaki bojler wybrać? Oszczędny. Czym się kierować podczas wyboru? (4)
Bojler C.W.U. - Bojler CWU i śmierdząca woda (4)
Jaki bojler najlepiej zakupić (12)
Jaki bojler 5L z temperaturą 85*C wody ? (2)
nowy piec i bojler jaki? - (1)


Switch to mobile version Switch to version for desktops

Administrator || Moderators || Forum Rules || General Rules || Cookies information || Editors || Contact for companies || Contact

Page generation time: 0.097 seconds