Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

wysokości montażu rozdzielacza -

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> wysokości montażu rozdzielacza -
Autor
Wiadomość
monmat
Poziom 5
Poziom 5

Post#1 Post autora tematu 11 Lut 2013 19:20   

wysokości montażu rozdzielacza -

Witam kolegów forumowiczów.
Pytanie dotyczy poprawności montażu rozdzielacza.
Mieszkanie na pierwszym piętrze domu jednorodzinnego, wszystko mam na jednym poziomie. rozdzielacz ma zasilać 8 grzejników i jeden obwód podłogówki w łazience, który nie przekroczy 6m2. kocioł gazowy.
No i chciałbym zamontować rozdzielacz pod kotłem tylko, że jakieś 120cm nad wysokością posadzki.
Czy tak jest poprawnie? Wydaje mi się, ze tak, rozdzielacz w takim układzie byłby wyżej niż grzejniki i wszystko powinno się lepiej odpowietrzać..
Powrót do góry

fuzel
Poziom 8
Poziom 8

Miasto: Włocławek

Post#2 11 Lut 2013 20:20   

Re: wysokości montażu rozdzielacza -

Jeśli na rozdzielaczu zamontujesz odpowietrzniki ( np. automatyczne) to nie widzę problemu. Jeśli tak musisz. Nie bardzo rozumie twierdzenie" chciałbym zamontować rozdzielacz pod kotłem tylko, że jakieś 120cm nad wysokością posadzki" , czyli gdzie ten rozdzielacz ma być? jakiś rysunek, lepszy opis?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 11 Lut 2013 20:20   

Powrót do góry

monmat
Poziom 5
Poziom 5

Post#3 Post autora tematu 11 Lut 2013 21:12   

Mam taką wolna ściankę w Łazience o szerokości jednego metra, i na niej będzie zawieszony kocioł gazowy, nie mogę niestety wkuć się w ścianę i zamontować skrzynki podtynkowej ze względu na instalacje wodno kanalizacyjną. Dodam, że jest to nadbudowa istniejącego domu, także nie jest łatwo:)
Na posadzce chcę ulokować pralkę a nad pralką szafkę natynkową z rozdzielaczem. Czyli min 90cm od poziomu podłogi.
Tak to wygląda w skrócie.
Powrót do góry

W0jtek92
Poziom 23
Poziom 23

Miasto: Bytom

Post#4 12 Lut 2013 00:37   

Czy tak czy siak to na rozdzielaczu wypada zamontowac automatyczne odpowietrzniki. Więc możesz rozdzielacz zamontować nawet pod sufitem i nie zrobi to różnicy.;) tak więc bez obaw o lepsze odpowietrzanie, pod warunkiem iż instalacja nie ma zbyt wielu załamań w których może zbierać się powietrze..
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lut 2013 00:37   

Powrót do góry

monmat
Poziom 5
Poziom 5

Post#5 Post autora tematu 12 Lut 2013 19:40   

wielkie dzięki koledzy za pomoc.
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Miasto: Mielec

Post#6 12 Lut 2013 20:42   

Jeśli będzie to wszystko zamontowane w szafce, zwróć uwagę na to, żeby zostało Ci miejsce na ewentualne założenie, zaworu RTL, mieszacza, pompki, lub innego urządzenia do obsługi podłogówki. Szafka dobrana do wielkości rozdzielacza nie pozostawia zbyt wiele miejsca na dodatkowe "wyposażenie". Szafki sprzedawane są osobno, problemu z doborem być nie powinno.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 12 Lut 2013 20:42   

Powrót do góry

monmat
Poziom 5
Poziom 5

Post#7 Post autora tematu 13 Lut 2013 17:40   

Ap ropo podłogówki.
czy taki układ z zaworem RTL na powrocie podłogówki będzie działał prawidłowo? Podłogówka będzie w samej łazience, po odliczeniu miejsca na wannę i prysznic będzie jej jakieś 6m2.
A czy jest jakaś zasada dotycząca podpinania gałązek grzejnikowych pod rozdzielacz np. pierwszy powinien być najdalej oddalony?
Pozdrawiam.
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Post#8 13 Lut 2013 17:49   

U mnie rozdzielacz jest zabudowany w szafce, szafka dodatkowo za szafką, RTL na powrocie, i nie daje rady. Po prostu temperatura w szafce jest taka jaki i wody w obiegu. Powrót przy piecu mam o 3-4 stopnie niższy niż zasilanie. Zasilanie podłogówki mam przydławione zaworem kulowym z rozdzielacza, nie przeszkadza mi zbytnio że podłoga w łazience i kuchni jest ciepła. Tak już to działa z 5 lat, jeszcze żadna płytka nie odkleiła się.
Powrót do góry

pablowp1
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: powiat legnicki

Post#9 13 Lut 2013 18:39   

monmat napisał:
Ap ropo podłogówki.
czy taki układ z zaworem RTL na powrocie podłogówki będzie działał prawidłowo? Podłogówka będzie w samej łazience, po odliczeniu miejsca na wannę i prysznic będzie jej jakieś 6m2.
A czy jest jakaś zasada dotycząca podpinania gałązek grzejnikowych pod rozdzielacz np. pierwszy powinien być najdalej oddalony?
Pozdrawiam.

Układ podłogówki z zaworem RTL da radę przy tak niewielkiej powierzchni. Nie ma specjalnie jakichś obwarowań co do podłączania gałązek grzejników pod rozdzielacz, tak rozplanuj, aby ci się nie krzyżowały przewody pod rozdzielaczem. I jeszcze jedno, jeżeli kocioł wisieć będzie wyżej od rozdzielacza to może da się podłączyć rozdzielacz zasilając go od góry. Takie rozwiązanie skutecznie wyeliminuje odpowietrzanie belek rozdzielacza, będzie samo odpowietrzać się przez kocioł.

Dodano po 5 [minuty]:

marek49ae napisał:
za szafką, RTL na powrocie, i nie daje rady. Po prostu temperatura w szafce jest taka jaki i wody w obiegu.

Zawór RTL jest zaworem, który reaguje na temp. cieczy a nie otoczenia, jak to jest w przypadku zaworów termostatycznych.
Powrót do góry

marek49ae
Poziom 14
Poziom 14

Post#10 13 Lut 2013 19:05   

pablowp1 napisał:
Zawór RTL jest zaworem, który reaguje na temp. cieczy a nie otoczenia, jak to jest w przypadku zaworów termostatycznych.

Zgadzam się z Tobą, ale w moim przypadku temperatura powrotu jest niewiele niższa niż zasilania i zawory RTL zamykają się zanim podłoga się nagrzeje. Zawór RTL był przeniesiony poza szafkę, podpięty tymczasowo, nie było problemu. działał jak powinien. Na dłuższą metę nie było to estetyczne ( zawór na kawałku rurki na podłodze), został zamontowany na pierwotne miejsce.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 13 Lut 2013 19:05   

Powrót do góry

Sistercja
Poziom 3
Poziom 3

Post#11 29 Cze 2014 13:05   

Podpinam się pod temat. Czy możecie mi rozjaśnić sytuację?
Mam dom z poddaszem użytkowym i piwnicą. Na piętrze i w piwnicy - grzejniki, na parterze - podłogówa + grzejniki w garażu i w wc (+ ewentualnie kanałowy w salonie, gdyby podłogówka miała nie wydalać).
Na piętrze będzie jeden rozdzielacz, do tego kolejny na parterze do podłogówki i tu pojawia się problem:
1) Czy mogę grzejniki z piwnicy podpiąć do rozdzielacza parterowego grzejników?
(Kocioł na opał stały będzie w piwnicy, obieg wymuszony.)

Jakby ktoś miał ochotę się rozpisać, to mam jeszcze drugie pytanie :)
2) Czy Wy także uważacie, że rozdzielacze 2w1 nie są dobre? Nie znalazłam nigdzie uzasadnienia dlaczego, ale dużo jest postów przeciwnych temu rozwiązaniu
:arrow: pozdrawiam
Powrót do góry

mitsurugi
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zielona Góra

Post#12 29 Cze 2014 14:30   

Ad.1 Nie ma najmniejszego problemu.

Ad.2 Nie montowałem jeszcze u klientów w/w rozdzielacza więc nie mam jeszcze opini na ten temat.
Powrót do góry

Sistercja
Poziom 3
Poziom 3

Post#13 29 Cze 2014 17:43   

Dziękuję za szybki komentarz!
A czy można nagiąć z rozdzielaczem do kaloryferów aż tak, że na jednym byłoby podłączone wszystko - czyli także piętro? Jakie są limity wysokości i/lub odległości grzejników od rozdzielacza?

Mam nadzieję, że ktoś z Was miał może styczność z dwufunkcyjnymi rozdzielaczami i podzieli się tu swoją opinią, albo napisze dlaczego uważa je za zły/dobry pomysł.
Powrót do góry

mitsurugi
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Zielona Góra

Post#14 29 Cze 2014 20:26   

Jeżeli chodzi o podłączenie do rozdzielacza jakieś ilości grzejników, to najlepiej aby ilość grzejników odpowiadała ilości sekcji na rozdzielaczu. Możesz bez problemu podłączyć do jednego rozdzielacza, który (dajmy na to) będzie znajdować się na parterze, także grzejniki z piwnicy oraz piętra.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> Systemy Grzewcze Serwis -> Systemy Grzewcze Użytkowy -> wysokości montażu rozdzielacza -
Strona 1 z 1