Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny DIY z byt mało basu na środku pokoju

pawelk2002 16 Lut 2013 17:43 3426 17
  • #1 16 Lut 2013 17:43
    pawelk2002
    Poziom 10  

Witam od jakiegoś czasu posiadam kolumny DIY które zrobiłem na podstawie opisu zaciągniętego z forum. Są to kolumny o wymiarach 25cmx25cmx100cm w każdej z kolumn są głośniki 2x GTC 16/40/1 4ohm oraz 1X Wysoko-tonowy GDWK 10/80/19 8ohm jeżeli pamiętam mam je zrobione na 4ohm kolumny mają zwrotnicę. Problem polega na tym że w pokoju jest mało basu ale wystarczy stanąć pomiędzy kolumnami to aż bas zatyka uszy kolumny stoją na podstawkach szafkowych i w odległości 1 metr od ściany z tyłu oraz od z ściany z boku ale jednym z boków są przyległe do reszty mebli. Bas się poprawia gdy leżę na łóżku jest o wiele lepiej ale brakuje go jak siedzę czy chodzę. Czy to może być problem ze złymi fazami?? Prosił bym o pomoc bo sam już nie wiem co to może być.
    Pozdrawiam

• #2 16 Lut 2013 23:57
    marian133
    Poziom 36  

pawelk2002 napisał:
    Czy to może być problem ze złymi fazami?? Prosił bym o pomoc bo sam już nie wiem co to może być.

A ciężko to samemu sprawdzić?

Najpierw sprawdź fazę,a jeśli faza jest w porządku to problem tkwi w pomieszczeniu lub samym ustawieniu kolumn.

• #3 17 Lut 2013 22:53
    bartek67abc
    Poziom 6  

Sprawdź fazy głośników. Podłącz baterie najlepiej 9v czy wszystkie głośniki wychodzą do przodu jak podasz plus do plusa baterii itd. Druga sprawa że stajesz na równi z kolumnami to nie masz środka i tonów wysokich bo one grają do przodu więc słyszysz bas bo mniej go cokolwiek zagłusza. Generalnie samym balansem powinieneś wyczuć co jest grane. jeśli na prawo lub na lewo bas jest dość słyszalny a na środku zanika to fazy na pewno. Jeśli zaś na prawo czy lewo jest basu jeszcze mniej----buduj suba.

Moderowany przez dj-MatyAS:

Za tę wiadomość muszę przyznać nagrodę.
    Kolega zamiast pomóc - zaśmieca Forum wydumanymi teoriami.]
    Ostrzeżenie.

• #4 18 Lut 2013 01:57
    marian133
    Poziom 36  

bartek67abc napisał:
    Druga sprawa że stajesz na równi z kolumnami to nie masz środka i tonów wysokich bo one grają do przodu więc słyszysz bas bo mniej go cokolwiek zagłusza.

bartek67abc napisał:
    Jeśli zaś na prawo czy lewo jest basu jeszcze mniej----buduj suba.

Bzdury,proponuję koledze poczytać o akustyce pomieszczeń.

• #5 18 Lut 2013 07:36
    bartek67abc
    Poziom 6  

Trochę z pośpiechu źle napisałem. Jeśli na prawo lub na lewo bas jest słyszalny a po wyśrodkowaniu balansu jak by mniej to problem jest w fazach. Jeśli po wyśrodkowaniu jest go więcej ale nie do końca efekt zadawala to problemy pomieszczenia i można to rozwiązać dodatkową mocą subwoofera. Marian 133 --- nie trzeba wiele czytać żeby dojść do takich konkluzji. Można to wywnioskować po praktyce a jej troszke mam. Oczywiście poczytam o akustyce i do dwuch nie za mocnych kolumn przebuduje mieszkanie. Brawo.

3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    Gratuluję. W dwóch postach dwa ostrzeżenia.

• #6 18 Lut 2013 09:47
    Arkadyo
    Poziom 29  

To co zaobserwowałeś jest raczej normalne i jeżeli nie masz skopanych faz, co łatwo sprawdzić, to musisz pokopać się z podbiciami za które odpowiada akustyka pomieszczenia. Problem głównie dotyczy konstrukcji 2 way gdzie basu zbyt wielkiego nie ma a akustyka pomieszczenia sprawia, że w niektórych miejscach wydaje nam się, iż mamy w pokoju 3 way.
    Bas potrafi podbić się nawet o ponad 10db w niektórych miejscach pokoju a w innych zniknąć prawie całkiem. Wykorzystanie tego bądź wyeliminowanie to temat rzeka na dosyć opasłą pracę. Musisz pokombinowac i znaleźć swój złoty środek. Wiekszośc userów, którzy maja coś więcej niż altusy przerabiało ten temat także nie jesteś jedyny.
    Ja u siebie raczej zwalczałem podbicia i najczętniej bym cały pokój wytłumił ale... skończyło się na sporym przemeblowaniu i udało mi się zepchnąć podbicia w rogi pokoju gdzie prawie nie przebywam. Na środku pokoju też mam lekki niedosyt ale tam tylko przechodzę - ustawiłem na miejsce gdzie siedzę i tam jest super.

• #7 18 Lut 2013 14:31
    pieter123
    Poziom 8  

Czytając ten temat jakoś niewiele wyczytałem na temat tuneli B-R (strojenie i kierunek). Z własnego (co prawda skromnego) doświadczenia mogę powiedzieć, że często w tym tkwi problem. To co słyszysz pomiędzy kolumnami i na łóżku to wg mnie nie są niskie tony a raczej ich rezonanse wynikające z układu pomieszczenia.

• #8 18 Lut 2013 17:16
    pawelk2002
    Poziom 10  

Witam ponownie dzięki za odpowiedzi fakt jest taki że nie znam się za bardzo na tym ale fazy sprawdziłem z elektronikiem okablowanie jest dobrze podłączone. Czyli zostaje mi tylko kupno subwoofer-a ale mam mały problem posiadam amplituner Yamaha RX-396 RDS w którym nie ma wyjścia na subwoofer poczytałem na forum że można to ominąć podłączając się pod wyjście słuchawkowe i zakupienie konwertera sygnału RCA. I czy realne jest takie podłączenie i działanie tego sprzętu wiem też że kupując subwoofer musi być aktywny tylko jakiej firmy byś cie polecili lub jakie wejścia musi mieć subek żeby podłączyć go bezpiecznie pod mój amplituner
    Pozdrawiam

• #9 19 Lut 2013 09:41
    pieter123
    Poziom 8  

Na pytanie o sub-y aktywne niestety nie odpowiem, ale podsunę pewną sugestię - nie pomyślałeś o zastosowaniu dwóch subwooferów pasywnych podłączonych do wyjść B amplitunera? O ile się nie mylę Twoja Yamaha ma wyjścia na 2 pary kolumn (A+B).
    Plusy: 1) nie stracisz na stereofonii niskich tonów, 2) suby pasywne to tanie i proste konstrukcje.
    Co do podłączenia suba aktywnego - mam nadzieję, że ktoś inny coś Ci doradzi.

• #10 19 Lut 2013 11:11
    marian133
    Poziom 36  

Kupujesz suba z wejściem wysokopoziomowym i heja. Jednak jaki masz kupić to Ci nie powiem,ponieważ uważam że nie tutaj tkwi problem z basem w miejscu odsłuchowym.

Oczywiście "poprawisz" (i to troszkę za mocne słowo) bas,tzn. będzie go więcej w miejscu odsłuchu (jeśli go dobrze ustawisz),ale całość będzie grała kiepsko z racji niezgranej fazy jak i kierunkowości.

• #11 19 Lut 2013 11:52
    bartek67abc
    Poziom 6  

Moim skromnym zdaniem to suba aktywnego możesz podłączyć pod wyjście liniowe ze wzmacniacza ( u mnie na yamaszce jest wyjście na suba jest main-przód , jest też center i seerund ). Chyba każdy a na pewno większość subów ma crossower. Na nim ustawisz częstotliwość cięcia i głośność w stosunku do reszty. Całość dalej sterowana jest yamahą. Ja u siebie yamahy używam tylko do kolumn tylnych i centralnej. Na przód wyszedłem sygnałem pod wzmacniacz estradowy samson i bas też chodzi na estradowym wzmacniaczu.

pawelk2002 napisał:
    posiadam amplituner Yamaha RX-396 RDS w którym nie ma wyjścia na subwoofer

Wyjście liniowe jest o stałym poziomie.
    Do sterowania suba nadaje się marnie = każda zmiana głośności wymaga zmiany wzmocnienia w subwoofer'ze.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.
    Może miesiąc urlopu poprawi Koledze zdolność logicznego myślenia.

• #14 19 Lut 2013 19:13
    pawelk2002
    Poziom 10  

Niestety ten amplituner nie ma wyjścia na subwoofer, więc zostaje tylko podłączenie po przez wyjście słuchawkowe lub wyjście głośnikowe. I teraz jaki subek kupić lub może pozbyć się kolumn które mam i zrobić kolumny zeusy o większym litrażu skrzyń

• #15 19 Lut 2013 21:09
    398216
    Usunięty  
  • #16 20 Lut 2013 18:00
    pawelk2002
    Poziom 10  

Nie napisałem że chce zusy i suba tylko same zeusy, kolumny mam wytłumione wełną owczą tylną i boczne ścianki metraż pokoju około 25m2. Kolumny są od ścian odsunięte około 80cm z każdej strony. Poniżej wstawiam zdjęcie pokoju
    Kolumny DIY z byt mało basu na środku pokoju

• #17 20 Lut 2013 18:09
    398216
    Usunięty  
  • #18 20 Lut 2013 18:43
    pawelk2002
    Poziom 10  

Tak próbowałem a nawet kolumny stały na ziemi efekt ten sam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME