Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Kategoria: Kamery IP / Alarmy / Automatyka Bram
Montersi
Kategoria: Akumulatorki / Baterie / Ładowarki
  • #1 18 Lut 2013 21:05
    lipek159
    Poziom 12  

Witam!

Moje pytanie jest proste. Mam silnik w wiertarce stołowej i przy większych wiertłach palą się. Jak zmniejszyć obroty z 1400 obr/min na 600-700 obr/min w tym silniku bez straty mocy. Słyszałem coś o automatycznych transformatorach, ale może ktoś mi to wytłumaczyć?
    Wiem że mogę też zmienić koła na silniku ale to będzie za mało...

Pozdrawiam!

• #3 18 Lut 2013 23:07
    Zybio
    Poziom 14  

Kup dwa koła pasowe, najlepiej trzy lub czterostopniowe i po problemie..

• #4 18 Lut 2013 23:21
    mtracz
    Poziom 29  

Autor tematu na początku wspomniał, że regulacja przekładnią to za mało.
    Nie wiem jaką wiertarkę ma, ale z doświadczenia wiem, że w tych starych zakładowych wiertarkach z przekładnią pasową na czterostopniowych kolach pasowych i tak obroty na najwolniejszym przełożeniu są za duże do dużych wierteł.
    Trzeba by dorabiać nowe koła i przerabiać obudowę dla zachowania BHP.

• #5 18 Lut 2013 23:49
    Zybio
    Poziom 14  

Ma zamiar zmniejszyć obroty z 1400 na 600-700 czyli o połowę, koła powinny wystarczyć

• #6 19 Lut 2013 00:32
    daduszeryf
    Poziom 28  

Witam.Jest jeszcze jedno rozwiązanie.Widziałem to w wiertarce niemieckiej,są to dwa stożki zamontowane jeden w jedną stronę a drugi w drugą stronę a między nimi rolka cierna.Poprzez przesuwanie tej rolki mamy przekładnie bezstopniową.

• #7 19 Lut 2013 00:41
    Zybio
    Poziom 14  

Bywają też dwie tarcze zachodzące jedna nad drugą i przesuwna rolka gumowa między nimi, to rozwiązanie jest lepsze od stożków gdyż nie wymaga od i przysuwania osi silnika lub wrzeciona

• #8 19 Lut 2013 15:42
    kosmos99
    Poziom 33  

Jeśli to nie jest duża moc to najtańsze rozwiązanie to zakup silnika o mniejszych obrotach.

• #9 19 Lut 2013 16:51
    2134684
    Usunięty  
  • #10 19 Lut 2013 17:29
    kosmos99
    Poziom 33  

tomo1885 napisał:
    Są tylko dwa sposoby:
    1. Redukcja obrotów na przekładniach.
    2. Wymiana silnika na 750rpm o tej samej mocy - będzie większy i cięższy.
    Innej drogi niestety niema.

Jest trzecia, o której było już pisane czyli falownik.

• #11 19 Lut 2013 18:23
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Jest też czwarty sposób, czyli należy zamontować silnik dwubiegowy.

• #12 19 Lut 2013 18:30
    2134684
    Usunięty  
  • #13 19 Lut 2013 19:01
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Obroty zawsze dobiera się do średnicy wiertła, aby utrzymać stałą prędkość skrawania. Przy silniku dwubiegowym ilość przełożeń wzrasta dwukrotnie. Jeżeli z trzech przełożeń zrobi sześć to będzie już wystarczające jak na wiertarkę stołową.

• #14 19 Lut 2013 19:19
    kosmos99
    Poziom 33  

tomo1885 napisał:
    Nie, falownik to nie jest żadna opcja w tym przypadku panie automatyk. Zmniejszając obroty zmniejszasz moc silnika, czego pytający nie dopuszcza. Dlaczego usilnie namawiasz do wyrzucenia pieniędzy w błoto ?
    .

Nie wiem czy autor pisząc "moc" nie miał na myśli "momentu", a ten będzie przy niższych częstotliwościach taki sam, do tego plusem zastosowania falownika jest możliwość dokładnej regulacji prędkości.

tomo1885 napisał:
    Douczcie się ludzie jak działa falownik z silnikiem, jaką charakterystykę ma taki napęd i przestańcie w każdym wątku proponować zakup falownika... Żenada...

Mocne słowa. Chętnie poznam konkretne uzasadnienie.
    Swoją drogą jeśli tak jest to czemu falowniki są, aż tak popularne w przemyśle skoro się nie nadają...

• #15 19 Lut 2013 21:11
    Marek_Pe
    Poziom 23  

tomo1885 napisał:
    kosmos99 napisał:
    Nie, falownik to nie jest żadna opcja w tym przypadku panie automatyk. Zmniejszając obroty zmniejszasz moc silnika, czego pytający nie dopuszcza. Dlaczego usilnie namawiasz do wyrzucenia pieniędzy w błoto ?

Douczcie się ludzie jak działa falownik z silnikiem, jaką charakterystykę ma taki napęd i przestańcie w każdym wątku proponować zakup falownika... Żenada...

kazimierzbrejta napisał:
    Jest też czwarty sposób, czyli należy zamontować silnik dwubiegowy.
    To jest trzecia opcja. Jednak wystarczy silnik wolnoobrotowy. Z wysokich obrotów podczas wiercenia w warunkach amatorskich jedyny efekt to szybciej tępiące się wiertła.

A to pierwszy raz słyszę.... Widać moje silniki pracują wbrew zasadom.

• #16 19 Lut 2013 21:33
    lipek159
    Poziom 12  

Powtarzam, że nie mogę regulować obrotów kołami... Jeśli falownik odpada... to jest jakieś inne wyjście bez zmiany silnika (to w ostateczności).

• #17 19 Lut 2013 22:07
    mtracz
    Poziom 29  

A dlaczego falownik odpada? Najlepszy sposób regulacji obrotów.

• #18 19 Lut 2013 23:27
    kosmos99
    Poziom 33  

mtracz napisał:
    A dlaczego falownik odpada?

Też jestem ciekaw rzeczowej odpowiedzi kolegi tomo1885.
    Według mnie to dobre rozwiązanie.

• #19 20 Lut 2013 01:05
    2134684
    Usunięty  
  • #20 20 Lut 2013 10:43
    Marek_Pe
    Poziom 23  

tomo1885 napisał:
    Marek_Pe napisał:

Widać moje silniki pracują wbrew zasadom.

Najpierw trzeba znać te zasady... Znasz tylko niektóre.

Głową muru nie przebiję.... a silniki i tak pracują niezależnie od znajomości lub nieznajomości zasad.

A tak na marginesie, dlaczego kolega upiera się przy kontroli mocy?

Wszak przy obróbce ważny jest moment obrotowy i prędkość obrotowa.
    Moc jest wtórna zależna od obrotów i siłą rzeczy przy obrotach =0 moc =0.

Ot

troszkę

fizyki z zakresu szkoly średniej.

• #21 20 Lut 2013 12:08
    2134684
    Usunięty  
  • #22 20 Lut 2013 12:28
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Jeżeli palenie wierteł nie jest tak nagminne to możemy stosować półśrodki jak zmniejszanie nacisku na wiertło podczas wiercenia wiertłami o większych średnicach , stosować emulsję do chłodzenia i smarowania wiertła,oraz stopniować wiercony otwór.

• #23 20 Lut 2013 21:26
    lipek159
    Poziom 12  

Dobrze czyli falownik może być... a jaki, gdzie kupić ile kosztuje?

• #24 21 Lut 2013 00:00
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Cena falownika zależy od parametrów: mocy silnika i napięcia pracy.
    Najprościej wpisac "falownik x kW" w jakąkolwiek wyszukiwarkę.

Można też sprawdzić na serwisach aukcyjnych(nie zawsze jest to tańsza opcja).

Pozdrowienia

• #25 03 Sty 2015 16:12
    sanmar
    Poziom 16  

Witam

Mam podobny problem odnośnie innego urządzenia ale również potrzebuję zmniejszyć obroty silnika. Silnik ok 1 kw działał przy urządzeniu i wszystko było ok prędkość była dobra jednak nastąpiła awaria wyłącznika która sprawiła że silnik spalił dałem do przewinięcia ten silnik i niestety elektryk który go przewija przewinął go na większą prędkość obrotową prawdopodobnie ma teraz 1400 obr/min a wcześniej prawdopodobnie miał 960 obr/min maszyna nie była mi potrzebna przez dłuższy czas i nie zauważyłem tego faktu dopiero po ponad roku jest mi ponownie potrzebna i mam problem z za dużymi obrotami już zmieniłem na inne koła pasowe co spowolniło trochę ale to i tak nie to co powinno być chodzi mi o zmniejszenie jeszcze ok 200 obr/min jak to zrobić na silniku?

Pozdrawiam

• #26 03 Sty 2015 16:37
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Tu jeden z kolegów wspominał o takiej maszynie .

daduszeryf napisał:
    Widziałem to w wiertarce niemieckiej,są to dwa stożki zamontowane jeden w jedną stronę a drugi w drugą stronę a między nimi rolka cierna.Poprzez przesuwanie tej rolki mamy przekładnie bezstopniową.

Te urządzenie to wariator bezstopniowy urządzenie znane od dawien dawna . Ostatnio bardzo modny w skuterach małych motorach etc ludzie myślą że mają automatyczną skrzynię biegów .
    https://www.youtube.com/watch?v=ktFKwJCjsuU
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wariator
    Zasada działania jest prosta zmieniając docisk na rolkach (d1-d2) zmienia się opasanie kół stożkowych , tak jak byś przekładał pasek na mniejsze lub większe koła .

• #27 03 Sty 2015 21:30
    sanmar
    Poziom 16  

Witam

Dziękuję bardzo za odpowiedź ale niestety nie o to mi chodziło ponieważ tak jak pisałem jeżeli chodzi o przełożenie to już zrobiłem to co mogłem i już na większą różnicę wielkości kół obudowa urządzenia mi nie pozwoli małe koło na silniku ma średnicę 6 cm a duże tyle co do obudowy nie dotyka i tu jest temat zamknięty dlatego wyraźnie zapytałem czy silnik nie można ograniczyć jakoś.

• #28 03 Sty 2015 21:36
    Krzysztof Reszka

sanmar napisał:
    atego wyraźnie zapytałem czy silnik nie można ograniczyć jakoś.

Tu podano przykład falownika dobry zresztą ale kosztowny . No i jeden z kolegów poruszył sprawę mocy, nie wiemy co kolega chce wiercić jakie wielkości i grubości otworów . Najtaniej będzie zakupić silnik z mniejszymi obrotami z drugiej ręki.

• #29 03 Sty 2015 22:41
    sanmar
    Poziom 16  

Witam

Nie potrzebuję tego do wiertarki tylko do innego urządzenia i nie ma możliwości już więcej zredukować na kołach pasowych bo nie zmieści się to wszystko w obudowie małe koło mniejsze już za bardzo być nie może bo będzie się ślizgać a duże większe również i temat zamknięty.

Pozdrawiam

• #30 03 Sty 2015 22:50
    Krzysztof Reszka

Krzysztof Reszka napisał:
    Najtaniej będzie zakupić silnik z mniejszymi obrotami z drugiej ręki.

Na znanym portalu nowy chodzi po 300-400 zł a używany za sto kilkadziesiąt zł.

Szukaj w 4mln produktów
Przeglądaj produkty