Forum elektroda.pl

Regulamin | Punkty | Dodaj... | Ostatnie | Szukaj | Rejestracja | Zaloguj

Ta strona używa cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Zegar słoneczny elektronika

[ + ] [ - ]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu      Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zegar słoneczny elektronika
Autor
Wiadomość
Nereus
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: Grudziądz

Post#1 Post autora tematu 19 Lut 2013 01:16   

Witam forumowiczów.
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się, co zrobić z ogniwami słonecznymi od chińskich pseudoładowarek słonecznych do telefonów. Parametr taki, że to to po prostu ładować nie mogło, ale w zupełności wystarczające, by zapewnić zegarowi na ścianę niewyczerpalne źródło energii. No więc tak oto powstał zegar, który chciałbym Wam przedstawić. Zasada prosta, a mianowicie odrobina światła, które wpada przez okno (niestety od strony północno zachodniej, więc słoneczko tu nie zagląda) musi wystarczyć do naładowania akumulatorka i zapewnienia pracy zegarowi. Genaralnie układ poza kondensatorami, które oprócz magazynowania energii stanowią tarczę zegarową nie kosztował mnie nic, bo wszystko wydłubane z rupieci. Dodatkowo umieściłem woltomierz ze starego magnetofonu bodaj "Kapral" jako wskaźnik naświetlenia i jakiś termometr wydłubany z chińskiej konstrukcji. Całość z założenia ma stanowić oryginalną wizytówkę elektronika i nietypową ozdobę przy zachowaniu funkcjonalności.

Zegar słoneczny elektronika Zegar słoneczny elektronika Zegar słoneczny elektronika Zegar słoneczny elektronika Zegar słoneczny elektronika

Oceńcie sami. :) Zegar już tyka ponad rok i aku wciąż naładowany. :) Jakość fotek średnia, bo z komórki. Schemat dość ogólny, bo i dowolność ogromna. :)
Powrót do góry

FastProject
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Słupsk

Post#2 19 Lut 2013 10:18   

Re: Zegar słoneczny elektronika

Bardzo ładne, pomysłowe i estetyczne wykonanie. Ładna płytka, a jakie ona ma wymiary?

Na jak długo wystarcza podtrzymanie zasilania po naładowaniu, a przy braku oświetlenia?
Powrót do góry

Tarzan21
Poziom 9
Poziom 9

Miasto: gliwice

Post#3 19 Lut 2013 10:24   

Wykorzystanie kondensatorów jako tarczy - genialne w swojej prostocie :)
Schemat mógłby być troszkę bardziej szczegółowy ale to szczegół :P
Powrót do góry

Jackziom
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tychy

Post#4 19 Lut 2013 11:21   

Bardzo pomysłowa konstrukcja... :) Mam jednak pytanie: Czy nie przeszkadzają Ci te czarne wskazówki? Chyba lepsze byłby białe. Jest jeszcze kwestia cyfr na cyferblacie- jeśli nie są niczym pokryte to wraz z biegiem czasu miedź będzie się utleniać.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lut 2013 11:21   

Powrót do góry

bobeer
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: NowyTarg

Post#5 19 Lut 2013 11:28   

Projekt mimo swojej prostoty urzekł mnie pomysłowością.
(myślałem że na lcd wyświetla się data, albo poziom światła, ale woltomierz też może być ;))
+ za kreatywność kondensatorową i estetykę :)

Moje artykuły: (Dodaj)
08 Luty 2014 "Bezprzewodowy" miernik ESR na ATTINY13
Powrót do góry

piotrva
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: Kraków

Post#6 19 Lut 2013 11:31   

Sam projekt bardzo fajny, widzę, że na płycie jest też termometr i jakiś wskaźnik świetlenia - mógłbyś przybliżyć temat? Czyżby to było z demontażu z jakiejś pogodynki?
Niestety schemat pozostawia, ekhm, wiele do życzenia. Polecam w tej kwestii zapoznać się z ta stroną: http://mirekk36.blogspot.com/p/spis-tresci.html -> kurs eagle
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lut 2013 11:31   

Powrót do góry

gbd.reg
Poziom 16
Poziom 16

Miasto: Przemyśl

Post#7 19 Lut 2013 12:44   

Czy te czarne wskazówki na tle paneli słonecznych są dobrze widoczne? Osobiście poryłbym całą płytkę czymś czarnym (prócz paneli oczywiście) i wskazówki dał białe, srebrne albo innego, wyróżniającego się koloru. Poza tym wszystko wygląda świetnie :)
Powrót do góry

waldekgg
Poziom 4
Poziom 4

Post#8 19 Lut 2013 15:04   

Pomysł genialny . Białe wskazówki godzinowa i minutowa byłyby lepiej widoczne na tle ciemnych ogniw. Japodobną zasadę zastosowałem do doladawywania baterii budzika , od kilkiu lat spełnia się w 100%. Pozdrawiam.
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 19 Lut 2013 15:04   

Powrót do góry

manekinen
Poziom 22
Poziom 22

Miasto: Kętrzyn

Post#9 19 Lut 2013 15:53   

Wykorzystanie tych kondensatorów jako elementów tarczy jest po prostu mistrzowskie. Wskazówki można wymienić na jakieś białe lub nawet błyszczące i zegarek świetny :)
Powrót do góry

Nereus
Poziom 9
Poziom 9

Post#10 Post autora tematu 19 Lut 2013 18:34   

Witam. Przyznam się że schemat narysowałem na szybko i z pamięci bo po prostu już nie istnieje. Projekt z 2011r. i od grudnia 2011 sobie tyka. W międzyczasie zawirusowanie kompa i tyle zostało co zostało:) Słowem lepszego schematu nie będzie ale myślę że kazdy z szanownych kolegów jest sobie w sanie taki schemacik wyobrazić. W sumie wskazówki białe byłyby z pewnością bardziej widoczne ale jak okazuje się w praktyce wcale nie jest źle z czarnymi( Na fotkach jakoś bardziej zlewają się z tłem ogniwa słonecznego. Sama płytka wszystkie ścieżki ma chemicznie pocynowane zaś elementy graficzne jak cyfry oraz napisy również wytrawione w miedzi nie są cynowane. całość pokryta urethanem więc miedź po roku nadal ładnie się błyszczy:) Wyświetlacz to właśnie termometr. wydłubany z chińskiego wentylatorka biurkowego na usb. Wentylatorek straszna tandeta i jak to chińczyk niedomagał od początku do szybkiego jego końca:) ale termometr temperaturę pokazuje dobrą:) Ten zielono-czerwony prostokąt pod prawym solarem to właśnie wskaźnik wysterowania wydłubany ze starego polskiego magnetofonu. To po prostu malutki ustrój magnetoelektryczny który tu robi za woltomierz-światłomierz. Wiem że ładuje gdy wskazówka wchodzi na zielone. na czerwonym polu to już za ciemno dla zegara. Na fotce nie widać wskazówki bo akurat w jej miejscu jest odblask światła. testowałem ile wytrzyma zegar na tym małym pastylkowym akumulatorku i dawał radę całe 3 dni:) nie jestem pewien czy w momencie rozpoczęcia testu był całkowicie naładowany bo test robiłem na samym początku uruchomienia zegara. Jeśli jednak nawet nie był naładowany do pełna to nie spodziewałbym się długiego czasu działania zegara bez doładowywania bo akumulatorek ma o ile pamiętam zaledwie 40mAh. Wymiary zegara to Średnica 25cm, kondensatory wlutowane na obwodzie o średnicy 20,5 cm - wymiar podyktowany długością wskazówek ale i wymiarem ogniw słonecznych. musiały się po prostu zmieścić w okręgu:) Mam mechanizm ze złotymi wskazówkami lecz niestety średnice otworów we wskazówkach inne więc podmiana odpada a z kolei wymiana mechanizmu nie wchodzi w grę bo ma za krótki gwint i wskazówka godzinowa zahaczałaby baterie słoneczna. z dość grubego szkła są te ogniwa. poza tym w zegarze jest mechanizm który tyka normalnie co sekundę zaś ten ze złotymi wskazówkami to tzw mechanizm płynący który tyka jak głupi zużywając wiecej prądu. Nie wiem czy baterie słoneczne dałyby radę zasilić mechanizm płynący bo te mechanizmy żrą wprost baterie:(
Powrót do góry

maalek
Poziom 7
Poziom 7

Miasto: Płock

Post#11 20 Lut 2013 10:56   

http://hackaday.com/2013/02/19/solar-clock-uses-capacitors-for-style-and-function/
Powrót do góry

szpitalniak
Poziom 2
Poziom 2

Miasto: knurów

Post#12 21 Lut 2013 12:39   

to w końcu twój pomysł?czy nie?bo w linku powyżej ten sam projekt.
Powrót do góry

Jackziom
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Tychy

Post#13 21 Lut 2013 12:48   

szpitalniak napisał:
to w końcu twój pomysł?czy nie?bo w linku powyżej ten sam projekt.

Tak to ten sam projekt- tylko, że wylądował na tej stronie. Może komuś się podobało i tam umieścił. Artykuł na tej stronie jest tłumaczony z elektrody na angielski.
Powrót do góry

TMK_M
Poziom 19
Poziom 19

Miasto: Stalowa Wola

Post#14 21 Lut 2013 13:06   

W opisie jest nawet link do elektrody.
Powrót do góry

konti
Poziom 21
Poziom 21

Miasto: malbork

Post#15 28 Lut 2013 18:56   

Bardzo fajny projekt. Kiedyś również miałem sporo tych ogniw , ale je wyrzuciłem . Udostępniasz wzór PCB ?
Powrót do góry

Google

Google Adsense

Post# 28 Lut 2013 18:56   

Powrót do góry

c4r0
Poziom 24
Poziom 24

Miasto: 3miasto

Post#16 28 Lut 2013 23:30   

Bardzo pomysłowy i fajny projekt. Jednak do estetyki dużo dodałaby soldermaska na płytce.
Powrót do góry

Nereus
Poziom 9
Poziom 9

Post#17 Post autora tematu 03 Mar 2013 01:33   

Ha ha ale jaja! Oczywiście że pomysł mój z resztą w artykule w tym linku piszą że autorem jest Nereus czyli ja:) Z resztą na płytce pomiędzy ogniwami słonecznymi są wytrawione moje inicjały i data. T.S. 2011:) Poza tym to oni przekierowują do mojego artykułu na elektrodzie. Kto by pomyślał że taki prosty pomysł spotka się z takim zainteresowaniem. Jak pisałem niewiele po projekcie zostało ale znalazłem jeszcze projekt tarczy Zegar słoneczny elektronika niestety jest to jpg. nie pytajcie o inny bo po prostu nie mam już. i tak cudem zachowało się to:( Soldermaska? Uważam że płyta z soldermaską wyglądałaby jak fabryczna a nie o to chodziło mi przy budowie zegara. miał wyglądać jak domowa konstrukcja i tak właśnie wygląda:)
Powrót do góry

pavvellek
Poziom 10
Poziom 10

Post#18 03 Mar 2013 03:35   

Fajny projekt, taki trochę w klimacie matrixa. Wskazówki proponuje dać chromowane, albo ocynować je w nie regularny sposób, będzie lepiej widać, no i skomponuje się z resztą. Szkoda że sam nie jestem elektronikiem choć zawsze mi się to podobało. Pozdrawiam i kibicuję na przyszłość.
Powrót do góry

kaes2000
Poziom 12
Poziom 12

Miasto: Lublin

Post#19 11 Mar 2013 20:11   

tak w kwestii formalnej.... b113 kapral nie miał woltomierza. Mnie to wygląda na wskaźnik wysterowania od Thomson 303.
Powrót do góry

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu   [ + ] [ - ]    Strona Główna -> Forum elektroda.pl -> DIY Konstrukcje -> Zegar słoneczny elektronika
Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Twitter
Strona 1 z 1

Administrator || Moderatorzy || Regulamin forum || Regulamin ogólny || Informacja o cookies || Reklama || Kontakt

Page generation time: 0.065 seconds

elektroda.pl temat RSS